فرادرس

جدید ترین رنگ بندی کرونایی ایران ؛ افزایش شهر های قرمز

جدید ترین رنگ بندی کرونایی ایران. روابط عمومی وزارت بهداشت جدیدترین رنگ بندی کرونایی کشور را اعلام کرد که طبق آن تعداد شهرهای قرمز به ۱۰۶ شهر رسید.

وزارت بهداشت آخرین آمار ابتلا، بهبودیافتگان و جان‌باختگان ناشی از بیماری کروناویروس را در کشور اعلام کرد.

جدید ترین رنگ بندی کرونایی ایران

 • کرونا در ایران
 وضعیت قرمز کرونایی در ایران
وضعیت قرمز کرونایی در ایران

براساس جدید ترین رنگ بندی کرونایی ایران ، شهرستان‌های دماوند و پردیس همچنان در وضعیت نارنجی شیوع کرونا قرار دارد.

کرونا در فیروزکوه قرمز است.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: بر اساس جدید ترین رنگ بندی کرونایی ایران ، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز از ۷۸ به ۱۰۶ و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از ۱۸۴ به ۱۵۶ شهر رسید.

همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد از ۱۷۴ به ۱۷۳ کاهش و تعداد شهرهای با وضعیت آبی از ۱۲ به ۱۳ شهر افزایش یافت.

رئیس آزمایشگاه مرجع کشوری کووید۱۹ در انستیتو پاستور، گفت:

 • احتمال بروز موج‌های هشتم و یا بیشتر کرونا همچنان وجود دارد، اما همه چیز به این وابسته است که چه واریانتی از ویروس به وجود آید؛ بنابراین نمی‌توان گفت موج هفتم، آخرین موج کرونا در ایران است.

دکتر مصطفی صالحی وزیری درباره روند فعلی شیوع کرونا در کشور، گفت:

 • زیرسویه جدید امیکرون که با نام BA۲.۷۵ شناخته می‌شود هنوز در ایران شناسایی نشده است‌.
 • درحال حاضر بیشترین واریانت موجود از کووید۱۹ در کشور ( بیش از ۹۰ درصد) سویه BA۵ است که در سایر نقاط دنیا هم سویه BA۵ فراگیر و غالب است.

او درباره روند بررسی نمونه‌های آزمایشگاهی کرونا از نظر شناسایی نوع زیر سویه، توضیح داد:

 • با توجه به هزینه قابل توجه تست‌های تعیین توالی به روش NGS و به دلیل محدودیت بودجه، درصدی از نمونه‌های مثبت که به آزمایشگاه مرجع کشوری ارسال می‌شود را مورد سکانس ژنی قرار می‌دهیم.

وی درباره روند طی شدن موج هفتم کرونا در کشور، تصریح کرد:

 • اگر بخواهیم ایران را با سایر کشورهایی که ابتدا در آن‌ها امیکرون شناسایی شد، مانند آفریقای جنوبی مقایسه کنیم، قاعدتا موج چندان گسترده‌ای از اُمیکرون تجربه نخواهیم کرد، اما در کل نمی‌توان پیش‌بینی مطلقی درباره کرونا داشت؛ زیرا ویروس به ما نشان داده است که هر لحظه می‌تواند اتفاق غیر منتظره‌ای رخ دهد.

این ویروس‌شناس تاکید کرد:

 • احتمال بروز موج‌های هشتم و یا بیشتر کرونا وجود دارد، اما همه چیز به این وابسته است که چه واریانتی از ویروس به وجود آید که این امر هم متاثر از فاکتورهای دیگر است؛ بنابراین نمی‌توان گفت موج هفتم، آخرین موج کرونا در ایران باشد.

وضعیت حاد کرونایی در کشور

رئیس آزمایشگاه مرجع کشوری کووید۱۹ در انستیتو پاستور در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است موج‌های بعدی کرونا با سویه‌های قدیمی همچون دلتا مجددا فراگیر شود؟، اظهار کرد:

 • نمی‌توان این احتمال را منتفی دانست، ولی این احتمال زیاد نیست.
 • اگر بخواهیم روند تکامل ویروس را درنظر بگیریم، ویروس به سمتی می‌رود که بتواند انتشارپذیری بیشتر و بیماری‌زایی کمتر داشته باشد؛ ولی برخی جهش‌ها می‌تواند در ویروس رخ دهد که سویه‌هایی با رفتار متفاوت ایجاد شود.
 • اگر اتفاق غیر منتطره‌ای رخ ندهد، احتمالا جهش خطرناکی نخواهیم داشت؛ اما این موضوع اصلا قطعی نیست.
 • تنها موضوعی که مقدار بیشتری از آن مطمئن هستیم این است که مرگ و میر کمتر خواهد بود؛ زیرا سیستم ایمنی بدن افراد طی این مدت از شیوع کرونا، تحریک شده است و پاسخ ایمنی سلولی می‌تواند از شدت بالای ویروس جلوگیری کند.

وی با اشاره به اینکه ممکن است در فصل پاییز شاهد بروز و شیوع سایر ویروس‌های تنفسی از جمله آنفلوآنزا باشیم، گفت:

 • در این مدت قریب به ۲ سال و نیم که کرونا عمده عفونت‌های تنفسی را تشکیل می‌داد با توجه به رعایت پروتکل‌ها و استفاده از ماسک، سایر ویروس‌های تنفسی مجال کمتری برای گسترش و انتشار داشتند، اما در حال حاضر با عادی انگاری شرایط و کاهش رعایت پروتکل‌ها احتمالا شاهد بروز موارد بالایی از آنفلوآنزا در کنار کرونا باشیم که این موضوع خود ممکن است یک چالش باشد.

او درباره باز طراحی واکسن‌های کرونا در برابر سویه‌های جدید ویروس از جمله اُمیکرون، بیان کرد:

 • قاعدتا اگر قرا باشد واکسن مناسبی برای جلوگیری از انتشار ویروس وجود داشته باشد، نیازمند بازنگری واکسن‌ها هستیم ولی واکسن‌های موجود هنوز هم برای کاهش موارد مرگ و میر موثر هستند.

اخبار بیشتر:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار جدید ترین رنگ بندی کرونایی ایران سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *