درباره ما

فیگار به عنوان یکی از پربازیدترین سایت‌های فارسی زبان در حوزه سینما، بازی و هنر است که با نام سینمای هنری به آدرس (cinemayehonari.ir) مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را اخذ نموده است (با نوبت 1514 در هیات نظارت).

تفکر جانبی (Lateral Thinking) نوعی رویکرد برای طراحی آزمایش‌های علمی است که در آن سعی می‌کنیم، با نگاهی متفاوت و حتی مغایر با نگاه‌ِ مرسوم و رایجِ سایر محققان، سوژه را مورد آزمایش قرار دهیم. تفکر جانبی، آشکارا با اصل‌گرایی (Essentialism) زاویه دارد و معتقد است جهان می‌تواند دارای ابعادی باشد که درک آن‌ها، هم بیرون از توان مغز ماست و هم بیرون از پتانسیلِ پیشرقته‌ترین تکنولوژی‌های ما.

اگر امروز افلاطون زنده بود، قلمِ نویسنده‌ی پاراگراف بالا را می‌شکست‌. در نگاه او جهان ما، تنها سایه ای از جهان مُثُل است؛ گیاهان همه سایه‌ای از یک گیاه حقیقی و جانواران، همگی کپی‌های بدقواره‌ای از الگوهای حقیقی جانورانند. در چنین نگاهی، هنر و سرگرمی بیهوده‌ترین کاری است که انسان می‌تواند انجام دهد‌.

ما در تحریریه فیگار پاراگراف اول را ترجیح می‌دهیم؛ ما سرگرمی را جدی می‌گیریم و هنر را عنصری تعیین‌کننده در جوامع انسانی می‌دانیم. برخی متفکران از این فرضیه می‌گویند که جهان‌مان شاید یک شبیه‌سازی رایانه‌ای باشد که گروهی فراانسانی آن را راه‌اندازی کرده؛ یا شاید هم سناریو اکشن-کمدی یک فرانچایز سینمایی‌شان باشد‌؛ گروهی که شاید در جهانی زندگی می‌کنند که غیر از طول، عرض، ارتفاع و زمان، ابعاد دیگری از هستی را نیز شناخته‌اند.

در جهانی با این سطح از عدم قطعیت، هیچ تفکر دگمی راه به جایی نمی‌برد‌. حال در چنین جهانی چه باید کرد؟ به قول خیام «چون عهده نمی‌شود کسی فردا را / حالی خوش دار این دل پر سودا را» شاید بهتر باشد این دل پرسودا را سرگرم کنیم، جهان‌مان را با دستان هنر جلا ببخشیم و لحظه‌های لذت‌بخش خلق کنیم. ما در فیگار سعی می‌کنیم با همین جهان بینی، از سینما، گیم و هنر برای خلق لحظات لذت‌بخش استفاده کنیم. تحریریه فیگار آخرین رویدادهای هنر و سرگرمی را پوشش می‌دهد و آنها را با شما با اشتراک می‌گذارد.