نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ (Godzilla vs Kong 2021) ؛ گودزیلا شکست می خورد!

در این نوشتار با نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ (Godzilla vs Kong 2021) به نبردی هیجان انگیز بین دو غول هیجان انگیز میپردازیم. در ادامه با بررسی این فیلم در سایت فیگار همراه ما باشید.

امروزه شور و شوق فیلم‌های هالیوودی در سطح بین المللی وجود دارد و مردم دوست دارند فیلم‌های اکشن و هیجان‌انگیز تماشا کنند. دلیل این امر آن است که بسیاری از صحنه‌های بسیار عالی درباره قهرمان و هیولا به نمایش در می‌آیند که باعث جلب بیشتر مخاطب می‌شوند.

به اعتقاد من نقد و بررسی یک فیلم باید فرم یا نوع نگاه و انگیزه کارگردان را برای ما در طول فیلم آشکار کند. نقد و بررسی یک فیلم علاوه بر تحلیل محتوایی باید اساس انتقال آن مفاهیم را مشخص کند. باید از تکنیک و ساختاری که کارگردان برای نشان دادن نگاه یا جهان بینی خود در فیلم استفاده کرده حرف زد و به بررسی آن‌ها پرداخت.

نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ

نبردی بزرگ

فهرست مطالبی که در ادامه ی نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ خواهید خواند به شرح زیر است:

 • نبردی بزرگ
 • آتش
 • کینگ کونگ نماد رهایی
 • خط افق و توانایی سوژه
 • روانشناسی رنگ
 • گودزیلا وارد میشود
 • برنده کدام است؟
 • تکنیک
 • شروع نبرد
 • عوامل فیلم

ما قصد داریم به بررسی، تحلیل و نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ از برادران وارنر  بپردازیم. که ثابت می‌کند یک فیلم بی‌نظیر و بزرگ هالیوودی است.

این فیلم‌ها به گونه‌ای هستند که هیولاهای بزرگی به نمایش در می‌آیند که تماشای آن‌ها بسیار جذاب است. آنقدر جذاب و جالب به نظر می‌رسد که مردم آن را خیلی دوست دارند. به همین دلیل است که فیلم‌های هالیوود بحث‌های زیادی را پیرامون خود دارند.

اگر موجودات غول‌پیکر دو فیلم متفاوت به یک فیلم وارد شوند، قطعاً در بین مخاطبان شوری بیشتر رخ می‌دهد. اتفاق مشابهی امسال در برادران وارنر رخ داده است. امسال دو جانور غول‌آسا و هیجان‌انگیز در فیلم Godzilla vs. Kong  در یک کادر ظاهر شده اند.

برنده کدام است؟ ؛ نقد فیلم Godzilla vs Kong 2021
برنده کدام است؟ ؛ نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ 2021

این فیلم توسط Adam Wingard ساخته شده است. و فیلم به بسیاری از زبان‌ها مانند هندی، انگلیسی و مراتی منتشر شده است.

بسیاری از بازیگران درخشان و مشهور در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. از جمله: الکساندر اسکارسگارد، میلی بابی براون، ربکا هالب، برایان تیری هنری، شون اوگوری و کایل کندلر و باید گفت فیلمی در این ژانر بازیگری خوبی را به تصویر کشیده است و همه بسیار چشمگیر و قابل تحسین هستند.

این فیلم، فیلمِ یک جنگ شدید بین دو تا از بزرگترین هیولای تاریخ سینما، گودزیلا و کونگ است. که در آن گودزیلا آمده است تا جهان و زمین را نابود کند.

آتش ؛ نقد فیلم Godzilla vs Kong 2021

در فیلم مشخص است که کونگ به علت مهرش به یک کودک، قرار است کارهای بزرگی را انجام دهد. کودکی که بیشترین ارتباط را می‌تواند با کونگ برقرار کند.

نمای انفجار ساختمان‌های آسمان‌خراش مشخص است که حاصل آتش‌بازی‌ای میباشد که گودزیلا راه انداخته و این موجود خطرناک نابودی انسان را هدف گرفته. هرج و مرج را در شهر به وضوح می‌بینیم.

آتش ؛ نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ 2021
نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ 2021

کینگ کونگ نماد رهایی ؛ نقد فیلم Godzilla vs Kong 2021

در نمایی دیگر هلیکوپتری را بر فراز اقیانوسی وسیع که یک کشتی بزرگ در نقطه‌ی طلایی کادر خودش قرار داده است به ما نشان می‌دهد.

در نمای بعد دست غول‌پیکری که نماد نجات و رهایی انسان‌ها از پلیدی و تاریکی‌ای که بر شهر حکم‌فرما شده است به تصویر کشیده می‌شود.

دستی که باید در دست انسان‌ها قرار بگیرد و یکی شود تا صدا دهد. بله، روی آن کشتی کینگ کونگ قرار گرفته است. کینگ کونگی که در بند زنجیرهایی است که انسان‌ها به او زده‌اند.

و نشان می‌دهد که چگونه کنگ را برای نجات این جهان از دست گودزیلا به یک نیروی دریایی می‌آورند. اما کنگ در این فیلم بسیار متفاوت دیده می‌شود و آرام به نظر می‌رسد، در عین حال هنوز هم به همان اندازه قدرتمند و خطرناک است.

خط افق و توانایی سوژه ؛ نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ 2021
خط افق و توانایی سوژه ؛ نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ 2021

خط افق و توانایی سوژه ؛ نقد فیلم Godzilla vs Kong 2021

در نمایی دیگر ما با تصویری از کینگ کونگ مواجه می‌شویم که در پس‌زمینه‌ای وسیع از آسمان قرار گرفته ‌است. خط افقی (خط افق، خط آشکاری است که در همه‌ سمت آسمان را از زمین جدا می‌کند.

در بسیاری از موقعیت‌ها، افق حقیقی به وسیله‌ی درختان، ساختمان‌ها و کوه‌ها تیره و مبهم به نظر می‌رسد و به آن افق قابل رویت می‌گویند.) که در این تصویر توسط بن سرزین فیلمبردار و کارگردان فیلم آقای آدام وینگارد در یک سوم پایینی کادر در نظر گرفته شده است. که این نوع از خط افق در یک پلان حس رهایی، آزادی، قدرت عمل و توانایی سوژه را به مخاطب نشان می‌دهد.

کینگ کونگ نماد رهایی ؛ نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ 2021
کینگ کونگ نماد رهایی ؛ نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ 2021

مشخص است که در این نما کارگردان به ما خواهد فهماند که قرار است از قدرت و توانایی کینگ کونگ برای رهایی انسان‌ها از شر آن موجود خطرناک که باعث تخریب و فرو بردن شهر در تاریکی می‌تازد، استفاده کند.

این تنها شانس ماست. باید ازش استفاده کنیم. ما به کینگ کونگ نیاز داریم. دنیا بهش نیاز داره. تا جلوی چیزی رو که داره میاد بگیره. و این کودک، تنها کسیه که میتونه با اون ارتباط برقرار کنه.

من می‌دونم اونا از لحاظ عاطفی خیلی بهم نزدیک شدند.

روانشناسی رنگ ؛ نقد فیلم Godzilla vs Kong 2021

کودکی که هنوز معصومیت خود را دارد از میان علفزاری سرسبز با کنتراستی بالا به دوربین نزدیک می‌شود. تا زندگی را به شهر و مردمانش که در هرج و مرجی غم‌آلود گرفتار شده‌اند برگرداند. رنگ سبز با کنتراست بالا در این نما حس امید و زندگی دوباره را به انسان می‌دهد.

قرار است بواسطه‌ی حسی که رنگ سبز در روان ما ایجاد می‌کند، به ما فهمانده شود که انرژی تخلیه شده‌ی کینگ کونگ در حال بازسازی می‌باشد.

این رنگ میان عقل و دل تعادل ایجاد می‌کند. عقل کونگ به او می‌گوید انسان‌ها لیاقت آزادی و رهایی را ندارند اما دل او به واسطه‌ی حضور کودک به رحم می‌آید. رنگ سبز به نوعی یک صلح طلب طبیعی است.

اما در نمایی مشابه همان کودک را در لابلای باران با نورپردازی آبی به همان شیوه که از داخل علفزار به دوربین و کینگ کونگ نزدیک شد اینبار هم کارگردان همان شکل از حرکت را انتخاب می‌کند.

رنگی آبی‌ای که در این نما از فیلم استفاده شده بهمراه بارش باران به نوعی نشانه‌ی قدرت، یکپارچگی و جدیت است که با هیجان و خشونتی که بارش باران ایجاد می‌کند، قرار است آمیخته شود.

که در پلانی دیگر کودک و کونگ دست به دست هم می‌دهند تا شهر را نجات دهند. همانطور که قبل‌تر گفتم، دستی که باید یکی شود تا کارساز شود.

گودزیلا وارد می‌شود ؛ نقد فیلم Godzilla vs Kong 2021

ناگهان در همان دریا هیاهو ایجاد می‌شود و در کنار همان آب، گودزیلا ناگهان در جریان قرار می‌گیرد. و جلوی چشم همه ظاهر می‌شود. گودزیلا از اعماق دریا خودنمایی می‌کند.

با نمایی نزدیک او را دنبال می‌کنیم و در این نوع نماها معمولا سوژه باید پتانسیل بالایی برای عرض اندام داشته باشد. مطمعنا گودزیلا از این پتانسیل بی بهره نیست.

گودزیلا وارد می‌شود ؛ نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ 2021
گودزیلا وارد می‌شود ؛ نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ 2021

و با نمایی هوایی (دید چشم خدا یا دید چشم پرنده) که برای انفجار یا جنگ‌های هوایی نیز بسیار کارامد و تاثیرگذار است، گودزیلا را در برخورد با یک کشتی می‌بینیم.

این آتش‌بازی و خشونت آغازین گودزیلا در تیزر و به احتمال بسیار قوی در کل فیلم می‌باشد. چرا که در نمایی قبل‌تر از این انفجار ما با چهره‌ی متعجب و هراس‌ناک یکی از نیروهای ارتش روی کشتی مواجه می‌شویم.

سوال این است که چرا گودزیلا دوباره بازگشت و چرا در شهر به ویرانی روی آورده است؟

گودزیلا اون بیرون به مردم حمله کرده و ما نمیدونیم چرا!

یه چیزی داره گودزیلارو تحریک میکنه و ما نمی‌تونیم ببینیمش!

افسانه‌ها حقیقت دارن!

قبلا جنگی بوده!

و اونا تها کسایی بودن که مقاومت می‌کردن.

چه کسی در مقابل چه کسی تعظیم می‌کند؟

کینگ کونگ در مقابل هیچ‌کس تعظیم نخواهد کرد!

نبردی بزرگ ؛ نقد فیلم Godzilla vs Kong 2021
نبردی بزرگ ؛ نقد فیلم Godzilla vs Kong 2021

برنده کدام است؟ ؛ نقد فیلم Godzilla vs Kong 2021

گودزیلا و کونگ، بزرگترین هیولاهای فیلم‌های جهان، بار دیگر به صفحه نمایش می‌آیند. این بار این دو روبروی هم قرار می‌گیرند که سر و صدای زیادی در سینما ایجاد می‌کند.

این فیلم به ما نشان می‌دهد که گویا پایان جهان با حضور گودزیلا قرار است حتمی شود. گودزیلا می‌خواهد همه چیز را نابود کند و همه را نابود کند و این بار گودزیلا بسیار قدرتمند به نظر می‌رسد و حملات سهمگین‌تری را نسبت به قبل انجام می‌دهد.

اما کونگ در نماهای پایانی فیلم چیز دیگری را به ما نشان می‌دهد. ضربه‌ای کوبنده بر سر گودزیلا که شاید نشانه‌ی پایان خوش و نابودی گودزیلا برای همیشه باشد.

فیلم بسیار بزرگ و تماشایی Godzilla vs Kong بار دیگر کاراکتر گودزیلا را پس از دو فیلم قبلی‌اش با نام‌های Godzilla و King of the Monsters به سینماها آورده است و با توجه به پایان فیلم King of the Monsters، بار دیگر نبرد بزرگی در حال شکل گرفتن است تا تکلیف برتر بودن یکی از این کاراکترها و پادشاه شدن یکی از آن‌ها در میان دیگر تایتان‌ها (نام یکی از نژادهای ایزدان در اساطیر یونانی است. تیتان‌ها ایزدانی نامیرا و نیرومند بودند که در دوران طلایی قبل از المپ‌نشینان بر زمین فرمانروایی می‌کردند.) مشخص شود.

آیا کنگ این دنیا را از چنگ گودزیلا نجات داده و امنیت آن را حفظ خواهد کرد؟

تکنیک ؛ نقد فیلم Godzilla vs Kong 2021

فیلم Godzilla vs. Kong به خوبی از تصاویر جذاب و رنگ و لعاب خیره‌کننده پر شده است. از همان ابتدا به خوبی نوید این را می‌دهد که این فیلم برای چند ساعت قرار است ما را از دنیای واقعی به درون دنیایی ویژه و پر از هیجان غرق کند و همه چیز را جز کینگ کنگ و همراهی کردن او در نبرد علیه گودزیلا فراموش کنیم.

تصاویر این فیلم ستودنی است. از گرافیک بسیار خوبی برخوردار است. مشخص است که فیلم Godzilla vs. Kong قرار است در سینما رکورد بزند.

آهنگ پخش شده در این فیام، آهنگ ساخته شده توسط کریس کلاسیک (Chris Classic) با نام Here We Go می‌باشد. از دیگر کارهای کریس کلاسیک در عرصه سینما و تلویزیون می‌توان به ساخت موسیقی پروژه‌هایی از جمله سریال Empire، فیلم Trainwreck با نقش‌آفرینی ایمی شومر (Amy Schumer) و فیلم Fantastic Four اشاره کرد.

شروع نبرد ؛ نقد فیلم Godzilla vs Kong 2021

تقریبا از نیمه فیلم به بعد ما با بهت، تعجب و دلهره شخصیت های فیلم از وجود گودزیلایی که از چیزی خشمگین شده است مواجه میشویم. گودزیلا در اولین برخورد با کینگ کونگی روبرو میشود که دستهایش روی همان ناو جنگی در اقیانوسی وسیع هنوز بسته است.

گودزیلا به او حمله میکند. در نمایی از پایین به بالا گودزیلا به نمایش گذاشته میشود. در این نما ابهت و قدرت گودزیلا مشخصا از نگاه کارگردان مدنظر است. خشمش به حدی نابودگر است که ما را هم درگیر این خشونت میکند.

Godzilla vs. Kongs
شروع نبرد ؛ نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ

موسیقی، ریتم و تمپوی فیلم با مشت اول کونگ آغاز میشود. ما با تصاویری از جنگ و جدال روبرو خواهیم شد. و همچنان موسیقی با ضربات سهمگین کونگ بر بدن گودزیلا همراه است.

از این تصاویر حدس تقریبا قطعی میشود زد. آن هم پیروزی کونگ بر گودزیلا. مخصوصا اگر نمای آخر این فیلم را ببینید متوجه میشوید که کونگ باید گودزیلا را نابود کند. که آن آتش آبی رنگی که ویژگی اصلی گودزیلا در فیلم آدام وینگارد است توسط دستان قدرتمند کونگ بر سر خود گودزیلا خراب میشود.

نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ (Godzilla vs Kong 2021) ؛ عوامل فیلم

 • کارگردان: آدام وینگارد
 • تهیه‌کننده: ماری پارنت و اریک مک لود
 • فیلمنامه‌نویس: تری روسیو (سرپرست)، پاتریک مک کی (سرپرست)، جان. دی. پین (سرپرست)، تی اس. نولین، مایکل، استرکزینسکی، کت واسکو، لیندزی بیر، اریک پیرسون و مکس بورنستاین بر پایه گودزیلا از توهو و کینگ کونگ از ادگار والاس و مریان کوپر
 • بازیگران: الکساندر اسکارشگرد، میلی بابی براون، ایزا گونزالس، ربکا هال، برایان تایری هنری، شون اوگوری، جسیکا هنویک، جولیان دنیسون، کایل چندلر، دمیان بیچیر
 • موسیقی: جانکی ایکس‌ال
 • شرکت تولید: لجندری پیکچرز
 • توزیع‌کننده: برادران وارنر (جهانی) توهو (ژاپن)
 • تاریخ‌ اکران: 31 مارس 2021
 • کشور: ایالات متحده آمریکا
 • زبان: انگلیسی
 • هزینه فیلم: ۱۶۰ الی ۲۰۰ میلیون دلار

.

نظر شما در خصوص نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ 2021 چیست؟ نظرات خود را درباره نقد فیلم Godzilla vs. Kong با فیگار در قسمت کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.


One thought on “نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ (Godzilla vs Kong 2021) ؛ گودزیلا شکست می خورد!

 1. خیلی منتظر بودم نقد شما رو بخونم اما انگار فقط یه پییش داستان از فیلم تعریف شد. داستان اصلی و نقد کلی برای فیلم در مقاله بعدی در آینده نامعلوم قراره منتشر بشه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *