معرفی و تحلیل برترین انیمیشن های ترسناک + [عکس]

از آنجا ژانر ترسناک همیشه در دسته ژانرهای محبوب قرار داشته است در این مقاله تصمیم گرفتیم تا بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ را معرفی کنیم.

عده زیادی از مخاطبین به انیمیشن‌ علاقه خاصی دارند. ویژگی‌ای که ژانر ترسناک هم آن را شامل می‌شود. ترکیب انیمیشن با ترس و وحشت ، می‌تواند ترکیب جذاب و دیدنی‌ای باشد. نمادهای ترسناک کلاسیک و فرانچایزهای چند فیلمی آنها عالی هستند، اما اگر امسال به دنبال چیزی متفاوت هستید، به انیمیشن نگاه کنید.

این رسانه، به ماراتُن‌های اسکوبی دو یا کمک دیگری از کدو تنبل بزرگ، چارلی براون محدود نمی‌شود. اینها به خودی خود عالی هستند و جای خود را در جشن‌های هالووین دارند، اما اگر هدف شما چیزی ترسناک است که ممکن است قبلاً ندیده باشید، فیلم های ترسناک انیمیشن مملو از احتمالات هستند. در ادامه با معرفی و تحلیل بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ با ما همراه باشید.

مقالات مکمل:

ترسناک ترین استاپ موشن های وحشتناک

 بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ

فهرست عناوینی که در ادامه نوشتار بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ خواهید خواند به شرح زیر است:

بهترین انیمیشن های ترسناک
بهترین انیمیشن های ترسناک

لیست زیر با عنوان ترسناک ترین انیمیشن های سینما بدون ترتیب و اولویت خاصی نام برده شده‌اند.

از اینستاگرام فیگار بخوانید:

Resident Evil: Degeneration (2008)

بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ
بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ

اولین انیمیشن این لیست مربوط به سری محبوب و معروف Resident Evil می‌باشد. داستان این انیمیشن درست پس از رزیدنت اویل 4 اتفاق می‌افتد. در سال 2005 و یک سال پس از رزیدنت اویل 4 و همچنین بعد از گذشت 7 سال از وقایع راکون‌سیتی تروریست‌ها ویروس را در فرودگاهی پر از مسافر و شلوغ پخش می‌کنند. یک تیم ویژه برای کنترل اوضاع و کنترل ویروس به فرودگاه اعزام می‌شوند.

تحلیل انیمیشن رزیدنت اویل

بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ
تحلیل انیمیشن Resident Evil: Degeneration

این موضوع که یک فیلم یا فرانچایز از منبع اصلی خود موفق‌تر می‌شود اتفاق جالبی است. اتفاقی که دقیقا در مورد رزیدنت اویل افتاده است. سال‌ها است که استودیوها و تهیه‌کنندگان برای بازی‌های رزیدنت اویل و بهبود آن تلاش می‌کنند اما همچنان فیلم‌های این مجموعه بیشتر مورد توجه بوده‌اند.

انیمیشن Resident Evil: Degeneration یکی از آثار خوب و برجسته این مجموعه به شمار می‌آید. علیرغم وجود بعضی ضعف‌ها به خصوص در صداگذاری این انیمیشن از یک اثر معمولی و تکراری فراتر می‌رود و با هیولاها و موجودات عجیب و ترسناک خود تجربه تماشای خوبی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

انیمیشن همچنین خط داستانی جذاب و گیرایی دارد و در خلق لحظات دلهره‌آور نیز موفق است. بنابراین می‌تواند اثری خوب و با کیفیت برای دوست‌داران رزیدنت اویل و این ژانر به حساب آید.

(1998) Scooby-Doo on Zombie Island

بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ
ترسناک ترین انیمیشن تاریخ سینما

اسکوبی دوو و گروهش بعداز یک دوره استراحت مطلق، اکنون درگیر چالش دیگری می‌شوند. آنها باید به جزیره‌ای که آلوده به زامبی های خون آشام است بروند که در آنجا با ماجراهای ترسناک و عجیب و غریبی مواجه می‌شوند.

تحلیل انیمیشن اسکوبی دو و جزیره زامبی

بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ
تحلیل انیمیشن اسکوبی دو در جزیره زامبی

اسکوبی دو، بیشتر به این دلیل که محتوای آن دهه‌های بر اساس سریال تقریباً همیشه با افشای نقاب شرور شبح آور خاتمه میابد و به عنوان یک آدم بدکار بسیار انسانی نشان داده می‌شود. انیمیشن Scooby-Doo، در جزیره زامبی متفاوت است زیرا با این گیج در حال اجرا مسخره می‌کند و سپس آن را به روشی بسیار هوشمندانه و ترسناک واژگون می‌کند.

لحن فیلم مستقیم به ویدئو به لطف گنجاندن “هیولاهای واقعی” نسبت به آنهایی که پیش از آن به وجود آمده بود، نسبتاً تیره‌تر است، اما ترس‌ها با زامبی‌ها متوقف نمی‌شوند. تغییر شکل‌دهنده‌ها، تمساح‌های عصبانی، و حتی یک خدای انتقام‌جو وجود دارد تا تجربه تماشای شما را به یک تجربه غیرمنتظره تبدیل کند.

The Nightmare Before Christmas (1993)

بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ
ترسناک ترین انیمیشن تاریخ سینما

داستان انیمیشن The Nightmare Before Christmas مربوط به شهر هالوین است. داستان از این شهر آغاز می‌شود. شهری که مانند یک کابوس برای کودکان است و نام شهر وحشت را یدک می‌کشد که هیولاهای وحشتناک در آن سکونت دارند.

خط اصلی داستان مربوط به جک است. او که عنوان پادشاه کدو تنبل‌ها را دارد و اسکلتی جذاب و خوش‌تیپ است از کارهای همیشگی و روتین خود خسته شده است. او در جستجوی سالی متفاوت به شهر دیگری می‌رود و بعد از دیدن جشن کریسمس تصمیم می‌گیرد تا کریسمس آن سال را خودش رهبری کند.

تحلیل انیمیشن کابوس پیش از کریسمس

بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ
تحلیل انیمیشن the nightmare before christmas

در هر سنی که هستید اگر به دنبال تماشای اثری عجیب و متفاوت هستید می‌توانید the nightmare before christmas را تماشا کنید. این انیمیشن از همان ابتدا با آهنگی با محوریت یک شهر شبح‌وار آغاز می‌شود و نوید تماشای یک انیمیشن با تم و موضوع جذابی را می‌دهد. همیشه این موضوع مورد بحث بوده است که انیمیشن the nightmare before christmas یک اثر هالووینی است یا یک اثر کریسمسی.

می‌توان گفت این اثر موفق می‌شود تا به طور همزمان هردوی آن‌ها باشد. کابوس قبل از کریسمس پر از موسیقی‌های دلهره‌آور، تصاویر زیبا و ترس‌های عالی است. این ویژگی‌ها این انیمیشن کلاسیک را تبدیل به یکی از بهترین استاپ‌موشن‌های تمام دوران می‌کند.

Corpse Bride (2005)

بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ
بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ

Corpse Bride که در ایران با نام عروس مرده یا عروس مردگان شناخته می‌شود از بهترین و خاطره‌انگیزترین انیمشین‌های با تم ترس می‌باشد و نمی‌توان درباره بهترین انیمیشن های ترسناک جهان صحبت کرد و آن را به یاد نیاورد.

داستان این انیمیشن از یک تمرین مراسم عروسی آغاز می‌شود. جایی که ویکتور و ویکتوریا که به دلایل مالی و اجتماعی تصمیم به ازدواج با یکدیگر گرفته‌اند. در هنگام تمرین عروسی ویکتور مدام جملاتی که باید بگوید را فراموش می‌کند.

او در حالی که مدام جملات خود را تکرار می‌کند به جنگلی می‌رود و در حال تمرین حلقه خود را در شاخه درختی که همانند یک دست از زمین بیرون آمده است می‌گذارد. این شاخه در واقع دست عروس مرده‌ای می‌باشد که از خاک بیرون مانده است. از اینجا ماجراهای عجیب ویکتور از سرگردانی‌اش در دنیای مردگان گرفته تا عشق و علاقه عروس مرده نسبت به او آغاز می‌شود.

تحلیل انیمیشن عروس مرده

بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ
تحلیل انیمیشن corpse bride

از ابتدای تولد به کودکان آموزش داده شده است که از ارواح هیولاها و غول‌های در کمد اتاق خوابشان بترسند. با این حال افرادی مثل تیم برتون با ساخت این انیمیشن و همچنین انیمیشن کابوس قبل از کریسمس دست به کاری بزرگی زدند.

تیم برتون با آگاهی از ترس ذاتی کودکان از این موجودات با دست گذاشتن روی هیولاها و غول‌ها آثار درخشانی را در کارنامه خود ثبت کرد. او سعی کرد پشت پرده و جنبه پنهان زندگی ارواح و هیولاها را به تصویر بکشد و با آشنا کردن آن‌ها با مخاطبانش به این موضوع بپردازد که این موجودات لزوما بدجس و خبیث نیستند. این چنین بود که آثار فوق‌العاده‌ای همچون عروس مرده خلق شدند.

عروس مرده تصاویر و شخصیت‌های اصلی ترسناکی از نظر ظاهری دارد و اکثر داستان در میان مردگان اتفاق می‌افتد. اما با این وجود در میان تم مرده و ترس این اثر یک زیبایی دوست‌داشتنی و انواع احساسات انسانی خوابیده است که آن را به اثری عاشقانه، دلنشین و جذاب با کاراکترهایی متفاوت تبدیل می‌کند. عروس مرده از آثاری است که یک بار تماشا کردن آن برابر است با ماندگاری همیشگی آن در ذهن بیننده. تماشای این اثر را در هر سنی که هستید از دست ندهید.

Paranorman (2012)

بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ
بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ

paranorman داستان بسیار جالب و در عین حال یک خطی‌ای دارد که با ساخت و پرداخت مناسب تبدیل به اثری تماشایی شده است.

این انیمیشن با محوریت شخصیت پسر بچه‌ای به نام نورمن است. شهری که نورمن در آن سکونت دارد دچار که نفرین وحشتناک شده و در آستانه نابودی است. حال نورمن با قدرت خاص خود که توانایی صحبت کردن با ارواح و مردگان متحرک را دارد، آن‌ها را در کنار سایر مردم جمع می‌کند تا از مصیبتی بزرگ جلوگیری کنند.

تحلیل انیمیشن سوپرنورمن

بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ
تحلیل انیمیشن paranorman

معمولا اکثر انیمیشن‌های ترسناک با تکنیک استاپ‌موشن ساخته می‌شوند. این اتفاق اغلب به این دلیل است که این تکنیک بر میزان ترس می‌افزاید. paranorman نیز یکی از چند انیمیشنی است که این گونه ساخته شده‌اند.

paranorman از آن دست آثاری است که خیلی نمی‌توان درباره آن توضیح خاصی داد فقط باید آن را تماشا کرد و پس از تماشا متوجه می‌شوید که چه لذتی را تجربه کرده‌اید.

این انیمیشن را می‌توان نسخه سبک‌تر فیلم سینمایی فوق‌العاده  Sixth Sense یا حس ششم دانست. paranorman برای تمام سنین لذت‌بحش است. یک انیمشن دوست‌داشتی که از قضا تم محبوب ترس هم در آن جریان دارد و همراه با یک پیام زیبا در پایان است. در واقع می‌توان گفت که این انیمیشن یک پکیج کامل برای مخاطبین است.

Monster House (2006)

بهترین انیمیشن های ترسناک جهان
بهترین انیمیشن های ترسناک جهان

انیمیشن خانه هیولا احتمالا از نظر تعداد زیادی از مخاطبین ایرانی که آن را در کودکی تماشا کرده‌اند می‌تواند ترسناک ترین انیمیشن تاریخ سینما باشد. این انیمیشن در ایران محبوبیت زیادی داشت و از پر مخاطب‌ترین انیمیشن‌ها به شمار می‌رفت.

دیجی والتر پسر دوازده ساله‌ای است که از پنجره اتاقش خانه همسایه مرموزشان یعنی آقای نبرکرکر را زیر نظر دارد و دید می‌زند. نبرکرکر همسایه آن‌ها شخصیت عجیب و مرموزی است که کسی خیلی او را نمی‌شناسد. همچنین خانه او شکل نسبتا ترسناکی دارد و شایعات مختلفی درباره آن وجود دارد.

نبرکرکر هر چیزی را که در حیاط خانه‌اش بی‌افتد را مصادره می‌کند و کسی نمی‌تواند آن را پس بگیرد. والدین دیجی برای تعطیلات به خارج از شهر می‌روند و او را همراه با یک پرستار کودک تنها می‌گذارند. حال او به همراه دوستانش به صورت مخفیانه در شب برای پی بردن به رازهای خانه هیولا پا به آن می‌گذارد.

تحلیل انیمیشن خانه هیولا

بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ
تحلیل انیمیشن Monster House

خانه‌ها معمولا همراه با حس آرامش خاطر و امنیت هستند. هیچ چیز آرامش‌بخش‌تر از نشستن در یک خانه پشت درب‌های قفل شده در حالی که تمامی خطرات بیرون از آن مانده‌اند، وجود ندارد. مگر اینکه کسی در خانه هیولا زندگی کند.

در این انیمیشن یک مکان که ذاتا مظهر آرامش و امنیت است تبدیل به نقش منفی و آدم بد قصه می‌شود و چیزی که از ذات آن سراغ داشتیم را تغییر می‌دهد. خانه هیولا به جای یک محیط گرم و آرام عملا یک خانه زنده است که نفس می‌کشد. این خانه سعی می‌کند که کودکان و گاهی حتی بزرگسالان را ببلعد.

این پایان ماجرا نیست خانه هیولا حتی می‌تواند جابجا شود و به تنهایی حرکت کند و این‌گونه تبدیل به یکی از ترسناک‌ترین شخصیت‌های انیمیشنی برای تمام سنین شود. قصه‌گویی منسجم و جذاب در کنار خلق و ساختن یک شخصیت وحشتناک تمام عیار از یک خانه از نکات بارز خانه هیولا هستند. اثری که همیشه در یاد شما باقی خواهد ماند.

Coraline (2009)

بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ
بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ

اگر شما هم به داشتن یک نسخه زندگی ایده‌آل فکر کرده‌اید یا به دنبال یافتن آن نسخه بوده‌اید در این انیمیشن می‌توانید داستانی مشابه را دنبال کنید.

یک دختر ماجراجو به خانه جدیدی نقل مکان می‌کند. او یک درب مرموز و مخفی را پیدا می‌کند و پس از عبور از آن با یک نسخه ایده‌آل از خانه خاکستری و خسته‌کننده خود مواجه می‌شود که البته رازهای عجیب و شیطانی در آن مخفی شده و جریان دارند.

تحلیل انیمیشن کورالین

بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ
تحلیل انیمیشن Coraline

تا به حال به وجود دنیای دیگری فکر کرده‌اید؟ دنیایی ایده‌آل که در آن تمام رویاهای افراد حتی وحشیانه‌ترین آن‌ها به واقعیت تبدیل شوند. آیا در این دنیا می‌توان به صلح و آرامش امیدوار بود و آیا کسی می‌تواند در این دنیا مسالمت‌آمیز زندگی کند؟ یا در عوض آن واقعیت پیچیده‌ای که در زیر سطح پنهان شده را همانند کورالین کشف خواهد کرد؟ کورالین پر از تصاویر وحشتناکی است که می‌تواند هر کسی را به فکر فرو ببرد. داستانی پیچیده و در عین حال جذاب و شگفت‌انگیز دارد.

کورالین از حرفی که می‌خواهد بزند هیچ ترسی ندارد. این اثر به مکان‌ها و واقعیت‌های تاریک می‌رود و اثری منحصر به فرد و وحشتناک را پدید می‌آورد. این انیمیشن طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان دارد و تئوری‌های زیاد و بعضا ترسناکی نیز درباره آن وجود دارد. این انیمیشن به شکلی ساده و به دور از هرگونه ادا کار خود را انجام می‌دهد و مخاطب را کاملا در خود غرق می‌کند. تماشای این اثر خاص را از دست ندهید.

(2012) Resident Evil: Dmnation

بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ
بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ

لیان اسکات کندی، برای مامورتی به اسلاویک می‌رود و درحال تحقیق در رابطه با سلاح‌های مرگبار زیست محیطی است. اما در شروع ماموریت خود متوجه می‌شود که دولتش این مامورت را کنسل کرده. اما لیان تصمیم می‌گیرد ماموریت خود را به صورت غیر رسمی به پایان برساند.

تحلیل انیمیشن شیطان مقیم: نفرین شده

بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ
بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ

این انیمشن، تلفیقی دیدنی و جذاب از اتفاقات سیاسی و جنایی را در پیش دارد که به صورتی دراماتیک رقم می‌زند. حضور ایدا وانگ که یکی از زیبا‌ترین زنان دنیای بازی است و حضور دشمنان اصلی قسمت سوم، یعنی نمسیس، این انیمیشن را به بهترین فیلم ترسناک بر اساس بازی های ویدئویی تبدیل می‌کند. چیزی که در این انیمیشن زیبا دنبال می‌شود، حس شخصیت‌پردازی افرادی است که ما تازه با آن‌ها روبرو می‌شویم و می‌توانیم به راحتی، با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم.

این انیمیشن، به گفته‌ی برخی از طرفداران و منتقدان، به عنوان بهترین نسخه‌ی ساخته شده از شیطان مقیم می‌باشد که درآن سیاست نقش مهمی در داستان ایفا می‌کند. در این انیمیشن نیز، لیان اسکات کندی به عنوان نقش اصلی ظاهر می‌شود و حالا او در کشوری دیگر قرار دارد تا بتواند مأموریت خطرناک خود را به پایان برساند.

Seoul Station (2016)

بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ
بهترین انیمیشن های ترسناک جهان

 Seoul Station یا ایستگاه سئول انیمیشنی ترسناک با محوریت ویروس پخش شده و زامبی‌ها می‌باشد که در سال 2016 منتشر شده است. یک بیماری واگیردار در سطح شهر سئول پخش شده است. حال دولت می‌خواهد آنجا را نابود کرده و با خاک یکسان کند. این در حالی است که هنوز گروهی از افراد سالم هستند و زنده مانده‌اند و برای نجات جان خود تلاش می‌کنند.

تحلیل انیمیشن ایستگاه سئول

بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ
تحلیل انیمیشن Seoul Station

امروزه ژانر ترسناک که همراه با تم زامبی و پخش ویروس است با یک بن‌بست مواجه شده‌ایم. زامبی‌ها کم‌کم به یک شوخی تبدیل شده‌اند و بسیار کلیشه‌ای و تکراری شده‌اند. حتی از آن‌ها در آثار موزیکال و کمدی استفاده می‌شود. اما در سال 2016 و انیمیشنی به نام Seoul Station منتشر شد که به یک استثنا تبدیل شد.

انیمیشن Seoul Station در واقع پیش درآمدی به فیلم محبوب کره‌ای به نام Train To Busan می‌باشد. فیلمی که پس از مدت‌ها موفق شد دوباره زامبی‌ها را به جذابیت و جذبه سابق خود برگرداند و یک اثر خوب را تحویل مخاطبین دهد.

Seoul Station نیز انیمیشنی است که بسیار خوب ساخته شده است. یک اثر هیجان‌انگیز که داستان چند بازمانده که در تلاش برای بقا هستند را تعریف می‌کند. انیمیشنی خوش‌ساخت با زامبی‌هایی که از نسخه‌های هالیوودی جلوتر هستند که تلاش کرده تا از کلیشه‌ها تا حدی به دور باشد و اثر خوبی در ژانر زامبی به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار بهترین انیمیشن های ترسناک تاریخ سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.


7 thoughts on “معرفی و تحلیل برترین انیمیشن های ترسناک + [عکس]

    1. درود بر شما… اگر پیشنهادی دارید که در این لیست وجود نداره ممنون میشیم که پیشنهادتون رو بفرمایید و در این لیست قرار بگیره…

    1. همشون عالی هستند، اما رزیدنت دیگر نکته و اکران جالبی ازش نیست .خیلی کلیشه ای و تکراری شده،تنها تم آهنگش هستش که به این اثر جون می بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *