احمقانه ترین اشتباهات در فیلم های اسلشر ؛ کلیشه‌های یک فیلم اسلشر

اکثریت آثار اسلشر ، اشتباهات کلیشه‌ای دارند که خارج از منطق است. با ما همراه باشید تا به بزرگ ترین اشتباهات در فیلم های اسلشر بپردازیم.

بزرگ ترین اشتباهات در فیلم های اسلشر

اگر زیر ژانر فیلمی مملو از داستان جذاب و هیجان‌انگیز باشد، و بتواند همان فیلم ترسناک با سبک اسلشر باشد، می‌تواند تا چند ساعت شما را به وجد بیاورد و تعقیب و گریز قاتلانه را به همراه قتل‌های مشمئزکننده به رخ بکشد. اما برخی از آنها هستند که دقیق نمی‌باشند و سوتی‌ها و اشتباهات متداولی دارند که نمی‌توان از آنها گذشت.

اصولاً سبک اسلشر ، به دلیل طرفداران زیادی که دارد، فیلم‌های زیادی هر ساله از آن پخش می‌شود و تقریباً همه‌ی آنها نیز به عنوان فرانچایز در تاریخ ماندگار می‌شوند. اما یکسری اشتباهات و سوتی‌ها در این آثار وجود دارند که نمی‌توان از آن‌ها به سادگی گذشت.

بیشتر بخوانید:

10 درس مهم زندگی که از فیلمهای ترسناک باید بیاموزیم

500 تا از ترسناک ترین فیلم های تاریخ سینما

بزرگ ترین اشتباهات در فیلم های اسلشر

  • کلیشه‌های یک فیلم اسلشر

شما می‌توانید فهرست بزرگ ترین اشتباهات در فیلم های اسلشر را در یک نگاه در لیست زیر مشاهده کنید:

بزرگ ترین اشتباهات در فیلم های اسلشر
بزرگ ترین اشتباهات در فیلم های اسلشر

این روند کلیشه‌ای، پس از چندین دهه می‌باشد که در سینمای ترسناک ادامه پیدا کرده است، و تقریباً به عنوان یک ضرورت به شمار می‌رود. چیزی که زمانی ترسناک بود، دیگر ترسناک نیست و فیلمسازان، حداقل باید به دنبال جنبش‌های تغییراتی در داستان باشند که تغییرات جزئی اما زیبا داشته باشد. با ما همراه باشید تا به معرفی بزرگ ترین اشتباهات در فیلم های اسلشر بپردازیم.

پلیس‌های محلی بی‌‌عرضه

بزرگ ترین اشتباهات در فیلم های اسلشر
بدترین اشتباهات در فیلم اسلشر

مسائل کلیدی در جهان، با کمک پلیس حل می‌شوند و حتی برخی از فیلم‌ها هستند که پلیس را به عنوان شخصی معرفی می‌کنند که همه‌چیز دست و می‌باشد و کل فیلم، به او بستگی دارد. در فیلم‌های اسلشر، متأسفانه پلیس صرفاً نقش یک مزاحم را بازی می‌کند که عرضه‌ی کار خاصی را ندارد و حتی در بیشتر اوقات، در همان لحظه کشته می‌شود.

جدا از اینکه پلیس باید به کمک قربانی بشتابد، باید برای برقراری امنیت یک شهر را نیز فراهم کند. اما پلیس‌های محلی شهرهای مختلف در فیلم‌های اسلشر، نه تنها امنیت را برقرار نمی‌کنند که هیچ، در برخی از موارد نیز جلوی قربانی را می‌گیرند و او را متهم می‌کنند. این اتفاق در  در این آثار، می‌تواند دستخوش تغییر بشود و با کمک اینکه پلیس شخصیت مهمی باشد، پیش برود.

شخصیت‌های نوجوان شجاع

بزرگ ترین اشتباهات در فیلم های اسلشر
بزرگ ترین اشتباهات در فیلم های اسلشر

جدای اینکه پلیس‌ها در فیلم‌های اسلشر بی‌عرضه هستند، می‌توان به نوجوانانه دبیرستانی و تینیجری اشاره نمود که دست پلیس را از پشت بستند و با شجاعت تمام، می‌توانند هر پرونده‌ی سختی را حل کنند و در برخی از مواقع، جلوی قاتل را بگیرند.

با اینکه این اتفاق در حال حاضر زیاد دور از انتظار نیست و نوجوانان شجاعی را می‌بینیم که با شجاعت تمام می‌توانند جلوی قاتلان قرار بگیرند، اما این اِلِمان در فیلم‌های اسلشر، شاید مقداری کلیشه‌ای شده باشد و باید دستخوش تغییر بشود و دیگر به عنوان بدترین اشتباهات در فیلم اسلشر از آن یاد نکرد.

اینکه در فیلم It Chapter 2 رخ داد، می‌تواند یک اتفاق جذاب برای آثار وحشتناک باشد که کم کم اتفاق می‌افتد. از آنجایی که اکثر آثار ترسناک اسلشر، به صورت فرانچایز در می‌آیند، ما می‌توانیم سیر تکامل و قوی‌تر شدن آن نوجوانان و بزرگ شدنشان را تماشا کنیم که دور از انتظار نیز نمی‌باشد.

کمپ‌های تابستانی

بزرگ ترین اشتباهات در فیلم های اسلشر
وحشتناک ترین اشتباهات فیلم های اسلشر

در برخی از موارد، فیلمنامه‌ای وجود دارد که کودکان در شهری هستند که به دست یک قاتل روانی افتاده و نفرین شده‌اند و حالا آن قاتل، به دنبال کشتن آنهاست. اما یک چیزی که از شهر و دبیرستان نیز فراتر رفته و به یکی از وحشتناک ترین اشتباهات فیلم های اسلشر شده، کمپ‌های تابستانی می‌باشد.

شاید این داستان که کمپ تابستانی دبیرستانی بتواند وحشتناک به‌نظر برسد جذاب باشد، اما اینکه دیگر به کلیشه‌ی بی‌مزه و قابل پیش‌بینی تبدیل شده، چیزی باشد که ما زیاد دیدیم و دیگر نمی‌تواند دهان بیننده را باز نگه‌دارد. قاتلی روانی که در جنگل زندگی می‌کند، نوجوانان را می‌بیند و تحریک به کشتن آن‌ها می‌کند و داستان به پایان می‌رسد.

شخصیت قاتل شکست‌ناپذیر

بزرگ ترین اشتباهات در فیلم های اسلشر
بزرگ ترین اشتباهات در فیلم های اسلشر

از آنجایی که آثار اسلشر، اصولاً به فرانچایز تبدیل می‌شوند، ما شاهد شخصیت‌های روانی هستیم که در هر صورت باید در هر سری مجموعه ما آنها را مشاهده کنیم. در 40 سال اخیر، شخصیت‌هایی مانند فردی کروگر، جیسون ورهیز، مایکل مایرز بودیم، که در عین ناباوری شکست‌ناپذیر بودند. در وهله‌ی اول، این اتفاق جذاب می‌باشد، اما حالا پس از گذشت 40 سال، باید فیلمسازان به دنبال راهی دیگر برای نشان دادن قاتل مورد نظر خود باشند.

پیر شدن و ضعیف شدن مایکل مایرز، در فیلم‌های پایانی هالووین، یکی از اتفاقات جذابی بود که کارگردان این مجموعه برای پایان دادن به افسانه‌ او انجام داد. چیزی که نباید فراموش کرد این است که تمامی این شخصیت‌ها انسان هستند و می‌توانند با پیر شدنشان، نحوه‌ی ضعف آن‌ها را به رخ کشید و آن‌ها را یا جایگزین، و یا حذف کرد.

همیشه پای انتقام در میان است

بزرگ ترین اشتباهات در فیلم های اسلشر
بزرگ ترین خطا های داستانی در فیلم های Slasher

در تاریخ فیلم‌های اسلشر، بدون شک همیشه پای قاتلی در میان بود که ابتدا شکست خورده و بعد سعی دارد از یکسری انسان که او را در بچگی آزار دادند، انتقام بگیرد. بجز معدود قاتل‌هایی مانند جیگساو که دقیقاً برای هدفی خاص تلاش می‌کردند، دیگر قاتلین صرفاً خصومت شخصی و یا حتی خانوادگی با افراد داخل فیلم دارند که سعی دارند با بدترین شکل ممکن، انتقام خود را بگیرند.

شاید در اوایل تاریخ سبکی این فیلم‌ها، این اتفاق جذاب بوده باشد، اما به تدرج دیگر به یک کلیشه‌ی اساسی تبدیل می‌شود که آن را می‌توان به عنوان یکی از بزرگ ترین خطا های داستانی در فیلم های Slasher یاد کرد.

مرگ افراد دوست‌داشتنی

بزرگ ترین اشتباهات در فیلم های اسلشر
بزرگ ترین اشتباهات در فیلم های اسلشر

کارگردانان فیلم‌های ترسناک، عادت دارند که یک شخصیت را به بهترین شکل ممکن جلوه بدهند و در یک اتفاق کاملا کلیشه‌ای، آن را به قتل برسانند. این اتفاق هم در ابتدا بسیار جذاب به‌نظر می‌رسید، اما کم کم دیگر مخاطب متوجه می‌شود که شخصیت فرعی که بسیار دوست‌داشتنی است، در نهایت به بدترین شکل ممکن، خواهد مرد. در نتیجه، شخصیت‌هایی که به خوبی به عنوان نقش فرعی جای افتاده‌اند، مرگ خوبی را خواهند داشت.

قاتلینی که محبوب‌تر از شخصیت اصلی می‌شوند

بزرگ ترین اشتباهات در فیلم های اسلشر
بزرگترین اشتباهات متداول فیلم های Slasher

برخی از قاتلین در آثار ترسناک هستند که از شخصیت‌های اصلی و آن قربانی، محبوب‌تر می‌باشند و دقیقاً این عنصر، چیزی است که ما تقریباً در هر فیلمی مشاهده می‌کنیم. شخصیت‌های قاتلی که به شکلی عجیب سادیستی هستند و از شخصیت‌های اصلی فیلم معروف‌تر و محبوب‌تر می‌شوند.

در ابتدا شاید جذاب باشد، اما اینکه در یک فرانچایز، تنها شخصیتی که باقی می‌ماند آن قاتل است، می‌توان گفت که این اتفاق کلیشه شده و ما صرفاً یکسری قربانی را مشاهده می‌کنیم که در یک قسمت هستند و همین امر می‌تواند آن‌ها را منفور و شرور را محبوب جلوه بدهد به بزرگترین اشتباهات متداول فیلم های Slasher تبدیل کنند.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار بزرگ ترین اشتباهات در فیلم های اسلشر سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *