مستر بلیط

بررسی و نقد فیلم اسپایدرهد (Spiderhead 2022) ؛ پای یک دیوانه در میان است

نقد فیلم اسپایدرهد به فیلمی می‌پردازد که با شروع مینیمال و فیلم‌نامه ضعیفش توجه مخاطب را جلب می‌کند. با تحلیل اسپایدرهد همراه ما باشید.

مرکز تحقیقاتی اسپایدرهد جایی است که روی مجرمان به صورت داوطلبانه آزمایش‌های بیوتکنولوژی انجام می‌شود و دانشمندِ دیوانه آن به ظاهر سعی دارد به نسل بشر کمک کند. در این فیلم با فیلمنامه‌ای ضعیف، کارگردانی بد، بازی‌های متوسط و طراحی صحنه و نورِ خوب طرف هستیم.

بررسی و نقد فیلم اسپایدرهد

همیشه پای یک دیوانه در میان است

نقد فیلم اسپایدرهد
نقد فیلم اسپایدرهد

فیلم ایده خوبی دارد که به جرات میتوان گفت تبدیل به طرح هم نشده (در روندِ پرداخت) و در حد همان ایده‌ی خوب مانده است. باید از مولف محترم پرسید چرا با این ایده خوب این چنین بد رفتار کرده و این چه بلایی است که سر ایده آورده و به قول عادل فردوسی‌پورِ عزیز:”این چه وقتِ چیپ زدن بود؟”

دانشمند دیوانه

نقد فیلم اسپایدرهد
نقد فیلم اسپایدرهد

در ادبیات نمایشی کلیشه‌ای به نام دانشمند دیوانه وجود دارد. دانشمند دیوانه که همچنین مهندس دیوانه و پروفسور دیوانه هم گفته می‌شود یک دانشمند یا پروفسور است که با توجه به صفات غیرمعمول شخصیتی و افکار بزرگ و آزمایش‌های تابوشکن اِصطلاحا دیوانه (مترادف مجنون) است. دانشمندان دیوانه معمولا اهداف و آرزوهایی همچون پیش‌برد عمیق علم و فناوری و حل مشکلات و مسائل سخت را دارند و در این راه تلاش زیادی می‌کنند.

البته دانشمند دیوانه می‌تواند شرور یا دشمن رقبا، بی‌طرف یا خوب، روان‌پریش یا اجتماع‌گریز هم باشد. استیو آبنستیِ داستان ما نیز دارای این ویژگی‌ها است. اما مشخص نیست این چطور زندان و ندامت‌گاهی است که نه محافظی دارد نه قانون و پرنسیبِ مشخصی. جِف گاهی بدون در زدن وارد اتاق کارِ استیو می‌شود و مناسباتی که فیلمساز تعریف می‌کند به نظر به شعور انسان توهین می‌کند. بررسی اسپایدرهد را با ریتمِ آن پیگیری می‌کنیم.

ما قبلِ ریتم

نقد فیلم اسپایدرهد
نقد فیلم اسپایدرهد

فیلم ریتم ندارد. در جای جای سکانس‌ها و دیالوگ‌های دوتایی فیلم دچارِ سکته می‌شود. سکته‌ای که با تنفسِ مصنوعیِ سکانس‌های خودسانسور شده‌ی هماغوشی هم (فیلم) زنده نمی‌شود. همان‌طور که در ذیل تیترِ قبلی عرض کردم این زندان/آزمایشگاه بیشتر شبیه خانه مادربزرگه‌ است تا زندان/آزمایشگاه. به ذهنِ مبارکِ مولف حتی خطور نکرده که از موسیقی برای کلک زدنِ مخاطب استفاده کند تا اندک ریتم و تمپویی به این فیلمِ مُرده بدهد.

با نقد spiderhead متوجه می‌شویم این فیلم نه علمی است نه تخیلی. این فیلم شاید فانتزی باشد. یک فانتزیِ سخیف و سطحی. اگر دنبال فیلم علمی تخیلی خوب هستید به سراغ جنایات آینده بروید که در (بررسی و نقد فیلم جنایات آینده (Crimes of the Future 2022) ؛ بدن به مثابهِ هنر) آن را نقد کرده‌ام. ادامه تحلیل spiderhead  را با داستان فیلم پیگیری می‌کنیم.

داستان spiderhead

نقد فیلم اسپایدرهد, تحلیل اسپایدر هد, بررسی اسپایدرهد, نقد spiderhead, تحلیل spiderhead, داستان فیلم اسپایدرهد, داستان spiderhead
نقد فیلم اسپایدرهد, تحلیل اسپایدرهد, بررسی اسپایدرهد, نقد spiderhead, تحلیل spiderhead, داستان فیلم اسپایدرهد, داستان spiderhead

Spiderhead یک زندان با تداخل اثرات مواد شیمیایی موردِ تحقیق است. افراد آزمون از نظر فنی زندانیان ایالت هستند که داوطلب این پروژه شده‌اند و با این پروژه هدف کاهش زمان مجازات آنها انجام می‌شود. این برنامه تحت نظارت استیو ابناستی دلسوز و مهمان‌نواز به همراه دستیار وی مارک است.

زندانیان اتاق‌های خاص خود را دارند. کارهای خود را انجام می‌دهند و بدون نظارت نگهبان می‌توانند پرسه بزنند. افراد آزمایش روزانه داروهای مختلف را پشت سر می‌گذارند که همه آنها احساسات و برداشت‌های خود را از محیط اطراف خود تغییر می‌دهند.

به جف که هنوز هم از کشته شدن دوستش در حالی که رانندگی مستی را تجربه می‌کرد پشیمان است  N-40، “داروی عاشقانه” داده می‌شود که حواس او را تحریف می‌کند و او را به سمت رابطه جنسی با دو نفر از هموطنان خود سوق می‌دهد. استیو از او می‌خواهد که یکی یک از آنها را برای Darkenfloxx انتخاب کند، دارویی که باعث درد شدید جسمی و روانی می‌شود. او از انتخاب خودداری می‌کند و ادعا می‌کند که هیچ چیز خاصی برای هیچ یک از آنها احساس نمی‌کند، پس از اینکه اثرات داروی عشق از بین رفته است.

نقد فیلم اسپایدرهد

نقد فیلم اسپایدرهد, تحلیل اسپایدر هد, بررسی اسپایدرهد, نقد spiderhead, تحلیل spiderhead, داستان فیلم اسپایدرهد, داستان spiderhead
نقد فیلم اسپایدرهد, تحلیل اسپایدرهد, بررسی اسپایدرهد, نقد spiderhead, تحلیل spiderhead, داستان فیلم اسپایدرهد, داستان spiderhead

در ادامه داستان فیلم اسپایدرهد هنگامی که استیو از اتاق طرح‌ریزی بیرون می‌رود کلیدهای خود را جا می‌گذارد. جف کشوی میز استیو را باز می کند و کشف می کند که هیچ “بالاتر” وجود ندارد: این زندان توسط داروهای Abnesti اداره می شود. این داروها از کارت یکنوع بازی شبیه لوتو نامگذاری شده است.

استیو و جف برای مصرف یک داروی خنده دار با هم جمع می‌شوند زیرا استیو نیز Mobipak را نصب کرده است. استیو به جف می گوید که پدرش او را به عنوان یک کودک رها کرد. جف به لیزی زندانی که با او نزدیک است اعتراف می کند که او نه تنها دوست خود را در تصادف رانندگی بلکه دوست دخترش نیز به قتل رساند. لیزی او را در آغوش می گیرد. استیو متوجه احساسات جف در مورد لیزی می شود. مارک به انگیزه های استیو مشکوک می شود.

نقد فیلم اسپایدرهد

نقد فیلم اسپایدرهد, تحلیل اسپایدر هد, بررسی اسپایدرهد, نقد spiderhead, تحلیل spiderhead, داستان فیلم اسپایدرهد, داستان spiderhead
نقد فیلم اسپایدرهد, بررسی اسپایدرهد, نقد spiderhead, تحلیل spiderhead, داستان فیلم اسپایدرهد, داستان spiderhead

هنگامی که استیو از جف می خواهد که DarkenFloxx را به لیزی تزریق کند ، جف کنترل Mobipak استیو را به دست می گیرد و او را مجبور می کند که هدف واقعی این برنامه را بپذیرد ، آزمایش یک داروی انطباق ، B-6 است. داروهای دیگر صرفاً یک پروژه جانبی هستند که برای قرار دادن B-6 در آزمایش نهایی استفاده می شود: آیا آنها هنگام فرمان به عشق آنها آسیب می رسانند.

در حالی که زندانیان به آزمایشات مختلف رضایت داده اند ، آنها واقعاً تحت تأثیر داروی اطاعت قرار گرفته اند. با نزدیک شدن به مارک و پلیس که اکنون به جزیره نزدیک شده اند ، استیو فرار می کند ، زیرا جف و لیزی تلاش می کنند از زندانیان خود که به آنها دستور داده شده اند فرار کنند. در نهایت استیو با خوشحالی با هواپیمای شناور خود به کوه میکوبد.

اطلاعات فیلم

نقد فیلم اسپایدرهد, تحلیل اسپایدر هد, بررسی اسپایدرهد, نقد spiderhead, تحلیل spiderhead, داستان فیلم اسپایدرهد, داستان spiderhead
تحلیل اسپایدرهد, بررسی اسپایدرهد, نقد spiderhead, تحلیل spiderhead, داستان فیلم اسپایدرهد, داستان spiderhead

اسپایدرهد  فیلمی آمریکایی در ژانر علمی تخیلی به کارگردانی جوزف کوشینسکی است که در ۲۰۲۲ منتشر شد. فیلم‌نامهٔ این فیلم را رت ریس و پال ورنیک بر پایهٔ داستان کوتاه ویران‌شهری «فرار از اسپایدر هد» نوشتهٔ جورج ساندرز به نگارش درآورده‌اند. در این فیلم کریس همسورث، مایلز تلر و جرنی اسمالت به ایفای نقش پرداخته‌اند.

مراحل تصویربرداری این پروژه در سال ۲۰۲۰ و در استرالیا به طول انجامید. اسپایدرهد در ۱۱ ژوئن ۲۰۲۲ در سیدنی به نمایش درآمد و در ۱۷ ژوئن در نتفلیکس منتشر شد. این فیلم نقدهای ضد و نقیضی را از طرف منتقدان دریافت کرده‌است.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار نقد فیلم اسپایدرهد سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.


One thought on “بررسی و نقد فیلم اسپایدرهد (Spiderhead 2022) ؛ پای یک دیوانه در میان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.