بررسی و نقد سریال آپارتمان بی گناهان + [فصل یک و دو Masumlar Apartmani]

در نوشتار نقد سریال آپارتمان بی گناهان همراه باشید تا نکات این سریال ترکی در ژانر درام و روانشناسی، که بر اساس داستان واقعیست، بررسی کنیم.

بررسی سریال آپارتمان بی گناهان

این سریال که بازیگرانی همچون ازگی مولا، مروه دیزدار و بیرکان سکوللو، نقش‌های اول آن را ایفا می‌کنند، با داشتن کادر بازیگران عالی و سناریو فوق‌العاده، توانسته بود جزء سریال‌های پربیننده قرار بگیرد.

در داستان شاهد دو خواهر وسواسی با نام‌های صفیه و گلبن هستیم. خواهر آن‌ها نریمان و برادرشان هان، در پی فرار از این شرایط و تشکیل خانواده خود هستند، اما هر یک از‌ آن‌ها نیز دچار اختلالات روانی هستند. اینجی و برادرش اِگه، که با ازدواج هان و اینجی، وارد این خانواده می‌شوند نیز، درگیر مسائل بسیاری می‌شوند. تمام این اتفاق‌ها و مسائل، فصل یک سریال آپارتمان بی گناهان را تشکیل می‌دهد.

در این مطلب فصل یک و دو این سریال به طور کامل بررسی شده است. از سناریو، کارگردانی تا اجرای بازیگران. با مطالعه بررسی و نقد سریال آپارتمان بی گناهان دید بهتری نسبت به سریال خواهید داشت.

بیشتر بخوانید:

دانلود سریال آپارتمان بی گناهان دوبله فارسی

جدول پخش سریال های ترکیه 2022

نقد سریال آپارتمان بی گناهان

نقد و بررسی سریال آپارتمان بی گناهان
دانلود سریال آپارتمان بی گناهان دوبله فارسی

سریال آپارتمان بی گناهان در پاییز ۲۰۲۱ آغاز گردید و فصل یک آن در بهار ۲۰۲۱ خاتمه یافت. این سریال به مدت سه فصل پاییز، زمستان و بهار مخاطبان خود را به گریه انداخت. و در صحنه‌هایی با رفتارها و حرف‌های کاراکتر گولبن آن‌ها را خنداند. متاسفانه داستان این سریال بر اساس داستان‌های واقعی نوشته شده است.

دکتر گولسرن بودایجی‌اوغلو، از روانشناسان چیره دست ترکیه هستند. ایشان با شنیدن دردها و اتفاق‌هایی که بر سر بیمارانشان افتاده است، رمان‌های بسیاری نوشته‌اند. این نوشته‌ها کمک می‌کنند تا مردم، دید بهتری نسبت به مسائلی که در جامعه وجود دارد، داشته باشند. تصور کنید هر سال تجاوزها اتفاق بیافتند و کسی از آن‌ها خبر نداشته باشد. آن وقت اوضاع این اتفاق، بدتر از وضعی که اکنون دارد، می‌شد.

بهترین سریال های دکتر گولسرن بودایجی اوغلو + بیوگرافی و دانلود کتاب‌ها

با شناخت این بیماری‌های روحی، به دنبال درمان آن نیز خواهید بود. سریال‌های ترکی عروس استانبول، خانه تولدت سرنوشت توست، اتاق قرمز، دختر پشت پنجره و آپارتمان بی گناهان، همه برگرفته از رمان‌های دکتر بودایجی‌اوغلو هستند.

نقد فصل 1 سریال آپارتمان بی گناهان

نقد و بررسی سریال آپارتمان بی گناهان
نقد فصل یک سریال آپارتمان بی گناهان, نقد سریال آپارتمان بی گناهان

سریال ساختمان معصومان که با نام آپارتمان بی‌گناهان در میان ایرانیان معروف است، در شبکه TRT1 پخش می‌شود. دوبله این سریال نیز از شبکه جم تی‌وی منتشر می‌شود. بازی بازیگران سریال، در درجه اول بسیار قابل توجه بود و رضایت مخاطب را جلب کرد. نقد فصل یک سریال آپارتمان بی گناهان را در ادامه بخوانید.

ترکیب مروه دیزدار و ازگی مولا، که هر دو اکثرا در نقش‌های طنز بازی کرده‌اند، در این سریال که سراسر غصه و اندوه دارد، ریسک بزرگی بود. اما آن دو بسیار عالی از پس کاراکترها بر آمدند. حس کامل مشکلات روحی که در آن‌ها هست، وسواسیت‌ها، عصبانیت درونی و محبت فراوان در دل‌هایشان، به خوبی نمایان می‌شود.

ازگی گویی نقش را خورده است، و خودش تبدیل به صفیه شده است. به موقع با تغییر تن صدایش و دادهایی که می‌زند مو به تن مخاطب سیخ می‌کند. و در صحنه‌ای با ابراز محبت،‌ همانند یک خواهر دلسوز ظاهر می‌شود. مروه نیز با مدل خنده‌ای که می‌کند، کاملا بعد کودک مآبانه گلبن را ابراز می‌کند. در صحنه‌هایی که دچار استرس شدید می‌شود، جیغی می‌کشد که روی دیگر گلبن را نشان می‌دهد.

مروه و ازگی با توانایی‌هایی که از بازی در فیلم‌ها و سریال‌های طنز دارند، در این سریال نیز دیالوگ‌هایی می‌گویند و یا واکنشی نشان می‌دهند، که موجب خنده مخاطب می‌شود. اگر سریال پیوسته با ریتم غمگین پیش رود، مخاطب بعد از چند قسمت دیگر سریال را تماشا نخواهد کرد. اما آن‌ها این تعادل را به خوبی حفظ کرده‌اند.

بررسی فصل 1 سریال آپارتمان بی گناهان

نقد و بررسی سریال آپارتمان بی گناهان
بررسی فصل 1 سریال آپارتمان بی گناهان, نقد سریال آپارتمان بی گناهان

هان با بازی بیرکان سوکللو، مشکلات روحی دارد، اما درون گرا است. و سعی می‌کند آن‌ها را نشان ندهد. و در عین حال صاحب یک شرکت بزرگ است و حسابی کاریزما دارد. بیرکان نیز به خوبی نقش را درک کرده است و تمام ویژگی‌های این شخصیت را به نمایش گذاشته است. با گذشت چند قسمت، بهتر او را می‌شناسیم و با صفحه‌های روحی او آشناتر می‌شویم.

دیگر بازیگران نیز به نوبه خود، به زیبایی نقش خود را ایفا کرده‌اند. حتی کاراکتر بایرام که نگهبان این ساختمان است، مورد توجه مخاطب قرار گرفت. او هم طنز هست و هم مخاطب با او همزاد پنداری می‌کند. جوانی که عاشق است و نمی‌تواند این عشق را ابراز کند. اما همیشه و در همه حال با شخصیت و با فکر رفتار می‌کند.

کاراکتر صفیه، هر چیزی را چهار بار می‌شوید. اما علت این عمل چیست؟ این وسواس از کجا پدید آمده است. به اعماق سریال که دقت می‌شود، مادر صفیه در زمان مجردی و کودکی،‌ از طرف مادرش محبت دریافت نکرده است. او پیوسته مورد تحقیر خانواده قرار گرفته است. حتی یکبار تا مرز ازدواج پیش می‌رود، اما با تهمتی که مادرش به او می‌زند، خواستگار از ازدواج منصرف می‌شود.

درک داشتن همچین مادری، در مخیله انسان هم نمی‌گنجد. چه چیز مسبب این حجم از نفرت و خشم شده است؟ که یک مادر بیشتر از این که یک مادر باشد،‌ شیطانی فراتر از شیطان رجیم است. تمام این رفتارها اعتماد به نفس مادر صفیه را کاسته است. سپس او به اصرار خانواده پدر صفیه، با پدر صفیه ازدواج می‌کند. حکمت در جوانی همسر محبوب و پسرش را در صانحه تصادف از دست داده است.

خانواده او برای اینکه او را از این تراموای روحی خارج کنند،‌ همسری برای او اختیار می‌کنند که باب میل او نیست. آن هم چه همسری! زنی با حجم بسیاری از آسیب‌های روحی، که وسواس شدید نیز پیدا کرده است. در نتیجه او نمی‌تواند جای پریهان، زن اول حکمت را پر کند. او به علت اعتماد به نفس پایینی که دارد، فکر می‌کند مشکل از اوست. و حرص تمام این محبت ندیدن‌ها را، درست همانند مادرش،‌ از فرزندان خالی می‌کند.

او به صفیه می‌گوید که بد یمن است. گلبن را نجس می‌داند، چرا که شب ادراری دارد. و با این تصور که اگر پسر بیاورد،‌ حکمت به او توجه خواهد کرد و آن طور نشد، هان را آشغال صدا می‌کند. او با همه خشن برخورد می‌کند، کسی را به خانه راه نمی‌دهد و صفیه را از رفت و آمد با دوستانش منع می‌کند. تمامی این صفات منفی، تاثیرات بسیاری در روحیات هر یک از این بچه‌ها گذاشته است. چه در آن زمان و چه در حال که بزرگ شده‌اند. آن‌ها نمی‌توانند مانند دیگران در اجتماع حضور داشته باشند.

نقد سریال Masumlar Apartmani فصل یک

نقد و بررسی سریال آپارتمان بی گناهان
نقد سریال Masumlar Apartmani فصل یک, نقد سریال آپارتمان بی گناهان

هان همیشه در زیرزمین خانه حبس می‌شد. او از ترک شدن می‌ترسد. به همین دلیل با اعمال زور سعی می‌کند عزیزانش را نگه دارد. نریمان، کوچکترین عضو خانه است. او با اینکه مادرش را ندیده است، اما صفیه به قدر کافی برای او مادری کرده است. هم در معنای خوب، و هم در معنای بد. صفیه خود را مقصر مرگ مادرش می‌داند و بر این باور است که او بدشانسی می‌آورد و باعث مرگ همه می‌شود. مادرش این باور را در ذهن او نشانده است، که اگر از خانه بیرون رود، همه عزیزانش تک تک می‌میرند.

به همین علت حدود ۲۰ سال است که او پایش را از خانه بیرون نگذاشته است. اما برگردیم به سوالی که در ابتدای سخن کرده بودیم. صفیه چرا چهار بار همه چیز را می‌شوید؟ این اعتماد به نفس کم و این وسواسی که از طرف مادر به او رسیده است یک طرف ماجرا. بحث اصلی باورهای صفیه است. او تصور می‌کند که بدشگون است و اگر به مردی نگاه کند گناه کرده است. او همه چیز را کثیف می‌داند و همه کس را گناهکار. بیشتر از همه نیز، خودش را گناهکار و کثیف می‌داند.

مقصر مرگ مادرش، تصادف ناجی معشوقش، مقصر اینکه پدرش، مادرش را دوست ندارد. او فکر می‌کند حکمت او را دوست ندارد و به همین دلیل زمانی که متولد شد، پدر به زیارت مادرش نرفته است. مادربزرگ صفیه، همانطور که در جوانی به مادر صفیه تهمت زده بود؛ به صفیه گفته بود که ممکن است پدر تو حکمت نباشد. و این تصویر کثیف را در ذهن یک دختر بچه به وجود آورده بود.

با دانستن تمام این مسائل، درک صفیه راحت‌تر می‌شود. با او همدردی می‌کنیم و از ته دل می‌خواهیم که او درمان شود و به آرامش برسد. اما تمام این‌ها به خود صفیه وابسته است، که برای آن قدم بردارد. که با بازگشت ناجی،‌ جسارت درمان و خوب شدن، در او ایجاد می‌شود. و روزنه امیدی، مخاطب را خوشحال می‌کند.

 

در طرف دیگر نیز ماجرای اینجی و خانواده‌اش را می‌بینیم. آن‌ها نیز به نوع خود مشکلاتی دارند. هر کس در این دنیا مشکلاتی دارد. باید آن‌ها را شناخت و به دنبال درمان آن بود. این سریال با هدف نشان دادن بیماری‌های روحی مختلف و اینکه، هر کدام آن‌ها قابل درمان هستند؛ سعی دارد مردم را با دکتر روانشناس آشتی دهد. تصور جامعه را نسبت به روانشناس تغییر دهد و این نیاز را به آن‌ها بشناساند، که هر کس نیاز به مشاوره و درمان دارد.

نقد فصل 1 سریال آپارتمان بی گناهان

نقد و بررسی سریال آپارتمان بی گناهان
بررسی فصل یک سریال آپارتمان بی گناهان, نقد سریال آپارتمان بی گناهان

از نظر دکوراسیون این ساختمان، کاملا متناسب با خانه فردی است که وسواس شدید دارد. همه جای خانه الکل، مواد شوینده،‌ دستمال کاغذی و روپوش دیده می‌شود. لوکیشن قدیمی آپارتمان، کاملا بیانگر این است که این خانواده رشد نکرده‌اند و هنوز در کودکی به سر می‌برند. آن‌ها فقط بزرگ شده‌اند. درست مانند آپارتمان که قدیمی است و به آن رسیدگی نشده است.

واحدی که در آن زباله نگهداری می‌شود، مانند بخشی از ذهن است، که تمام خاطرات منفی در آن نگهداری می‌شود. و هرکاری هم بکنی، نمی‌توانی از شر آن خلاص شوی. بوی تعفن این زباله، و یا خاطرات بد، هر روز ما را تلخ می‌کند و هر چقدر هم تمییز میکنی، انگار هنوز بخش زیادی کثیف مانده است.

اینکه سریال براساس داستان‌های واقعی ساخته شده است، مخاطب را بیشتر کنجکاو و علاقه‌مند می‌نماید. یکی از دلایل موفقیت‌های سریال می‌توانید همین مسئله باشد، که سریال براساس ماجراهای واقعی نوشته و تهیه شده است. در ادامه نوشتار نقد و بررسی سریال آپارتمان بی گناهان نکات منفی این سریال را بیان نموده‌ایم.

نکات منفی سریال

نقد و بررسی سریال آپارتمان بی گناهان
نقد سریال آپارتمان بی گناهان

نقد سریال آپارتمان بی گناهان

نکته منفی که می‌توان در رابطه با داستان و بازی بازیگران اشاره کرد،‌ عشق میان هان و اینجی بود. هم از نظر بازیگری و هم از نظر داستان،‌ این عشق خیلی شبیه به واقعیت نبود و حس خوبی منتقل نمی‌کرد. ازدواج ناگهانی و بی خبر از همه، رفتارهای بچگانه اینجی،‌ تغییرهای ناگهانی در رفتارش اصلا جالب توجه نبود. امروز عاشق بود،‌فردا طلاق می خواست. امروز میخواست حال همه رو خوب کنه، فردا میذاشت میرفت. خیلی رادیکالی تغییر می‌کرد. و این به نظر اصلا واقعی نبود.

بازی بیرکان در کنار مروه و ازگی، به نظر ضعیف‌تر می‌آید. حالات روحی را نسبت به آن دو ضعیف‌تر نشان می‌دهد. عشق او نسبت به اینجی نیز، آنطور که باید دیده نمی‌شود. و کاراکتر اینجی برای بازیگری همچون فراح زینب عبدالله، خیلی کم عمق و خیلی زیاد رمانتیک است. او از پس کاراکترهای خیلی سخت‌تر برآمده است. انتظار مخاطب از او بالاست.

ماجرای اینجی و خانواده‌اش، بیشتر به نظر می‌آید که برای کش دادن سریال باشد،‌ اما با این حال، کاراکتر اگه، برادر اینجی، خیلی قابل باورتر از اینجی و کاراکتر پدربزرگ است. اگه واقعا جذاب است و واکنش‌های جالبی از خود نشان می‌دهد. کاراکتر نریمان نیز، داستان خود را دارد.

عشق میان او و اگه نیز قابل توجه است. اما به نظر می‌آید که صحنه‌های کمی از او نشان داده شده است. می‌توانستند بیشتر به او بپردازند و پررنگ‌تر نشانش دهند. در ادامه نوشتار نقد و بررسی سریال آپارتمان بی گناهان همراه ما بمانید.

آپارتمان بی گناهان سریال خوبی است؟

نقد و بررسی سریال آپارتمان بی گناهان
نقد سریال آپارتمان بی گناهان

هر چه هم که بگوییم، این سریال برای شبکه تلویزیونی ساخته شده است، و باید ۱۲۰ دقیقه مدت زمان آن باشد. تمام عوامل سریال برای اینکه سریال را تا ۱۲۰ دقیقه کش دهند، مجبور می‌شوند صحنه‌های اضافی و روایت‌های اضافی به داستان بیافزایند.

در فصل دوم سریال نیز به خاطر شکایت‌های پی در پی مخاطبان در فضای مجازی روند به طور افراطی مثبت می‌شود و از میزان غم سریال کاسته می‌شود. دکتر بودایجی در صفحه اینستاگرامش نوشته بود که باور کنید هم داستان “دختر پشت پنجره” و  هم “آپارتمان بی‌گناهان” در دنیای واقعی بسیار وحشتناک‌تر از چیزی بودند که در سریال به نمایش گذاشته‌ایم.

دانلود سریال دختر پشت پنجره با دوبله فارسی

به هرحال از تمام عوامل سریال، بازیگران و سناریست‌ها جای دارد که تشکر کرد. به خاطر نمایش این داستان متفاوت و امید است که پیامی که می‌خواهند منتقل کنند را به بهترین شکل انتقال دهند.

خلاصه داستان سریال آپارتمان بی گناهان

نقد و بررسی سریال آپارتمان بی گناهان
نقد سریال آپارتمان بی گناهان

سریال آپارتمان بی گناهان با نشان دادن خانواده‌ای آغاز شد، که شامل خواهر بزرگ با نام صفیه، خواهر دوم گلبن، پسر خانواده هان و دختر کوچک خانواده نریمان بود. مادر آن‌ها سال‌ها پیش فوت کرده بود و پدرشان دچار بیماری آلزایمر خفیف شده است. هان مدیریت شرکت تولید مواد آرایش بهداشتی خانوادگی خود را برعهده دارد.

نریمان دبیرستانی است و برای کنکور آماده می‌شود. اما بمب داستان آنجاست که متوجه می‌شویم صفیه و گلبن دچار وسواس شدید هستند. به صورتی که هر چیزی را چهار بار با صابون می‌شویند. حتی دانه‌های برنج و برگ اسفناج را! گلبن بیماری شب ادراری دارد و صفیه سالیان سال است که پایش را از خانه بیرون نگذاشته است.

به نظر نریمان و هان تنها اعضای سالم خانواده هستند. اما مگر ممکن است در خانه‌ای که عشق نباشد، محبت نباشد، این سطح از وسواس اعمال شود، کسی سالم بماند؟ صفیه محدودیت‌های بسیاری بر روی نریمان اعمال می‌کند. نریمان مادرش را ندیده است، اما صفیه به قدری تحت کنترل مادرش بوده است، که اکنون همان فشارها را به نریمان وارد می‌کند.

هان شب‌ها به مکان‌هایی که زباله‌ها را جمع می‌کنند می‌رود. مشخص نیست که علتش چیست؟ اما به نوعی بیماری است، که عادت دارد کاغذ‌های پاره و دور انداخته شده را جمع کند. در فلش بک‌هایی به کودکی‌اش مشخص می‌شود که مادرش پیوسته او را تحقیر کرده است.

این باور بر او اعمال شده است که او قدر یک زباله ارزش ندارد. مادرش نقاشی‌های او را پاره می‌کرد و سطل آشغال می‌انداخت. تمام این‌ها عقده‌ای شدند که باعث شده است هان خود را بی‌ارزش حس کند.

تک تک آن‌ها بیماری‌های روحی حادی دارند، که نمی‌خواهند قبولش کنند و به دنبال درمان باشند. یک روز هان با اینجی آشنا می‌شود. دست تقدیر باعث می‌شود اینجی و خانواده‌اش به ساختمان خانوادگی هان نقل مکان کنند. این نزدیکی باعث می‌شود آن‌ها بدون اطلاع خانواده با هم ازدواج کنند. که طبیعتا این ازدواج عواقبی هم خواهد داشت.

نقد سریال آپارتمان بی گناهان

نقد و بررسی سریال آپارتمان بی گناهان
نقد سریال آپارتمان بی گناهان

در پی کشف اسرار خانوادگی هم، آن‌ها شوکه می‌شوند. اینجی ابتدا می‌خواهد از هان جدا شود، اما عشقی که به او دارد، مانع از این اتفاق می‌شود. او می‌ماند تا کمک کند این خانواده درمان شوند. اما متاسفانه به این راحتی‌ها که فکر می‌کرد نیست.

در قسمت آخر فصل یک میبینیم که اینجی و هان از هم دور هستند. اما زمانی که هان متوجه می‌شود اینجی حامله است، او را پیدا می‌کند تا برش گرداند. اما اینجی قبول نمی‌کند. با خودش فکر می‌کند و به این نتیجه می‌رسد که آنقدر عاشق هان است که نمی‌تواند از او دور باشدو تصمیم می‌گیرد که پیش هان برگردد. اما متاسفانه تصادف می‌کند و جان خود را از دست می‌دهد.

پس از این واقعه هان به قدری دیوانه می‌شود که او را بستری می‌کنند. صفیه که برای مراسم تعزیه مادر خودش هم نتوانسته بود از خانه بیرون رود، به خاطر اینجی بیرون می‌آید و برای دیدن هان نیز به درمانگاه می‌رود.

نقد سریال آپارتمان بی گناهان

نقد فصل 2 سریال آپارتمان بی گناهان

نقد و بررسی سریال آپارتمان بی گناهان
نقد سریال آپارتمان بی گناهان

در فصل 2 بازیگر ترک، ملیسا شنولسون، که در سریال نتفلیکس با نام عطیه  نیز حضور داشت، به کادر بازیگران سریال آپارتمان بی گناهان پیوسته است. فراح زینب عبدالله نیز، به دلیل مرگ کاراکتری که نقش آن را بازی می‌کرد، از سریال جدا شده است و دیگر حضور نخواهد داشت.

اما مروه دیزدار، ازگی مولا و بیرکان سکوللو به ایفای نقش خود ادامه خواهند داد. مروه در نقش گلبن، ازگی در نقش صفیه و بیرکان در نقش هان، ادامه ماجرا را بازی خواهند کرد.

فصل دوم سریال آپارتمان بی‌گناهان اینگونه آغاز شد که هان به همراه آنیل از تیمارستان مرخص شده‌اند. اما هان دیگر با خانواده‌اش زندگی نمی‌کند و سعی دارد تمام غم‌هایش را فراموش کند. او که تازه خبر پدر شدنش را شنیده بود، در اثر یک تصادف اینجی را از دست داده بود.

صفیه که از خانه بیرون نمی‌رفت، در پس این غم به خاطر برادرش بیرون می‌آید و در مراسم خاکسپاری اینجی شرکت می‌کند. اما بعد از اینکه هم هان ترکشان می‌کند و هم ناجی در آمریکا تحت درمان است، بیماری صفیه بدتر می‌شود. او کماکان در اندیشه این است که بد یمن است و تمام لوله‌های ساختمان پوسیده‌اند.

استفاده از آبی که از لوله‌ها خارج می‌شوند را قدغن کرده است. نریمان که دانشگاه قبول شده است، در این شرایط از ثبتنام منصرف می‌شود. گلبن نیز در تلاش است تا مقدمات ازدواجش با اسد را فراهم کند؛ البته که این مسیر نه برای اسد و نه برای گلبن راحت نخواهد بود. خانواده اسد به این ازدواج رضایت نمی‌دهند و کاملا با شرایط گلبن مخالف هستند، همه این موارد نیز مسیر را برای گلبن سخت‌تر می‌کند.

البته که در فصل جدید با دو کاراکتر تازه رو به رو می‌شویم. یکی جیلان؛ که در فصل یک نیز نام آن را شنیده بودیم و دیگری رویا! جیلان نامزد سابق هان بود و اکنون بعد از شنیدن خبر فوت اینجی به استانبول بازگشته است و رویا دخترخاله اسرا (دوست اینجی) که پس از آشنایی با هان، پیوسته به دنبال او بوده است. در این میان نیز مثلث عشقی میان هان، جیلان و رویا شکل می‌گیرد.

اما هدف از بیان این موارد، اشاره به خلاصه‌ای از فصل دوم سریال بود تا بتوانیم راحت‌تر به بررسی فصل 2 سریال آپارتمان بی گناهان بپردازیم. بازی بیرکان سوکللو (بازیگر هان) در فصل دوم پیشرفت قابل توجهی داشته است. حالت‌های روحی، غم از دست دادن خانواده‌اش، عصبانیت و دیگر احساسات نسبت به فصل یک، بهتر نمایش داده می‌شود.

فصل دو سریال ساختمان معصومان

بهترین زوج های سریالی ترکیه, بهترین زوج های هنری ترکیه
فصل دو سریال ساختمان معصومان, نقد سریال آپارتمان بی گناهان

ازگی مولا (بازیگر صفیه) بدون بحث بی‌نظیر است. او هم در فصل یک درخشید و هم در فصل دو! به خصوص در صحنه‌ای که این بازیگر خود را فدای نقش کرده و موهای خودش را کوتاه می‌کند. عشق، ترس، عقده‌های روحی، خشم، نفرت، نگرانی و تمامی احساسات، هم در میمیک بازیگر، هم در صدا و هم در حرکت‌های او مشخص است.

مروه دیزدار (بازیگر گلبن) در فصل دوم نیروی محرک است. یعنی بعد از مرگ اینجی و در پی تلاش برای ازدواج با اسد، سعی می‌کند که شرایط را تغییر دهد. او به کلینیک دکتر روانشناس می‌رود. داخل پرانتز باید اشاره کنیم که دکتر خانم داستان، از سریال اتاق قرمز وارد این سریال می‌شود و بعد از اتمام سریال اتاق قرمز، به طور کل به کادر بازیگران سریال آپارتمان بی گناهان می‌پیوندد.

تراپی‌ها به گلبن کمک می‌کند تا احساس بهتری داشته باشد، شب ادراری‌اش کاملا بهبود یابد و ترس‌هایش را کنار بگذارد. هان که تاثیر دکتر را بر روی گلبن می‌بیند تشویق می‌شود که او نیز وقت ملاقات بگیرد؛ اما باید دید موفق می‌شود تا دوره تراپی را تمام کند یا نه؟

کارگردان در مراسم پروانه طلایی موفق به دریافت جایزه بهترین کارگردان می‌شود و کاملا هم لیاقت آن را دارد. ترکیب صحنه‌های توهمات کاراکترها و واقعیت، هدایت بازیگران و تمامی نکات مرتبط با کارگردانی سریال،‌ به خوبی رعایت شده است.

ملیسا شنولسون (بازیگر کاراکتر رویا) در قسمت‌های ابتدایی بیشتر ظاهر می‌شود و بعد با ورود جیلان، نقش او کمرنگ‌تر می‌شود. رویا مانند فرشته‌ای که خودش پر از رنج و غم است آمده تا هان را به زندگی‌اش بازگرداند. او عاشق هان است و شرایط را در نظر نمی‌گیرد.

نحوه زندگی رویا عجیب است، به دور از مادر و پدر ناتنی‌اش (که انگار او را آزاد می‌داده است) زندگی می‌کند. ابتدا در هتل می‌ماند و سپس به خانه اسرا نقل مکان می‌کند. البته این‌ها بخشی از نقشه‌ اوست؛ برای نزدیک شدن به خانواده هان!

نقد سریال آپارتمان بی گناهان

رویا مشکلات شخصی بسیاری دارد، خود را در مرگ پدرش مقصر می‌داند، احساس می‌کند کسی به او اهمیت نمی‌دهد و کم ارزش است. غبطه زندگی پر از محبت دیگران را می‌خورد و هر شب مخفیانه توسط دستگاهی به دیالوگ‌هایی که در خانه مردم رد و بدل می‌شود گوش می‌دهد. (باید دید که سرنوشت کاراکتر چگونه رقم خواهد خورد).

از بعد زیبایی شناسی، اینکه صفیه استفاده از آب‌ها را قدغن می‌کند، تصویر جالبی است از حالت‌های روحی او! اینکه تصور می‌کند مسبب همه بدبختی‌ها اوست و به قدری کثیف است که با هیچ آبی تمیز نمی‌شود.

اینکه فکر می‌کند لوله‌های ساختمان به کل پوسیده‌اند، در واقع روح و روان پوسیده و مریض این خانواده را نشان می‌دهد. هر کدام به طریقی! آمدن خانم دکتر به روند داستان دقیقا نکته‌ایست که دکتر گلسرن بودایجی‌اوغلو می‌خواهد به مردم نشان دهد. اینکه هر بیماری می‌تواند دوران درمان خود را با موفقیت بگذارند. برخی به سختی و در طولانی مدت، برخی هم خیلی زود!

در روند داستانی سریال به خوبی ریشه تمامی مشکلات روحی و روانی نمایش داده می‌شود! طبیعتا برای هیچکس یکسان نیست، اما ریشه همیشه یکی است. در یک خانواده با چهار فرزند، که هر چهار فرزند توسط یک پدر و مادر بزرگ شده‌اند، مشاهده می‌کنیم که بیماری به شیوه‌های مختلف خودش را نشان داده است؛ در یکی استرس بسیار، در یکی شب ادراری و عدم اعتماد به نفس، در یکی ترس رها شدن و میل به غلبه و در صفیه که خودتان واقف هستید به چه شکل ظاهر شده است.

زمانی که فرد بخواهد به خودش نگاه کند، دقیقا همان لحظه قدمی برای بهبودش برداشته است. با تماشای این سریال شناخت بهتری به انواع بیماری های روحی روانی، ریشه بیماری‌ها و نحوه درمانشان پیدا خواهید کرد.

عوامل فصل دوم سریال آپارتمان بی گناهان

نقد و بررسی سریال آپارتمان بی گناهان
نقد سریال آپارتمان بی گناهان
 • کارگردان: چاعری لوستوالی
 • برگرفته از: رمان Madalyonun İçi اثر دکتر گولسرن بودایجی‌اوغلو
 • فیلمنامه: Deniz Madanoğlu ،Rana Mamatlıoğlu
 • ستارگان: بیرکان سوکللو، مروه دیزدار، ازگی مولا، ملیسا شنولسون
 • ژانر: درام، عاشقانه، خانوادگی و اجتماعی
 • محصول: ۲۰۲۱ ترکیه
 • پخش از: شبکه TRT1
 • موسیقی: Alp Yenier
 • لوکیشن: استانبول
 • تعداد قسمت: 71
 • زبان: ترکی استانبولی

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار نقد سریال آپارتمان بی گناهان سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.

سریال ساختمان معصومان


4 thoughts on “بررسی و نقد سریال آپارتمان بی گناهان + [فصل یک و دو Masumlar Apartmani]

 1. درود
  واقعا سریال قشنگی بود
  هم از نظر فیلمنامه و روایت داستان
  و هم فیلمبرداری و زاویه دوربین، تصاویر قرینه ووارونه و …
  ممنون از تعریف و تفسیرتون

 2. سریال رو با زبان اصلی ببینید
  البته دوبله شده ندیدم اما حس میکنم دوبله از حجم حس ، خشمها، شادیها، وسواسها و کلا احساسات فیلم کم میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *