نقد و بررسی فیلم Knock at the Cabin ؛ ایمان یا تخریب محیط زیستی

نقد و بررسی فیلم Knock at the Cabin درباره یک فیلم ترسناک روان‌شناختی آخرالزمانی به کارگردانی و تهیه‌کنندگی ام. نایت شامالان است.

فیلم Knock at the Cabin جدیدترین اثر از ام نایت شیامالان به شمار می‌رود که نمرات بسیار خوبی از منتقدان گرفته است.

نقد و بررسی فیلم Knock at the Cabin

بررسی فیلم Knock at the Cabin
بررسی فیلم Knock at the Cabin

اگر شما هم یکی از طرفداران فیلم‌های ترسناک و فراطبیعی هستید به احتمال زیاد نام ” ام نایت شامالان ” را شنیده‌اید. او در ژانر وحشت و دلهره‌آور، آثار جذاب و بزرگی تولید کرده است و به همین دلیل بسیاری از منتقدان او را در سطح بزرگانی مانند آلفرد هیچکاک و استیون اسپیلبرگ قرار می‌دهند.

وقتی صحبت از بهترین فیلم‌ های خارجی در ژانرهای مختلف می‌شود معمولاً آثار ترسناک کم‌ترین شانس را خواهند داشت و این به دلیل استفاده از المان‌های عمدتاً تکراری است. فیلم در کلبه را بزن در کشورهای چین و آمریکا ساخته شده و زبان آن انگلیسی – لاتین است. پیش از هر چیزی داستان این اثر در میان روایت، ما را به خودش درگیر می‌کند؛ اما اینکه تا چه حد برای یک فرد بالغ ترسناک خواهد بود چیزی است که باید به آن پاسخ داد.

داستان این فیلم از رمان کابین در انتهای دنیا اثر پل جی. ترمبلی از سال ۲۰۱۸ گرفته شده که نخستین اقتباس از آثار او محسوب می‌شود.

در کابین را بزن در ۳۰ ژانویه ۲۰۲۳ در شهر نیویورک در سالن رز نمایش داده شد، و در ۳ فوریه توسط یونیورسال پیکچرز در ایالات متحده اکران شد. این فیلم عموماً نقدهای مثبتی از سوی منتقدان دریافت کرد، که از فضای فیلم و اجراهای بازیگران تمجید شد، اما فیلمنامه آن مورد انتقاد قرار گرفت.

نقد فیلم Knock at the Cabin

بررسی فیلم Knock at the Cabin
بررسی فیلم Knock at the Cabin

منتقدان بر این باور هستند که فیلم «در کابین را بزن» زیاد ترسناک نیست و بخش‌هایی از داستان آن نیز آن طور که باید مورد بررسی و موشکافی قرار نگرفته اما این فیلم تازه ام نایت شیامالان اثری تأمل برانگیز و سطح بالا است.

فیلم سینمایی در کلبه را بزن یک فیلم ترسناک، هیجان انگیز و رازآلود است که در سال 2022 توسط سه کمپانی بزرگ فیلم‌سازی یعنی Universal Pictures، Film Nation Entertainment و Blinding Edge Pictures تولید شده است.

فیلم‌نامه این فیلم بر اساس رمانی به نام ” The cabin at the end of the world ” از نویسنده مطرح، پل جی ترمبلی به رشته تحریر درآمده که در سال 2018 منتشر شده بود. شامالان به تنهای نوشتن فیلم‌نامه این اثر را بر عهده نداشته و استیو دزموند و مایکل شرمن هم با او همکاری کرده‌اند.

داستان فیلم در کلبه را بزن در مورد حضور یک خانواده سه‌نفره در یک کلبه دورافتاده در حین تعطیلات است. آن‌ها توسط چهار نفر گروگان گرفته می‌شوند و گروگان‌گیران از آن‌ها می‌خواهند که برای جلوگیری از اتفاقی پیچیده یعنی آخرالزمان، فداکاری بزرگی را انجام دهند و جلوی یک فاجعه تمام‌عیار در دنیا را بگیرند.

داستان روندی پیچیده دارد و در آن بازیگران به نوبه، در نقش خودشان ایفای نقش می‌کنند. انتظار می‌رود که این فیلم یکی از جالب‌ترین تجربه‌ها از ژانر ترسناک باشد. دختربچه قصه ما نیز تأثیر مهمی را در پیشروی داستان دارد.

اثری ناامیدکننده نیست

بررسی فیلم Knock at the Cabin
بررسی فیلم Knock at the Cabin

فیلم «در کابین را بزن» اثری ناامیدکننده نیست و فیلمی به شمار می‌رود که به ما یادآور می‌شود چرا ام نایت شیامالان یکی از بزرگترین کیمیاگران سینمای معاصر محسوب می‌شود. این اثر، نمونه‌ای عالی از فیلمسازی شیامالان است.

فیلم جدید ام نایت شیامالان یک اثر مهیج دلخراش و مقرون به صرفه به شمار می‌رود که تا مدت‌ها در ذهن شما ماندگار خواهد شد. این فیلم در مرکز خود ما را به یاد فیلم‌های ابتدایی کارنامه ام نایت شیامالان می‌اندازد و همین نیز آن را به اثری موفق تبدیل کرده است. او شباهت بسیاری به آلفرد هیچکاک دارد و آثارش نیز تا مدت‌ها بر سر زبان‌ها هستند.

بازیگران

تحلیل فیلم Knock at the Cabin
تحلیل فیلم Knock at the Cabin

با بهره بردن از بازیگرانی فوق‌العاده و شخصیت‌های عالی، فیلم «در کابین را بزن» به اثری جذاب و مهیج تبدیل شده که شک و سردرگمی زیادی را در بیننده ایجاد می‌کند. همین امیر باعث شده تا فیلم «در کابین را بزن» اثری مسحورکننده و موثر به شمار رود که قدرت خودش را از عادات ام نایت شیامالان به عنوان نویسنده‌ای صریح می‌گیرد.

ام نایت شیامالان ممکن است که چیز معناداری درباره ایمان یا تخریب محیط زیستی یا شکست‌خوردگی اجتماعی بگوید اما پیام این فیلم عمدتا در احساسات گمشده است و این اثر می‌توانست یک فیلم بهتر و آشفته‌تر باشد.

هیچ چیز فوق‌العاده منحصربه‌فرد یا بیش از حد مهیجی در فیلم «در کابین را بزن» وجود ندارد و این در حالی است که دیو باتیستا توانسته نقش‌آفرینی بسیار درخشانی از خودش ارائه بدهد. این اثر بدون هیچ احساسی است که توسعه خوبی ندارد، ایده‌ها عاری از شور هستند و دوربین نیز از نمایش خشونت دوری می‌کند. این در حالی است که داستان نیز به خوبی به نقطه پایان نمی‌رسد. ام نایت شیامالان سعی دارد تا برای بیننده‌ها مسائل بسیار بزرگی را بیان کند اما فراموش می‌کند که داستانی جذاب و جالب‎‌توجه را برای مخاطبان به نمایش بگذارد.

منتقدان

نقد فیلم Knock at the Cabin, تحلیل فیلم Knock at the Cabin
نقد فیلم Knock at the Cabin

در وبسایت بازبینی‌خوانی راتن تومیتوز، ٪۶۹ از ۲۱۰ بررسی منتقدین مثبت است و این فیلم میانگینِ امتیاز ۶٫۳/۱۰ را در اختیار دارد. اجماع این وب‌سایت چنین می‌نویسد: «اگرچه اغلب آنقدر ترسناک نیست، و بخش‌هایی از داستان آن مورد بررسی دقیق قرار نمی‌گیرند، اما در کابین را بزن یک چایشگر تفکر برانگیز و یکی از آثار برجسته شامالان است.»

این فیلم در متاکریتیک، که از میانگین وزنی استفاده می‌کند، بر اساس نظر ۵۴ منتقد امتیاز ۶۳ از ۱۰۰ را کسب کرده که نشان‌گر «نقدهای عموماً مطلوب» است.[ تماشاگرانی که توسط سینماسکور مورد بررسی قرار گرفتند به فیلم نمره متوسط «C» را در مقیاس «A+» تا «F» دادند، در حالی که مخاطبان شرکت‌کننده در نظرسنجی پست‌ترک به آن ۵۶٪ نمره مثبت دادند و ۳۵٪ گفتند که قطعاً آن را توصیه می‌کنند.

نیک آلن در بررسی راجرابرت.کام، به این فیلم امتیاز ۲ از ۴ ستاره را داد و فیلمبرداری را «غنی و خاکی» و نقش‌آفرینی باتیستا را ستود، اما به‌طور کلی فیلم را «ناامیدکننده و بیش از حد جدی» دانست و اشاره کرد که «شامالان احتمالاً باید از [ژانر] آخرالزمان دور بماند.»

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار بررسی فیلم Knock at the Cabin سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.


2 thoughts on “نقد و بررسی فیلم Knock at the Cabin ؛ ایمان یا تخریب محیط زیستی

  1. یک فیلم مزخرف که ارزش دیدن نداشت. سقوطی برای کارگردانی بزرگ. شکست منطق در برابر ایمان محض. چه چیز این فیلم خوب بود؟ پایان داستان که قابل حدس بود. در کل ارزش دیدن نداشت اصلا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *