نقد فیلم Titane (تیتان 2021) ؛ غریب‌ترین عاشقانه‌ی سینما تا کنون !

تیتان یکی از تکان دهنده ترین فیلم های ترسناک فیزیکال است که تا به حال دیده‌اید. با نوشتار نقد فیلم Titane همراه فیگار بمانید.

از آنجایی که این فیلم‌ اساساً تکان دهنده است، فقط می‌توانیم آن را یک موفقیت هیجان انگیز تلقی کنیم. ساختارهای دراماتیک کارگردانی بنام جولیا دوکورنو به دلیل غیرقابل پیش بینی بودنش هیپنوتیزم کننده است (در مورد Raw هم به همین شکل بود) و به طور مداوم لایه هایی را به ذهن شما اضافه می‌کند که شما را حیرت زده می‌کند. با نوشتار تحلیل فیلم تیتان همراه فیگار باشید.

نقد فیلم Titane (تیتان 2021)

غریب‌ترین عاشقانه‌ی سینما تا کنون !

فهرست مطالبی که در ادامه نوشتار بررسی فیلم Titane خواهید خواند به شرح زیر است:

نقد فیلم Titane, نقد فیلم تیتان, بررسی فیلم Titane, تحلیل فیلم Titane, تحلیل فیلم تیتان
نقد فیلم Titane, نقد فیلم تیتان, بررسی فیلم Titane, تحلیل فیلم Titane, تحلیل فیلم تیتان

تیتان هر چیزی را که می‌توانیم از برچسب فیلم خارق العاده انتظار داشته باشیم به ما می‌دهد، با شروع یک داستان دیوانه وار با بیان یک درام آشنا اما غریب در مورد محبت ها و نارضایتی های قهرمانان مختلف و خود قهرمانان نسبت به بدن خود.

تحلیل ساختاری روایت

ساختار روایی فیلم در ابتدا نشان می‌دهد که دختری پس از تصادف رانندگی یک تیتانیوم در سرش نصب می‌کند. این جراحی تأثیر غیرمنتظره ای دارد که او را به شدت جذب فلز می‌کند. سپس سال‌ها جلوتر می‌رویم تا الکسیا (آگاته روسل) بزرگسال در یک نمایشگاه اتومبیل به عنوان رقاص عجیب و غریب کار می‌کند.

همه چیز با برانگیختگی حقیقی الکسیا با یکی از اتومبیل های به نمایش گذاشته شده، شروع می‌شود. اتوموبیل شروع به تکان خوردن می‌کند در حالی که او خود را با کمربندهای ایمنی در پشت محکم می‌کند. این قسمت آنقدر تکان دهنده و اروتیک است که الکسیا نه تنها به ارگاسم می‌رسد، بلکه باردار می‌شود.

بله، تیتان درباره زنی است که با یک ماشین هم آغوشی می‌کند. البته نکات بیشتری هم وجود دارد، اما نمی‌خواهیم هیچ یک از پیچیدگی های دیوانه واری که در پیش رو است را فاش کنیم. آنچه می‌توان با خیال راحت و بدون اسپویل گفت این است که الکسیا از قانون فرار کرده است، که باعث می‌شود او ظاهر خود را تغییر داده و با یک آتش نشان به نام وینسنت (وینسنت لیندون) که هنوز فاجعه یک دهه پیش خود را پشت سر می‌گذارد، ارتباط می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

در سطح وحشتناکی، تیتان فراموش نشدنی است. اگر فکر می‌کنید باردار شدن با ماشین خارج از منطق است، فقط منتظر بمانید تا ببینید الکسیا چگونه عوارض معمول بارداری را پشت سر می‌گذارد. دیگر هرگز به روغن موتور به آن شکل که قبل‌تر نگاه می‌کردید، نگاه نمی‌کنید. یکی دیگر از فیلم های اخیر فرانسوی، Jumbo، زنی را عاشق یک پارک تفریحی کرد. آن تصویر، هرچند عجیب بود، عمداً به قراردادهای داستانی عاشقانه وصل می‌شد. در ادامه با نقد فیلم تیتان با ما همراه باشید.


الکسیا (روسل) از همان دوران کودکی شیفته اتومبیل است.


تحلیل تکنیکی – گروتسک

نقد فیلم Titane, نقد فیلم تیتان, بررسی فیلم Titane, تحلیل فیلم Titane, تحلیل فیلم تیتان
نقد فیلم Titane, نقد فیلم تیتان, بررسی فیلم Titane, تحلیل فیلم Titane, تحلیل فیلم تیتان

آگاته روسل عملکرد اصلی را ارائه می‌دهد که به بهترین وجه می‌توان آن را بی باک توصیف کرد. او اغلب برهنه است و به ندرت صحبت می‌کند، باعث می‌شود الکسیا احساس کند یک حیوان وحشی است که برای دفاع از خود در گوشه قرار گرفته و آماده حمله است.

با وجودی که این شخصیت کارهای ناپسندی انجام می‌دهد، اما به دلیل شجاعت بی قید و شرط بازیگر نمی‌توانیم از همدردی با او اجتناب کنیم. وینسنت لیندون عملکرد بسیار متفاوتی در طرح دارد. او همچنین خوب است، و تناسب بین دو نفر در جغرافیای متفاوت بین وینسنت و الکسیا منطقی به نظر می‌رسد.

هر کس در فیلم اعتراف کند با دختری به نام الکس همراه شده است که باعث تصادف شدید اتومبیل شده است. از این به بعد او با یک صفحه فلزی در سرش و یک زخم زشت روی گوش راستش زندگی می‌کند. او در زندگی خود بخشی از دنیای آشغال نمایشگاه‌های اتومبیل است، با بوی روغن و مردان گردن کلفت.

تیتان همچون شخصیت اصلی‌اش در DNA خود غریزه تحریک آمیز سینمای دیوید کروننبرگ را حمل می‌کند. این فیلم از لحاظ ساختاری به سبک ویدئودروم (1983) ساخته کروننبرگ است.

با این حال، همه این یادآوری‌ها بخشی از یک فهرست ناکافی از منابع است که از آنچه تیتان پیشنهاد می‌کند و به آن دست می‌یابد، کاسته می‌شود، زیرا تیتان، جدا از نمایش فوق العاده و پیچشی که به فضای فیلم های علمی تخیلی یا به موضوع شکنجه و خودزنی دیوانه کننده ای که توسط شخصیت های آن اعمال می‌شود، نزدیک می شود، به سرعت از مرجع خود در قلمرو ژنریک خارج می‌شود تا شخصیت خود را به طور کامل بیان کند.

فیلم تیتان نتیجه وحشتناک ترین و بیگانه ترین فضاها، لابلای دنیای گروتسک است. از نظر بصری آزاردهنده و تحریک آمیزترین مراحل را به ما نشان می‌دهد، که در آن با کلیشه ها بازی می‌کند تا آنها را در جابجایی مفاهیم پیش بینی شده بیننده قرار دهد.

گروتسک

نوعی از طنز در ادبیات و هنر است که بسیار به طنز سیاه شباهت دارد ولی دارای تفاوت‌هایی با آن نیز هست. در لغت هر چیز تحریف شده، زشت، غیرعادی، خیالی یا باورنکردنی را گروتسک یا صُوَر عَجایب یا عجیب و غریب می‌گویند.

تحلیل فلسفی و روانشناختی – عاشقانه های نا اشنا

نقد فیلم Titane, نقد فیلم تیتان, بررسی فیلم Titane, تحلیل فیلم Titane, تحلیل فیلم تیتان
نقد فیلم Titane, نقد فیلم تیتان, بررسی فیلم Titane, تحلیل فیلم Titane, تحلیل فیلم تیتان

نکته مهمی که در فیلم به شدت غریبانه دراماتیک می‌شود این است که چگونه الکسیا بر زندگی وینسنت داغدار تأثیر می‌گذارد و چگونه او بر زندگی او تأثیر می‌گذارد. عنوان فیلم به تیتانیوم فوق العاده قوی موجود در بدن الکسیا اشاره دارد، اما شخصیت او را نیز در بر می‌گیرد.

او در طول داستان خیلی از مشکلات را پشت سر می‌گذارد – از جمله نگرانی از به دنیا آمدن آن موجود جهنمی که درون او رشد می‌کند – او در طول روزهای سخت و عجیب و غریب خود هرگز تسلیم نمی‌شود. در برخی موارد، تیتان ادای احترام به استحکام زنانه است، یا حداقل به این نکته اشاره می‌کند که زندگی می‌تواند سخت باشد، بنابراین بهتر است سختی‌ها را به هر شکلی که هست تحمل کنید.

بیشتر بخوانید:

تیتان یک اثر جسورانه و مخاطره آمیز است که از مخاطب می‌خواهد تا تصورات پیش بینی شده در مورد نحوه بیان یک داستان را کنار بگذارد. شما هیچ توضیحی در مورد اینکه چرا الکسیا به فلز جذب می‌شود یا دقیقاً چگونه این حاملگی ممکن است اتفاق بیافتد، دریافت نمی‌کنید. اشکالی ندارد، سوال ما این است که چه پاسخی رضایت بخش خواهد بود؟ لذت اینجا تماشای یک فیلمساز که در حال حرکت به سمت حصارها با مفهومی وحشی ساختار خود را حفظ می‌کند. همه چیز پر از ایده هایی است که باید در همان زمان که از تصاویر ناراحت کننده روی صفحه آزرده خاطر می‌شوید، فکر کنید.

موضوع قتل سریالی تنها یک نقطه شروع است. این فیلم خشونت بارترین و آزاردهنده ترین پل برای گذر از سایر انواع خشونت و اضطراب در لابلای شکنجه هایی که قهرمان داستان بر روی فیزیک خود تجربه می‌کند، است. خشن ترین، نگران کننده ترین لحظه، امری ضروری در ساختار دراماتیک قهرمان داستان است که در اتوبوس با بازی نگاه ها به مسافر اتفاق می‌افتد.

هنگام به تصویر کشیده شدن تنش، از اتفاق بعدی که ممکن است روی پرده بیفتد می‌ترسیم، اما در عین حال با یکی از عجیب ترین داستان های عاشقانه ای که سینما در چند وقت اخیر به ما پیشنهاد داده است، آشنا می‌شویم.

تیتان در برابر مردان مقاومت می‌کند، فلز را اروتیک می‌کند. همه چیز در اینجا یک شی است که به فتیش تبدیل شده است. سپس روزی الکس در کادیلاک با آن رابطه جنسی برقرار می‌کند. شما می‌توانید آن را به معنای واقعی کلمه در نظر بگیرید و فقط باور کنید که این یک رویاپردازی، یک خیال یا یک تصدیق است.

در هر صورت، الکس به زودی باردار می‌شود و یک مایع جدید به مایعات بدن قبلی او اضافه می‌شود: روغن سیاه و غلیظ. الکس در ترکیبی از عدم قطعیت و اراده آسیب پذیر، اکنون در اوج زیست خودش قرار می‌گیرد: فرار، اما با پیامدهای ناهنجار.

تیتان یک فیلم برای افراد ضعیف نیست. پر از خشونت و وحشت فیزیکال است. وقتی تمرکز فیلم بر الکسیای آگاتا روسل و عدم کنترل او بر بدن خود است، تیتان کمی عمیق تر برای ما شکل می‌گیرد. با این حا ، نقطه ضعف واقعی فیلم در ناتوانی آن در کشف الکسیا به عنوان یک شخص، مبهم نگه داشتن ابعاد مختلف شخصیت است.

ممکن است این فیلم برای همه تماشاگران نباشد، اما فراتر از نخل طلایی که در جشنواره کن به دست آورد، بلافاصله برنده فیلم فرقه ای می‌شود، یکی از آن فیلم‌هایی که مدتها قبل، قبل از فیلم و روی سکوها، می‌توانست سال‌ها را با جلسات صبحگاهی سینماهای هنری سپری کنید و تمام قدرت خواب آور خود را به نمایش بگذارد تا کابوسی درخشان باشد.

نتیجه گیری

تیتان جدیدترین فیلم جولی دوکورنو کارگردان فرانسوی است. فیلمی است که بسیاری از دوستان اهل مسائل فلسفی و روانشناختی بسیار از آن لذت می‌برند و برخی از بهترین لحظات سینمای سال‌های اخیر را به نمایش می‌گذارد. نمایشی که اکثریت قریب به اتفاق بینندگان منتظر آن  بودند.


یک نکته واضح وجود دارد، این است که تیتان قصد دارد راجع به یک مفهوم پرسشگری کند.


مشخصات فیلم

 • کارگردان ژولیا دوکورنو
 • تهیه‌کننده جین-کریستف ریموند
 • فیلمنامه‌نویس جولیا دوکورنو
 • بازیگران ونسان لندون، میریم آکدیو، آگاته روسل، گیرانس ماریلیر و لایس سلامی
 • موسیقی جیم ویلیامز ؛ نقد فیلم Titane
 • فیلم‌بردار روبن ایمپنس
 • تدوین‌گر جین-کریستف بوزی
 • شرکت‌های تولید کازاک پروداکشنز، فراکس پروداکشنز، آرته، وو و بی‌تی‌وی
 • توزیع‌کننده دایافانا دیستربیوشن
 • مدت زمان ۱۰۸ دقیقه ؛ نقد فیلم Titane
 • کشور فرانسه، بلژیک
 • زبان فرانسوی ؛ نقد فیلم Titane

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار تحلیل فیلم Titane سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد‌ها و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسندگی مهمان کلیک نمایید.


2 thoughts on “نقد فیلم Titane (تیتان 2021) ؛ غریب‌ترین عاشقانه‌ی سینما تا کنون !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *