نقد سریال Jupiters Legacy (میراث ژوپیتر 2021)

در سریال ابرقهرمانی جدید نتفلیکس، نسل جدیدی از قهرمانان را داریم که باید راه والدین خود را ادامه بدهند. با ما همراه باشید تا به بررسی و نقد سریال Jupiters Legacy (میراث ژوپیتر 2021) بپردازیم.

برای حدود یک قرن، ابرقهرمانان قصه ما نسل بشر را از انواع خطرات حفظ کرده‌اند. اما حالا دوره و زمانه عوض شده و فرزندان آن‌ها (بله در این دنیا، قهرمانی و قدرت‌های فراانسانی موروثی هستند.) می‌بایست به وظایف خود به عنوان محافظان انسان عمل کنند. مشکل این است که تعارضات والد و فرزندی اینجا هم سر و کله‌اش پیدا می‌شود. قرمانان نسل دوم می‌خواهند به روش خودشان کارها را انجام بدهند.

این سریال اقتباسی است از کتاب‌های مصور نوشته شده توسط مارک میلار Mark Millar و تصویرگری فرانک کوایتلی Frank Quitely.

در ادامه نقد سریال Jupiters Legacy با ما همراه باشید تا اپیزود اول این سریال را با هم بررسی کنیم.

نقد سریال Jupiters Legacy (میراث جوپیتر 2021)

قسمت اول

فهرست مطالبی که در این نقد سریال Jupiter’s Legacy (میراث جوپیتر 2021) می‌خوانید به شرح زیر است:

 • خلاصه داستان
 • نگاهی به قسمت اول
 • نتیجه
 • عوامل سازنده سریال
نقد سریال Jupiters Legacy (میراث ژوپیتر 2021) : قسمت اول
نقد سریال Jupiters Legacy (میراث ژوپیتر 2021) : قسمت اول

نقد سریال Jupiters Legacy (میراث جوپیتر 2021) : خلاصه داستان

شاید بتوان ادعا کرد که سریال نگهبانان Watchmen که دنباله‌ای بر کتاب کامیک فوق‌العاده‌ای به همین نام است، راه را برای ساخت سریال‌های ابرقهرمانی با نگاهی واقع‌گرایانه‌تر به ابرقهرمانان به عنوان انسان‌هایی پیچیده باز کرده است. هر چند که بعید به نظر می‌رسد هیچ سریالی تا سال‌های سال بتواند به آن سطح از تیزبینی و خلاقیت دست یابد، اما به هر حال تکرار چنین فضاهایی خالی از لطف نیست.

سریال Jupiters Legacy در کمال تعجب توسط هیچ کدام از دو کمپانی مشهور مارول Marvel و دی سی DC ساخته نشده است. رمان مصور میراث ژوپیتر تحت لیبل ایمج کامیکز Image Comics به چاپ رسیده است. شاید همین موضوع کافی باشد تا بخواهیم به این سریال تازه نفس فرصتی برای عرض اندام بدهیم. به هر حال سال‌های سال است که دو غول سازنده فیلم‌های گیشه‌ای مارول و دی‌ سی، ژانر ابرقهرمانی را قبضه کرده‌اند. پیدا شدن رقبای جدیدتر به نفع همه است؛ بیشتر از همه به نفع مخاطبان.

اثر دیگری از ایمج کامیکز که به تازگی پخش شده سریال کارتونی Invincible یا شکست‌ناپذیر است که نسبتاً موفق عمل کرده است. باید ببینیم سریال Jupiters Legacy تا آخر این هشت اپیزود چیزی در چنته دارد.

به سراغ خود سریال برویم. با دانستن اینکه میراث ژوپیتر از یک کمپانی جدید آمده است، اولین قدمی که باید بردارد آشنا کردن مخاطب با شخصیت‌های خود است. به هر حال ما از وقتی بچه بودیم با نام‌های بتمن و اسپایدرمن آشنایی داریم. اما کاراکترهای این سریال همین هشت سال پیش پا به عرصه هستی گذاشته‌اند. بله، رمان مصور Jupiters Legacy سال 2013 به چاپ رسیده است.

با تماشای تریلر و حالا قسمت اول سریال میراث ژوپیتر، می‌توان خلاصه داستان را چنین شرح داد. ابرقهرمانان نسل قدیم به مدت ده‌ها سال ساکنین زمین را از انواع آسیب‌ها و خطرات محافظت کرده‌اند. حال که در سراشیبی عمر خود قرار گرفته‌اند، باید میراث خود را یعنی جایگاه ابرقهرمانی را به فرزندان خود انتقال بدهند.

فرزندانی که متعلق به دنیای امروز هستند و می‌خواهند مسائل را به شیوه امروزی، و به شیوه خودشان به پیش ببرند. حال با یک موقعیت پیچیده خانوادگی روبرو هستیم که از دو جهت قابل بررسی است: اول، اختلافات معمول والد و فرزندی که در هر خانواده‌ای پیش می‌آید.

دوم، شاید بتوان گفت اختلافات کاری. داشتن رابطه سالم با پدر و مادر به قدر کافی دشوار هست. چه برسد به وقتی که از شما بخواهند چیزی که عمرشان را پایش گذاشته‌اند تحویل بگیرید و به همان دقت و با همان کیفیت و از همه مهم‌تر به سبک صد سال پیش وظایف آن‌ها را به انجام برسانید.

از آنجایی که این داستان در سال 2013 نوشته شده است، جنبه‌ای مدرن و به روز نسبت به سایر رمان‌های کامیک دارد. نقش رسانه و شبکه‌های اجتماعی به زیبایی به تصویر کشیده شده است و قهرمانان ما همواره و در هر لحظه زیر ذره‌بین هستند.

هر کاری که می‌کنند یا از انجامش سر باز می‌زنند بازتاب جهانی می‌گیرد و تک تک اعمالشان مورد قضاوت قرار می‌گیرد. مثلاً از آن‌ها انتظار می‌رود موقع نجات دنیا خون از دماغ کسی نیاید. که البته ما به قدر کافی فیلم‌های اکشن و قهرمانی دیده‌ایم که بدانیم چنین چیزی ممکن نیست.

برای نجات میلیون‌ها نفر گاهی ده‌ها نفر جانشان را از دست می‌دهند که ناگزیر است. البته اینجا حس سنگین مسئولیت و عذاب وجدان ناشی از مرگ انسان‌های بی گناه دامن قهرمانان ما را هم می‌گیرد و همواره باید به فکر عواقب تصمیمات خود باشند.

نقد سریال Jupiters Legacy (میراث ژوپیتر 2021) : قسمت اول
نقد سریال Jupiters Legacy (میراث ژوپیتر 2021) : قسمت اول

نکته جالبی که در فیلمبرداری سریال به چشم می‌خورد این است که ابعاد مختلفی را در هر دوره زمانی به کار برده است. نسبت 2.39:1 را برای نمایش سکانس‌هایی که در زمان حال می‌گذرند، و نسبت 16:9 برای نشان دادن اتفاقاتی که در آخر دهه بیست میلادی در شیکاگو رخ داده‌اند. بهتر است توجه خود را در تمام سریال پخش کنید چرا که در هر دوره اتفاقات مهمی در جریان خواهد بود.


بیشتر بخوانید: نقد فیلم Justice Society: Worl War II


از بسیاری از جهات این سریال یادآور قسمت اول فیلم کارتونی فوق‌العاده شگفت‌انگیزان The Incredibles پیکسار است. درگیری‌های روزمره یک خانواده که تمام اعضای آن ابرقهرمان هستند و تحت فشارهای حقوقی مجبور شده‌اند کار نجات دنیا را فراموش کرده و با کارمندی زندگی خود را بگذرانند.

تفاوت این فیلم با سریال Jupiters Legacy در این است که در شگفت‌انگیزان، بچه‌های خانواده به ترتیب در آستانه بلوغ، کودک و نوزاد بودند اما در این سریال از نتفلیکس بچه‌ها بزرگسال هستند و قدرت اعمال نظر خود را در مسائل مختلف دارند.

این همان جایی است که تنش‌ها آغاز می‌شوند. نسل دوم قهرمانان در این داستان حالا بالغ هستند و نه تنها والدینشان بسیاری زا کارهای آن‌ها را تایید نمی‌کنند بلکه آن‌ها نیز رویکرد والدینشان را زیر سوال می‌برند و به نظرشان تفکرات قدیمی نسل اول حالا تاریخ گذشته به شمار می‌آید و برای جهان امروزی کارایی ندارد.

جالب است بدانید نویسنده کتاب مصور Jupiter’s Legacy پیش از این سابقه همکاری با دو کمپانی بزرگ انتشار کامیک را داشته است. او نویسندگی قسمت‌هایی از ولورین Wolverine از سری مردان اکس مارول Marvel’s X-Men و سوپرمن دی سی را به عهده داشته است. اورجینال‌ترین اثر او سه‌گانه کیک اس Kick-Ass هستند که فیلم‌های موفقی نیز با اقتباس از آن‌ها ساخته شده است. بنابر این میلار، ید طولایی در نویسندگی کتاب‌های ابرقهرمانی داشته است.

در ادامه نقد سریال Jupiters Legacy  (میراث ژوپیتر 2021) با ما همراه باشید تا بیشتر راجع به قسمت اول این سریال صحبت کنیم.

نقد سریال Jupiters Legacy  (میراث جوپیتر 2021) : نگاهی به قسمت اول

خط زمانی قسمت اول بین حال و گذشته در حال رفت و آمد است. به نظر من چنین سبکی برای روایت‌ کردن این داستان بسیار مناسب است چرا که هسته سریال منازعات بین نسل حال و گذشته است. پس بدون داشتن شناخت کافی از دوره افسردگی یا Depression Era نمی‌توان دورنمای کاملی از حال و احوال این خانواده به دست آورد. دقیقاً مشابه اپیزود اول واچمِن که از همان سکانس اول به ما می‌فهماند ریشه مشکلات دنیای حال در گذشته نهفته است و برای نجات حال باید بر گذشته احاطه داشت.

با نگاه به اپیزود اول این مجموعه شاید بتوان ادعا کرد اگر در انتخاب بازیگران دقت بیشتری به کار می‌رفت نتیجه بهتر از آب درمی‌آمد. به هر حال از سختی‌های نوشتن نقد برای اپیزودهای اولیه هر سریالی این است که نمی‌توان راجع به بیشتر موارد نظر قطعی صادر کرد. شاید اگر اندکی صبور باشیم سریال ارزش و جایگاه واقعی خود را به بیننده اثبات کند.

به طور دقیق‌تر اگر بخواهیم مثال بزنیم، بازیگر نقش شلدون سمپسون با نام مستعار The Utopian کسی نیست جز جاش دوهامل Josh Duhamel. برآیند نقش‌هایی که این بازیگر در طول سالیان سال فعالیت حرفه‌ای به عهده داشته،

با تصویر عاقل و دانای یک ابرقهرمان پیر که ستون خانواده و همکارانش است و خردی کهن دارد، بسیار فاصله دارد. شاید از نظر توانایی‌های بازیگری، دوهامل بتواند از پس ایفای این نقش بربیاید اما تصویری که هالیوود از این بازیگر ساخته باعث شده است تا برای بیننده، دیدن او در نقش یوتوپین (The Utopian) باورپذیر نباشد. همان مشکلی که مخاطبان با انتخاب بن افلک (Ben Affleck) در نقش بتمن داشتند.

کاراکتر لیدی لیبتی را می‌توان به ترکیب موزونی از شخصیت‌های واندر وومن و لوییز لِین معشوقه سوپرمن تشبیه کرد البته در واپسین دهه‌های عمرشان.

رابطه یوتوپین با برادر بزرگ‌ترش، والتر سمپسون ملقب به برِین‌وِیو (Brainwave) از نکات جذاب فیلم‌نامه است. تنش و صمیمیت همزمانی که در رابطه این دو برادر به چشم می‌خورد باورپذیر و به جا است و باعث می‌شود اختلافات بزرگ‌ترها با بچه‌ها تنها مسئله خانواده نباشد و به نوعی با هم به تعادل برسند. والتر ذکاوتی مثال‌زدنی دارد و آرامی و ثبات را در هوای سریال می‌دمد.

در کل باید گفت سریال تا اینجای کار در مورد رشد دادن شخصیت‌ها قدم در راه درستی برداشته است و هر کاراکتر از عمق و شاخ و برگ کافی برخوردار است. همین امر، تماشای قسمت آخر سریال Jupiters Legacy و پی بردن به عاقبت هر قهرمان را بسیار هیجان‌انگیز و جذاب می‌کند.

نقد سریال Jupiters Legacy (میراث ژوپیتر 2021) : قسمت اول
نقد سریال Jupiters Legacy (میراث ژوپیتر 2021) : قسمت اول

نقطه ضعف دیگر سریال اما، پرداختن به آدم بدهای داستان است که به نظر سرسری و عجله‌ای می‌آید. البته ریشه این ضعف را باید از خود رمان کامیک دانست چرا که ایراد از نویسندگی بوده است نه پیاده‌سازی. طوری که ماهیت این دشمنان، جذاب و خوفناک از آب در نیامده است.

در مورد طراحی لباس اما می‌توان با قطعیت گفت که در حد و اندازه یک سریال نتفلیکس نیست. طراحی لباس قهرمانان امری بسیار ظریف است چرا که به دلیل ماهیتی که این لباس‌ها دارند ممکن است شبیه به یک نقاشی کودکانه به نظر بیایند. اینجاست که تجربه دست بالاتر را دارد. تولیدات مارول و دی سی به واسطه سالیان سال تجربه در تولید و دوخت این نوع از لباس‌ها بسیار خوب عمل می‌کنند و هر ایرادی هم به آثارشان وارد باشد، این ایراد وارد نیست. امیدواریم نتفلیکس از این پس در این مسئله دقت و وسواس بیشتری به خرج بدهد. متاسفانه با دیدن پوستر سریال Jupiters Legacy اولین چیزی که به چشم می‌خورد همین لباس‌های چسبان بالماسکه‌ای است. بر خلاف لباس‌های پر زرق و برق زمان حال، دهه بیست در این سریال به زیبایی به تصویر کشیده شده و از انتخاب لباس تا رنگ‌های بکار رفته در هر سکانس بسیار حرفه‌ای عمل شده است.

این سریال از برخی جهات یادآور سریال پسران The Boys است. قهرمانانی که انسان‌هایی عادی هستند که همیشه هم خوش‌قلب و مهربان نیستند اما تلاش می‌کنند تا به وظیفه خود به عنوان محافظان بشری عمل کرده و به یک سری اصول پایبند بمانند. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، سریال به ترکیبی از سریال پسران و سریال جانشینی The Succession می‌ماند.

برخی منتقدان بیشتر این سریال را متعلق به ژانر دراما می‌دانند تا فانتزی اکشن.

میلار، نویسنده رمان مصور سریال میراث ژوپیتر 2021 در خصوص ایده نوشتنش گفته است:

وقتی کار روی رمان Jupiter’s Legacy را شروع کرده بودم، من و همسرم به تازگی تولد دومین فرزندمان را جشن گرفته بودیم و داستان‌های خانوادگی ناگهان جذابیت بیشتری برایم پیدا کردند. معمولاً داستان‌های زیادی راجع به ابرقهرمانانی که بچه دارند نمی‌بینید. با خودم فکر کردم اگر یک نفر به خفنی و کاردرستی سوپرمن با یک نفر به خوبی واندروومن ازدواج می‌کرد و بچه‌دار می‌شدند چه می‌شد؟ دینامیک فوق‌العاده‌ای به وجود می‌آمد و به ویژه برای بچه‌ها سخت می‌شد. برای آن‌ها اینکه بتوانند طبق انتظارات والدینشان عمل کنند چالش‌برانگیز خواهد بود.

در پایان نقد سریال Jupiters Legacy  (میراث ژوپیتر 2021) با ما بمانید تا یک جمع‌بندی کوتاه داشته باشیم.

نقد سریال Jupiters Legacy (میراث ژوپیتر 2021) : قسمت اول
نقد سریال Jupiters Legacy (میراث ژوپیتر 2021) : قسمت اول

نقد سریال Jupiters Legacy  (میراث جوپیتر 2021) : نتیجه

در نهایت باید گفت شاید سریال میراث ژوپیتر حرف خیلی جدیدی از نظر مفهوم و داستان به دنیای رنگارنگ ابرقهرمان‌ها چیز خاصی اضافه نکند. اما تماشای آن خالی از لطف نیست. قطعاً اگر این سریال پنج سال پیش ساخته و پخش می‌شد جایگاه بسیار بالاتری در لیست سریال‌های ریز و درشت به دست می‌آورد. در سال‌های اخیر به قدری دنیای سریال حرفه‌ای عمل کرده است که به چشم آمدن بین تولیدات موفق متعدد کاری بس دشوار است.

اگر که طرفدار این ژانر هستنید و به طور مشخص از تماشای آثار ساخته شده در این ژانر لذت می‌برید، سریال Jupiters Legacy می‌تواند گزینه مناسبی باشد. به ویژه نسبت به سریال فانتزی ابرقهرمانی در حال پخش HBO یعنی سرال نورز The Nevers که فرسنگ‌ها با انتظارات بینندگان از یک سریال خوب فاصله دارد.

موضوع اصلی سریال همانی است که در عنوان آمده: میراث. بیشتر سریال حول این موضوع می‌چرخد. میراثی که ابرقهرمانان صد ساله ما در طول سالیان سال خدمت صادقانه ساخته‌اند، بچه‌هایی که تلاش می‌کنند هویت خود را در کار و بار قهرمان‌ها پیدا کنند و جایگاه خود را بسازند و مردمی که با دقت هر دو گروه را تحت نظر گرفته‌اند.

خیلی ممنون که تا پایان نقد سریال Jupiters Legacy ما را همراهی کردید. اگر هر نظری راجع به اپیزود اول این سریال دارید یا در مورد کمک به بهبود این مقاله پیشنهادی دارید لطفاً در بخش کامنت بنویسید.

عوامل سازنده سریال

 • کارگردان: شارلوت برندستون، کریستوفر برن، مارک جابست، استیون اس. دینایت
 • نویسنده: جولیا کوپرمن، هنری جونز، مارک میلار، برایان گان، مارک گان
 • بازیگران: جاش دوهامل، بن دنیلز، لسلی بیب، النا کامپوریس، اندرو هورتون
 • تهیه‌کنندگان: جیمز میدلتون، حمید شاکات، دن مک درموت، بروک وورلی، استیو ویک فیلد
 • طراح لباس: لیز وولف
 • طراح صحنه: جفری ملوین
 • جلوه‌های ویژه: شین میلیون، مایک روتلا، پیت کیلی

بیشتر بخوانید:

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *