نقد فیلم Justice Society: World War II (جامعه عدالت 2021) : دوران طلایی دی سی

کمپانی دی سی DC رقیب مارول، در جدیدترین اقدام خود برای ادامه تولیدات سینمایی، امسال یک فیلم کارتونی اکران کرده است که در سبک انیمیشن‌های قدیمی این شرکت و به سبک دو بعدی ساخته شده است. ما را همراهی کنید تا در این نوشتار به نقد فیلم Justice Society: World War II بپردازیم.

دنیا در تلخی و وحشت به سر می‌برد. جنگ جهانی دوم تمام کشورها را درگیر کرده و خواب آرام را از چشمان مردم دنیا ربوده است.

در این گیر و دار یک قهرمان از آینده به گذشته سفر می‌کند تا واندر وومن و سایر قهرمانان دوره طلایی دی سی را در راستای شکست نازی‌ها همراهی کند.

جف ومستر (Jeff Wamester) کارگردانی این اثر را به عهده داشته است. از صداپیشگان اصلی هم می‌توان از استانا کاتیک (Stana Katic)، مت بامر (Matt Bomer)، لیام مک اینتایر (Liam McIntyre) و امید ابطهی بازیگر ایرانی آمریکایی نام برد.

ما را در نقد فیلم Justice Society: World War II (جامعه عدالت: جنگ جهانی دوم 2021) همراهی کنید تا این اثر را از جنبه‌های مختلف بررسی کنیم.

نقد فیلم Justice Society: World War II : خلاصه داستان

دوران طلایی دی سی

در این مطلب از فیگار عناوین زیر را مورد بحث قرار می‌دهیم:

  • خلاصه داستان: دوران طلایی دی سی
  • نظر منتقدان و کارگردان
  • نتیجه
  • عوامل تولید
نقد فیلم Justice Society: World War II : نقد فیلم جامعه عدالت: جنگ جهانی دوم
نقد فیلم Justice Society: World War II : نقد فیلم جامعه عدالت: جنگ جهانی دوم

دهه چهل میلادی است. سراسر دنیا در تاریکی و آشوب به سر می‌برد و هزاران انسان جان خود را از دست داده و یا اسیر جنگی و آواره شده‌اند.

در این میان، قهرمانان دی سی باید به وظیفه ابرقهرمانی خود عمل کنند و آلمان‌ها و از همه مهمتر نازی‌ها را شکست داده و صلح و امنیت را به دنیا بازگردانند.

یک قهرمان اما، از آینده به کمک همتایان قدیمی خود در تاریخ رفته و به آن‌ها در طی کردن این مسیر دشوار کمک می‌کند.

البته که کسی به جز فلش (Flash) توانایی سفر در زمان را نخواهد داشت آن هم به دلیل توانایی او با دویدن در سرعت‌های سرسام‌آور.

پس از هفتاد سال از خلق این قهرمانان برای اولین بار دی سی تصمیم گرفت که همه را در یک انیمیشن سینمایی جمع کند و توجهی که لایقش هستند را نصیب آن‌ها بکند.

این فیلم در واقع نامه عاشقانه‌ای است برای دی سی در روزهای اوجش و قهرمانان محبوبش.

بری آلن (Barry Allen) در دنیای خودش و سرگرم دغدغه‌های خودش است و به عنوان ابرقهرمانی به نام فلش می‌بایست تعادل زندگی کاری و شخصی خود را حفظ کند.

یک روز او به انجام ماموریتی فراخوانده می‌شود. ماموریتی که سبب می‌شود به طور اتفاقی سر از دهه چهل میلادی و در ویرانی جنگ جهانی دوم در اروپا دربیاورد.

حال فلش باید همچنان که دوستان خود را در نجات دنیا از شر محور قدرت یا (Power Axis) همراهی می‌کند، باید راهی هم برای بازگشت به خط زمانی خود و زندگی‌ای که از دست داده بیابد.

قهرمانانی که در این فیلم حضور دارند جزو جوخه جامعه عدالت آمریکا یا Justice Society America هستند. عنوان فیلم نیز به همین مسئله اشاره دارد.

واندر وومن در این عملیات تیم را رهبری می‌کند و با کمک فلش و دوست و رفیق فلش در آن دوران، یعنی جی گریک Jay Garrick به جنگ جنگ‌افروزان می‌رود.

موضوعی که خیلی سریع چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند سبک کارتون‌سازی به کار رفته شده در این فیلم است.

این سبک به قدری مختص دی سی است که اگر قهرمانان را در لباس افراد عادی ببینیم باز هم از استایلی که در واقع امضای به خصوص انیمیشن‌های این کمپانی است، کمپانی سازنده و کاراکترهایی که در فیلم حضور دارند را حدس خواهید زد.

با اینکه قهرمانان ما در تمام طول فیلم در حال بردن دل بیننده هستند و ماجرای جنگ جهانی دوم در پس فیلم سایه‌ای شوم انداخته، عمق و تیزی بخصوصی در مورد کاراکترهای این کارتون به چشم می‌خورد.

شاید این همان فاکتوری باشد که دی سی در چند فیلم اخیر سینمایی خود به آن توجهی نکرده است. برقراری ارتباط قلبی با شخصیت‌های فیلم‌های دی سی دشوار است.

بازیگرانی که عصاره حیات کاراکترهای طراحی شده در کتاب‌های مصور دی سی را در خود ندارند.

بری که ناخواسته به رون این بلبشو کشیده شده است، خود را در تعارضات و مشکلاتی گرفتار می‌بیند که گویا از ازل بوده و تا ابد هم تمام نخواهند شد.

حضور او در کنار قهرمانان Justice Society America به ما این امکان را می‌دهد که روابط میان شخصیت‌ها را از زاویه‌ای خارجی ببینیم. این همان هنر ظریفی است که در برخی لحظات در نویسندگی این فیلم لحاظ شده و از آن یک اثر دیدنی می‌سازد.

تمام بازیگرانی که در صداگذاری این اثر کارتونی همکاری داشته‌اند کارشان را به بهترین نحو انجام داده‌اند اما سه تن از این افراد در نقش خود درخشیده‌اند.

استانا کاتیک قدرت و صلابت لازم در پرنسسی از جزیره آمازون را به خوبی به بیننده منتقل می‌کند، در حالی که الیسا روتارو در انتقال حس آسیب‌پذیری و جنبه ضعیف‌تر یک ابرقهرمان خوش درخشیده است. در واقع کاتیک توانسته به فیلم Justice Society: World War II (جامعه عدالت: جنگ جهانی دوم 2021) روح بدمد و به ان هویت ببخشد.

در نهایت نیز بامر در نقش فلش توانسته آن سردرگمی و پراکندگی ذهنی که از یک ابرقهرمان در این جایگاه انتظار داریم را خیلی خوب جلوه دهد.

چه در زمان خودش و چه در زمانی که از همه جا بی‌خبر سر از گذشته در اورده و سعی دارد تا بین هم‌قطارانش پذیرفته شده و مفید واقع شود.

نقد فیلم Justice Society: World War II : نقد فیلم جامعه عدالت: جنگ جهانی دوم : Justice Society America
نقد فیلم Justice Society: World War II : نقد فیلم جامعه عدالت: جنگ جهانی دوم : Justice Society America

باید گفت این انیمیشن به قدری هنرمندانه و حرفه‌ای ساخته شده که اگر همین استاندارد در ساخت فیلم‌های سینمایی رئال دی سی در نظر گرفته می‌شد، به راحتی می‌توانست مارول را در گیشه شکست بدهد.

حال آنکه دومین قسمت فیلم واندر وومن یعنی Wonder Woman 1984 از بسیاری جهات یک لکه ننگ در کارنامه سینمایی این شرکت به حساب می‌آید.

در نقد فیلم Justice Society: World War II (جامعه عدالت: جنگ جهانی دوم 2021) باید گفت که این اثر به خوبی توانسته رنگ و بوی روزهای اولیه دی سی را و شکوه و جلال تولد این شخصیت‌ها و ورودشان به دنیای ابرقهرمان‌ها و دنیاهای فانتزی را به مخاطب نشان بدهد.

بدون اینکه اثرش را بر قهرمانان قصه ببینیم. به این ترتیب با پرداختی نرم و طبیعی طرفیم که به هیچ وجه تصنعی و فیک به نظر نمی‌آید و واقعا حس می‌کنیم که این کاراکترها در آن دوره تاریخی زیسته و به اقتضای مردم همان زمان فکر می‌کنند و جهان را می‌بینند.

نکته دیگری که این فیلم در نظر گرفته است پالت رنگی رنگ‌پریده و خاک‌گرفته‌ای است که نمایانگر گذشت سالیان و متعلق بودن این دنیا و آدم‌هایش به هفتاد سال پیش است.

همچنین فیلم به خوبی توانسته دامنه حضور فلش را به عنوان کسی که از دید یک نفر در آینده جهان را می‌بیند مشخص کند.

همین تعارض موجود بین قهرمان قدیمی و قهرمان جدید به جذابیت فیلم اضافه می‌کند. شاید اگر فلش در فیلم حضور نمی‌داشت و صرفاً با کاراکترهای قدیمی در دنیای قدیمی روبرو بودیم، به عنوان مخاطبی که در سال 2021 فیلم را می‌بیند انقدر جذاب و دیدنی نمی‌بود.

اما این تناقض نیروی محرکه فیلم است و آن را به جلو می‌راند.

صحنه‌های اکشن فیلم هم بسیار دیدنی و حرفه‌ای هستند. در کل باید گفت تماشای این فیلم به طرفداران فیلم‌های اکشن، دی سی، ابرقهرمانی و فانتزی توصیه می‌شود.


بیشتر بخوانید: نقد فیلم Riders Of Justice (سواران عدالت 2020)


این قسمت از نقد فیلم Justice Society: World War II (جامعه عدالت: جنگ جهانی دوم 2021) حاوی اندکی اسپویل است:

اغلب این جمله را از زبان فلش می‌شنویم که “من می‌توانم با سرعتی بیشتر از سرعت انتقال نور بدوم.”

اما به نظر می‌رسد فلش خبر ندارد که حتی می‌تواند سریع‌تر از نور هم حرکت کند، که گویا در این لحظات نادر ، توانایی سفر در زمان را نیز پیدا می‌کند.

اما گویا توانایی‌ها و قدرت‌های این ابرقهرمان به همین محدود نمی‌شود.

وقتی که فلش در زمان گذشته با سوپرمن آن زمان برخورد می‌کند، درمی‌یابد که سوپرمن از سه سالگی والدین خود را از دست داده و از آن موقع در یک یتیم‌خانه بزرگ شده است.

در صورتی که ما می‌دانیم سوپرمن از همان بدو پا گذاشتن به جهان هستی و در حالی که نوزادی بیش نبوده توسط والدین خود به سیاره زمین فرستاده شده است. در سیاره ما نیز، خانواده کلارک او را به عنوان فرزندخوانده خود بزرگ می‌کنند.

پس اگر داستان زندگی سوپرمنی که فلش از قبل می‌شناخت، با این سوپرمن جدید تفاوت دارد، پس سفر فلش فقط در زمان خلاصه نمی‌شود.

بلکه به طور کلی او الان روی یک “زمین” متفاوت به سر می‌برد. با فهمیدن این موضوع سوالی که به ذهن هر بیننده‌ای می‌رسد این است که؛ حال فلش چطور باید به زمان خود و به زمین خود بازگردد؟

نقد فیلم Justice Society: World War II : نقد فیلم جامعه عدالت: جنگ جهانی دوم : Black Canary قناری سیاه
نقد فیلم Justice Society: World War II : نقد فیلم جامعه عدالت: جنگ جهانی دوم : Black Canary قناری سیاه

نظر منتقدان و کارگردان : نقد فیلم Justice Society: World War II (جامعه عدالت: جنگ جهانی دوم 2021)

جسی شدین به این فیلم امتیاز سخاوتمندانه 9 از ده را داده و در سایت IGN می‌نوسد:

فیلم Justice Society: World War II (جامعه عدالت: جنگ جهانی دوم 2021) از منبع اصلی خود برای الهام گرفتن در ساخت فیلم الهام گرفته اما با گریز زدن به فیلم‌های ماجراجویانه‌ای چون مهاجمان کشتی گم شده (Raiders Of The Lost Ark) توانسته پیچ داستانی خوبی به یک فیلم ابرقهرمانی با کاراکترهای محبوب بدهد.

جولیان رمان از وب سایت مووی وب با دادن سه ستاره از پنج، درباره فیلم  می‌نویسد:

فیلم Justice Society: World War II یک ماجراجویی نوستالژیک با یک پیچش مدرن است که فلش و توانایی‌های سفر در زمانش را در خط مقدم جبهه جنگ با نازی‌ها قرار می‌دهد.

قهرمانان کلاسیک با نازی‌های پلید جنگیده و در این راه با چند پیچ و تاب داستانی مواجه می‌شوند.

گریس رندولف از بیاند د تریلر با دادن 75 درصد امتیاز به جامعه عدالت 2021 درباره این فیلم گفته:

واندر وومن در این فیلم حسابی تحویل گرفته شده است و صداگذاری‌ها درست و خوب هستند.

برخی از صحنه‌های اکشن فیلم نیز بسیار خوب بوده و تماشای آن در قاب دهه چهل میلادی سرگرم‌کننده است. اما داستان بسیار بد است.

آستین برک اما در وب سایت خودش از 10 ستاره به Justice Society 2021 هفت و نیم داده و عنوان کرده است:

تماشای دینامیک روابط بین شخصیت‌های Justice Society America همان قدر که تبلیغ می‌شود جذاب است. دیدن این نسخه از فلشِ بری آلن نیز بسیار لذت‌بخش است.


بیشتر بخوانید:

نقد فیلم Nobody 2021 (هیچکس)

نقد انیمه Demon Slayer 2021 (شیطان کش)


جف ومستر، کارگردان فیلم Justice Society: World War II (جامعه عدالت: جنگ جهانی دوم 2021) در باب روند ساخت فیلم گفته است:

در فیلم‌هایی مانند این بسیار مهم است که همه نقش خود را به درستی انجام دهند.

من برنامه‌های زیادی ساخته‌ام که در آن بخش‌های مختلف با هم اسمبل شده‌اند. در این پروژه،

بسیار هیجان‌زده بودم برای اینکه بتوانیم برای تک تک شخصیت‌ها یک خط داستانی تعریف کنیم تا عاقبت هر کدام به جایی ختم شود.

با اینکه تمام این کاراکترها در هم تنیده هستند اما هر کدام سفر خودشان را در این مسیر طی می‌کنند که به عقیده من قلب چنین فیلم‌هایی باید همین باشد.

رابطه قناری سیاه (Black Canary) و مرد شاهینی (Hawkman) همچنان که در مسیر نوشتن فیلم به پیش می‌رفتیم شکل می‌گرفت و تکامل پیدا می‌کرد. ابتدا فکر می‌کردیم محصول نهایی، چیزی بیشتر از آن چه که انتظارش را داریم شد.

اما توانستیم بر اینکه در زیر رابطه این دو چیزی بیشتر از همکاری و هم‌سنگری وجود دارد تاکید کنیم. موضوع فقط این نبود که این دو به هم نزدیک هستند بلکه به این اشاره داشت که تصور این دو و برداشتشان از معنی این رابطه با هم متفاوت است. کشف این موضوع بسیار هیجان‌انگیز از آب درآمد به ویژه که هیچ انتظاری از عاقبت این دو نفر نداشتیم.

موقع بررسی کردن فیلم سعی کردیم تناقض بیشتری بین انواع کاراکترهای موجود جا بدهیم تا پویایی بیشتری بین آن‌ها خلق کنیم.

اگر نحوه انجام کارها را توسط شخصیت‌های مختلف با هم تطبیق دهید به طوری که همه مشابه هم باشند، فرصت درخشیدن به هیچ کدام را نمی‌دهید.

جدا کردن هر کدام از بقیه به شیوه‌ای خاص از شخصیتی که هر کدامشان به عنوان یک انسان دارند الهام گرفته شده بود.

همچنین از روی توانایی‌ها و قدرت‌های هر کدام و تاریخچه‌ای که در سری دی سی داشتند. سعی کردیم از تک تکشان جنبه‌های جدیدی نشان بدهیم که قبلاً دیده نشده بود در عین حال که به چارچوب شخصیتی هر قهرمان وفادار مانده بودیم.

نقد فیلم Justice Society: World War II (جامعه عدالت: جنگ جهانی دوم 2021) : دوران طلایی دی سی DC Comics واندروومن لیگ عدالت ابر قهرمان فلش Flash
نقد فیلم Justice Society: World War II (جامعه عدالت: جنگ جهانی دوم 2021) : دوران طلایی دی سی

نتیجه : نقد فیلم Justice Society: World War II (جامعه عدالت: جنگ جهانی دوم 2021)

در نهایت راجع به این کارتون ساخت دی سیDC Comics  باید عنوان کرد، فیلم در سطح خوبی ساخته شده و همانقدر حرف برای ارائه دارد که از آن انتظار داریم. دیدن این فیلم به طرفداران دنیاهای ابرقهرمانی و کتاب‌های مصور توصیه می‌شود.

اگر پس از دیدن این فیلم درباره آن نظری دارید و یا در مورد این نقد کامنتی دارید، لطفاً برایمان بنویسید.

عوامل تولید:

  • کارگردان: جف ومستر
  • نویسنده: جرمی آدامز، مگان فیتزمارتین
  • تهیه کنندگان: کیپ براون، جیمز کریگ، بوچ لوکیک، کیمبرلی مورو، جولی آزبورن
  • صدا پیشگان: استانا کاتیک، مت بامر، امید ابطحی، جیافری آرند، درن کریس

بیشتر بخوانید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *