نقد فیلم Persuasion 2022 ؛ نتفلیکس حرمتی برای سینمادوستان نگه نداشته است!

نقد فیلم Persuasion 2022 برای  آن دسته از کسانی است که به بازی خانم داکوتا جانسون علاقه بسیاری دارند. با فیگار و بررسی فیلم Persuasion با ما بمانید.

ترغیب یک فیلم درام آمریکایی محصول سال ۲۰۲۲ به کارگردانی کری کرانل است که بر اساس فیلمنامه‌ای از رانالد بس و آلیس ویکتوریا وینسلو ساخته شده‌است. فیلم‌نامهٔ این فیلم بر اساس رمانی به همین نام نوشتهٔ جین آستن ساخته شده و داکوتا جانسون، کوسمو جارویس، نیکی آموکا-برد، میا مک کنا-بروس، ریچارد ئی. گرانت و هنری گلدینگ بازیگران این فیلم هستند. این فیلم در ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۲ از طریق نتفلیکس منتشر شد.

نقد فیلم Persuasion 2022

عاشقانه‌ای سخیف که ارزش دیدن ندارد

نقد فیلم Persuasion
نقد فیلم Persuasion

فیلم ترغیب (Persuasion) اقتباسی از کتابی کلاسیک به شمار می‌رود که تولید و ساخت آن را سرویس آنلاین نتفلیکس در دست داشته است. این رمان کلاسیک توسط جین آستن (Jane Austen) نوشته شده و داستان شخصی به نام ان الیوت در قرن نوزدهم میلادی را روایت می‌کند.

کسانی که با این دوره زمانی آشنا نیستند،‌ باید بدانند که در این زمان، زنان حقوق اندکی داشتند و بزرگترین دستاورد آن‌ها در زندگی‌شان نیز بدست آوردن یک شوهر برجسته و ثروتمند به شمار می‌رود. ان الیوت به سن ۲۷ سالگی رسیده و حالا همه به او به چشم یک دختر ترشیده نگاه می‌کنند و مجرد باقی ماندن او باری بر دوش خانواده‌اش محسوب می‌شود. با این حال، خواستگار قبلی او یعنی کاپیتان ونت‌ورث باز می‌گردد و این می‌تواند شانسی دوباره برای ازدواج باشد.

فیلم کری کرکنل دغدغه‌ی آستین را فراموش و به سطل آشغالی در دوردست پرتاب می‌کند تا به خیالش فیلمی مدرن با تم عاشقانه با بازی جانسون بسازد، اما این آشِ بدون سبزی و حبوبات فاقد داستانی جذاب شده است.

کمدی که Persuasion سعی می‌کند از آن بهره برداری کند، به شدت بد و مبتذل جلوه می‌کند. این فیلم چیزی جز یک فیلم عاشقانه معمولی نیست. داستان زنی که زندگیش همچنان حول محور مردان می‌چرخد، به دور از منطق.

بررسی فیلم Persuasion, تحلیل فیلم Persuasion
بررسی فیلم Persuasion, تحلیل فیلم Persuasion

همه‌ی ارزش فیلم قبل از تماشایش به خاطر وجود داکوتا جانسون است. بازیگری که با سبک خاص خود، تا حدودی درون‌گرا، موفق می‌شود هر یک از نماهایش را به خوبی به بیننده ارائه دهد. در شکستن دیوار چهارم بسیار موفق، همیشه با چشمانی گوگولی و شیطنت آمیز هوش هر بیننده‌ای را می‌برد.

به طور خلاصه، یک چهره بسیار جذاب که کاملاً با شخصیت او مطابقت دارد. همچنین داکوتا دارای ظاهری ایده آل برای این نوع داستان‌های عاشقانه است. حیف که بازیگرانی که او را همراهی می‌کنند نمی‌توانند حداقل توان برقراری دیالوگ را فراهم کنند. به جز اولین حضور ریچارد ای. گرانت در نقش پدر والتر الیوت.

جین آستن کیست؟

نقد فیلم Persuasion 2022
نقد فیلم Persuasion 2022

فیلم «ترغیب» بر اساس کتابی به همین نام نوشته جین آستن ساخته شده است. این رمان در سال ۱۸۱۷ میلادی به چاپ رسیده بود و آخرین کتابی است که توسط جین آستن نوشته شده بود. این نویسنده یکی از برجسته‌ترین نویسنده‌های کلاسیک تاریخ به شمار می‌رود.

او به نمادی برای زنان تبدیل شد و توانست در دوره‌ای که زن‌ها حقوق اندکی داشتند، به درآمدزایی برسد. او شخصیت‌های کتاب‌هایش را به عنوان زنانی قهرمان به تصویر کشیده بود و خودش نیز ازدواج نکرده بود. تمام کتاب‌های نوشته شده توسط جین آستن به فیلم و سریال تبدیل شده‌اند.

نتیجه‌گیری

بررسی فیلم Persuasion, تحلیل فیلم Persuasion
بررسی فیلم Persuasion, تحلیل فیلم Persuasion

ترغیب اقتباسی ناموفق از رمان جین آستن به همین نام است. فیلمی که مبارزات آن جوان برای به دست گرفتن مسئولیت زندگی خود را دنبال می‌کند. آن وسط یک خانواده ثروتمند اما بدهکار، با عشقی از دست رفته زندگی می‌کند که فراموش نکرده است. ملوانی که به عنوان یک کاپیتان بازخواهد گشت تا زندگی زن جوان را زیر و رو کند.

این فیلم نه رمانتیک است نه کمدی، بلکه به مبتذل‌ترین شکل ممکن می‌خواهد عاشقانه‌ی خودش را با حضور داکوتا جانسون به بیننده غالب کند. فیلمنامه‌ای که ریتم درست و تعلیق بجایی ندارد و قطعا مخاطب را خسته می‌کند.

چند سال اخیر یکی از شرکت‌های مبتذل و سخیف سینمایی همین نتفلیکس بوده که باعث شده تا ذائقه‌ی بیننده‌های سینما را پایین بیاورد. نتفلیکس حرمتی برای سینمادوستان نگه نداشته است!

عوامل

 • کارگردان کری کرکنل
 • تهیه‌کننده اندرو لازار و کریستینا وایس لوری
 • فیلمنامه‌نویس رانالد بس و آلیس ویکتوریا وینسلو بر پایه ترغیب اثر جین آستن
 • موسیقی استوارت ارل
 • فیلم‌بردار جو اندرسون
 • تدوین‌گر پانی اسکات
  شرکت تولید رسانه رایتس کاپیتال و بیسوس پیکچرز
 • توزیع‌کننده نتفلیکس
 • مدت زمان ۱۰۹ دقیقه
 • کشور ایالات متحده
 • زبان انگلیسی

بازیگران

 • داکوتا جانسون در نقش آن الیوت
 • کوسمو جارویس در نقش کاپیتان فردریک ونتورث
 • هنری گلدینگ در نقش آقای ویلیام الیوت
 • نیکی آموکا-برد در نقش لیدی راسل
 • میا مک کنا-بروس در نقش مری الیوت
 • ریچارد ئی. گرانت در نقش سر والتر الیوت
 • بن بیلی در نقش چارلز ماسگروو
 • نیا تاول در نقش لوئیزا ماسگروو
 • ایزوکا هویل در نقش هنریتا ماسگروو
 • یولاندا کتل در نقش الیزابت الیوت
 • ادوارد بلومل در نقش کاپیتان هارویل
 • افولابی آلی در نقش کاپیتان بنویک
 • جنی رینزفورد در نقش خانم هارویل
 • لیدیا رز بیولی در نقش خانم پنه لوپه کلی

حواشی تولید

در آوریل ۲۰۲۱ اعلام شد که داکوتا جانسون به بازیگران این فیلم ملحق شده‌است. همچنین اعلام شد کارگردانی آن بر عهدهٔ کری کرانل است که از فیلم‌نامه‌ای از ران باس و آلیس ویکتوریا وینسلو، بر اساس رمانی به همین نام از جین آستن ساخته شده‌است، و نتفلیکس قرار است این فیلم را توزیع کند. در می ۲۰۲۱، هنری گلدینگ، کوسمو جارویس، سوکی واترهاوس، ریچارد ئی. گرانت، نیکی آموکا-برد، بن بیلی اسمیت، ایزوکا هویل، میا مک‌کنا بروس و نیا تاول به گروه بازیگران فیلم پیوستند. در ژوئن ۲۰۲۱، ادوارد بلومل، لیدیا رز بیولی و یولاندا کتل به بازیگران فیلم پیوستند.

مراحل تصویربرداری اصلی این پروژه در می ۲۰۲۱ آغاز شد. این فیلم در ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۲ از طریق نتفلیکس به نمایش درآمد.

نقد فیلم Persuasion – منتقدان

ترغیب در وبگاه نقد و بررسی راتن تومیتوز بر اساس نظر ۱۰۰ منتقد امتیاز %۳۱ و نمرهٔ ۵٫۲/۱۰ را کسب کرده‌است. این فیلم در متاکریتیک بر اساس نظر ۳۳ منتقد، میانگین امتیاز ۴۳ از ۱۰۰ را دارد که نشان گر «نقدهای مختلط یا متوسط» است.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار نقد فیلم Persuasion سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.


One thought on “نقد فیلم Persuasion 2022 ؛ نتفلیکس حرمتی برای سینمادوستان نگه نداشته است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *