نقد فیلم profile (مشخصات 2018) : جهادگر مخفی

در این نوشتار به نقد فیلم profile به کارگردانی تیمور بکمامبتوو میپردازیم. در ادامه با سایت فیگار همراه باشید تا به بررسی و نقد فیلم مشخصات بپردازیم.

پس از اینکه تعداد زنان جوانی که از اروپا برای پیوستن به داعش، رهسپار سوریه میشدند افزایش یافت، در سال 2014 یک روزنامه نگار فرانسوی با کمک ویراستار و سردبیر خود، برای اهداف تحقیقاتی یک پروفایل جعلی در فیسبوک ایجاد کرد که در آن مدعی بود به اسلام گرویده است. وی توسط یکی از اعضای ارشد داعش گزینش شد.

او تقریباً هر روز به مدت یک ماه با مورد تحقیقاتی خود صحبت میکرد و در آخر حتی وانمود کرد که موافقت میکند همسرش شود. این روزنامه نگار هنگامی که مرز واقعیت خود و نقشی که ایفا میکرد را کمرنگ تر از پیش دید، با تهدید به افشاگری، ارتباط خود را با سوریه قطع کرد.

سپس، با نام مستعار Anna Erelle (به دلایل امنیتی باید نام واقعی خود را مخفی نگه دارد)، گزارش خود را منتشر کرد، که در نهایت به کتابی با عنوان آلمانی(Skin of a Jihadist)  به معنی “در پوست یک جهادگر” تبدیل شد.

نقد فیلم profile (مشخصات 2018)

جهادگر مخفی

فهرست مطالبی که در ادامه این نوشتار خواهید خواند به شرح زیر میباشد:

 • جهادگر مخفی
 • پروفایل جعلی
 • ایجاد تنش
 • صفحه نمایش رایانه همه چیز است
 • بازیگری
 • نارضایتی منتقدان
 • متفاوت ترین اثر کارگردان
 • عوامل فیلم
نقد فیلم profile ؛ نقد فیلم مشخصات
نقد فیلم profile ؛ نقد فیلم مشخصات

نقد فیلم profile ؛ نقد فیلم مشخصاتاکنون Timur Bekmambetov داستان “profile” را با خود به سینما آورده است. کارگردان “Wanted” و “Ben Hur”  که در افکت تخصص بسیاری دارد، داستان را از طریق یک صفحه رایانه به انگلستان می آورد.

نمایش این فیلم ادامه دهنده یک حرکت عظیم در سینما میباشد. وی از طریق یک صفحه رایانه تمام تنش ها، اتفاقات، صحبت ها و حتی بدلکاری هارا به نمایش میگذارد. برعکس بسیاری از فیلم هایی که به این شکل ساخته شده اند، یک تفاوت بسیار وجود دارد و آن، میخکوب کردن مخاطب و افزایش هیجان صرفا از طریق یک صفحه ی رایانه میباشد.

پروفایل جعلی ؛ نقد فیلم profile (2018)

در داستان فیلم، بعد از انتشار خبری که نشان میداد یوتیوبر جوان انگلیسی به داعش پیوسته و به سوریه سفر کرده است، روزنامه نگار مستقل تلویزیونی Amy (Valene Kane) ایده ای پیدا کرد: او یک پروفایل جعلی در فیس بوک به نام ملودی ایجاد و ادعا کرد که به اسلام گرویده است. پس از چندین درخواست و انتشار فیلم های تبلیغاتی، Abu Bilel Al-Britani (Shazad Latif)، که او نیز اهل لندن بود و در کنار داعش در سوریه می جنگید، از طریق پیام رسان فیسبوک با او ارتباط برقرار کرد.

نقد فیلم profile ؛ نقد فیلم مشخصات
نقد فیلم profile ؛ نقد فیلم مشخصات

بعد از مدتی، پیام های نوشتاری دیگر برای او کافی نبود، پس ادامه ی داستان در پیام رسان اسکایپ به صورت تصویری ادامه یافت. بعد از گذشت چند روز داستانی وجود دارد که  ویراستار وی Vic  (Christine Adams) دوست دارد آن را پخش کند.

اما Amy فکر میکند که میتواند اطلاعات بیشتری بگیرد. او میخواهد بداند که چگونه دختران به سوریه منتقل میشوند. ولی هر روز بیشتر به تروریست کاریزماتیک اعتیاد مییابد و شاید بیش از حد پیش می رود.

ایجاد تنش ؛ نقد فیلم profile (مشخصات 2018)

Amy سعی میکند تمام توصیه هایی را که در مورد جعل هویت شخصی در مراحل اولیه به او داده شده است را به خاطر بیاورد تا بتواند نقشه را پیش ببرد.

مهمترین تنش فیلم جایی است که Amy باید Abu را متقاعد کند که او تازه مسلمان شده است و اینکه گرایش او فقط به اسلام نیست ، بلکه به سبک رادیکال اسلامی است که وی از آن حمایت میکند.

اما این تنها زمانی می تواند قانع کننده باشد که احترام نسبت به استخدام کننده ای که شهادت می دهد و آن تغییر را تسهیل می کند، مقدم بر هر چیزی باشد. پس در مورد برخورد وی با فرد رادیکال، به او توصیه می شود که باید اطمینان حاصل کند که علاقه و اشتیاق از خود نشان می دهد، اما هرگز تماس چشمی ناگهانی یا مستقیم برقرار نمیکند و هرگز در حالی که با او صحبت می کند حجاب جزئی را از بین نمیبرد.

Abu  به او قول ازدواج، زندگی در یک عمارت و ثروت بی پایان میدهد. هرچه رابطه آنها ادامه مییابد،  Amyبرای حفظ عینیت خود بیشتر و بیشتر تلاش میکند. ترفندهای روانشناختی ظریفی که استخدام کنندگان داعش استفاده میکنند، کم کم موثر واقع میشود. مانند بیان احساساتی که ممکن است واقعی باشد یا نباشد و استفاده کردن از اصطلاح هایی مخصوص هر فرد. مانند روشی که  Abu در پیش گرفته و Amy را با لفظ  “my baby” تحت تاثیر میگذارد.


بیشتر بخوانید:

نقد فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم 2021 با حضور آنجلینا جولی

نقد فیلم جریان اصلی Mainstream 2021


با جلو رفتن فیلم شما میتوانید ببینید که اگرچه به ظاهر Amy از تکنیک های اغواگری تروریست ها باخبر است، اما خود را ناآگاهانه در برابر آنها مستعد میداند.

صفحه نمایش رایانه همه چیز است ؛ نقد فیلم profile (مشخصات 2018)

وقتی شروع به دیدن نشانه هایی از قربانی شدن او میکنیم، وحشت و هیجان بسیار بیشتر میشود. دیدگاه ما از ابتدا تا انتها صفحه ی نمایش رایانه وی است. پنجره های مختلف نقش مهمی در این امر دارند. درباره او، یادداشت هایی را که برای گفتگوها، تحقیق درباره مسائل تجارت زنان و هشدارهای همکاران و دوستانش بر روی دسکتاپ میباشد، را میبینیم.

مهمتر از همه، هیجان زمانی افزایش مییابد که Abu ناگهان خواستار آزاد کردن صفحه نمایش وی برای مشاهده اسکایپ میشود. در لحظه ای دیگر می بینیم که  Amyدر حال تایپ کردن چیزی است، سپس درنگ می کند، به دنبال کلمات مناسب می رود و در آخرین لحظه به یاد می آورد که عبارت “جنگ شما” می تواند تفاوت دیدگاه هایشان را برملا کند.

با تغییر مداوم حساب های شخصی و جعلی فیس بوک، همیشه در معرض خطر انجام یک اشتباه قرار دارد.

فیلم از طریق فیس بوک، اسکایپ، یوتیوب و غیره پیش میرود. کارگردان با نگه داشتن همه چیز روی صفحه، بی واسطه به ما امکان میدهد عمیق تر درک کنیم که Abu چگونهAmy  را کاملا به خود وابسته میکند. همه ما می دانیم که از طریق شبکه های اجتماعی، احساس خویشاوندی با افرادی که در زندگی واقعی هرگز ملاقات نکرده ایم، امکان پذیر است. این فیلم به ما نمایی از چگونگی استفاده به روشی کاملا اشتباه را نشان می دهد که تجربه ای بسیار دلخراش است.

بازیگری ؛ نقد فیلم profile ( مشخصات 2018)

پروفایل نه فقط به دلیل داستان قوی، بلکه به دلیل کیفیت بازیگری نیز بسیار موفق می باشد. حتی وقتی همه چیز در داستان عجیب و غریب پیش میرود، مخاطب احساس خستگی نمیکند و داستان کاملاً گیرا باقی می ماند و این عمدتا به دو اجرای اصلی بر می گردد. Amy ممکن است به عنوان پروفایل جعلی که اسم آن ملودی است قانع کننده واقع نشود، اما او به عنوان یک زن توسط تله هایی که Abu قرار میدهد خیلی قوی ظاهر میشود.

Shazad Latif)) یکی از بهترین نمایش های سال را ارائه می دهد. شازاد لطیف بازیگر بریتانیایی-پاکستانی، تروریست داعش را به طرز قانع کننده ای به تصویر میکشد. این بازیگر چنان کاریزماتیک و جذاب نقش را پیش میبرد، که ما کاملاً میفهمیم چگونه یک شخص میتواند به دام او بیفتد. وی به طرز عجیبی خلع سلاح کننده و متقاعدکننده نقش را پیش میبرد مانند شکارچی ای خطرناک که از صدها مایل فاصله، شکار خود را به خانه میبرد.

یکی دیگر از نقش های جذاب دیگر توسط Amy (Valene Kane) که تصویری جالب از یک زن ناامید انگلیس، که در کار، امور مالی و در زندگی شخصی خود مشکل دارد، ایفا شده است.

بهترین قسمت فیلم البته نمایش های مرکزی قدرتمند از این دو بازیگر در نقش Amy و Abuبود. علی رغم قالب فیلم، این دو، اجراهای عمیق و پر از تفاوت و جذابیت را ارائه می دهند.

درگیری و دغدغه های امی اگر به درستی ادامه میافت، جذابیت تماشای فیلم را دوچندان میکرد اما با دنیای زیرینی که از خودش کشف کرد و داستانی که از دریچه روابط او با Abu بود به اندازه کافی نتوانست پیش برود.

گرچه تفاوت های بسیاری وجود داشت اما لطیف در نقش Abu باعث جذابیت بیشتر این نقش شد. این فیلم به طور قابل توجهی از بازیگران خِبره ای بهره مند است.

نارضایتی منتقدان ؛ نقد فیلم profile ( مشخصات 2018)

در این فیلم، داستان واقعی با مقداری تغییر همراه است که باعث نارضایتی بسیاری از منتقدان شده است.

Amyسعی میکند یک تجارت جنسی در سوریه را افشا کند که برای او یک کار بسیار چالش برانگیز است. قاچاق رابطه جنسی و منشأ تروریسم مسلماً موضوعات بسیار بزرگی است.

مخاطب فکر می کند که او برای ایفای نقش خود آماده شده است، اما Amy به وضوح آمادگی ورود به این عرصه را ندارد. او حتی عربی را یاد نگرفته و مجبور است کلمات عربی و چگونگی گفتن آنها را مرتبا جستجو کند.

همچنین فراموش میکند که زنان مسلمان نمیتوانند خال کوبی کنند، بنابراین برای پوشاندن آن باید به او یادآوری شود. چگونه مخاطب باید باور کند که او یک روزنامه نگار پرشور است در حالیکه قبل از شروع به کار، خودش تحقیق نکرده است؟

این صحنه ها بیشتر برای پیش بردن داستان در نظر گرفته شده است، اما باعث می شود امی ناخواسته گنگ، غیرحرفه ای و بی کفایت به نظر برسد.

همچنین نقد دیگری که به چشم میخورد اگرچه همه ی واکنش ها یا استفاده گسترده از گیف گربه ها در مکالمات مستقیماً از کتاب گرفته شده است، اما کارگردان تصمیم میگیرد در قسمت دوم تغییرات چشمگیری را ایجاد کند.

Anna Erelle در کتاب خود تمایز روشنی بین اندیشه های خود و افکار ناشی از پروفایل جعلی را بازگو کرده است. او در ارتباط با خود در کتاب از اول شخص استفاده میکند، درحالی که در مورد پروفایل جعلی و به اسلام گرویده ی مطیع، در قالب سوم شخص صحبت میکند.

همینطور در حقیقت، روزنامه نگار از همکار خود متنفر بود، همانطور که در مصاحبه ای که درباره انتشار کتاب بود، متذکر شده است که به هیچ عنوان اتحاد و علاقه ای بین او و سردبیر وجود نداشت. با این حال، Timur) Bekmambetov) کارگردان فیلم، دو شخصیت فیلم را برای نمایش بهتر برای مخاطب، متحد میکند.

متفاوت ترین اثر کارگردان ؛ نقد فیلم profile (2018)

علیرغم نکات مثبت فیلم، جنبه هایی وجود دارد که منجر به متفاوت بودن  “profile”در بین تمام فیلمهای کارگردان Bekmambetov)) است.

آنچه باعث گیج شدن بیشتر امور میشود این واقعیت است که Bekmambetov کارگردان فیلم “profile” در دو فیلم قبلی اش از این رویکرد برای ساخت فیلم استفاده کرد تا چیزی معنادار به دست آورد. هر دوی این فیلم ها از روش های داستان گویی بهره میگیرند و از فنآوری به عنوان ابزاری قدرتمند و موثر برای روایت داستان های خود استفاده میکنند ، در حالی که پروفایل از آن به عنوان عصا برای تکیه، استفاده میکند تا وقتی که زمان شروع پیشرفت به روشی جدی فرا برسد. در فیلم های قبلی به دلیل بودن در زمان واقعی داستان، تنش لازم وجود داشت و مخاطب به دنبال حل راز و رمز معما بود. اما “profile” بیشتر به ساختار ساده یک رابطه متکی است. رویکردی که به اندازه تماشای یک معما جذاب نیست.

با این حال میتوان از profile به عنوان یک یادآوری به موقع یاد کرد که ممکن است حتی بهترین افراد با آگاهی قبلی نیز قربانی کسانی شود که در دشت های اینترنت شکار میکنند.

“profile”همچنین با به دست آوردن شیوه ی غرب در خاورمیانه، در شبکه های اجتماعی، جنبه هایی از خاورمیانه را که در برابر رسانه های غربی مقاومت میکنند و همچنین نقش گسترده تری که اسلام رادیکال در آگاهی غرب ایفا می کند، به تصویر میکشد.

در پایان میتوان گفت Profile یک فیلم بسیار هیجان انگیز و سرگرم کننده است با بار معنایی عمیق، که ممکن است برای همه مفید نباشد، اما حداقل حرف های ارزشمندی برای گفتن دارد.

عوامل فیلم ؛ نقد فیلم profile (مشخصات 2018)

 • کارگردان: تیمور بکمامبرتوو
 • تهیه‌کنندگان: بریت پولتون، تیمور بکمامبرتو، اولگا خارینا
 • فیلمنامه: رودریگو گارسیا و الی سایلو بر پایه اثری از الی سایلو
 • بازیگران: والن کین، شازاد لطیف، کریستین آدامز، امیر رحیم زاده، کلی مک و مورگان واتکینز
 • تدوین: اندری شو
 • کشور: انگلیس
 • زمان : 1 ساعت و 45 دقیقه

این فیلم در سایت IMDb  با امتیاز 7.1 ثبت شده است. داستان واقعی در سال 2014 اتفاق افتاده و فیلم آن در سال 2018 ساخته شد. این فیلم با دو سال فاصله در 14 May  2021 اکران میشود. منتقدان معتقدند این فاصله ی دو ساله به نفع فیلم نبوده است. اما با توجه به دنیای امروز ما، که مردم بیشتر و بیشتر درگیر اینترنت و شبکه های اجتماعی میشوند، من معتقدم دیدن این فیلم خالی از لطف نخواهد بود.


بیشتر بخوانید:


One thought on “نقد فیلم profile (مشخصات 2018) : جهادگر مخفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *