نقد فیلم Four Good Days (چهار روز خوب 2020) ؛ عشق به روایتی دیگر

در این نوشتار به نقد فیلم Four Good Days می­پردازیم. این فیلم یک فیلم درام آمریکایی به کارگردانی رودریگو گارسیا می‌باشد که بر اساس یک مقاله چاپ شده در سال ۲۰۱۶ در واشینگتن پست تحت عنوان «آماندا کیست» می‌باشد. با سایت فیگار همراه باشید.

شرایط غم انگیز منجر به جمع آوری مجدد کلماتی میشود که میتوان آن را مسلم دانست. به طور معمول، ممکن است ما یک روز “خوب” را به عنوان یک روز مملو از دوستان، خانواده، غذا و تفریح ​​در نظر بگیریم.

اما خانواده هایی که از وعده های شکسته و ناامیدکننده های ناگوار و به دلیل مصرف مواد مخدوش شده اند ممکن است دریابند که یک روز “خوب” برای آنها به این شکل که تعریف کردیم، تعیین نمیشود بلکه حاوی آنچه که نباید میباشد.

در «چهار روز خوب» که براساس یک داستان واقعی ساخته شده، یک معتاد جوان نباید چهار روز از مواد مخدر استفاده کند تا یک درمان امیدوار کننده دریافت کند. “خوب”، برای او و شاید حتی بیشتر برای مادرش، به معنای پرهیز از مصرف مواد مخدر است.

نقد فیلم Four Good Days (چهار روز خوب 2020)

عشق به روایتی دیگر

فهرست مطالبی که در ادامه نقد فیلم چهار روز خوب خواهید خواند به شرح زیر میباشد:

 • عشق به روایتی دیگر
 • ساختار روایت
 • میلا کونیس
 • نقطه ضعف
نقد فیلم Four Good Days ؛ نقد فیلم چهار روز خوب 2020
نقد فیلم Four Good Days ؛ نقد فیلم چهار روز خوب 2020

یکی از اولین فیلم های قابل توجهی که از بحران مواد افیونی بیرون می آید، چهار روز خوب است. فیلمی مبتنی بر مقاله 2016 واشنگتن پست توسط الی ساسلوو، نویسنده برنده جایزه پولیتزر، با عنوان “How’s Amanda، که داستان واقعی نبرد آماندا وندلر با اعتیاد به هروئین و تلاش های ناامیدانه مادرش برای ترک آن است.

کلمه “عشق” ممکن است برای اعتیاد دوباره کالیبره نشود، اما اصلاح میشود. ما از “عشق سخت” صحبت میکنیم. و بنابراین، هنگامی که مولی (با بازی میلا کونیس)، یک معتاد اعصاب و روان که بیش از دوازده بار در دوره توانبخشی به سر میبرد و دوباره اوضاعش عود کرده، در خانه مادرش، به جای استقبال گرم، او را پس میزنند.

مادر مولی دب (گلن کلوز) از این اوضاع شرایطی خم آلود را از درون حس میکند، سکون او در تضاد با تغییر لحن مولی شدت میگیرد. مولی مدام دست به دزدی میزند درواقع اگر مولی ها بتوانند مرزهای محکمی را تعیین کنند برای آنها شاید بهتر باشد.

اما دب خیلی میخواهد او را باور کند. او میگوید:

هر وقت تصمیم گرفتم با او درگیر شوم همیشه با چشمان باز اینکار را کرده ام.

اما امید همیشه تلاش مجدد را تحت فشار قرار میدهد، حتی اگر تجربه به ما نشان داده باشد که فقط قلب ما را خواهد شکست.

دب او را به داخل خانه راه نمیدهد. و مولی هم نمیرود. اما روز بعد، وقتی مواد مخدر تمام میشود، او برمیگردد که دب او را برای سم زدایی ببرد.

اگر چیزی بی چیزتر از هروئین وجود دارد، این شما هستید. این یک امید چشمگیر یک امید برای همه آنهاست.

در بیمارستان مشخص است که آنها بارها اینکار را کرده اند ولی از پس آن برنیامده اند و این روال را میدانند. اما فقط دب تعداد دقیق دفعات سم زدایی مولی را به خاطر میآورد.

در نهایت مولی مجبور میشود چهار روز هیچ موادی مصرف نکند و تمیز بماند. دب موافقت میکند که مولی برای کمک به او به خانه بیاید. و بنابراین او میتواند مولی را تحت نظر داشته باشد. هر دقیقه از این فیلم پر از تعلیق میباشد و چیزی کمتر از یک فیلم ترسناک ندارد، ترسی از جنس انسان و مقاوتهایی که در مقابل کائنات رفتارش باید انجام دهد.

نقد فیلم Four Good Days ؛ نقد فیلم چهار روز خوب 2020
نقد فیلم Four Good Days ؛ نقد فیلم چهار روز خوب 2020

وقتی شخصیتی که زمانی بسیار دوست داشتنی بود، شخصی میشود که ترس و وحشت را برمی انگیزد، برخی از عناصر هیجان انگیز را به خود میگیرد، همچنین فضای دراماتیک را دراماتیزه تر هم نشان میدهد.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Those Who Wish Me Dead : تلاشی برای بقا

اما اجراها از جمله استفن روت به عنوان شوهر دوم دب و جوشوا لئونارد به عنوان شوهر سابق مولی بسیار فراتر از کیفیت فرمول فیلمنامه است. کلوز، با اینکه برای دومین بار در طول یک سال بازی در نقش مادر یک معتاد را به عهده دارد، مانند همیشه خوب است،

به خصوص هنگام بیان درگیری های عمیق مادری که نمیتواند فکر ادامه عشق به دخترش یا یافتن راهی برای متوقف کردن را تحمل کند. و کونیس در به تصویر کشیدن لایه ها و درگیری های مولی حساسیت زیادی نشان میدهد، از توانایی تقریباً وحشیانه او در بازی های هیجان انگیز و پر از تنشش نمیشود یاد نکرد.

فیلم وقتی در استعاره های سنگین و استفاده محاوره ای از “اعتیاد” قرار میگیرد و سعی میکند اخبار پرتحرک را در همان سو مصرف مواد قرار دهد ضعیف تر عمل میکند.

نقد فیلم Four Good Days ؛ نقد فیلم چهار روز خوب 2020
نقد فیلم Four Good Days ؛ نقد فیلم چهار روز خوب 2020

ساختار روایت ؛ نقد فیلم Four Good Days (چهار روز خوب 2020)

همه چیز از آنجا شروع میشود که مولی مدهوش و آشفته در رکاب دب حاضر میشود و التماس میکند که او را از وضعیتی که دارد نجات دهد، از مادرش کمک میخواهد تا او بتواند به یک مرکز سم زدایی برود و زندگی را از نو بدون کشیدن مواد و اعتیاد به آنها دوباره آغاز کند.

التماسی که آخر سر مورد توجه دب قرار میگیرد. در واقع او بارها اینکار را کرده است. او بارها دخترش مولی را به مرکز ترک اعتیاد برده است. بیش از دوازده بار و او همه چیز را قبلاً از زبان مولی شنیده است، او همه چیز را دوباره در حال تکرار کردن است. دبی اعتمادش را به مولی از دست داده. با این حال، او موافقت میکند که او را برای ترک اعتیاد، ببرد.

دکتر داروی جدیدی به مولی ارائه میدهد، اگر در صورت تمیز شدن مصرف شود، اثر خوبی را خواهد داشت. تنها مشکل این است که، او مجبور است مواد مخدر را به طور کامل از بدن خود خارج کند، که چهار روز طول میکشد. بنابراین دب موافقت میکند که مولی در این چهار روز مهم در کنار او و شوهرش (استیون روت) بماند. همانطور که انتظار دارید روزها مملو از درد، دل درد، دعوا، مجازات، پشیمانی و لحظات واقعی شفافیت و دلسوزی است.

بیشتر بخوانید:

نقد سریال میراث ژوپیتر – قسمت اول

نقد فیلم پالم اسپرینگز Palm Springs

خستگی از نگاه و احساس دبی کاملاً مشخص میباشد حتی از همان اولین کنش کاملا مشهود است و متوجه میشویم که، داستان “چهار روز خوب” بر اساس یک داستان واقعی، به غیر از گلن کلوز نکته موثر و تاثیرگذار خاصی نمیتواند داشته باشد. فیلم چیز زیادی برای ارائه به مخاطب ندارد. البته میلا کونیس به عنوان یک دختر جوان با همه توانایی هایش بسیار عالی ظاهر میشود.

نقد فیلم Four Good Days ؛ نقد فیلم چهار روز خوب 2020
نقد فیلم Four Good Days ؛ نقد فیلم چهار روز خوب 2020

میلا کونیس ؛ نقد فیلم Four Good Days (چهار روز خوب 2020)

یک عنصر در فیلم چهار روز خوب وجود دارد که فیلم را از لبه پرتگاه و افتادن از آن نجات میدهد، و آن بازی میلا کونیس است که بسیار متعهد و بسیار راضی کننده میباشد. گرچه فکر میکنید عنصر اصلی این فیلم گلن کلوز است، باید بگویم که این کونیس است که چهار روز خوب را به چیزی قابل مشاهده تبدیل میکند و طول مشاهده فیلم بهیچ وجه نمیتوانید چشمانتان را از روی او بردارید.

نه فقط به این دلیل که ظاهراً دگرگون شده و به معنای واقعی کلمه غیرقابل تشخیص است، بلکه به این دلیل که باورپذیر و موثر واقع شده. در حالی که Close اضطراب و ناامیدی شخصیتش را بیشتر نشان میدهد، ریتم و تمپوی بالا و پایین بازی Kunis به شکلی اتفاق میافتد که تمام وجود شما را برمیانگیزد.

او زندگی میکند و دیدن جوش و خروش در بازی او بسیار لذت بخش میباشد. کونیس قادر است چیزی را در اختیار مخاطب قرار دهد که شعار عرفانی که در چهار روز خوب وجود دارد را بهتر درک کنیم. اجرای او ممکن است ارزش بالایی نداشته باشد، اما مطمئناً نکته مهم و تاثیرگذار فیلم میباشد و آن را قابل تحمل میکند.

رابطه بین مولی و دب به عنوان محور اصلی فیلم است. به این ترتیب، کونیس و کلوز کل تولید را به عهده دارند. این زمانی درست است که آنها در صحنه ها کنار هم باشند و هر وقت از هم جدا باشند. هر دوی آنها هنگام کار با هم و یا جدا شدن شخصیت هایشان از یکدیگر کار بسیار باشکوهی انجام میدهند. در واقع پیوند ضعیفی بین این دو وجود ندارد.

کونیس حتی اگر به یک نامزدی اسکار برای Black Swan 2010 نزدیک شده باشد، من او را برنده جایزه اسکار میدانم. هرچند ناتالی پورتمن عشق من است.

نقد فیلم Four Good Days ؛ نقد فیلم چهار روز خوب 2020
نقد فیلم Four Good Days ؛ نقد فیلم چهار روز خوب 2020

نقطه ضعف ؛ نقد فیلم Four Good Days (چهار روز خوب 2020)

مسلما یکی از نقاط ضعف در فیلم چهار روز خوب میتواند شخصیت های پرداخت نشده و اضافی باشد که در فیلم حضور به عمل میاورند. درواقع میشود گفت که یک عارضه جانبی تأسف بار در این فیلم این است که اکثر شخصیت های دیگر از رشد و توسعه کافی برخوردار نیستند.

دب دختر دیگری دارد که یک صحنه کوتاه به او داده میشود. مولی یک شوهر سابق و دو بچه دارد که به سختی در فیلم حضور دارند. حتی شوهر فعلی دب (ناپدری مولی) با وجود زندگی در همان خانه مولی و دب به ندرت دیده میشود. بدترین نمونه این امر پدر خونی و تنی مولی است که بارها در مورد او صحبت میشود اما در کل فقط سه تا پنج دقیقه ظاهر میشود.

نقد فیلم Four Good Days ؛ نقد فیلم چهار روز خوب 2020
نقد فیلم Four Good Days ؛ نقد فیلم چهار روز خوب 2020

عوامل و بازیگران فیلم Four Good Days

 • کارگردان: رودریگو گارسیا
 • تهیه‌کنندگان: رودریگو گارسیا، جیک اونت، مارینا گرسیک و جی خانا
 • فیلمنامه: رودریگو گارسیا و الی سایلو بر پایه اثری از الی سایلو
 • بازیگران: گلن کلوز، میلا کونیس، استیون روت و جاشوآ لنرد
 • موسیقی: ادوارد شیرمور
 • فیلم‌بردار: لگور لیلو
 • تدوین: لارن کانلی
 • کشور: ایالات متحده آمریکا

بیشتر بخوانید:

در ادامه نظر شما در خصوص بررسی و نقد فیلم چهار روز خوب 2020 چیست؟ نظرات خود را با فیگار در بخش کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *