نقد فیلم Those Who Wish Me Dead : تلاشی برای بقا

فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم آخرین فیلم آنجلینا جولی است که در ژانر دراما و هیجان‌آور ساخته شده است. در نقد فیلم Those Who Wish Me Dead با سایت فیگار همراه ما باشید.

فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم داستان یک آتشنشان با بازی آنجلینا جولی را روایت می‌کند که با پسربچه‌ای روبرو می‌شود که تحت تعقیب دو نفر مسلح است که قصد جانش را دارند.

حال جولی باید در عین حال که جان خود و پسرک را حفظ کند، از آتشی که جنگل را در خود می‌سوزاند بگریزد.

تیلور شریدن (Taylor Sheridan) نویسنده و کارگردان آمریکایی است که پیش از این با دنی ویلنوو (Denis Villeneuve) کانادایی همکاری داشته و فیلم سیکاریو را نویسندگی کرده است. شریدن همچنین کارگردانی فیلم جنایی هیجانی رود باد (Wind River) را در رزومه خود دارد.

بازیگر نقش اول این فیلم پرهیجان، آنجلینا جولی است که در سال‌‌های اخیر کم‌کارتر بوده است. ایفای دو نقش منفی فیلم به عهده نیکلاس هالت (Nicholas Hoult) بازیگر فیلم تاکین (Tolkien) و آیدان گیلن Aidan Gillen بازیگر لرد بیلیش در بازی تاج و تخت بوده است.

در ادامه نقد فیلم Those Who Wish Me Dead (کسانی که آرزو دارند من بمیرم 2021) با ما همراه باشید تا نگاهی به این فیلم بیندازیم و از جنبه‌های مختلف آن را بسنجیم.

نقد فیلم Those Who Wish Me Dead (کسانی که آرزو دارند من بمیرم 2021)

تلاشی برای بقا

در لیست زیر فهرست عناوینی که در نقد فیلم Those Who Wish Me Dead آورده‌ایم را مشاهده می‌کنید.

 • خلاصه داستان: تلاشی برا بقا
 • نظر منتقدین
 • جمع‌بندی
 • عوامل تولید
نقد فیلم Those Who Wish Me Dead ؛ نقد فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم
نقد فیلم Those Who Wish Me Dead ؛ نقد فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم

نقد فیلم Those Who Wish Me Dead (کسانی که آرزو دارند من بمیرم 2021) : خلاصه داستان

فیلم Those Who Wish Me Dead با اقتباس از رمانی به همین نام به قلم مایکل کوریتا (Michael Koryta) ساخته شده است. این رمان در سال 2014 منتشر شد و بسیار محبوب و پرفروش شد.

نکته جالبی که در فیلم Those Who Wish Me Dead کسانی که آرزو دارند من بمیرم 2021 دیده می‌شود این است که فضای فیلم یادآور فیلم‌های اکشن دهه نود با دشمنان کاریزماتیک و قهرمانی است که حرفه‌ای تر از چیزی است که در سکانس‌های اول به نظر می‌رسد.

با این وجود هانا فابر (Hannah Faber) با بازی جولی، همان آتشنشان غمگین و خسته‌ای است که از آغاز فیلم شاهدش هستیم. هانا به تازگی در یک ماموریت مهار آتش جنگلی تعدادی از همکاران خود را از دست داده است و نتوانسته آن‌ها را از کام مرگ بیرون بکشد و یا خودش هم به آن‌ها بپیوندد و قهرمان خطاب شود.

هانا حال همه روزه با عذاب وجدانی دست و پنجه نرم می‌کند که همه تجربه‌اش را داشته‌ایم. از آن دست احساساتی که با وجود اینکه می‌دانیم اتفاقی که افتاده به هیچ وجه تقصیر ما نبوده و وقوعش تحت کنترل ما نبوده اما باز هم نمی‌توانیم خود را از شر این احساس منفب برهانیم که اگر کاری از دستم برمی‌آمد چطور می‌شد.

هر چند که هانا سعی می‌کند وجهه حرفه‌ای خود را در برخورد با همکارانش از دست ندهد و خود را آماده ماموریت نشان دهد اما ما می‌دانیم که چنین نیست و هنوز در خلوت خود با این مسئله درگیری عاطفی دارد.

به این ترتیب حال آنا با نجات کودک بی‌ گناهی که دو آدم‌کش بی‌رحم هدف قرارش داده‌اند می‌تواند آن حس نجات دادن را تجربه کند. می‌تواند همان انگیزه‌ای که به خاطرش سراغ شغل آتشنشانی رفته را ارضاء کند یعنی حفظ جان کسی از مرگ حتمی.

نقد فیلم Those Who Wish Me Dead ؛ نقد فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم
نقد فیلم Those Who Wish Me Dead ؛ نقد فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم

در یک شب به نظر عادی، هانا در برج مراقبت آتشنشانی است. از همان شب‌هایی که کاراکتر از همه جا بی‌خبر با خود خیال می‌کند مانند شب‌های دیگر، آرام و طولانی است. اما ناگهان با پسر بچه‌ای روبرو می‌شود که از یک حادثه تیراندازی جان سالم به در برده و حالا به او پناه برده است.


بیشتر بخوانید: نقد فیلم Riders Of Justice (سواران عدالت 2020)


تیراندازان پدر کانر را وقتی در فلوریدا در حال رانندگی در جاده بوده است را مورد هدف قرار داده‌اند. حال به دنبال شکار پسر کوچکش هستند. از قضای روزگار، پدر که قربانی این حادثه شده است از اقوام یکی از پلیس‌های محلی، ایتان (با بازی جان برنتال) است که با هانا صمیمی هستند و از قدیم یکدیگر را می‌شناسند.

آقای کَسرلی، پدر کانر با بازی جیک وبر (Jake Weber) اخیراً نشانه‌هایی از فساد گسترده را در رده‌های بالای دولتی کشف کرده است.

افشای این اطلاعات دولتمردان بسیاری را به زیر خواهد کشید. آقای کسرلی حال در تلاش است تا این اطلاعات فوق محرمانه را به تنها کسی که مورد اعتمادش است یعنی ایتان برساند که متاسفانه موفق نشده و  در این مسیر مورد حمله تروریست‌های دولتی قرار می‌گیرد که سعی در از بین بردن نتایج تحقیقات او دارند.

پدر کانر پیش از اینکه جانش را از دست بدهد پسرش را از اصل ماجرا باخبر می‌کند. پسرک موفق به فرار از آن موقعیت می‌شود. پاترکی و جک – دو آدمکش – از بالا دستور حذف هدف بعدی یعنی کانر را می‌گیرند تا مبادا اطلاعات از آن طریق به بیرون درز کند.

برخورد اول کانر با هانا زیاد دوستانه نیست. او با سر و روی خونی در حال دویدن از میان درختان جنگل است که هانا او را دیده و برای کمک به سمتش می‌رود.

پسر کوچک ابتدا از دست هانا فرار می‌کند چرا که تحت شوک حادثه فوت پدرش نمی‌تواند به کسی اعتماد کند و طبیعتاً از کسی که با داد و بیداد پشت سرش می‌دود و دنبالش می‌کند حس یک متهاجم را می‌گیرد که قصد جانش را دارد. هانا اما او را گیر آورده و از او راجع به خون روی صورتش سوال می‌کند.

نقد فیلم Those Who Wish Me Dead ؛ نقد فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم
نقد فیلم Those Who Wish Me Dead ؛ نقد فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم

تازه اینجاست که کانر درمی‌یابد کسی را پیدا کرده که شاید بتوان او را قابل اعتماد دانست. پسر خلاصه ماجرا را برای هانا شرح می‌دهد اما دیگر خیلی دیر شده است و دو ضدقهرمان مخفیگاه پسرک را کشف کرده‌اند.

هانا و کانر برای فرار از دست این دو قاتل به درون جنگل فرار می‌کنند. اما یکی از دو مامور جنگل را به آتش می‌کشد تا توجه پلیس محلی به عملیاتشان جلب نشود و بتوانند با خیال راحت هدف بعدی (حالا دیگر دو هدف برای عملیات وجود دارد؛ کانر و هانا) را به قتل برسانند.

اینجاست که مهارت‌های هانا به عنوان یک آتشنشان به کمکشان می‌آید و سعی می‌کنند همچنان که از تیررس دو تیرانداز حرفه‌ای در امان بمانند، از شراره‌های آتش جنگلی نیز خود را حفظ کنند تا به جای امنی برسند.


بیشتر بخوانید:

نقد فیلم Nobody 2021 (هیچکس)

نقد انیمه Demon Slayer 2021 (شیطان کش)


به چنین فیلم‌هایی باید بیشتر فضا داد و اهمیت بیشتری برایشان قائل شد چرا که قهرمان فیلمThose Who Wish Me Dead یک فرد عادی است که مانند اکشن‌های معمول قدرت فرا انسانی ندارد و فقط یک آتشنشان است که سعی می‌کند کارش را به بهترین نحو انجام داده و آن چه که می‌داند را به مناسب‌ترین روش ممکن در راستای بقای خود و دوست کوچکش به کار بگیرد.

تمام بازی‌ها در این فیلم، درست و به جا هستند و کار را حرفه‌ای جلوه می‌دهند. فیلم‌های مشابه فیلم Those Who Wish Me Dead به دلیل داستان تکراری و سرراستشان اگر به بازیگران کاربلد تحویل داده نشوند، کاملاً این پتانسیل را دارند که تبدیل به فیلمی آبدوغ‌خیاری شوند که فقط و فقط برای پول چاپ کردن تولید می‌شوند.

اما خوشبختانه فیلم مورد بحث ما این مشکل را ندارد. علاوه بر جولی و دو ضد قهرمان فیلم، بازی پسر بچه فراری کانر (با بازی فین لیتل Finn Little) بسیار خوب است و نوید از آینده درخشان این کودک می‌دهد.

نقد فیلم Those Who Wish Me Dead ؛ نقد فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم
نقد فیلم Those Who Wish Me Dead ؛ نقد فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم

نقش‌های مکمل نیز به خوبی در راستای پیش بردن داستان به کمک فیلمنامه می‌آیند. جان برنتهال (Jon Bernthal) و مدینا سنگور (Medina Senghore) همان چیزی هستند که باید باشند. نه کمتر و نه بیشتر.

هر چند امیدواریم جولی پس از این با نقش‌های چالش‌برانگیزتر با کاراکترهای پیچیده‌تر و ایده‌های ناب‌تری باز گردد و پروژه‌های کمتر تجاری را برگزیند. سرعت پیشرفت داستان بسیار دقیق تنظیم شده است. اوایل فیلم به معرفی شهر، آتشنشانی محلی، همکاران هانا و تمام آنچه که برای ارتباط برقرار کردن با یک داستان لازم داریم می‌گذرد.

داستان نسبتاً محکمی برای فیلمی که اساساً یک فیلم تعقیب و گریز است ارائه می‌شود. همان طور که عرض کردم در ساخت چنین فیلم‌هایی با رعایت چند فاکتور مهم می‌توان آن را از کلیشه شدن نجات داد.

پس از اینکه فیلم مطمئن می‌شود که عاقبت هانا برای ما مهم است و احتمالاً تا آخر با فیلم خواهیم ماند، سرعت را کم کم زیاد می‌کند و سراغ اصل مطلب می‌رود. از اینجای داستان به بعد دیگر قابل حدس است اما شریدن و دو نویسنده دیگر توانسته‎‌اند به زیبایی، تعادل را بین دو جبهه مخالف فیلم حفظ کنند.

دو دشمن شرور که هیچ چیزی جلودار موفق شدنشان در این ماموریت نیست و مردم محلی که سعی در مهار آتش و حفظ یک بی‌گناه و اطلاعات حیاتی را دارند.

شریدن پس از فیلم تحسین شده سیکاریو سرش به نوشتن و ساخت فیلم‌های نئو وسترن گرم بوده است. کم‌تر فیلمی مانند ویند ریوِر سعی کرده فضای وسترن و کابوی‌های خشمگین را با سرمای استخوان‌سوز برف و سرمای زمستان ترکیب کند.

پس از فیلم Those Who Wish Me Dead (کسانی که آرزو دارند من بمیرم 2021) انتظارات برای فیلم بعدی او بالاتر می‌رود و به شدت مشتاقیم تا ببینیم بعد از ترکیب وسترن با برف کوهستان و آتش جنگل، صحنه‌های تعقیب و گریز با اسلحه در فضای باز را با چه المان دیگری می‌خواهد ترکیب کند.

شاید این دفعه سراغ ساخت یک وسترن در زیر آب‌های اقیانوس برود. کسی چه می‌داند؟

در نقد فیلم Those Who Wish Me Dead (کسانی که آرزو دارند من بمیرم 2021) باید گفت؛ شریدن پیش از این برای نوشتن فیلمنامه فیلم اگر سنگ از آسمان ببارد (Hell Or High Water) نامزد جایزه اسکار شده بود اما بعید به نظر می‌رسد این فیلم در فصل جوایز برای شریدن و سایر عوامل تولید پربار باشد و ارمغانی برایشان به همراه بیاورد.

هر چند که کاراکتری که جولی به تصویر کشیده است از نقش‌های ماندگار سینما نخواهد بود اما تماشایش در حال تقلا برای حفظ جان خود و دیگری و شکست دادن دو ضد قهرمان شرور لذت‌بخش است.

نقد فیلم Those Who Wish Me Dead ؛ نقد فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم
نقد فیلم Those Who Wish Me Dead ؛ نقد فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم

در طول فیلم توسعه شخصیت هانا به خوبی قابل لمس است و در کل یک فیلم تماشایی پدید آمده است. ایده فیلم ناب نیست و مشابهش بارها ساخته شده است اما ترکیب موزونی که کارگردان و نویسندگان برای ارائه به مخاطب در نظر گرفته‌اند با کیفیت و فکر شده است و احتمالاً ارزش وقتتان را دارد.

عنصر آتش به عنوان رکن اصلی جلوه‌های بصری در فیلم Those Who Wish Me Dead خوب از آب در آمده است و به نظر می‌رسد بودجه کافی به این قسمت از فیلم که مهم‌ترین بخش بصری در فیلم است اختصاص داده شده است.

در آخرین قسمت از نقد فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم با ما باشید تا چند نقد کوتاه را با هم بخوانیم.

نقد فیلم Those Who Wish Me Dead (کسانی که آرزو دارند من بمیرم 2021) : نظر منتقدین

کیسی در سایت Casey’s Movie Mania با دادن نصف نمره به این فیلم نوشته است:

امسال، یعنی سال 2021 برای شریدن سال زیاد خوبی نبود.

نویسندگی او در فیلم تام کلنسی: بدون پشیمانی تبدیل شد به یک نمونه دیگر از فیلمی با پتانسیل بالا که نتوانست آن طور که باید بدرخشد. فیلم Those Who Wish Me Dead شاید اگر توسط شخصی ماهرتر کارگردانی می‌شد بهتر از آب درمی‌آمد.

جیمز مارش از سایت scmp در خصوص فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم نیز با دادن امتیاز 47 از صد گفته است:

این فیلم همچنان که به عنوان فریادی از سمت مادر زمین به گوش می‌رسد، درخواست کمکی از طرف قهرمان کم سن و سال فیلم است. شریدن اینجا سیاره را در جبهه قهرمان قصه علیه آن‌هایی که در سطحش آشوب و خرابی به بار می‌آورند قرار می‌دهد.

گبی زیتسمن با دادن نمره سخاوتمندانه 4 از 5، درباره فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم می‌گوید:

این فیلم را نباید از روی ظاهر قضاوت کرد یا با توجه به عنوانش تصمیم به ندیدنش گرفت.

فیلم Those Who Wish Me Dead با صحنه‌های اکشن اما تکان‌دهنده‌ای که دارد، و با مهارت‌های داستان‌سرایی فوق‌العاده کارگردان و بازیگری که صد در صد توانش را پای نقش گذاشته است، فیلمی است که ارزش رفتن به سالن سینما را دارد.

نقد فیلم Those Who Wish Me Dead : جمع بندی

در آخر باید در مورد فیلم Those Who Wish Me Dead بگوییم که درست است این فیلم ایده خلاقانه‌ای ندارد و در دروند تعقیب‌ها و گریزها شما را غافلگیر نخواهد کرد، اما قابل قبول است و نمره قبولی را می‌‌گیرد.

جولی، هالت، گیلن، لیتل و سایر نقش‌های مکمل هر کدام کار خود را به درستی انجام داده‌اند و هیجان تنیده شده در بدنه فیلم و تعلیق‌های به جا و به موقع، بیننده را با خود همراه می‌کند.

اگر به فیلم‌های هیجان‌آور، اکشن و جنایی علاقه دارید و از تماشای جنگیدن قهرمان قصه با نیروهای طبیعت لذت می‌برید این فیلم می‌تواند گزینه خوبی برای پر کردن وقتتان باشد. از شما ممنونیم که تا انتهای نقد فیلم Those Who Wish Me Dead (کسانی که آرزو دارند من بمیرم 2021) با ما همراه بودید.

اگر نظر خود را در مورد خود فیلم یا این مطلب در قسمت کامنت با ما به اشتراک گذارید ممنونتان خواهیم بود.

نقد فیلم Those Who Wish Me Dead ؛ نقد فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم
نقد فیلم Those Who Wish Me Dead ؛ نقد فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم

عوامل تولید ؛ نقد فیلم Those Who Wish Me Dead

 • کارگردان: تیلور شریدن
 • نویسندگان: مایکل کوریتا، چارلز لویت، تیلور شریدن
 • تهیه‌کنندگان: گرت بش، داریا گرکک، جیسون کلات، مایکل فریدمن
 • بازیگران: آنجلینا جولی، تایلر پری، آیدان گیلن، نیکلاس هالت، فین لیتل، جان برنتهال
 • تدوین: چاد گلستر
 • فیلمبردار: بن ریچاردسون
 • آهنگساز: برایان تایلر

بیشتر بخوانید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *