نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد ؛ پاسخ به پرسش‌های احتمالی

با پایان رسیدن فصل چهارم سریال علمی تخیلی وست ورلد، سوالات زیادی در ذهن بیننده شکل گرفت که با نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد همراه شما خواهیم بود.

دنیای غرب یا وست‌ورلد، یک مجموعه‌ی تلویزیونی آمریکایی، در سبک علمی تخیلی و وسترن می‌باشد که توسط جاناتان نولان و لیزا جوی، برای شبکه‌ی HBO ساخته شده است. این مجموعه بر اساس فیلمی با همین نام که محصول 1973 می‌باشد و نوشته و ساخته‌ی مایکل کرایتون، رمان‌نویس آمریکایی است ساخته شده.

فصل نخست این مجموعه‌ی تلویزیونی دارای 10 قسمت است که نخستین قسمت آن در اکتبر، سال 2016 میلادی پخش شد و توانست دل طرفداران زیادی را در این شبکه به دست بیاورد.

داستان این سریال در یک شهر بازی وسترن خیالی در غرب آمریکا اتفاق می‌افتد که ساکنان آن را انسان‌های مصنوعی که میزبان نام دارند، تشکیل می‌دهند. از سوی دیگر، گروهی از انسان‌های واقعی که تازه‌واردان یا مهمانان نام دارند، با پرداخت مبالغی زیاد می‌توانند وارد محوطه‌ی پارک وست‌ورلد شوند و هرکاری که مایل باشند را انجام دهند و قادر خواهند بود تا با میزبانان هرطور که می‌خواهند رفتار کنند، بدون آنکه ترسی از تلافی توسط میزبانان داشته باشند.

نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد

  • آخر سریال وست وورد چیشد

شما می‌توانید فهرست نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد را در لیست زیر مشاهده کنید:

نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد
نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد

چیزی که در این سریال، قابل توجه است و یکی از نقاط قوت اساسی این مجموعه‌ی تلویزیونی می‌باشد، پرداختن به زندگینامه‌ی هر میزبان است که هر کدام یک خط داستانی جداگانه‌ای دارند و در پایان همه به گونه‌ای خلاقانه با یکدیگر ترکیب می‌شوند. همچنین این سریال چند خط زمانی متفاوت را به ما نشان می‌دهد که در ادامه‌ی نوشتار نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد به آن خواهیم پرداخت.

تحلیل روایی سریال

نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد
حقایق پایانی سریال وست ورلد

فصل سوم این سریال، به علت قرار گرفتن در زمانی که شبکه‌ی HBO، تمام بودجه و هزینه‌ی خود را صرف ساخت سرویس استریم خود، یعنی HBO Max کرد، نتوانست قدرت زیادی در داستان‌پردازی، نسبت به دو فصل اول را ارائه دهد و با شکستی بد مواجه شد. اما عوامل این سریال، در حرکتی حیرت‌انگیز و با داستانی خارق‌العاده، روند پیش روی روایت را به بهترین شکل‌ممکن انجام دادند و به اصطلاح، بازگشتی شکوهمند و حماسی (بهترین فیلم های حماسی 2022) را خلق کردند.

در تحلیل فصل 4 سریال وست ورلد شاید هیچ کسی انتظار نداشت که با یک مجموعه‌ای از پیچش‌های حیرت‌انگیز روبرو شود که ثابت می‌کند آینده واقعاً متعلق به ما نیست. انسان‌ها سرانجام در فصل 4 وست ورلد، شکست خوردند. شارلوت هیل که در اصل کپی از دلورس بود، اکنون چیزی کاملاً متفاوت است و هدف اصلی او سلطه جهانی بود، و جایی که انسان‌ها قبلا میزبانان را کنترل می‌کردند، او دنیایی را به وجود آورد که میزبانان انسان‌ها را کنترل کنند.

در فصل چهارم، شارلوت هیل یک شرکت جهانی و چندین دستیار مرگبار و منابع نامحدود دارد و این در حالی است که انسان‌های Westworld، یک برنارد دارند. برنارد لو، با هنرنمایی خارق‌العاده‌ی جفری رایت، با طرحی برای نجات نوعی از گونه‌های بومی زمین، از دنیای برین بیدار شد و به‌طور مرموزی قطعات لازم را برای این نجات اسرارآمیز در جای خود قرار داد.

در آغاز قسمت پایانی فصل چهارم Westworld، شاهد بودیم که ویلیام، با تحریک انسان‌های اسیر شده به جنون خشونت‌آمیز رسیده است و برنارد و مِیو نیز از کار افتاده هستند.  در سوی دیگری، استابز به کیلب و فرانکی کمک می‌کند تا از دیداری دلچسبِ پدر و دختری لذت ببرند، و کریستینا هنوز در حال یادگیری حقیقت واقعیت خود از تدی است.

در روایت داستانِ این فصل از سریال تمامی اِلِمان‌های قوی یک داستان جذاب را شاهد بودیم که انتظار‌ها را برآورده کرد و بازگشتی قدرتمند به میادین داشت. پیچیدگی‌های داستانی این فصل، به مراتب از فصل سوم بیشتر، و چند پله بیشتر بود که مخاطب را امیدوار می‌کند.

آنهایی که انتظار دارند افراد خوب برنده شوند، فصل چهارم آن‌ها را ناامید خواهد کرد. این فصل، انسان و میزبان را به طور یکسان رها می‌کند و با نمایان شدن منظره‌ای آشنا، طلوع جدیدی برای هر دو‌گونه به گوش می‌رساند.

سرانجام راز کریستینا در فصل چهارم.

نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد
نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد

ظاهراً شخصیت دولورس با هنرنمایی بدون نقص ایوان ریچل وود، در پایان فصل سوم Westworld وقتی که خاطراتش را پاک می‌شود، می‌میرد. اما بازگشت این بازیگر، به عنوان کریستینا یکی از بزرگترین رازهای فصل چهارم وست ورلد را به همراه داشت و در قسمت پایانی حقیقت او، به صورت کامل آشکار شد.

پس از اینکه شارلوت هیل، داده‌های درون خود را حذف کرد، دولورس مغز مصنوعی خاکستری را به قلب سیستم کنترل برج خود متصل، و نجات یافت. دولورس با توجه به هویت کریستینا به برنامه‌ای تبدیل شد که در شبکه‌ی هیل وجود داشت و به عنوان نویسنده، ناآگاهانه برای انسان‌های تحت ستم روایت می‌نوشت. از همان ابتدا، دولورس در یک تفریح ​​دیجیتالی از دنیای بیرون زندگی می‌کرد.

ظاهراً، پاک کردن داده‌ها در فصل سوم، آن‌طور که در نظر گرفته شده بود کامل نبود. زیرا موجودات دیجیتالی که دولورس با آنها تعامل داشت، همگی توسط خود واقعی او ایجاد شده بودند. برخی از بخش‌های عمیق پنهان دولورس، کریستینا را در پیچ و خم‌هایی قرار داد، تا به سمت احساسات خودش دنبال شود و با هر تعامل شخصی که برای کمک به او در یافتن پاسخ سوالات وجودی طراحی شده بود که در پس ذهنش وجود داشت که تدی به عنوان مهمترین قطعه‌ی آن پازل نام گرفته می‌شود.

طرح دلورس، در نهایت کار می‌کند و این شخصیت دوباره خودش را بیدار می‌کند. بازگشت آن لباس آبی معروف در سکانس پایانی فصل چهارم، از نظر بصری نشان می‌دهد که دولورس به شهر بازگشته است.

این سکانس، چند نقطه داستانی طولانی از قسمت‌های قبلی فصل چهارم را توضیح می‌دهد. کریستینا یک پلاک یادبود برای پیتر مایرز پیدا می‌کند، و این توضیح داده می‌شود که پیتر واقعی مدت‌ها قبل از دنیا رفته، و نسخه‌ای که کریستینا را تعقیب می‌کرد، صرفاً حاصل تخیل او بوده است.

بیشتر بخوانید:

آیا انسان‌ها و میزبان‌ها در پایان فصل چهارم منقرض شدند؟

نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد
نقد فصل 4 سریال جهان غرب

یکی از سوالاتی که مخاطب را در پایان فصل چهارم، به فکر فرو می‌برد و باعث می‌شود تا از خودش بپرسد که آخر سریال وست وورد چیشد و چه اتفاقی رخ داد، سکانس پایانی باشد که نمی‌دانید انسان‌ها و میزبان‌ها منقرض شدند؟

وقتی که برنارد در قسمت آخر فصل چهارم سریال می‌گوید که هیچ راهی برای نجات این دنیا وجود ندارد و همه اینجا خواهند مُرد، دیالوگی عجیب به‌نظر می‌رسد. اما لغو فرمان ویلیام غیرممکن است و معنی این جمله که بشریت، با خودش برای انقراض مبارزه می‌کند، یکی از عبارات مورد علاقه این سریال می‌باشد و نحوه مرگ بشر معنای واقعی پشت آن دیالوگ را نشان می‌دهد. انسان‌ها یک گونه‌ی رباتیک جدید ایجاد، و از آن‌ها سوءاستفاده کردند و در آخر باعث سرنگونی خود شدند.

در سکانس آغازین و پایانی قسمت آخر فیلم، سکانس‌های آخرالزمانی (بهترین فیلم های آخرالزمانی 2022) رخ می‌دهد که نشان‌دهنده‌ی بقای (بهترین فیلم ها و سریال های ژانر بقا 2022) انسان‌ها در پارک می‌باشد. اگرچه سرنوشت میزبانانِ وست ورلد کمتر مشخص است، اما پایان فصل چهارم به شدت به این نکته که آن‌ها نیز از بین رفته‌اند، می‌پردازد.

برنارد قبلاً به مِیو این هشدار را داده بود که هر دو نژاد منقرض خواهند شد و این اتفاق با سکانس قدم‌زدن دلورس نشان داده می‌شود. صحنه آغازین قسمت آخر، با تصویری کوتاه از فیلم Rebus، که ظاهراً از انبار دلوس بازگردانده شده است نشان می‌دهد که علیرغم برتری طبیعی میزبانان بر انسان‌ها، حتی آن‌ها نمی‌توانند از خودشان دفاع کنند. ویلیام بر این استدلال بود که عیب‌های بشریت را نمی‌توان با پُر‌جمعیت کردن سیاره توسط میزبان‌ها پاک کرد.

سریال Westworld یک استثنا برای قتل‌عام، باقی می‌گذارد و در نهایت فرانکی، با کمک پدرش با موفقیت از شهر فرار می‌کند و شورشیان تحت تأثیر دعوت ویلیام به خشونت قرار نمی‌گیرند. دولورس نشان می‌دهد که این چند فراری خوش‌شانس، برای چند ماه یا سال به زندگی خود ادامه می‌دهند، اما بشر در نهایت بدون توجه به این موضوع منقرض خواهد شد. در ادامه‌ی نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد با طرح برنارد و دلورس همراه ما باشید.

طرح برنارد، و دلورس

نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد
نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد

پایان فصل چهارم وست ورلد، پس از یک فصل کامل، مانورهای مخفیانه‌ی نقشه‌ی برنارد را فاش کرد که یکی از حقایق پایانی سریال وست ورلد بود. دسترسی برنارد به برج، برای خاموش کردن سیستم یا متوقف کردن ویلیام نبود، بلکه برای دریافت پیامی به شارلوت هیل بود که به تازگی توسط میزبانان احیا شده. این ویدیو، هیل را مجبور می‌کند تا رویای او را محقق کند، و اینکه تکیه بر دولورس برای نجات یک بخش کوچک از جهان، تنها گزینه او می‌باشد. به دستور برنارد، هیل گوی دولورس را از برج خارج می‌کند و او را به Sublime متصل می‌کند، که در قسمت قبلی توسط برنارد و مِیو باز گذاشته شد.

همچنان مشخص نیست که احیای دلورس، در Sublime، دقیقا چگونه انسان‌ها را از بیابان باز می‌گرداند و این سوالی می‌باشد که انتظار داریم در فصل پنجم به آن پرداخته بشود. در نزدیک‌ترین تئوری، دولورس نام یک آزمایش را ذکر می‌کند و به تدی می‌گوید که قبل از اعلام این بازی جدید، نبرد بین بقا و انقراض را به یاد خواهد آورد.

پیش از این، و در فصل چهارم Westworld، برنارد متوجه شد که Sublime قادر است هر آنچه را که میزبان در داخل خود می‌تواند تصور کند، تولید نماید. به نظر می‌رسد که دولورس قصد دارد از برنامه‌نویسی شبیه‌سازی Sublime برای اجرای آزمایش‌هایی درباره آینده‌ای برای انسان‌ها استفاده کند. شخصیت ایوان ریچل وود، به عنوان کارکتر دلورس، یادآوری می‌کند که به‌خاطر اینکه او بشریت را برای مدت طولانی تماشا کرده است، آن‌ها را از نزدیک می‌شناسد.

نقشه‌ی حقیقی دولورس این است که به جای اینکه فقط آن‌ها را بازگرداند، انسانیت را آزمایش کند، تا اگر انسان‌ها خطاهای خود را اصلاح نکنند، آخرالزمان (بهترین فیلم های پسا آخرالزمانی 2021) دوباره اتفاق بیافتد. این آزمایش می‌تواند برای جلوگیری از همان آینده‌ی تاریکی باشد که از حالت تهوع تبلیغاتی استفاده می‌کند و در نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد به آن پرداخته خواهد شد.

اما اگر انسان‌ها و میزبان‌ها از قبل محکوم به فنا هستند، چه فایده ای دارد؟ حتی اگر آزمایش دولورس در داخل Sublime با رنگ‌های درخشان گذرانده شود، این واقعاً چگونه به بازگرداندن انسان زندگی واقعی را ترجمه می‌کند؟ همه‌ی نشانه‌ها، به پایان بازی دولورس که میزبان‌های دورگه است اشاره می‌کنند. با وجود اینکه، میزبان‌ها و انسان‌ها، هر دو از بین رفته‌اند، مطمئناً تنها راه رو به جلو، قرار دادن ذهن انسان، در بدن‌های رباتیک است و این توضیح می‌دهد که چرا برنارد مخفیانه اسکن فرانکی را انجام داد.

چرا باید منتظر فصل پنجم وست ورلد باشیم؟

نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد
نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد

دولورس می‌تواند هر شخص، و یا هر اتفاقی را که دوست دارد، برای آزمایش خود در Sublime تصور کند و این می‌تواند مکانی عالی، برای تصمیم‌گیری در مورد زنده ماندن یا مردن بشر برای همیشه است که باید توسط نویسندگان فیلم، نوشته شود. از منظر صحنه، Westworld در دو فصل اخیر، هیچ ارتباطی با غرب وحشی نداشته است و تست پایانی دلورس وعده می‌دهد که فصل پنجم، به ریشه های خود باز خواهد گشت. آن سالن‌های بی‌قانون و دشت‌های غبارآلود در حال بازگشت هستند و فقط این بار، همه چیز در ذهن دولورس رخ می‌دهد.

بازگشت فصل پنجم وست ورلد به پارک ممکن است جذابیت‌های جدیدی را از طعم نوستالژی دو فصل اول به مخاطب باز‌گرداند و کمی به صحنه بین ویلیام و دخترش بپردازد. همین اتفاقات، پایان باز و سوالات بی‌جواب زیادی که در پایان این فصل برای مخاطب باقی گذاشته شده، نوید فصل پنجم جذاب‌تری را به ما می‌دهد و  به تماشاگر می‌گوید که منتظر فصل پنج بماند.

چه کسانی می‌توانند در فصل پنجم حضور داشته باشند؟

نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد
تحلیل فصل 4 سریال وست ورلد

در نقد فصل 4 سریال جهان غرب اگر فصل پنجم سریال، نسخه‌ی شبیه‌سازی شده‌ی پارک WestWorld را در ذهن دولورس نشان دهد، هر شخصیت زنده یا مرده، انسان یا میزبان، می‌تواند بازگردد. اگر دولورس بتواند آن‌ها را تصور کند، دقیقاً همان اندازه امکان دارد که در فصل پنجم ظاهر شوند.

در مورد اینکه چه کسی واقعاً در پایان فصل چهارم Westworld زنده است، لیستِ کوتاهی به دستتان خواهد رسید. شکست هیل در ایجاد دنیایی جدید، او را به سمت زندگی خود سوق داد و با نابود شدن گوی حافظه‌اش دیگر بازگشتی وجود ندارد. همین امر در مورد میزبان ویلیام نیز صدق می‌کند، که گوی ذهنی او نیز به دستان هیل، نابود شد.

در پایان فصل چهارم Westworld، و پس از آفلاین شدن این سه نفر، هیچ به‌روز رسانی برای شخصیت‌های مِیو، استابز، یا کلمانتاین صورت نمی‌گیرد. اما از آنجایی که گوی‌های آنها از بین نرفته، همه‌شان می‌توانند در دنیای واقعی فصل پنجم، توسط دلورس بازگردند. کیلب نیز آخرین دسترسی‌های ترکیبی از شخصیت‌اش از بین رفته، اما با توجه به اینکه هوشیاری او هنوز در سرورهای دلوس ذخیره شده، دولورس می‌تواند او را به عنوان بخشی از دنیای جدیدش دوباره چاپ کند.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.One thought on “نقد و بررسی فصل 4 سریال وست ورلد ؛ پاسخ به پرسش‌های احتمالی

  1. این سریال یک سریال بسیار فوق العادس
    گاهی باخودم میگم کسایی که سریلایی مثل وست ورلد یا دارک و لفت اورزو ندیدن واقعا چی دیدن؟! و از دنیای فیلمهای علمی تخیلی چی میدونن! بادیدن این سریالها مهم ترین سوالاتی که انسان تو زندگی باید از خودش بپرسرو میپرسه ، درواقعا باهاش مواجه میشه
    من کیم! جایگاهم تو جهان چیه! خالقم کیه! ایا مرگ پایان ذهنیت منه یا زندگی بعد از مرگی هست!
    ضمن تشکر از تحلیلتون گرچه نباید اسمش رو بزارید نقد و برسی چون شما فقط یک ریویو کلی نسبت ب داستان فصل چهار و اشاره های ریزی ب فصلهای قبل داشتید، تحلیل و نقد کاملا بحثسش جداست ، بهرحال ریوو مفیدی بود 🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *