بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی از نگاه سایت فیگار

گاهی فیلم‌هایی می‌بینید که داستان غم‌انگیزی دارند اما باز از دیدن آنها لذت می‌برید. بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی را با هم مرور می‌کنیم.

شاید در بین فیلم‌های سینمایی نمونه‌هایی از آثار خوب و دوست داشتنی را دیده باشید که داستان غم‌انگیزی دارند. این غم شیرین را ما بارها تجربه کرده‌ایم و با وجود فضای غم‌انگیز و ناراحت کننده ای که در پیش روی خود می‌بینیم باز هم از دیدن ادامه‌ی داستان منصرف نمی‌شویم. تجربه تماشای دوست داشتنی ترین فیلم های غم انگیز تاریخ می‌تواند لذت بخش باشد.

بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی از نگاه سایت فیگار

غم شیرین دوست داشتنی!

در این قسمت فهرست عناوین بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی از نگاه سایت فیگار را در یک نگاه می‌توانید مشاهده کنید:

  1. Don’t Look Up (2021)
  2. Taxi Driver (1976)
  3. The Father (2020)
  4. Joker (2019)
  5. Dead Poets Society (1989)
  6. The Shawshank Redemption (1994)
  7. Titanic (1997)
  8. Brokeback Mountain (2005)
  9. Marriage Story (2019)
بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی
بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی

گاهی در حالی که بسیاری از تماشاگران با گریه سالن سینما را ترک می‌کنند،شما از تماشای فیلم به وجد آمده‌اید. با دیدن بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی از نگاه سایت فیگار ممکن است همچین حسی به شما دست داده باشد.

Don’t Look Up (2021)

بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی
بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی

«به بالا نگاه نکن» دو دانشمند به نام‌های کیت دیبیاسکی (جنیفر لارنس) و استادش دکتر راندال میندی (لئوناردو دی کاپریو) را دنبال می‌کند که متوجه می‌شوند یک شهاب‌سنگ 8 تا 10 کیلومتری به سمت زمین می‌آید و احتمالاً باعث یک رویداد فاجعه‌بار و انقراض‌ جهان می‌شود.

از اینجا به بعد با پیروی از فرمول اکثر فیلم‌های فاجعه‌آمیز، آن‌ها باید تلاش کنند و نخبگان سیاسی را متقاعد کنند که این چیزی است که باید فوراً با آن مقابله شود وگرنه تمام زندگی روی زمین بدون تشریفات در کمتر از شش ماه آینده پایان خواهد یافت. این سناریو بستر مناسبی برای شوخی‌های سیاسی و اجتماعی فیلم آماده می‌کند.

Taxi Driver (1976)

بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی
بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی

اگر هنوز فیلم Taxi Driver ساخته مارتین اسکورسیزی را تماشا نکرده‌اید همین الان این کار را انجام دهید که تماشا نکردن آن بدون شک یکی از گناهان نابخشودنی برای اهالی سینما تلقی می‌شود.

کسانی که این فیلم را دیده‌اند به‌خوبی می‌دانند که تماشای دوباره و دوباره آن چقدر لذت‌بخش است و به‌هیچ‌وجه خسته‌کننده نخواهد بود. داستان یک راننده تاکسی در شهر نیویورک به نام تراویس بیکل با ایفای نقش ماندگار و فوق‌العاده رابرت دنیرو به‌قدری زیبا و چشم‌نواز است که از تماشای آن سیر نمی‌شوید.

داستانی که تمام المان‌های لازم برای یک فیلم جذاب و هیجان‌انگیز را در خود دارد و حتما می‌دانید که منبع الهام بسیاری از فیلم‌های مدرن و جدید به‌شمار می‌رود.

The Father (2020)

بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی
بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی

فیلم «پدر» ساخته فلوریان زلر تصویری حیرت انگیز و قدرتمند از زوال عقل (آلزایمر) و تغییر پویایی عملکرد فرزندان در هنگام مراقبت از پدر و مادر را در درامی جمع و جور و البته دلخراش با محوریت یک اجرای استادانه از آنتونی هاپکینز و زیبایی ظاهری در طراحی صحنه و فضا به بیننده ارائه می‌کند.

لازم به ذکر است که این فیلم به نویسندگی و کارگردانی فلوریان زلر بر اساس نمایشنامه سال ۲۰۱۲ خود او به نام پدر ساخته شده‌است. توهم در پیری وقتی نتوانی به روایت پیش چشمت هم اعتماد کنی بحران بزرگی است که The Father سراغش رفته است. برگ برنده‌ی پدر بی‌شک آقای آنتونی هاپکینزِ شگفت‌انگیز است.

Joker (2019)

بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی
بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی

آرتور فلک توسط همه طرد و تحقیر می‌شود؛ دوستی ندارد و معشوقه‌ای هم دور و برش نیست؛ به جز زن همسایه که او هر از گاهی دنبالش می‌رود و یک عشق یک طرفه است.

آرتور از دنیا بریده و باور دارد که آن بیرون همه دیوانه شده‌اند و هیچ‌کس کسی را دوست ندارد. او می‌خواهد با بچه‌ها بازی کند و والدین بچه‌ها او را دعوا می‌کنند و او می‌خواهد لقمه نانی با لباس دلقکی‌اش در بیاورد و یک مشت جوان اذیتش می‌کنند. آرتور به دنیای کمدی خود پناه برده؛ دنیایی که هیچ تبحری در آن ندارد و کاملا یک کمدی سیاه‌تر از سیاه است.

او جوک‌هایی می‌گوید که برای هیچکس خنده دار نیست و همه آن‌ها زخم زبان‌های بسیار عمیقی درشان نهفته است. سرکوبی که آرتور در زندگی خود از اینور و آنور به سمتش حواله می‌شود او را روز به روز عصبانی‌تر می‌کند. او در این بین عاشق یک کمدین تلویزیونی به نام مورای فرانکلین است و دوست دارد یک روز در برنامه او شرکت کند و همگان را به تحسین وادارد.

Dead Poets Society (1989)

بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی
بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی

فیلم Dead Poets Society از بهترین فیلم های دوست داشتنی غم انگیز است که سعی دارد با انتخاب لحنی شاعرانه در قالب یک قصه‌گویی کلاسیک تماشاگر را به میان دانش‌آموزان کالج ولتن ببرد. گروهی از دانش‌آموزان شامل نیل، استیون، جرارد، تاد و چارلی در کالج ولتن مشغول به تحصیل هستند.

نیل و تاد تحت نظارت شدید خانواده‌شان هستند که اصرار دارند پسرانشان شغلی مطابق نظر آن‌ها داشته باشند اما پسران مخالف هستند. در شروع سال تحصیلی جدید فردی به نام جان کیتینگ جایگزین دبیر ادبیات انگلیسی می‌شود.

نحوه تدریس کیتینگ با آنچه دانش‌آموزان پیش‌تر به آن خو گرفته بودند، تفاوت دارد. او دیدگاهی تازه و نو نسبت به ادبیات دارد و از دانش‌آموزان هم می‌خواهد با نگاهی تازه به اطراف بنگرند.

The Shawshank Redemption (1994)

بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی
بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی

زندان در «رستگاری در شائوشنک» شاید جهنم مطلق نباشد، اما جهنمی‌ترین بخش روی کره‌ی زمین است. برخی متفکران فکر می‌کنند که هستی از سه طبقه تشکیل شده است.

بالاترین طبقه بهشت و پایین‌ترین طبقه جهنم است و دنیای انسان‌ها در میان این دو قرار دارد و حاوی المان‌هایی از هر دو طبقه‌ی بالا و پایین می‌شود. زمین می‌تواند برای انسان‌ها به اندازه‌ی جهنم دردناک و به اندازه‌ی بهشت لذت‌بخش شود.

وقتی اندی دوفرین وارد زندان می‌شود، قدیمی‌ها روی اینکه کدامیک از ماهی‌های تازه زودتر به گریه می‌افتند شرط‌بندی می‌کنند. اولین نفری که گریه می‌کند آن‌قدر توسط کاپیتان زندان کتک می‌خورد که می‌میرد.

این‌طوری ما با وضعیت دوگانه‌ی زندان (زمین) آشنا می‌شویم. رییس زندان مهم‌ترین قانون زندان را به تازه‌واردان معرفی می‌کند: به پروردگار احترام بگذارید و هیچ‌وقت اسمش رو برای چیزهای ناچیز استفاده نکنید. سپس او ادامه می‌دهد:

«پروردگار از روح‌تون حفاظت می‌کنه، اما بدن‌تون واسه منه». اگرچه رییس زندان مرد خداترسی به نظر می‌رسد و در شرایط دیگری او باید با زندانیان رفتار بهتری داشته باشد، اما حرف و رفتارش زمین تا آسمان با یکدیگر فرق دارند.

Titanic (1997)

بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی
بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی

فیلم تایتانیک (Titanic) فیلمی در ژانر عاشقانه به کارگردانی جیمز کامرون از بهترین فیلم های غم انگیز دوست داشتنی است. این فیلم محصول کمپانی‌های پارامونت پیکچرز و فاکس قرن بیستم است که در سال 1997 اکران شد. در فیلم تایتانیک بازیگران سرشناسی مانند لئوناردو دی کاپریو، کیت وینسلت و بیلی زین به ایفای نقش پرداختند.

داستان فیلم درباره‌ی ماجرای غرق شدن کشتی تایتانیک است. در جریان فیلم، این ماجرا از زبان یکی از بازماندگان کشتی به نام رز دوویت بوکیتر نقل می‌شود. رز (با بازی کیت وینسلت) در ماجرای غرق شدن کشتی تایتانیک، دختری 17 ساله و جوان از خانواده‌ای سابقا ثروتمند است.

او به دلیل مشکلات مالی مادرش، روت دوویت بوکیتر (با بازی فرانسیس فیشر)، مجبور است به آمریکا رفته و با فردی ثروتمند به نام کال هاکلی (با بازی بیلی زین) ازدواج کند.

Brokeback Mountain (2005)

بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی
بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی

فیلم کوهستان بروکبک، یکی از غم انگیز ترین فیلم های دوست داشتنی سینما، راجع به یک رابطه پنهان و ممنوع دو گاوچران است که بهم علاقه عاطفی شدیدی دارند انیس و جک پس از گذشت چندین سال و تشکیل زندگی مشترک با همسرانشان باز هم به رابطه قبلی فکر می کنند و جک نهایتا تصمیم می گیرد انیس را پیدا کند.

هوس یکی از قوه‌های مهم موجود در انسان است که ستون فقرات بسیاری از آثار سینمایی شده است. «کوهستان بروبک» (Brokeback Mountain) داستان عشق و فقدان، رویاهای درک نشده، زندگی هدر رفته، میل سرکوب شده و قبول سنت‌هاست.

وجه تمایز «کوهستان بروبک» و به عنوان مثال، «پل‌های مدیسون کانتی»  «کلینت ایستوود» در این است که در اثر «انگ لی»، رابطه بین دو مرد است و این عشق در اصل، عشق افلاطونی نیست. این دو مرد مذکور، همانقدر به یک دیگر علاقه دارند که دو عاشق و معشوق به هم علاقه دارند.

Marriage Story (2019)

بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی
بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی

«چارلی» یک کارگردان تئاتر موفق در نیویورک به شمار می‌رود. «نیکول» نیز بازیگری را پیشه کرده و عمده شهرت خود را مدیون بازی در یک فیلم نوجوانانه درجه دوم است.

چارلی و نیکول بعد از مدتی آشنایی و همکاری، با یکدیگر ازدواج کرده و به لس‌آنجلس نقل مکان می‌کنند. بعد از گذشت چندین سال، چارلی و نیکول تصمیم به طلاق از یکدیگر می‌گیرند.

در حالی که یک پسر هشت ساله دارند. مراحل طلاق گرچه ابتدا ساده و دوستانه به نظر می‌رسد اما هردوی آن‌ها را وارد شرایطی می‌کند که پیش‌‌بینی آن را نکرده بودند.

شروع Marriage Story بسیار خلاقانه است و بیننده را در جریان مسائل مختلفی می‌گذارد. در یک جلسه مشاوره هم از چارلی و هم نیکول خواسته می‌شود تا ویژگی‌های جالب توجه یکدیگر را بنویسند و برای هم بخوانند.

با اینکه نیکول از خواندن آن سر باز می‌زند، اما مخاطب متن هر دوی آن‌ها (یا بخش زیادی از آن) را می‌شنود. این راه به بهترین نحو از چنین متنی برای آشنایی با خلق‌وخوی دو شخصیت اصلی و تکامل شخصیت آن‌ها در نگاه بیننده استفاده می‌کند.

همچنین، پرسپکتیو هر کدام از آن‌ها نسبت به یکدیگر مشخص می‌شود. مهم‌ترین مفهومی که این فیلم در دقایق ابتدایی معرفی می‌کند و تا انتهای فیلم آن را بسیار زیرکانه می‌پروراند، این است که دو شخصی که به هر گونه‌ای از هم جدا می‌شوند، چه یک جدایی ساده باشد و چه طلاق، مدت زیادی یکدیگر و ویژگی‌های همدیگر را دوست داشته‌اند.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی از نگاه سایت فیگار سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.


One thought on “بهترین فیلم های غم انگیز اما دوست داشتنی از نگاه سایت فیگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *