فرادرس

بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری از نگاه سایت فیگار ؛ بلندپروازان!

امروزه بحث تکنولوژی از سوژه‌های داغ سینما محسوب می‌شود. ما هم امروز بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری از نگاه سایت فیگار را برایتان آورده‌ایم.

یکی از دسته فیلم‌هایی که در اواخر قرن گذشته مورد توجه قرار گرفت، فیلم‎‌هایی بودند که به موضوع علوم کامپیوتری و فناوری می‌پرداختند. پس از آن بسیاری از فیلم‌سازان به سمت فیلم‌هایی رفتند که به کسب و کارهای حاصل از این علوم تکیه داشتند.

این بود که رفته رفته این دسته از فیلم‌ها مورد توجه عامه مردم قرار گرفت تا جایی که امروزه حتی سریال‌هایی درباره این موضوع ساخته شده‌است. برای آشنایی بیشتر با این گونه فیلم‌ها به بررسی برخی از بهترین سریال ها درباره تکنولوژی می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید:

بهترین سریال های علمی تخیلی تاریخ سینما + [2022، 2021 و تمام دوران]

بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری از نگاه سایت فیگار

بلندپروازان!

در این قسمت فهرست عناوین بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری از نگاه سایت فیگار را در یک نگاه می‌توانید مشاهده کنید:

  1. WeCrashed (2022) – 7.3
  2. The Dropout (2022) – 7.5
  3. Devs (2020) – 7.7
  4. Maniac (2018) – 7.7
  5. StartUp (2016-2018) – 7.8
  6. Halt And Catch Fire (2014-2017) – 8.4
  7. Silicon Valley (2014-2019) – 8.5
  8. Mr. Robot (2015-2019) – 8.6
  9. Severance (2022-) – 8.7
  10. Succession (2018-) – 8.8
بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری
بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری

حال پس از مشاهده فهرست بهترین سریال ها درباره علم و فناوری به شرح مختصری از بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری از نگاه سایت فیگار خواهیم پرداخت.

WeCrashed (2022) – 7.3

بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری
بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری

سریال ما سقوط کردیم (we crashed) با بازی «آن هاتاوی» و «جرد لتو» به دلیل جذابیت قصه عشق و شکستی که در محیط‌های استارتاپی شکل می‌گیرد جزو محبوب‌ترین سریال‌های خارجی ۲۰۲۲ است.

این سریال بر اساس پادکست «ظهور و سقوط استارتاپ «WeWork» که در اوایل سال ۲۰۲۰ منتشر شد ساخته شده است. این مینی‌سریال دیدنی در هشت قسمت ساخته و منتشر شده است.

فراز و نشیب‌های یک استارتاپ میلیاردی به نام «WeWork» که زمانی یکی از با ارزش‌ترین شرکت‌ها و استارتاپ‌های جهان بود در این سریال نمایش داده شده است. در این فیلم این استارتاپ میلیاردی به دلیل بی‌نظمی و عشق پر از هرج و مرجی که بنیان‌گذاران را درگیر خود می‌کند سقوط می‌کند.

The Dropout (2022) – 7.5

بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری
بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری

این اثر آمریکایی براساس پادکستی به همین نام ساخته شده و ماجرای الیزابت هولمز، موسس کمپانی بیوتکنولوژی Theranos و اتهامات وی را بررسی می‌کند. مینی سریال ترک تحصیل، از برترین مینی سریالهای ۲۰۲۲ است که پخش آن از 3 مارس (12 اسفند 1400) از شبکه Hulu آغاز شد.

این سریال در مورد ظهور و سقوط الیزابت هلمز و شرکت او، ترانس است. این نمایش تجربیاتی را لمس می‌کند که احتمالاً انگیزه فریب‌ها و دروغ‌های هولمز را به صورت خطی نشان می‌دهد، از دوران پیش از نوجوانی او و تا افشای او به عنوان یک کلاهبردار.

الیزابت هلمز در داستانی از جاه طلبی و شهرت که به طرز وحشتناکی به سوی اشتباه می‌رود، فناوری مراقبت‌های بهداشتی را توسعه می‌دهد که میلیو‎ن‌ها بیمار را در معرض خطر قرار می‌دهد و همه چیز را در یک چشم به هم زدن از دست می‌دهد. مدت زمان مینی سریال ترک تحصیل 2022 در هر قسمت حدود 40 تا 55 دقیقه است.

Devs (2020) – 7.7

بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری
بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری

«توسعه‌د‌هندگان» به‌عنوانِ سریالی که روحِ تسخیرکننده‌ی استنلی کوبریک در کالبدش دمیده شده است، به جمعِ بهترین سریال‌های علمی‌تخیلیِ تلویزیون می‌پیوندد.

دو جوان اهل سن‌فرانسیسکو با اتوبوس به محل کارشان در سیلیکون ولی می‌روند و تا لحظه‌ای که اتوبوس به نزدیکی مقر اصلی محل کار آن‌ها، آمایا، می‌رسد همه چیز معمولی به نظر می‌رسد.

در آن جا یک مجسمه خیلی بزرگ از یک دختر کم سن و سال از میان درختان بیرون زده است. و این اولین نشانه است که به شما می‌فهماند توسعه دهندگان Devs احتمالا بیشتر از آنکه درمورد آینده باشد درباره‌ی یک نسخه‌ی عجیب و تحریف شده از زمان حال است.

Maniac (2018) – 7.7

بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری
بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری

ماجرای Maniac از این قرار است که در زمان و مکانی به خصوص که بیشتر، اتمسفر فیلم‌ها و سریال‌های متعلق به دهه‌ی هشتاد میلادی را تداعی می‌کند، یک شرکت داروسازی مشغول تست کردن دارویی متشکل از سه قرص است.

مصرف منظم‌ این قرص‌ها، انسان‌ها را از نظر ذهنی به جلو می‌برد و کاری می‌کند که آن‌ها غم‌ها و دردها و هر مانعی در زندگی‌شان را که به گذشته مربوط می‌شود، پشت سر بگذارند.

آن هم در طی مراحلی منطقی که به باورپذیری اثر می‌افزایند و کاری می‌کنند که کل پروسه از نظر معنایی، قابل پذیرش باشد. نحوه‌ی ارائه‌ی اپیزودهای سریال هم به این شکل است که یا جهان واقعی را نشان‌تان می‌دهد یا وقتی که طی مراحل آزمایش دارو، انسان‌های حاضر در پروسه‌ی مورد بحث شروع به مصرف هر یک از قرص‌ها کرده‌اند، به جهان شکل‌گرفته در رویای یکی از دو کاراکتر اصلی‌اش با بازی‌های جونا هیل و اما استون می‌رود و آن‌جا را به تصویر می‌کشد.

StartUp (2016-2018) – 7.8

بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری
بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری

داستان سریال در میامی اتفاق می‌افتد و درباره جوانی هکر به نام “ایزی” (اوتمارا ماررو) است که ایده ساخت یک ارز دیجیتالی به نام GenCoin را در سر دارد.

اما او نیازمند حمایت مالی است به همین دلیل با فردی به نام “نیک” (آدام برودی) شریک میشود. نیک یک کارمند ارشد بانک است که مقداری پول به طور مخفیانه برای سرمایه‌گذاری در این پروژه سرقت میکند اما ردپای به جا مانده از او، راه را برای یک مامور سرسخت FBI (مارتین فریمن) هموار میکند.

Halt And Catch Fire (2014-2017) – 8.4

بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری
بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری

شخصیت اصلی داستان جو مک‌میلن (لی پیس) است؛ کسی که ترکیب عجیب و غریبی از شیک‌پوشی و زبان‌بازی دان دریپر، فکر و آینده‌بینی استیو جابز و عوضی‌‌بازی‌ها و اخلاق کثیف جوردن بلفورت در «گرگ وال‌استریت» است.

جو خودش چیزی از کامپیوتر سرش نمی‌شود و تخصص اصلی‌اش بازاریابی و فروشندگی است، اما درست مثل جابز توانایی فوق‌العاده‌ای به عنوان یک رهبر ارکستر دارد و بلد است چگونه به آدم‌های  بااستعدادی که از صبح تا شب پشت کامپیوترهایشان می‌خوابند و دانش‌شان را تلف می‌کند، انگیزه‌ای آتشین برای کشف توانایی‌هایشان و استفاده از آنها برای پول‌سازی بدهد.

سریال در دوران انقلاب کامپیوتری‌های شخصی در دهه‌ی ۸۰ جریان دارد. زمانی که تازه اهمیت صنعت پولساز و دگرگون‌کننده‌ای به نام کامپیوتر کشف شده است و همه‌ی کمپانی‌ها دربه‌در مشغول ساخت محصول خودشان و قبضه کردن بازار هستند.

Silicon Valley (2014-2019) – 8.5

بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری
بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری

سریال سیلیکون ولی ساخته 2014 داستان یک برنامه نویس خجالتی است که برای یک شرکت بزرگ در دره سیلیکون کار میکند و برنامه ای ساخته است که میتواند بفهمد یا موزیکی کپی رایت دارد یا خیر.

او این برنامه را به چند شرکت استارتاپی نشان میدهد که چندان مورد استقبال قرار نمیگیرد و حتی او را مسخره میکنند .در این حال دو شرکت برای گرفتن این برنامه از او رقابت میکنند او سعی دارد به کمک چند تا از دوستانش کمپانی خود را تاسیس کند.

در دنیای فناوری طلایی، مدرن و سریع ” Silicon Valley ” ، افرادی که بیشترین شایستگی برای موفقیت را دارا هستند، کمترین توانایی در نگهداری و کنترل آن را دارند. سریال از تجربیات شخصی ” Mike Judge ” یکی از مهندسین ” Silicon Valley  ” در اواخر 1980 استفاده کرده است.

Mr. Robot (2015-2019) – 8.6

بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری
بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری

آقای ربات در مورد برنامه نویسی جوان به اسم الیوت می باشد که با هک کردن مردم با آنها ارتباط برقرار می کند. او از توانایی های خودش به عنوان اسلحه ای برای حفاظت از کسانی که برایش مهم هستند استفاده میکند، اما ناگهان خودش را بین شرکت امنیتی ای که آنجا کار میکند و دنیای زیرزمینیِ هکرها که وی رو وادار میکنند شرکت های آمریکایی را هک کند، می بیند.

از همان ابتدا داستان شما میتوانید به درونگرا بودن شخصیت اصلی داستان پی ببرید. اگر دقیق‌تر بخواهم برایاتان بازگو کنم او فردی است که نمی تواند با انسان های اطراف خودش به خوبی ارتباط برقرار کند و در بیشتر مواقع با آنها احساس راحتی نمی‌کند در بسیاری از قسمت های سریال شما میتوانید یک حس تنهایی زجر آوری را که گریبان گیر الیوت شده است را به خوبی احساس کنید. این سریال یکی از بهترین سریال ها درباره علوم کامپیوتری است.

Severance (2022-) – 8.7

بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری
بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری

سازندگان سریال تفکیک با وام گرفتن از ویژگی های ذهن انسان فضایی فانتزی-تخیلی را طراحی کرده اند که قوانین حاکم بر آن مشابه قوانین حاکم بر عملکرد مغز انسان است.

داستان سریال با نمایش کار در یک سازمانی که هدف اصلیش مشخص نیست شروع شده است. سازمانی که شرط کار در آن‌جا فراموشی تمام امور شغلی قبل از خروج از سازمان است.

همچنین برعکس خاطرات دنیای بیرون از سازمان قابل انتقال به داخل نیستند! این موضوع با قرارگیری یک تراشه در و یک عمل جراحی در مغز کارکنان اتفاق میافتد. اما همین موضوع به ظاهر منطقی، مخصوصا برای یک سازمان امنیتی و با حفاظت اطلاعات بسیار دقیق، در باطن می‌تواند بسیار ترسناک باشد.

در بخش های مختلف سریال Severance به وضوح می توان رد پاهایی از واقعیت های علمی کشف شده درباره ی انواع ذهن را یافت و ساختمان طراحی شده برای سناریوی سریال را تحسین کرد.

در یک تقسیم بندی کلی می توان تشکیلات، کارمندان و ساعات کاری پیوسته ی لومن را به مثابه بخش ناخودآگاه ذهن و زندگی بیرون از آن را بخش خودآگاه ذهن دانست. ابتدا به بیان تعدادی از ویژگی ها و تفاوت های این دو می پردازیم تا توضیحات آمده درباره ی سریال جدایی ملموس تر باشد.

Succession (2018-) – 8.8

بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری
بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری

سریال Succession روایتگر اتفاقات خانواده «روی» است. لوگان روی، پدر خانواده، امپراطوری رسانه جهانی وی‌استار روی‌کو (Waystar Royco) را در دست دارد.

او که اخیرا با مارسیا، سومین همسر خود، ازدواج کرده است در جشن تولد 80 سالگی خود اعلام می‌کند پس از مرگش مارسیا صاحب این امپراطوری خواهد بود.

لوگان چهار فرزند دارد. کانر، اولین پسر لوگان که معمولا تلاش می‌کند در مجادله‌ها ملاحظه خواهر و برادران خود را بکند. کندال، دومین پسر لوگان که بسیار تشنه قدرت است.

سومین پسر رومن نام دارد. رومن هنوز جوان است و متاسفانه به اندازه‌ای که پدرش از او انتظار دارد، مسئولیت‌پذیر نیست. او اکثرا با کندال که می‌کوشد توجه پدر و قدرت را به دست آورد، اختلاف دارد.

جوانترین فرزند لوگان نیز دخترش، سیوبان شیو روی است. شیو یک رایزن سیاسی است که برای گیل اویس، نامزد ریاست جمهوری کار می‌کند. پس از سکته مغزی لوگان، درحالی که سلامت وی به شدت به خطر افتاده است، هریک از فرزندان او تلاش می‌کنند امپراطوری عظیم لوگان را به دست آورند.

در این راه شاهد خیانت، مجادله، دروغگویی و بسیاری کارهای کثیف دیگری هستیم که هریک برای رسیدن به قدرت از انجام آن ابایی ندارند.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار بهترین سریال ها درباره شرکت‌های فناوری از نگاه سایت فیگار سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *