نقد و بررسی سریال The Idol ؛ درامی پُر ستاره اما ضعیف

سریال The Idol ، یکی از موردانتظارترین سریال‌های 2023 می‌باشد که صبح امروز قسمت جدیدش منتشر شد و در ادامه به نقد و بررسی سریال The Idol می‌پردازیم.

سریال The Idol یک مجموعه تلویزیونی درام آمریکایی است که توسط The Weeknd، رضا فهیم و سام لوینسون ساخته شده است. این سریال بر روی یک رقصنده مشتاق پاپ با هنرنمایی لیلی-رز دپ ، دختر جانی دپ و رابطه پیچیده او با یک رهبر فرقه تدروس تمرکز دارد که در ادامه به نقد The Idol خواهیم پرداخت.

سوزانا سون، تروی سیوان، موزس سامنی، جین آدامز، دن لوی، جنی روبی جین، ریچل سنوت، هاری نف، داواین جوی راندولف، مایک دین، رمزی و هنک آزاریا در نقش‌های مکمل این سریال ایفای نقش می‌کنند. این سریال همچنین نشان دهنده آخرین حضور تلویزیونی Anne Heche است که در 11 اوت 2022 درگذشت.

پیش از انتشار عمومی سریال از شبکه HBO، بررسی سریال Idol نشان می‌داد که این مینی سریال ، به صورت عجیبی ضعیف عمل کرده است. همچنین پس از انتشار نیز تحلیل قسمت اول رقصنده توسط کاربران نیز نشان داد که حتی هواداران نیز آن را دوست نداشتند.

نقد و بررسی سریال The Idol

درامی پُر ستاره اما ضعیف

شما می‌توانید فهرست نقد و بررسی سریال The Idol را در یک نگاه در لیست زیر مشاهده کنید:

مقالات مکمل:

نقد و بررسی قسمت اول سریال The Idol
نقد The Idol

دو قسمت ابتدایی سریال The Idol در 22 مه 2023 در هفتاد و ششمین جشنواره فیلم کن نمایش داده شدند، جایی که منتقدان به دلیل محتوای گرافیکی جنسی و مضامین بی هدف و بازیگری‌ها، آن را مورد انتقاد قرار دادند. پخش این سریال از HBO در 4 ژوئن 2023 آغاز شد و هر هفته یک قسمت از آن به انتشار می‌رسد.

بیشتر بخوانید:

بهترین فیلم های 2023

بهترین انیمیشن های 2023

درباره سریال و نقد منتقدین

نقد و بررسی قسمت اول سریال The Idol
تحلیل رقصنده

در 29 ژوئن 2021، Weeknd اعلام کرد که او در کنار رضا فهیم و سام لوینسون مجموعه‌ای درام را برای HBO ایجاد، تهیه‌کننده اجرایی و نویسندگی خواهد کرد. در همان روز، اشلی لوینسون و جوزف اپستین به عنوان تهیه‌کنندگان اجرایی سریال معرفی شدند و اپستین نیز به عنوان نویسنده و مجری سریال فعالیت می‌کرد.

در 22 نوامبر، HBO دستور ساخت سریال را برای فصل اول که شامل شش قسمت است را داد. در 14 ژانویه 2022، Deadline Hollywood گزارش داد که نیک هال به عنوان تهیه کننده اجرایی به تولید ملحق شده است.

The Idol به طور کلی نقدهای منفی از منتقدان دریافت کرد. در وب‌سایت نقد Rotten Tomatoes، این سریال بر اساس 16 نقد منتقد با میانگین امتیاز 3.1/10، و همینطور امتیاز 25٪ را دارد. در بیانیه‌ای طبق منتقدان این سایت آمده که این سریال، خودش به اندازه‌ای صنعتی است که می‌خواهد طعنه بزند. این سریال شکوفا و شلخته، خود را بر روی یک پایه با سبکی افسارگسیخته قرار می‌دهد، اما زیر نورافکن پژمرده می‌شود.

در متاکریتیک، که امتیاز را بر اساس میانگین وزنی تعیین می‌کند، این مجموعه بر اساس 11 بررسی که نشان‌دهنده بررسی‌های عموماً نامطلوب است، امتیاز 24 از 100 را به خود اختصاص داد. ریچارد لاوسون در نقد و بررسی قسمت اول سریال The Idol خود برای Vanity Fair، پس از نمایش دو قسمت اول آن در کن، The Idol را به عنوان داستانی ترسناک از رابطه جنسی ترسناکی که به زبان بصری بصری در تلویزیون پوشیده شده است توصیف کرد.

لاوسون بازی‌های دپ و بازیگران مکمل را تحسین کرد و در نهایت به این نتیجه رسید که در آن گفت این سریال به اندازه کافی سرگرمی‌های معمولی قدیمی را ارائه می‌کند تا شکوفایی تهاجمی او و غم انگیز جاه‌طلبی‌های موضوعی را متعادل کند.

منتقد هالیوود ریپورتر نیز اعلام کرد که این سریال زمانی که از تلاش بسیار بودن دست می‌کشد، ضعف‌های داستانیِ بالقوه‌ای را نشان می‌دهد. سکانس‌های تکان دهنده بین دپ و ویکند به حس اروتیک را شکوفا می‌کند.

دیوید فیر در نقد و بررسی قسمت اول سریال The Idol از مجله رولینگ استون، دو اپیزود اول را مزخرف، بی‌رحمانه، بسیار طولانی‌تر از آنچه که هست، و بسیار بدتر از چیزی که انتظارش را داشتید توصیف و ابراز تاسف کرد.

نقد و بررسی قسمت اول سریال The Idol

نقد و بررسی قسمت اول سریال The Idol
نقد و بررسی قسمت اول سریال The Idol

دنیایی وجود دارد که The Idol می‌توانست موفقیت آمیز باشد. داستانی در مورد ستاره‌ای که به تازگی نزدیک‌ترین فرد زندگی به خود را از دست داده و حالا همه از بدن او سعی بر سوءاستفاده دارند. مردانی که مشتاق هستند از آسیب پذیری او استفاده کنند. دنیایی وجود دارد که آن داستان قابل پیش بینی اما سرگرم کننده واقعاً شکوفا می‌شود.

قسمت اول این سریال، دارای وسواس جنسی، سطحی، و اغلب به طرز دردناکی قابل پیش بینی است. لیلی رز دپ نقش جوسلین آسیب پذیر و با استعداد را بازی می‌کند. جوسلین که یک رقصنده موسیقی پاپ است، به تازگی مادرش را از دست داده است.

پیشینه‌ای ضمنی در رابطه با این سریال وجود دارد مبنی بر اینکه مادرش، جوسلین را کنترل، محافظت و شاید از واقعیت‌های صنعت محافظت می‌کرد، اما در امتداد این خطوط از طریق قسمتی که امروز منتشر شد تنها چیزی که می‌دانیم این است که این از دست دادن عمیقاً بر جوسلین تأثیر گذاشت. پس از مرگ مادرش، او به مصرف مواد مخدر روی آورد و مشکلات روانی جدی داشت که تقریباً حرفه او را نابود کرد.

روی کاغذ، مفهوم اولیه داستان فیلم جذاب است، اما چیزی که در قسمت ارائه شد، زیاد قوی نبود و نتوانست به صورت جدی، بیننده را درگیر کند. چیزی که داستان را به عنوان یک عامل تحریک‌آمیز و براندازانه نشان داده می‌شود، بسیار ضعیف است.

برخی از کاربران در IMDb نیز گفتند که چگونه یک نمایش با این همه سکانس جنسی و اروتیسم می‌تواند اینقدر بدون هیجان باشد؟ در این سریال، هیچ ماده‌ای پشت سبک او وجود ندارد. همچنین بازیگری د ویکند نیز، به قدری ضعیف است که اعصاب بیننده را خرد می‌کند و نمی‌‎تواند با او ارتباط برقرار کند.

تنها عوامل مثبت در نقد و بررسی قسمت اول سریال The Idol حضور موسیقی‌های جذاب و رقص‌های زیاد برای طرفداران فیلم‌های موزیکال بود و همچنین سکانس اولیه فیلم با بازی لیلی رز دپ نیز قابل تقدیر بود و تأثیرگذاری بالایی داشت.

نقد و بررسی قسمت دوم سریال The Idol

نقد و بررسی قسمت اول سریال The Idol
نقد و بررسی قسمت دوم The Idol

قسمت دوم این سریال، از راه رسید و پس از پخش سریال جنجالی و تفرقه‌انگیز هفته گذشته، مخاطرات این سریال افزایش یافت. پدیده آشفته پاپ جوسلین یک فیلمبرداری ویدئویی شکنجه‌آمیز دارد و بعداً علاقه‌مند به عشق خود، رهبر فرقه تدروس The Weeknd و برخی از پیروانش را برای یک شب فسق به خانه‌اش دعوت می‌کند. درام جنسی، مواد مخدر و صنعتی در مقایسه با قسمت اول در یک ساعت تلویزیون که مطمئناً گفتمان آنلاین را آغاز می‌کند، تقویت شده است و تقریباًضعیف عمل کرد.

قسمت 2 با عنوان فانتزی دوگانه با جوسلین شروع می‌شود که سعی دارد تیمش را متقاعد کند که نسخه‌ای متفاوت (و بسیار جنسی‌تر) از تک آهنگ آینده‌اش “World Class Sinner” را منتشر کند. نسخه‌ای که به گفته او واقعی‌تر است اما مدیر عاملش این آهنگ را بایکوت می‌کند.

او به جوسلین یادآوری می‌کند که از زمانی که آخرین تور خود را پس از از دست دادن مادرش به دلیل سرطان لغو کرد. در این قسمت، که مقدار کمی از قسمت ابتدایی بهتر پیش می‌رود، موزیک ویدئوی او را می‌بینیم که می‌خواهد ضبط بشود و حداقل هیجانی را از مدیریت بر سر سوپر استارها را می‌بینیم که در فیلم الویس 2023 نیز شاهد آن بودیم.

فشارهای تهیه کنندگان، و به ندرت کارگردان و مدیر عامل، باعث می‌شود او فشارهایی را که حتی دوست ندارد را بپذیرد. تنها چیزی که هنوز در این سریال پیشرفت نکرده است، موسیقی متن است که همان موسیقی دائم در حال پخش است. همچنین بازیگر ویکند نیز همچنان بد بازی می‌کند و هنرنمایی خوبی ندارد و در ده دقیقه آخر، صرفا کارگردان با سکانس‌های جنسی، سعی دارد این قسمت را کش بدهد.

نقد و بررسی قسمت سوم سریال The Idol

نقد و بررسی سریال The Idol
نقد و بررسی سریال The Idol

اپیزود سوم The Idol داستان را از قبل مضحک‌تر از داستان خود که با صحنه‌ای نگران‌کننده در پایان که نشان می‌دهد جوسلین چقدر تحت کنترل تدروس می‌شود پیش می‌برد. لیلی رز دپ نقش مهم جوسلین را بازی می‌کند و آبل تسفایه با نام مستعار The Weeknd نقش تدروس را بازی می‌کند.

سردرگمی کلمه درستی است که باید بعد از تماشای آخرین قسمت The Idol احساس کنید، زیرا، تقریباً تمامی بینندگان سریال، پس از قسمت سوم، می‌گویند “این چی بود؟ اپیزود 3 The Idol، پتانسیل زیادی را نشان داد، با این حال، در جایی از مکالمه میز شام، همه آنچه را که در طول قسمت به ما داده شده بود را از دست دادیم.

در قسمت سوم The Idol، صحنه متفاوت شروع می‌شود. این تدروس است که به جای لیا، جوسلین را از خواب بیدار می‌کند و این باید در مورد جایگاه تدروس در زندگی شخصیت اصلی ما چیزهای زیادی بگوید. او را به خرید می‌برد، و تا حد زیادی به او نزدیک شده است.

The Idol Episode 3 کار شایسته‌ای را در پرداختن داستان انجام می‌دهد که ما را به جایی خاص می‌برد. ما برای اولین بار در سریال با مادر جوسلین آشنا می‌شویم. از طریق این قسمت، جوسلین کشف می‌کند که مادرش چگونه بود و دختر برایش به چه معنا بود. با توجه به سنگینی این قسمت، فیلمنامه نیز بهتر از دو قسمت پیش بود که ما را امیدوار می‌کند قسمت‌های آینده، جذاب‌تر باشند.

نقد و بررسی قسمت چهارم سریال The Idol

نقد و بررسی سریال The Idol
نقد و بررسی قسمت چهارم سریال The Idol

اپیزود 4 این سریال، تصویر قانع کننده‌ای از هرج و مرج ایجاد شده توسط تدروس را ترسیم می‌کند. شکنجه روانی، شکنجه فیزیکی، و هر نوع شکنجه‌ای که می‌خواهید اسمش را بگذارید، گوش دادن به موسیقی جوسلین (لیلی-رز دپ) و تدروس همه چیزی است که در این اپیزود می‌توان از آن لذت برد.

اپیزود 4 در ظاهر به گونه‌ای طراحی شده است که شما را به فکر دیگری ببرد. کمپانی ضبط آهنگ خود را به نام “گناهکار کلاس جهانی” به دایان می‌دهد. تور او هنوز در خطر است. به نظر می‌رسد آهنگ‌هایی که او اکنون می‌سازد به خوبی پیش می‌رود؛ اما در حقیقت، او آنها را در خلاء می‌سازد.

موسیقی Weeknd که صحنه‌ها را به خوبی می‌سازد، یکی از عناصر گیج کننده سریال بوده است. آیا این فقط ستاره و یکی از خالقان است که بیشتر خود را بر نمایش گذاشته است؟ یا واقعاً شخصیت دارد؟ این آهنگ، حداقل، به نظر می‌رسد که کمتر از Weeknd و بیشتر از Tedros می‌آید. پنج اپیزود برای قضاوت یک پروژه پرهیاهوی در شبکه HBO، به شدت کوتاه است، اما این سریال در اپیزود پنجم نیز چیز خاصی ارائه نداد.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار نقد و بررسی قسمت اول سریال The Idol سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.


5 thoughts on “نقد و بررسی سریال The Idol ؛ درامی پُر ستاره اما ضعیف

 1. فقط و فقط بخاطر جنی نگاهش میکنم وگرنه با وجود سوپراستارهای هالیوودی ، تابحال فیلمنامه ضعیف ، بازیگری ویکند ضعیف
  یعنی جزع فیلم هایی نیست که بخوام به کسی پیشنهاد دیدنش رو بدم
  .
  واقعا نمیخام هیت بدم اما تمرکز رو زیادی بردن سمت صحنه های جنسی

 2. اینا خودشونم میدونستن دارن چع چیز مضحکی میخوان بسازن و فقط برای اینکه پر بازدید تر بشه اومدن جنی رو هم اوردن تو سریال واقعا تاسف البته از هالیود بیشتر از این توقع نمیشه…ادم بشینه دوتا کنسرت بلک پینک رو ببینه به خاطر جنی بیشتر ازرش داره تا این سریال چرت و مضحک

 3. سلام
  شوروی کمونیست با آن همه قدرت و اتحاد فروپاشید و نابود شد .و مردم سرزمین های مسلمان مثل ترکمنستان و آذربایجان هم نجات یافتند.
  اورانیوم 27 هزار سلاح هسته‌ای که شوروی ساخته بود. برای سوخت صنایع کارخانه‌ها خرج شد (هرچند که حدود 3 هزار سلاح هسته‌ای ای شوروی باقی مانده و الان متعلق به روسیه است)
  کی فکرش رو داشت که کشور های کوچک پس از فروپاشی شوروی هم به این روز بیفتند. شوروی آن همه تسلیحات که ساخته بود(مثلاً برای امنیت خودش)
  امروز این تسلیحات برای کشتار مردم خودش در جنگ اوکراین و روسیه استفاده می شود.
  الان هم که این باقی مانده کشور های شوروی به جان هم افتاده اند و یک دیگر را مثل گرگ تکه تکه می‌کنند

  حالا چرا بعضی ها فکر می‌کنند آمریکایی که در یک گودال لجن و کثافت غرق شده ماندنی خواهد بود؟!!!! اگر دل بعضی ها به اقتصاد آمریکا خوشه. محض اطلاع شرکت های مثل اپل و مایکروسافت خصوصی است و میلیارد ها دلار درآمدش فقط به جیب چند نفر از جمله صاحبان و سهامداران شرکت ها می‌رود

  اگر دل بعضی ها به بمب اتم آمریکا خوشه. روسیه سلاح هسته‌ای بیشتری ساخته. حتی دشمنان قدیمی آمریکا مثل چین و کره شمالی هم بمب اتم دارند
  آمریکا هم بیشتر جنگ هاش رو باخته از جنگ 20 ساله ویتنام (که بیشتر ناوگان هوایی آمریکا در این تهاجم نابود شد) و جنگ کره تا جنگ سوریه و افغانستان

  که آمریکا در افغانستان با چه ذلت و حقارتی عقب نشینی داشت

  آمریکای فاسد همانند تایتانیک غرق خواهد شد و حتی فروپاشی و نابودی اش بدتر از شوروی خواهد بود

  1. استاد بیا پایین… نقد فیلمه نه اظهار نظر سیاسی…
   کاش یاد بگیریم همه چیزو قاطی نکنیم و عقایدمونو تا وقتی کسی ازمون درخواست نکرده برای خودمون نگه داریم…

 4. سریال بدی نبود ولی جالب هم نبود.منظورم اینه ک واقعا از یسری سکانس ها بدم نمیومد و معتقدم اتفاقا خوبه ک روابط جنسی از حالت شرم آمیز بودنشون دربیان.ولی واقعا سریال هدفی رو دنبال نمیکرد و نتیجه ای نداشت.شاید سکانس ها و دیالوگ ها ب تنهایی جالب و با محتوا بودن ولی درکنار هم هیچ معنی خاصی رو ب مخاطب نمیدادن. به شخصه هم طرفدار دویکند هستم و هم جنی و واقعا بازیگری دویکند رو بعنوان کسی ک شغلش خوانندگیه تحسین میکنم اما از نظرم جنی حداقل توی بازیگری در این سبک استعدادی از خودش نشون نداد و به هیچ وجه هیت نمیدم اما اصلا بازیش رو دوست نداشتم و انگار فقط برای جذب مخاطب جنی با اینهمه طرفدار رو وارد فیلم کردن. در نهایت متاسفانه فیلم ضعیفی بود و توقعات رو ارضا نمیکرد..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *