بهترین فیلم های اقتباسی از ادگار آلن پو

فیلم‌های ترسناک زیادی در جهان ساخته شدند که اقتباسی بودند و در ادامه این نوشتار، ما به معرفی بهترین فیلم های اقتباسی از ادگار آلن پو خواهیم پرداخت.

ادگار آلن پو، زاده، یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان، شاعران، ویراستارها و منتقدین ادبی قرن ۱۷ آمریکایی بود که بیشتر به خاطر شعر و داستان‌های کوتاهش، به‌ویژه داستان‌های اسرارآمیز و ترسناک شناخته می‌شود.

او به طور گسترده‌ای به عنوان یکی از شخصیت‌های اصلی رمانتیسم در ایالات متحده و ادبیات آمریکایی شناخته می‌شود. او یکی از اولین دست اندرکاران داستان کوتاه در کشور بود و به عنوان مخترع ژانر پلیسی تخیلی و همچنین مشارکت کننده قابل توجهی در ژانر نوظهور علمی تخیلی شناخته می شود.

ادگار آلن پو را استاد داستان‌های ترسناک و پلیسی، می‌شناسیم و در ادامه، برترین فیلم ها با اقتباس از داستان های ادگار آلن پو را برای شما معرفی خواهیم کرد. ادگار آلن پو اغلب به عنوان کاتالیزور ترسناک آمریکایی و پدرخوانده داستان کارآگاهی مدرن در نظر گرفته می‌شود، بنابراین منطقی است که استاد وحشت الهام بخش بسیاری از فیلم‌های بلند و اقتباس‌های سینمایی باشد که بتوان از آن، فیلم هایی با الهام از داستان های ادگار آلن پو را ساخت.

بهترین فیلم های اقتباسی از ادگار آلن پو

شما می‌توانید فهرست بهترین فیلم های اقتباسی از ادگار آلن پو در ژانر ترسناک را در یک نگاه در لیست زیر مشاهده کنید:

مقالات مکمل:

بهترین فیلم های ترسناک اقتباسی از ادگار آلن پو
بهترین فیلم های اقتباسی از ادگار آلن پو

در واقع، ادگار آلن پو یکی از اقتباس‌شده‌ترین نویسندگان تاریخ سینما، در کنار استیون کینگ، نویسنده ترسناک است و فیلم های برتر اقتباس شده از رمان های ادگار آلن پو زیادی دارد. اگرچه او هنگامی که زنده بود، داستان‌ها و شعرهایش را در سینما ندید، اما حوزه سینما هیچ کمبودی در فیلم‌های بلند و فیلم‌های کوتاه اختصاص داده شده به آثار او ندارد.

نکته‌ای که در مورد فیلم شناسی پو قابل توجه است این است که قطعاً در مورد ترسناک چقدر متنوع است. از کمدی‌های سیاه تا فیلم‌های اسلشر ، به نظر می‌رسد که آثار او قابل تفسیر هستند.

بیشتر بخوانید:

بهترین فیلم های ترسناک 2023

بهترین فیلم های 2023

The Black Cat

بهترین فیلم های ترسناک اقتباسی از ادگار آلن پو
برترین فیلم ها با اقتباس از داستان های ادگار آلن پو

برای فیلمی که در دهه 1930 اکران شد، گربه سیاه یکی از تاریک‌ترین، وهم‌آورترین و ناراحت‌کننده‌ترین ساخته‌های بلا لوگوسی و بوریس کارلوف است و به همان اندازه یکی از بهترین فیلم‌های ادگار آلن پو می‌باشد. این فیلم در حالی که بر اساس داستان کوتاه پو به همین نام ساخته شده است، بیشتر یک فیلم ترسناک روانشناختی است تا اقتباسی از آثار نویسنده.

با صحنه‌های شکنجه، جادوی سیاه و آیین‌های نامقدس، قطعاً از فقدان امکانات آن زمان استفاده می‌شد. علیرغم قدمت آن، تعلیق و جلوه‌های کاربردی زیادی برای نگه داشتن مخاطبان در لبه صندلی وجود دارد.

Tales Of Terror

بهترین فیلم های ترسناک اقتباسی از ادگار آلن پو
فیلم هایی با الهام از داستان های ادگار آلن پو

Tales of Terror نمونه خوبی از کارهای او است. این فیلم بیشتر ادغام آثار پو است تا یک روایت کامل، اما به یکی از بهترین فیلم‌های آنتولوژی ترسناک تمام دوران تبدیل شد که شامل قطعاتی از گربه سیاه، مورلا، و پرونده ام. والدمار است. این یک تلنگر جذاب است، اما قطعا سرگرم کننده نیز می‌باشد.

تماشاگران شاهد بازی بی‌نظیر وینسنت پرایس با سر بریده پیتر لور، باسیل رتبون در نقش هیپنوتیزم‌کننده شیطانی و برخی جلوه‌های روان‌گردان خواهند بود که شهرت کارگردانی راجر کورمن را به همراه داشت. در مجموع، این یک مقدمه عالی برای کسانی است که با آثار پو آشنا نیستند، می‌باشد.

The Raven

بهترین فیلم های ترسناک اقتباسی از ادگار آلن پو
فیلم های اقتباس شده از ادگار آلن پو

به نظر می‌رسد بوریس کارلوف، بلا لوگوسی و ادگار آلن پو سه آیکون ترسناک هستند که فوق‌العاده با هم کار می‌کنند. کلاغ 1935، ارتباط چندانی با یک پرنده شیطانی شوم ندارد، بلکه با یک دکتر دیوانه که با الهام از آثار نویسنده دست به قتل می‌زند است. در هر صورت، این یکی از بهترین فیلم‌های ادگار آلن پو در تمام دوران می‌باشد و استعدادهای بی‌شمار آیکون‌های ترسناک کلاسیک را به نمایش می‌گذارد.

لوگوسی در این فیلم، نقش دکتر ولین ناپایدار را بازی می‌کند. این یک داستان پیچیده از وسواس و جنون است که توسط برخی از مشهورترین چهره‌های ژانر وحشت به شکلی ترسناک اجرا می‌شود.

The Pit And The Pendulum

بهترین فیلم های ترسناک اقتباسی از ادگار آلن پو
فیلم های برتر اقتباس شده از رمان های ادگار آلن پو

فیلم The Pit and the Pendulum به کارگردانی وینسنت پرایس، بازیگر نمادین ترسناک، اقتباسی کمی آزادتر از داستان کوتاه پو است، اما داستانی می‌باشد که در مورد ترس و وحشت آن کوتاهی نمی‌کند. این فیلم به اندازه کافی از نقوش الهام گرفته از تفتیش عقاید اسپانیایی و همچنین اجرای دوگانه پرایس استفاده می‌کند که می‌تواند بهترین نیز در ژانر گوتیک به نظر برسد.

این فیلم ممکن است به طور یکسان شبیه داستان اصلی نباشد، اما مطمئناً حال و هوا و جوهره‌ای را که پو منتقل کرده است، را به تصویر می‌کشد. این فیلم، یکی از داستان‌های دست کم گرفته شده او را می‌گیرد و تباهی واقعی روح انسان را به نمایش می‌گذارد. این فیلم پس از اکران نقدهای مثبتی دریافت کرد و به دلیل سبک تخیلی‌اش مورد تحسین قرار گرفت.

The Crow

بهترین فیلم های ترسناک اقتباسی از ادگار آلن پو
بهترین فیلم های اقتباسی از ادگار آلن پو

لازم نیست همه اقتباس‌ها 100% دقیق باشند، اما باید از یکی از آثار معروف پو الهام گرفته شوند. شاید هیچ فیلم گوتیکی نمادین‌تر از کلاغ نباشد و کلاسیک کالت یکی از بهترین فیلم‌های ادگار آلن پو است. این فیلم بر اساس کتاب کمیکی به همین نام، که به نوبه خود از شعر کلاغ ادگار آلن پو الهام گرفته شده است، تمام فضای تاریک و فضایی را دارد که از نویسنده کلاسیک انتظار می رود.

این فیلم ابرقهرمانی جایگزین به سالنامه دیگر فیلم‌های کلاسیک فرقه دهه 90 پیوسته است و از تاریکی پو و زیبایی‌شناسی بد خلق برای خلق چیزی واقعاً منحصربه‌فرد استفاده می‌کند.

The Masque Of The Red Death

بهترین فیلم های ترسناک اقتباسی از ادگار آلن پو
بهترین فیلم های اقتباسی از ادگار آلن پو در ژانر ترسناک

یکی از ترسناک‌ترین فیلم‌های ادگار آلن پو، ماسک مرگ سرخ اثر وینسنت پرایس است که بر اساس داستان کوتاهی به همین نام ساخته شده است. اگر یک بازیگر مناسب برای پو وجود داشت، آن بازیگر پرایس بود. عملکرد او در نقش شاهزاده شیطان پرست شوم پروسپرو همانقدر سرد و بی رحمانه است که می آیند.

این فیلم یک اقتباس تاریک و پیچیده است که نویسنده کاملاً آن را دوست دارد. با قتل، تشریفات تاریک، و پایانی ترسناک رقص، اغلب به عنوان بهترین فیلم پو در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این، این یکی از هفت اقتباس راجر کورمن کارگردان هالیوود و ادگار آلن پو از وینسنت پرایس است.

House Of Usher

بهترین فیلم های ترسناک اقتباسی از ادگار آلن پو
بهترین فیلم های اقتباسی از ادگار آلن پو در ژانر ترسناک

این فیلم بر اساس فیلم سقوط خانه آشر داستان پو ساخته شده است. این فیلم با قرار دادن رودریک آشر، برادر شوهر قهرمان داستان که نامزدش را زنده به گور می‌کند، یک پیچ و تاب عاشقانه تاریک داده است.

عمارت‌های عجیب، و اجرای پرایس، داستان وحشتناکی دارد که چک لیست سینمای وحشت دهه ۶۰ را کامل می‌کند. پرایس بار دیگر به طرز ماهرانه‌ای نقش رودریک آشر را برعهده می‌گیرد که یکی از ویژگی‌های برجسته فیلم است و قطعاً یکی از معروف ترین فیلم‌های ترسناک کورمن است.

Fool’s Fire

بهترین فیلم های ترسناک اقتباسی از ادگار آلن پو
بهترین فیلم های اقتباسی از ادگار آلن پو در ژانر ترسناک

کلمات زیادی برای توصیف آتش احمق جولی تیمور وجود دارد. کلماتی مانند تاریک، ناراحت کننده، کابوس آور، و توهم زا به ذهن خطور می‌کند. همه اینها توصیف کاملی از داستان کوتاه قورباغه ادگار آلن پو هستند. Fool’s Fire اقتباسی هنری از آثار پو و یکی از بهترین ترسناک با فضای مدرن امروز می‌باشد که با استفاده از عروسک، انیمیشن و جلوه‌های ویژه آزاردهنده داستان نقشه انتقام جویانه بدشکل علیه قلعه‌ای پر از خانواده‌های سلطنتی گروتسک را روایت می‌کند.

کسانی که از فیلم‌های دلقک وحشتناک می‌ترسند، باید از این داستان دور بمانند، زیرا جولی تیمور مخاطبان را از طریق یک کابوس سورئالیستی راهنمایی می‌کند که باید دیده شود تا باور کنید.

Vincent

بهترین فیلم های ترسناک اقتباسی از ادگار آلن پو
بهترین فیلم های اقتباسی از ادگار آلن پو در ژانر ترسناک

فیلم استاپ موشن تیم برتون وینسنت از عناصری از آثار پو و همچنین داستان‌های ترسناک کلاسیک برای کشف ذهن یک پسر جوان تخیلی عجیب استفاده می‌کند که اتفاقاً شیفته آثار نویسنده است. به‌عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ادگار آلن پو، تاریک، پیچ خورده و از نظر بصری چشمگیر است، به گونه‌ای که تنها تیم برتون می‌تواند آن را بیاورد.

این فیلم حتی وینسنت پرایس را روایت می‌کند. پیوند تیم برتون و ادگار آلن پو در انیمیشن کوتاه پیروزمندانه است، زیرا برتون می‌تواند فضای گوتیک را که پو در تمام داستان‌هایش می‌پیوندد را به دقت به تصویر بکشد.

The Lighthouse

بهترین فیلم های ترسناک اقتباسی از ادگار آلن پو
بهترین فیلم های اقتباسی از ادگار آلن پو در ژانر ترسناک

در حالی که این فیلم قطعاً دارای عناصری از لاوکرفت است، اما در واقعیت، اقتباسی بسیار آزاد از آخرین قطعه پو با همین عنوان است. در واقع، فانوس دریایی، یکی از آثار ناتمام پو با عنوانی مشابه را اقتباس کرد. این فیلم به کاهش سلامت عقل دو فانوس‌بان می‌پردازد که به اتهام عنوان خود منزوی شده‌اند.

وقتی آن دو شروع به از دست دادن کنترل واقعیت می‌کنند، دید هیولاهای وحشتناک و تنش‌ها افزایش می‌یابد. این قطعاً یکی از پر احساس‌ترین فیلم‌های لیست و بهترین فیلم ادگار آلن پو است. شاهکار رابرت اگرز در مجموع برنده 7 جایزه از جمله چندین جایزه Independent Spirit، جوایز ماهواره و جشنواره فیلم کن شد.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار بهترین فیلم های اقتباسی از ادگار آلن پو در ژانر ترسناک سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *