نقد و بررسی سریال Outer Range 2022 ؛ وسترنی دستکاری شده!

محدوده بیرونی یک سریال آمریکایی در ژانر فراطبیعی، وسترن، معمایی و دلهره‌آور است که توسط برایان واتکینز و با بازی جاش برولین ساختار روایی خودش را شکل می‌دهد. با نقد سریال Outer Range با ما همراه بمانید.

این سریال برای اولین بار از پرایم ویدئو در ۱۵ آوریل ۲۰۲۲ پخش شد.

نقد سریال Outer Range 2022

فهرست مطالبی که در ادامه نوشتار نقد سریال Outer Range خواهید خواند در یک نگاه به شرح زیر است:

نقد سریال Outer Range
نقد سریال Outer Range

رویال ابوت یک کشاورز در وایومینگ است که برای سرزمین و خانواده‌اش می‌جنگد… اما پس از رسیدن ایموجن پوتس در نقش پاییز، یک سوراخ سیاه مرموز را در مرتع کشف می‌کند؛ در حالی که خانواده ابوت با ناپدید شدن عروسشان ربکا کنار می‌آیند، خانواده‌ای با نام تیلرسون‌ها، سعی می‌کنند سرزمین‌شان را تصرف کنند، اما هر لحظه که این کشمکش‌ها جلو می‌رود شخصیت‌های نمایش بیشتر درگیر آن سوراخ عجیب می‌شوند.

تحلیل ساختار روایی

نقد سریال Outer Range
نقد سریال Outer Range

Outer Range روی رویال ابوت (جاش برولین)، یک دامدار که برای سرزمین خود و خانواده‌اش می‌جنگد، متمرکز است، که یک راز غیرقابل درک را در حاشیه بیابان وایومینگ کشف می‌کند. یک حماسه خانوادگی مهیج با نکاتی از شوخ طبعی و رمز و راز ماوراء طبیعی‌طور که نحوه برخورد ما با ناشناخته‌ها را بررسی می‌کند.

همانطور که گفته شد در اوایل داستان، خانواده ابوت با ناپدید شدن عروسشان ربکا سر و کار دارند. زمانی که تیلرسون‌ها (صاحبان جاه طلب مزرعه همسایه) می‌خواهند زمین آنها را تصرف کنند، همه چیز از کنترل خارج می‌شود.

یک مرگ نابهنگام در جامعه‌ی ساختار روایی این سریال مجموعه‌ای از رویدادهای پرتنش را رقم می زند و چالش‌های این سریال با پدیدار شدن یک سوراخ مرموز در زمین متعلق به ابوت‌ها سر می‌رسد. اتفاقات باورنکردنی در حالی رخ می‌دهد که رویال برای محافظت از خانواده خود می‌جنگد. و کل ساختار روایی سریال محدوده بیرونی از طریق نگاه رویال برای مخاطب به تصویر کشیده می‌شود، که چگونه زمان حاوی رازهایی از گذشته و اسرار آزاردهنده است.

تقابلی آشنا اما غریب انسان‌ها

نقد سریال Outer Range
نقد سریال Outer Range

Outer Range ترکیبی عالی بین تقابل پر تنش بین انسان‌ها و عناصر ماوراء‌الطبیعی (بهترین سریال های ماوراءالطبیعه 2022 و 2021) است؛ همانند سریال‌هایی مانند Dark یا Fringe. ارجاعاتی که سریال می‌گیرد واضح است، اما کیفیت طرح آن برای متمایز کردن سریال محدوده بیرونی و نوع شخصیت‌پردازی‌ها و موقعیت‌های خاص کافی است که آن را به سریالی با ایده‌ی جدید تبدیل کند؛ ترکیبی از درام‌های علمی تخیلی (تحلیل و معرفی بهترین فیلم های سفر در زمان تاریخ) و خانوادگی با نکات زیست محیطی. همان‌طور که شاید متوجه شد باشید، رویال ابوت (جاش برولین) یک مدافع وفادار طبیعت است.

جنبه‌ای که یادآور سریال‌های علمی تخیلی (معرفی و تحلیل بهترین فیلم های جهان های موازی ) مانند Dark است با حفره‌ای بزرگ نشان داده می‌شود که از ناکجاآباد ظاهر و به عنوان نوعی پورتال زمانی عمل می‌کند.

این دو عنصر مکان و زمان اجزای اصلی طرح سریال Outer Range را تشکیل می‌دهند، سریالی که می‌داند چگونه از ارجاعات خود به سریال‌هایی مشابه استفاده کند تا داستانی متفاوت و جذاب را به تصویر بکشد.

نظریه‌ها و رازهای دیوانه کننده

نقد سریال محدوده بیرونی
نقد سریال محدوده بیرونی

چیزی که Outer Range روی آن مانور می‌دهد نظریه‌ها و رازهای دیوانه کننده‌ای است که در طول ساختار روایی ارائه می‌شود. چند اپیزود اول شامل گفتگوی گاوچرانی‌طور می‌باشد که جذابیت خاصی از بخشِ از یاد رفته‌ی یک جهان در برابر تولد جهانی دیگر را یادآوری می‌کند.

با وجود این، اپیزودها به اندازه کافی سرگرم هستند و عناصر ماوراء‌الطبیعی را به شکلی منطقی ارائه می‌دهند که بیننده را جذب کند.

یکی دیگر از عناصری که به ساخت یک سریال منسجم کمک می کند که هدف آن تبدیل شدن به یک اثر کالتی آینده‌نگر است، کارگردانی امی سیمتز در قسمت‌های پنجم و ششم می‌باشد که بدون اسپویل فوق العاده هستند.

سریال Outer Range یکی از آن دسته از سریال‌هایی است مانند Lost یا Severance که به آدم اجازه می‌دهد تامل کند، نظریه‌پردازی کند و سعی کند واقعیت‌ها را پیش‌بینی کند و شما را شگفت زده کند.

یک اثر کالت

چه چیزی یک اثر را «کالت» می‌سازد؟ امبرتو اکو پاسخ می‌دهد که برای احراز چنین موقعیتی، عشق‌ورزیِ مخاطبان شرطی اساسی اما ناکافی‌ست؛ اثر هنری باید جهانی خودبسنده به ارمغان آورد تا طرفدارانش بتوانند شخصیت‌ها و رویدادها را همچون جنبه‌هایی از جهان محفلی و فرقه‌ای خود یادآوری و نقل کنند.

به عنوان مثال فیلم باشگاه مشت‌زنی یک اثر کالت به حساب می‌آید. این فیلم که در ابتدا با استقبال چندانی از طرف تماشاگران مواجه نشد و در گیشه هم به هیچ وجه موفق نبود، کم کم مردم به آن علاقمند شدند به طوریکه که الان در رتبه دوازدهم ۲۵۰ فیلم برتر سایت IMDB قرار دارد.

گاومیش

سریال از یک طرف همه عناصر یک وسترن مدرن (بهترین فیلم های وسترن 2022 و 2021) را دارد، از طرف دیگر یک عنصر رازآلود را در خود ایجاد می‌کند که از لحظه‌ای که وارد ساختار روایی سریال می‌شوید کاملا شما را درگیر می‌کند. شما در همان قسمت اول با سیاه‌چاله‌ای مواجه می‌شوید، و همه چیز با پایان قسمت دوم که نشان می‌دهد خود رویال به این چاله هل داده می‌شود، در ذهن شما شکل می‌گیرد.

اما اگر دقت بالاتری را به خرج داده باشید، قطعا سرنخ‌هایی را از وجود یک سیاه‌چاله و مسئله‌ی سفر درزمانی را متوجه می‌شدید… از همان ابتدا شما با تصویر یک گاومیش کوهان دار آمریکایی با تیرهای بومیان آمریکا مواجه هستید و به همین دلیل شخصیت ایموجن پوتس که به طور ناگهانی از حضورش دلهره‌ای در دل شما شکل می‌گیرد، مهم می‌شود. شما می‌توانید حضور او را و یا مثل او را بلافاصله حس کنید.

نتیجه گیری از سریال محدوده بیرونی

تحلیل سریال Outer Range, نقد سریال محدوده بیرونی
تحلیل سریال Outer Range

به طور خلاصه، می‌توان گفت که سریال Outer Range از آن دسته از سریال‌هایی است که باید دیده شود و بواسطه‌ی تامل در لابلای ساختار روایی آن، به چگونگی وضعیت زیستمان در دنیای ناپایداری که هستیم، کمی شک کنیم.

قطعا بازیگری بی‌نظیر جاش برولین و شخصیت‌های کاریزماتیکی که در سراسر این سریال شما را شگفت‌زده می‌کنند، باعث می‌شود تا انتها بدون خستگی با این سریال همراه شوید.

نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که از جلوه‌های ویژه‌ی عجیب غریب کهه در بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های علمی تخیلی دوزاری عصر تکنولوژی خبری نیست که اذیت شوید.

“محدوده بیرونی” با قدرت شروع می‌شود – نه به دلیل جنبه رمز و رازطوری بودنش، بلکه به این دلیل که خانواده ابوت و مشکلات آنها بلافاصله به خوبی ایجاد می‌شوند. شخصیت‌های این سریال به همان اندازه که راز بزرگی که در طول ساختار روایی سریال وجود دارد، جذاب هستند.

مشخصات سریال

 • ژانر فیلم درام فیلم معمایی وسترن دلهره‌آور
 • سازنده Brian Watkins
 • آهنگسازان دنی بنسی و ساندر جوریانز
 • کشور سازنده ایالات متحده

بازیگران و شخصیت‌ها

بررسی سریال Outer Range, تحلیل سریال Outer Range, نقد سریال محدوده بیرونی
بررسی سریال Outer Range
 • جاش برولین در نقش رویال ابوت
 • لیلی تیلور در نقش سیسیلیا ابوت
 • تامارا پودمسکی در نقش معاون کلانتر جوی
 • تام پلفری در نقش پری ابوت
 • ایموجن پوتس در نقش پاییز
 • لوئیس پولمن در نقش رت ابوت
 • نوا رید در نقش بیلی تیلرسون
 • شان سیپس در نقش لوک تیلرسون
 • ایزابل آرایزا در نقش ماریا اولیوارس
 • الیو ابرکرومبی در نقش امی ابوت

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار نقد سریال Outer Range سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.