نقد فیلم نیترام 2021 (Nitram) ؛ شکار در سرزمین گوسفندان

با نقد فیلم نیترام 2021 به سراغ یکی از آخرین فیلم‌های ژانر روان‌شناسی سال 2021 می‌رویم. با نقد فیلم Nitram در فیگار همراه ما باشید.

فیلم جدید جاستین کورزل فیلمی قابل بحث‌ است و به رویدادی می‌پردازد که بر اساس دنیایی واقعی است. این فیلم به زندگی مارتین برایانت می‌پردازد که مرتکب بدترین قتل عام در تاریخ استرالیا شد: قتل عام پورت آرتور در سال 1996.

شاید تحلیل فیلم نیترام 2021 کار آسانی به نظر برسد: قصه‌ای سر راست که بر اساس واقعیت است، روایتی روان و کم افت خیز و قابل پیشبینی و بازی‌هایی استاندارد و باورپذیر. اما درین فیلم نکات خوب و بد بسیاری نهفته است که در ادامه نوشتار نقد فیلم نیترام 2021 به آن خواهم پرداخت.

نیترام در مورد اتفاقی است که طی آن برایانت 35 نفر را به قتل رساند و 23 نفر دیگر را در شهر کوچک تاسمانی زخمی کرد. شان گرانت فیلمنامه‌نویس که نویسندگی Snowtown و True History of Kelly Gang دو فیلم دیگر به کارگردانی کورزل را نیز در کارنامه خود دارد، روایت نیترام را به شیوه‌ای بسیار خودآگاه می‌سازد و هشیار است که هر سکانسی که می‌نویسد آبستنِ سکانس بعدی و در نهایت انتهای دراماتیک فیلم است. با نقد فیلم نیترام 2021 همراه ما باشید.

نقد فیلم نیترام 2021

شکار در سرزمین گوسفندان

فهرست مطالبی که در ادامه نوشتار نقد فیلم دست خدا 2021 خواهید خواند به شرح زیر است:

نقد فیلم Nitram, تحلیل فیلم نیترام 2021
نقد فیلم Nitram, تحلیل فیلم نیترام 2021

Nitram یک فیلم درام روان‌شناختی زندگی‌نامه‌ای استرالیایی محصول 2021 به کارگردانی جاستین کورزل بر اساس فیلمنامه‌ای از شان گرانت است. این فیلم حول محور زندگی و رفتار یک مرد جوان سایکوپت به نام “نیترام” (مارتین برایانت) است.

در نقد نیترام 2021 با وقایعی مواجه می‌شویم که منجر به دست داشتن نیترام در قتل عام پورت آرتور در سال 1996 در تاسمانی استرالیا شدند. ستارگان این فیلم Caleb Landry Jones، Judy Davis، Essie Davis و Anthony LaPaglia هستند.

این فیلم در 16 ژوئیه 2021 در جشنواره فیلم کن 2021 به نمایش درآمدجایی که جونز جایزه بهترین بازیگر مرد را برای بازی خود دریافت کرد. این فیلم در 30 سپتامبر 2021 اکران محدودی را در استرالیا داشت. با نقد فیلم نیترام 2021 همراه ما باشید.

تحلیل محتوایی

نقد فیلم نیترام 2021
نقد فیلم Nitram, تحلیل فیلم نیترام 2021

فیلم با مستندی خبری از نیترام واقعی آغاز می‌شود و جمله‌ی این داستان واقعی است ما را برای دیدن یک داستان واقعی آماده می‌کند. اولین برخورد ما با نیترامِ بازیگر و میمیک‌هایش رگه‌های روان پریشی او را در ما بیدار می‌کند. فیلم نیترام نقد پذیر به نظر می‌رسد.

کارگردان فیلم جاستین کورزل در حال ساخت فیلم Nitram گفت: “به طرز باورنکردنی از او می‌ترسیدم” این یک مصاحبه با جنبه عوام‌فریبانه به نظر نمی‌رسد چرا که واقعا نیترام ترسناک است. از راه‌رفتنش تا نگاه کردنش. نیترام بمبی ساعتی به نظر می‌آید که هر آن انتظار ترکیدنش می‌رود. با نقد فیلم نیترام 2021 همراه ما باشید.

نقد فیلم نیترام 2021

نقد فیلم Nitram, تحلیل فیلم نیترام 2021
نیترام واقعی

او مانند داوود گوژپشتِ هدایت است. داوود به واسطه ظاهرش و نیترام به واسطه رفتار نامتعارف و هایپراکتیوش از جامعه ترد شده و هیچ دوستی ندارد.

مردی مسلح و تنها و کنجکاو را تصور کنید که به تخته‌های موج سواری نگاه می‌کند و مادرش (با بازی جودی دیویس) از این تفریح ​​سالم او را نهی می‌کند (“من مادرت هستم من تو رو دوست دارم اما موج سواری برای تو نیست”).

بیشتر بخوانید:

و شاید همان سوال قدیمی در ذهن شکل بگیرد: “اگر هیتلر در مدرسه هنر پذیرفته می‌شد سرنوشته بشریت تغییر می‌کرد؟” این یک نمونه اولیه در مورد برخورد با مضامین محتوایی فیلم نیترام است.

با بررسی نیترام می‌بینیم که تلاش نیترام برای فرار از انزوا رنگ و بوی جلب توجه و کولی‌بازی و رفتارهای نامتعارف به خود گرفته. یعنی تا اینجای کار اکتسابی است اما جالب است بدانید ژنِ سایکوپدی در برخی انسان‌ها وجود دارد و این مسئله با شناسایی زودتر از فاجعه قابل درمان است. این ژن در نیترام به غایت موجود است. رگه‌هایی ازین ژن را در مادرش هم می‌بینیم. با نقد فیلم نیترام 2021 همراه ما باشید.

نقد فیلم Nitram

نقد فیلم Nitram, تحلیل فیلم نیترام 2021
نقد فیلم Nitram, تحلیل فیلم نیترام 2021

البته به نظر می‌رسد مادر توانسته هیجانات سادیستی خود را سرکوب کرده است. سکوت او در هنگام کتک خوردن شوهرش به دست نیترام و خون‌سردیش به هنگام مرگ او گواه این مطلب است.

نیترام در روند داستان پیش می‌رود تا جایی که با هلن آشنا می‌شود. این اولین نقطه عطف داستان فیلم نیترام است. هلن همانند نیترام از مشکلات عدیده روانی رنج می‌برد و دیوانه چو دیوانه ببیند خوشش آید. رابطه نامتعارفی بین نیترام و هلن برگزار می‌شود که برای بنده بسیار لذت بخش بود.

بیشتر بخوانید:

ازین جهت که کارگردان با هوشمندی تمام پیش زمینه را در دل فیلم کاشته بود و وقتی این دو با همدیگر دوست می‌شوند این رابطه نامتعارف به هیچ وجه مخاطب را آزار نمی‌دهد و به شعور مخاطب توهین نمی‌کند.

به نظر می‌رسد هلن شوگر مامامی نیترام شده (بدون معاشقه) و به واسطه ریخت و قیافه جذاب نیترام از او خوشش می‌آید. در حدی که تمام رفتارهای غریبش از نظر هلن عادی به نظر می‌آیند. البته از جهت روانی زنی تنها و پولدا در دهه 60 زندگی‌اش راه‌های زیادی را برای ورود به ذهنش باز گذاشته. با نقد فیلم نیترام 2021 همراه ما باشید.

بررسی نیترام

فیلم نیترام نقد, بررسی نیترام
فیلم نیترام نقد, بررسی نیترام

درین بین نمی‌توانم از دیالوگ ملال‌آور میان هلن و مادر نیترام به راحتی گذر کنم. در کل این فیلم عاری از ریتم و تپمو است و داستان و انتهای احتمالا دراماتیکش است که انسان را با فیلم همراه می‌کند.

حالا نمی‌دانم در کنار این ریتمِ صفر کارگردان چطور و با چه دل و جراتی دیالوگی را به تصویر می‌کشد که ریتم را وارد شتاب منفی می‌کند. مقصودم دیالوگی است که در کافه میانشان در حال ردو بدل شدن است و مادر نیترام سعی می‌کند از جنس رابطه این دو خبردار شود. با نقد فیلم نیترام 2021 همراه ما باشید.

فیلم نیترام نقد

داستان فیلم نیترام, بازیگر فیلم نیترام
داستان فیلم نیترام, بازیگر فیلم نیترام

اولین تضاد میان نیترام و هلن بر سر اسلحه است. هلن شخصیتی آرام و صلح‌جو است و نیترام متضادِ او. این تضاد پیش می‌رود و هلن با اصرار سعی در نفهمیدن پتانسیل خراب‌کاری نیترام دارد. تا جایی که نیترام با دیوانه‌بازی‌هایش هلن را به کشتن می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

این‌جا نقطه عطف دوم فیلم است. نیترام اولین قتلش را انجام می‌دهد. قتلی غیر عمد که روان نیترام را تحت تاثیر قرار می‌دهد و او با عذاب وجدانِ ناشی از این حادثه جریح‌تر از قبل می‌شود.

این جراحت تا جایی پیش می‌رود که او قتل‌های دوم سوم و دسته جمعی خود را مرتکب می‌شود. موجی بودن موهای نیترام قرابت جالبی با رفتارِ موجیِ او و حتی علاقه‌اش به امواج و موج‌سوای دارد. با نقد فیلم نیترام 2021 همراه ما باشید.

تحلیل فرمالیستی

بازیگر فیلم نیترام, نیترام واقعی
بازیگر فیلم نیترام, نیترام واقعی

اولین چیزی که در فرم جلب توجه می‌کند استفاده از رنگ‌های سرد در فیلم است. استفاده خوب و بجا از مناظر لوکیشنی که در آن فیلم‌برداری اتفاق می‌افتد هم تحسین برانگیز است. با نقد فیلم نیترام 2021 همراه ما باشید.

قاب‌های خلاقانه تک و توک در فیلم دیده می‌شود و کارگردان اور شولدرهای مدرن و چشم نوازی را فیلم‌برداری کرده است. در برخی از اور شولدرها سه نفر را می‌بینیم: کسی که شانه و پشتش در تصویر است (فلو)، کسی که در میانه نشسته (فلو) و کاراکتر هدف در منتهی الیه تصویر (فوکوس).

تحلیل فیلم نیترام

بررسی نیترام, داستان فیلم نیترام
بررسی نیترام, داستان فیلم نیترام

قتل‌های دوم و سوم نیترام در سکانس پلانی جذاب به بیننده عرضه شد: دوربین روی صندلی پشت ماشین ثابت است. نیترام پیدا می‌شود اسلحه را برمی‌دارد می‌رود انتقام پدرش را از مالکان خانه‌ای که پیشتر پدرش می‌خواست آن را بخرد، می‌گیرد و می‌آید و ماشین را روشن می‌کند و می‌رود. به همین سادگی و با نهایت جذابیت می‌توان یک صحنه قتل را نشان داد (برسد به دستِ مسعود کیمیایی).

بازیگر فیلم نیترام، Caleb Landry Jones به خاطر بازی‌ بی‌تکلفش که بدون اغراق‌های مرسومِ این نوع نقش‌ها می‌باشد، قابل تحسین است. او به خوبی و روان بازی می‌کند و تکنیکی که در بازی به نمایش می‌گذارد آموزشی است.

در نهایت باید اذعان کرد این فیلم بی‌ادعا و با رگه‌های روان‌شناسانه بود. مختصر و مفید خودش را ایراد کرد و از دنیای ذهنی‌مان خارج شد. البته آثار خوبی هم روی آن گذاشت.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار نقد فیلم نیترام 2021 سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد‌ها و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسندگی مهمان کلیک نمایید.


One thought on “نقد فیلم نیترام 2021 (Nitram) ؛ شکار در سرزمین گوسفندان

  1. با اینکه فیلم از داستان واقعی بود و فضا و مکان واقعه با فیلم(2003) elephant متفاوت ولی در طول فیلم و حتی بعد از فیلم بیشتر صحنه های شاهکار گاس ون سنت در ذهن تداعی میشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *