بازی های Battle Royale ؛ نگاهی به یکی از محبوب ترین سبک های گیم

واژه‌ی بتل رویال (Battle Royale) این روز‌ها در دنیای بازی‌های آنلاین بسیار شنیده می‌شود. این سبک از بازی خیلی زود به یکی از محبوب‌ترین سبک بازی ‌های ویدیویی تبدیل شد. در ادامه مطلب بازی های Battle Royale با ما در فیگار همراه باشید.

سبک Battle Royale را می‌توان ترکیبی هیجان‌انگیز از چند سبک مختلف بازی‌ها دانست. همه چیز از فیلم‌های Hunger Games در سال ۲۰۱۲ شروع شد. به دلیل محبوبیت این فیلم، یک ماد برای بازی Minecraft ساخته شد که در آن، بازیکنان باید با جمع‌آوری منابع در بازی و تقویت خود، با سایر بازیکنان به رقابت بپردازند.

ایده‌ی جمع‌آوری منابع و زنده ماندن در یک بازی پرخطر، ریشه اصلی بازی‌های ژانر بقا (Survival) مانند The Forest و Don’t Starve بود و ترکیب آن با رقابت بازیکنان به صورت آنلاین، سبک بتل رویال را متولد کرد.

نام این توسط بازی PlayerUnknown’s Battlegrounds  یا همان PUBG  بر سر زبان‌ها افتاد.

بازی های Battle Royale ؛ بازی های پایه گزار Battle Royale

نگاهی به یکی از محبوب ترین سبک های گیم

فهرست مطالبی که در ادامه نوشتار بازی های Battle Royale خواهید خواند به شرح زیر میباشد:

  • بازی های پایه گذار Battle Royale
  • دلیل محبوبیت این سبک
  • خلاقیت بازی ها در این سبک
  • بتل رویال به سبک های مختلف
  • مسابقات ورزش‌های الکترونیک Esports
  • کلام آخر
بازی های Battle Royale ؛ نگاهی به یکی از محبوب ترین سبک های گیم
بازی های Battle Royale ؛ نگاهی به یکی از محبوب ترین سبک های گیم

PUBG اولین بازی نبود که سبک بتل رویال را معرفی می‌کرد؛ قبل از این، بازی موبایل Btooom! Online برای اولین بار از این سبک استفاده کرد. اما نتوانست محبوبیت زیادی را در بین بازیکنان پیدا کند. با افزایش محبوبیت PUBG، شرکت‌های دیگری هم دست به کار شده و شروع به استفاده از این سبک محبوب کردند.

شرکت هایی مانند اپیک‌گیمز که بازی Fortnite را ساخته که یکی از موفق‌ترین بازی های بتل رویال است. همچنین چندین شرکت دیگر هم وارد ساخت بازی های در این سبک شده اند. با انتشار این بازی در سپتامبر ۲۰۱۷ ژانر بتل رویال دیگر تنها به مادهای سرگرم‌کننده یا یک پروژه‌ی در حال ساخت محدود نمی‌شد.

شهرت بازی های PUBG و Fortnite باعث شد تا این سبک به رقیبی قوی برای سبک های شوتر آنلاین تبدیل شود و بازی های قدرتمندی هم چون Call of Duty و Battlefield را هم به چالش بکشد.

بازی های Battle Royale ؛ نگاهی به یکی از محبوب ترین سبک های گیم
بازی های Battle Royale ؛ نگاهی به یکی از محبوب ترین سبک های گیم

دلیل محبوبیت این سبک ؛ بازی های Battle Royale

مهم‌ترین عامل محبوبیت ابتدایی این سبک، اتفاقات عجیب و غریب و در عین حال، جالب و طنز بود که در اثر رقابت بازیکنان اتفاق می‌افتاد. در این عناوین ده‌ها بازیکن با دستان خالی وارد میدان نبرد می‌شدند.

از آنجایی که بازی‌های بتل رویال Respawn ندارند و بازیکنان نمی‌توانند پس از مرگ، مجدداً به بازی برگردند و آن ها تنها یک بار فرصت مبارزه با دیگران را دارند، گاهی هنگام پیدا کردن تجهیزات و سلاح مناسب یا در امان ماندن از دست دشمن، اتفافات طنز و هیجان‌انگیزی رخ می‌داد.

بزرگ بودن نقشه در بازی‌های Battle Royale هم از دیگر عوامل محبوبیت آن‌ها است. تا قبل از معروف شدن این بازی‌ها، بازی هایی مثل Battlefield تا ۶۴ بازیکن را در دو تیم مقابل یکدیگر قرار می‌دادند و به این وسیله، نبردهایی بزرگ و جالبی را رقم می‌زدند، اما در سبک بتل‌ رویال تعداد بازیکنان بسیار بیشتر از این مقدار است.

نقشه‌ های بازی PUBG و Fortnite می‌توانند تا ۱۰۰ بازیکن را در برابر یکدیگر قرار دهند. تقریبا در تمامی بازی‌های آنلاین در سبک‌های مختلف، بازیکنان در گذر زمان و با پیشرفت در بازی، توانایی‌ها و تجهیزات و سلاح های قوی‌تری به دست می‌آورند.

به همین دلیل، یک بازیکن تازه‌کار شانس کمی برای پیروزی در برابر یک بازیکن Pro Player ندارد. ولی در سبک بتل رویال، هیچ فردی با سلاح‌ و تجهیزات تقویت شده وارد میدان نمی‌شود و همین امر باعث میشود که پیروزی در این سبک بین همه بازیکنان تقریباً مساوی باشد.

در نهایت، مهم‌ترین عامل محبوبیت سبک بتل رویال را باید غیرقابل پیشبینی بودن آن دانست. سبک های آنلاین دیگر دارای قوانین، اهداف و اصول و امتیازبندی‌های مختلفی هستند. بازیکنان برای پیروزی باید در کنار تلاش برای رقابت با دیگر بازیکنان، با انجام کار های مختلف رتبه‌ی خود و تیمشان را در مدت زمان هر راند از بازی بالا ببرند.

با این حال، سبک بتل رویال به شکل دیگری است. تنها یک قانون در سبک بتل رویال وجود دارد: آخرین کسی که در بازی زنده بماند، برنده‌ی است. در این بازی‌ها مهم‌ نیست که شما چند نفر را قبل از مرگ خود کشته باشید یا چقدر حرفه ای بازی کنید؛ چیزی به نام رتبه و امتیاز در این بازی‌ها اهمیت ندارد و تنها هدف، زنده ماندن تا آخرین لحظه‌ی بازی است.

به همین دلیل، گاهی در طول بازی‌های بتل رویال برخی بازیکنان برای افزایش شانس موفقیت خود نوعی اتحاد موقت با همدیگر ایجاد می‌کنند. جهان بزرگ و بی‌قانون سبک بتل رویال در کنار اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی بین بازیکنان، مبارزات بتل رویال را بسیار جالب و سرگرم کننده می‌کند.

بازی های Battle Royale ؛ نگاهی به یکی از محبوب ترین سبک های گیم
بازی های Battle Royale ؛ نگاهی به یکی از محبوب ترین سبک های گیم

خلاقیت بازی ها در این سبک ؛ بازی های Battle Royale

بازی‌های ابتدایی این ژانر مثل The Culling و PUBG تنها بر مبارزات و جستجو برای یافتن امکانات مختلف تمرکز داشتند، اما با معرفی عناوین بیشتر در این سبک، عناصر جذاب و تازه‌ای هم به آن اضافه شد. بازی محبوب Fortnite عنصر ساخت و ساز را به بازی اضافه کرد. در این بازی سرعت و خلاقیت در ساخت یک سنگر چوبی به اندازه‌ی دقت در تیراندازی و مبارزه اهمیت داشت. به لطف همین عنصر، خلاقیت بازیکنان می‌توانست سرنوشت یک دوئل را به کلی تغییر دهد.

عنوان Apex Legends انقلابی بزرگ در این سبک بود. این بازی مکانیزم‌های لازم را برای رقابت گروهی را به بازی‌های بتل رویال اضافه کرد. در این بازی، بازیکنان دیگر نیازی نبود برای ارتباط با هم تیمی‌های خود از میکروفن یا چت کردن استفاده کنند.

در این بازی می‌توانید تنها با فشردن چند دکمه، محل دشمن یا مشخص کردن مقصد بعدی را به هم تیمی‌هایتان نشان دهید. از طرف دیگر، شخصیت‌های بازی Apex Legends هرکدام توانایی‌ های خاصی داشتند و بازیکنان حالا با توجه به سبک بازی خود، شخصیت مورد علاقه خود را انتخاب می‌کردند؛

به عبارت دیگر، Apex Legends در عین داشتن سبک ژانر بتل رویال، تنوع و خلاقیت فوق‌العاده‌ای به این سبک آورد.

بازی های Battle Royale ؛ نگاهی به یکی از محبوب ترین سبک های گیم
بازی های Battle Royale ؛ نگاهی به یکی از محبوب ترین سبک های گیم

بتل رویال به سبک های مختلف ؛ بازی های Battle Royale

سبک بتل رویال حتی عنوان های قدیمی را هم وادار به ساخت این سبک از بازی کرده اند. شرکت اکتیویژن با ساخت Call of Duty: Black Ops ، برای اولین بار در تاریخ این عنوان، بخش داستانی را از بازی به کلی حذف کرد و جای آن یک حالت بتل رویال در بازی قرار داد.

این شرکت به تازگی پا را از این هم فراتر گذاشته و Call of Duty: Warzone را به صورت رایگان در اختیار بازیکنان قرار داده است. این حالت، یک تجربه‌ی بتل رویال‌ در دل بازی Call of Duty: Modern Warfare است که ۱۵۰ بازیکن را در یک نقشه‌ی بسیار بزرگ با یکدیگر رو به رو می‌کند.

بازی یاد شده، امکان بودن در تیم‌های ۱ تا ۴ نفره و استفاده از وسایل نقلیه‌ مختلف را به بازیکنان می‌دهد، اما مهم‌ترین خلاقیت آن، درست در لحظه‌ی مرگ بازیکنان گنجانده شده است.

در بازی Call of Duty: Warzone بازیکنان پس از مرگ بازیکن را به یک گولاگ (زندان‌های مخوف جماهیر شوروی) می‌برند و در این فضای کوچک باید با یک بازیکن دیگر Duel کنند؛ برنده‌ی این دوئل فرصت دوباره ای پیدا می‌کند تا تنها یک بار دیگر به نقشه‌ی بازی وارد شود.


بیشتر بخوانید:

تنظیمات بازی Resident Evil Village

مشکلات فصل جدید بازی Apex Legends


با گذشت تعداد بازیکنان این اثر از ۶۰ میلیون نفر تنها در چند ماه، شرکت Activision وعده داده تا در آینده‌ی نزدیک، تعداد بازیکنان در هر راند از این بازی را به ۲۰۰ نفر افزایش دهد. حالت بتل رویال تنها به بازی‌های اکشن و مبارزه‌ای محدود نمی‌شود. عناوینی مثل Forza Horizon 4 و Tetris 99 این سبک از رقابت را به ژانر ماشین‌رانی و پازل درآورده‌اند.

در حالت بتل رویال Forza Horizon 4 که The Eliminator نام دارد، ۷۲ بازیکن با یک مدل ماشین (1965 Mini Cooper S) وارد بازی می‌شوند و باید برای پیدا کردن خودروی قوی‌تر و ماندن در گردونه‌ی رقابت، با سایر بازیکنان روبه‌رو شوند.

در حالت بتل رویال Tetris 99 هم همانطور که از نام بازی پیداست، ۹۹ بازیکن باید با فرستادن آجرهای به درد نخور به بازی Tetris یکدیگر، تمام تلاش خود را برای شکست حریفان به کار بگیرند. موارد یاد شده فقط مثال هایی از بیشمار مثال برای این سبک بسیار موفق است که بسیار نوآورانه عمل کرده است.

بازی های Battle Royale ؛ نگاهی به یکی از محبوب ترین سبک های گیم
بازی های Battle Royale ؛ نگاهی به یکی از محبوب ترین سبک های گیم

مسابقات ورزش‌های الکترونیک (Esports) ؛ بازی های Battle Royale

استقبال بازیکنان از این سبک، حتی پای آن‌ را به مسابقات ورزش‌های الکترونیک (Esports) هم باز کرد. در سال ۲۰۱۸ میلادی، اولین دوره از مسابقات جهانی PUBG به نام PGI Global Invitational برگذار شد و ۸۰ بازیکن از سرتاسر دنیا در قالب ۲۰ تیم برای رسیدن به جایزه‌ی یک میلیون دلاری آن به رقابت پرداختند. شرکت اپیک گیمز هم درست یک سال بعد، مسابقات جهانی Fortnite World Cup را با جایزه‌ی ۳۰ میلیون دلاری برگذار کرد. سبک بتل رویال، مقیاس نبردهای آنلاین را به شکل قابل توجهی گسترش داد.

سبک بتل رویال در طول سه سال نوآوری بی سابقه ای را وارد عرصه گیمینگ کرد و تنوع زیادی را در هر بازی برای بازیکنان و بازی‌سازان به ارمغان آورد.

کلام آخر ؛ بازی های Battle Royale

بازی های Battle Royale جای خود را در میان عناوین بزرگ صنعت بازی‌های ویدیویی پیدا کرده و طرفداران زیادی هم دارند. این سبک توانست مقیاس و محبوبیت بازی‌های آنلاین را بیشتر از گذشته افزایش دهد و درآمد زیادی برای این سبک از بین سبک های دنیای گیم ایجاد کند. مسیری که بتل رویال در سال‌های اخیر طی کرده، با خلاقیت ‌های بسیاری همراه بوده و مخاطبان تازه‌ای به جهان بازی ها آورده است.

با ورود سبک بتل رویال به رقابت‌های جهانی و ورزش‌های الکترونیک، به این راحتی ها نمی توان از جایگاه آن‌ها در صنعت بازی‌سازی صرف نظر کرد. این سبک، ترکیبی هوشمندانه از عناصر محبوب ژانرهای مختلف است و باید بدون تعصب، آن را مرحله‌ی تازه‌ای از تکامل بازی‌های ویدیویی دانست.


بیشتر بخوانید:

رکورد جالب بازی Skyrim ؛ قتل عام تمامی موجودات بازی Skyrim توسط یک گیمر

بازی Total War Warhammer 3 ؛ بزرگتر و چالش برانگیزتر از همیشه

چند حقیقت ساده که گیمرها نمیدانند ؛ حقایقی که خیلی از گیمرها از آن بی خبرند

نقد و بررسی Assassin’s Creed Valhalla Wrath of the Druids ؛ اکسپنشن جدید


نظر شما راجع به بازی های Battle Royale و جایگاه آن ها در دنیای گیم چیست؟ شما چه بازی بتل رویالی را بازی می کنید؟ آیا از وجود تمامی عناوین یاد خبر داشتید؟ نظرات و افکار خود را با ما در قسمت نظرات سایت فیگار به اشتراک بگذارید.


One thought on “بازی های Battle Royale ؛ نگاهی به یکی از محبوب ترین سبک های گیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *