نقد فیلم Pink Skies Ahead (2020) ؛ درمان و رو به رویی با واقعیت

در این نوشتار به نقد فیلم Pink Skies Ahead به کارگردانی کلی آکسفورد میپردازیم. در ادامه با سایت فیگار همراه باشید تا به بررسی و نقد فیلم آسمان های صورتی پیش رو بپردازیم.

وینونا 20 ساله (جسیکا باردن) یک دخترک ریز اندام با موهایی آبی و اختلال اعصاب است که در اواخر دهه 90 میلادی به تازگی دانشگاه را ترک کرده و با خانواده ی خود زندگی میکند. او با یک رژیم غذایی از Slurpees یا به قول معروف “freezes” که شامل نوشابه و آب نبات میشود، زندگی میکند.

علاوه بر این، او در معرض عدم اعتماد به نفس، با افکاری شکست خورده و همینطور فشارهای بیرونی خانواده، به خصوص پاملا (مارسیا گی هاردن) که نقش مادر را ایفا میکند، قرار دارد.

در طول سال ها، نگرانی ها و اضطراب شدید وی، به صورت بیماری های جسمی بروز کرده و پزشک متخصص اطفال، کاتن (هنری وینکلر) مسئولیت پیگیری این پرونده را به عهده دارد. اگرچه آخرین بیماری او باعث میشود تا سرانجام یک تشخیص کلی و جامع داده شود؛ او مبتلا به یک اختلال اضطرابی جدی است.

نقد فیلم Pink Skies Ahead (2020)

آسمان های صورتی پیش رو

فهرست مطالبی که در ادامه این نوشتار خواهید خواند به شرح زیر میباشد:

 • تجربه ی شخصی
 • من کاملا خوبم!
 • انکار واقعیت
 • اوضاع بهم ریخته میشود.
 • بازیگری
 • تلاش و جسارت کارگردان
 • جایگاه فیلم
 • درمان و رو به رویی با واقعیت
نقد فیلم Pink Skies Ahead ؛ نقد فیلم آسمان های صورتی پیش رو
نقد فیلم Pink Skies Ahead ؛ نقد فیلم آسمان های صورتی پیش رو

وی در تلاش است اختلال اضطرابی که به او نسبت داده شده را انکار کند. کارگردان با موفقیت یک تصویر کاملاً خاص از آنچه که بیماری روانی به نظر میرسد ایجاد کرده است. این فیلم سعی دارد همه ی جوانب بیماری اضطراب را نشان داده و تعریف دوباره ای از سلامت روان را به نمایش بگذارد.

نکته مهمی که میشود به آن اشاره کرد این است که تنظیم داستان در سال 1998، با موسیقی متن فیلم (Smashing Pumpkins and Hole) انجام میشود. طراحی لباس ها، همراه با نوستالژی است.

تجربه ی شخصی ؛ نقد فیلم Pink Skies Ahead (2020)

فیلم آسمان های صورتی پیش رو تصویری آشکار از اختلال اضطراب که یک مسئله بهداشت روانی بسیار رایج است. تصادفی نیست (Pink Skies Ahead) به کارگردانی کلی آکسفورد نام اختصاری “Public Service Announcement” را دارد زیرا به طور مشابه، به عنوان زنگ هشدار برای کسانی است که در معرض انکار قرار دارند یا در سکوت با اختلال اضطراب مبارزه میکنند.

نقد فیلم Pink Skies Ahead ؛ نقد فیلم آسمان های صورتی پیش رو
نقد فیلم Pink Skies Ahead ؛ نقد فیلم آسمان های صورتی پیش رو

کارگردان کوشیده علاوه بر شخصیت پردازی های قوی، راجع به مطالعه شخصیت یک زن که در هر حال در پی انکار حقیقت خویش است صحبت کند. کلی آکسفورد، کارگردان و نویسنده ی فیلم، قهرمان داستان را جوری به نمایش میگذارد که تلاش میکند تا خودش را متقاعد کند که همه چیز خوب است، در حالی که فیلم کیفیت پایین زندگی وینونا را با حوادثی که زندگی او را احاطه کرده است، نشان میدهد. این فیلم تنش ظریف و پیچیده ای دارد که آنقدر دست کم گرفته میشود که مخاطب را به خود جلب میکند.

این فیلم بر اساس مقاله ی شخصی کارگردان به نام “No Real Danger” به معنای “بدون خطر واقعی” است. وی درگیر مسائلی درباره ی مشکلات بهداشت روانی خویش بود، پس این فیلم را با داستانی طنز و کمدی، در تصویری کاملاً صادقانه، خام و افشاگرانه به تصویر میکشد که ویژگی کارگردانی جسور میباشد.

آسمان های صورتی پیش رو ساختاری کاملاً غیر متعارف دارد و کارگردان به دلیل داشتن تجربه ی شخصی و علم بر بیماری اضطراب، به خوبی این موضوع را که با تشخیص زودتر، بهبود بیشتر به همراه دارد را به تصویر کشیده است.

من کاملا خوبم ؛ نقد فیلم Pink Skies Ahead

طی 10 دقیقه اول فیلم، پزشک وینونا (متخصص اطفال – با بازی وینکلر) سابقه ی طولانی بیماری، که همگی نشان دهنده یک اختلال اضطرابی است را نشان میدهد. همه در اطراف وینونا با درجه های مختلف موافق این بیماری هستند. مخاطب کاملا حس میکند که وینونا احتمالاً باید به یک درمانگر مراجعه کند، پیشنهادی که  وینونا به سرعت رد میکند زیرا معتقد است کاملاً خوب است. “totally okay”

نقد فیلم Pink Skies Ahead ؛ نقد فیلم آسمان های صورتی پیش رو
نقد فیلم Pink Skies Ahead ؛ نقد فیلم آسمان های صورتی پیش رو

تمام این داستان ها تقریباً در اوایل فیلم اتفاق میوفتد و باقی فیلم، فقط مانند کشیدن و پرت کردن نارنجک برای انفجار است و این همان چیزی است که آسمانهای صورتی را به یک ساعت جذاب تبدیل میکند.

وینونا در بیشتر مواقع به نظر میرسد “طبیعی” است. هیچ نشان پر رنگی برای تایید بیماری وجود ندارد. البته که نقش اول فیلم، (وینونا) پرخاشگر و غیر قابل کنترل است، اما تعداد زیادی فیلم با قهرمانان سست عنصر وجود دارد که فقط باید زندگی خود را “کشف کنند”.

(جسیکا باردن) بازیگر اصلی فیلم است، زیرا او با ظرافت راهی را یافته تا به بهترین شکل ممکن درگیری خود با این بیماری را نشان دهد. او شخصیتی نیست که به نظر برسد رو به دیوانگی است.

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم مارپیچ Spiral 2021

نقد فیلم Enfant Terrible (بچه بد 2021)

باردن بیماری اضطراب را جوری به تصویر میکشد که شخص کاملاً قادر به زندگی روزمره است اما در پس زمینه ی زندگی، کاملاً برای کنار آمدن با اختلالی که وجود دارد، خام و بی تجربه است. تماشاگران تماشا میکنند که او آرام آرام جبهه ی خود را برای منکر شدن بیماری، از دست میدهد و زندگی اش تقریباً از هرجهات بهتر میشود.

انکار واقعیت ؛ نقد فیلم Pink Skies Ahead (2020)

وینونا در زندگی اش به نقطه ی عجیبی میرسد: به نظر میرسد هر چقدر تلاش میکند آزمون رانندگی خود را قبول شود، غیرممکن تر میشود. او نویسنده ای مشتاق است که تحصیلات خود را رها کرده و دوباره با پدر و مادرش زندگی میکند.

او هنوز هم پیش همان پزشکی میرود که کل زندگی اش پزشکش بوده است، یک متخصص اطفال مهربان و شیرین (هنری وینکلر). او تشخیص میدهد وینونا دارای یک اختلال اضطرابی است و به یک درمانگر احتیاج دارد.

نقد فیلم Pink Skies Ahead ؛ نقد فیلم آسمان های صورتی پیش رو
نقد فیلم Pink Skies Ahead ؛ نقد فیلم آسمان های صورتی پیش رو

وینونا سریعاً این ایده را که او دچار بیماری روان و اضطراب میباشد را کاملا رد میکند، زیرا او قبلاً هرگز دچار حمله ی عصبی نشده است. وینونا از باور آن امتناع میکند و زندگی را همانطور که قبلا بود، ادامه میدهد.

اوضاع بهم ریخته میشود ؛ نقد فیلم Pink Skies Ahead (2020)

در این بین پدر و مادرش اعلام کرده اند که در حال جابه جایی از خانه خود در دره سان فرناندو به یک آپارتمان کوچک در وست ساید هستند. این امر باعث ایجاد تحول در سبک زندگی آرام او می شود، او برای درمان به  درمانگر ارجاع شده، دکتر مونرو (مری جی. Blige) او با چند نفر بیمار دیگر به گفتگو درمانی میپردازد، اما از آنجا که علائم مشابه آنها را ندارد، احساس میکند یک فرد کاملا جدای از آنهاست.

در همین زمان، وینونا متوجه میشود که پدرش رابرت (مایکل مک کین) در حال کار با یک زن مرموز است، بنابراین با ایجاد حواشی بیشتر در زندگی شخصی خود، ذهنش را مجبور به تمرکز بر روی مسائل خود میکند.

بازیگری ؛ نقد فیلم Pink Skies Ahead (2020)

باردن با نگرش زنانه، صدای خشنی و غرایز طبیعی و ظریف، در واقع یک بازیگر جذاب است. اما این مک کین است که او را  به کارهای لطیف و آسیب پذیر روی می آورد. او و باردن هر وقت در صحنه ای با هم قرار میگیرند، ترکیب عالی ای دارند، خواه این موضوع بخاطر خنده درمورد یک هدیه احمقانه باشد، یا اینکه از نظر احساسی در یک بحث و گفتگو به سر ببرند. یک پویایی شیرین بین رابطه ی پدر و دختر وجود دارد که به فیلم عمق و بعد بیشتری می افزاید.

نقد فیلم Pink Skies Ahead ؛ نقد فیلم آسمان های صورتی پیش رو
نقد فیلم Pink Skies Ahead ؛ نقد فیلم آسمان های صورتی پیش رو

بازیگران ثانویه نیز عملکرد خوبی در ایفای نقش دارند. صدای روشنفکرانه وینونا، سست عنصر و دست و پا چلفتی بودن ادی (روزا سالازار) و اعتماد به نفس شیرین استیفا، تصویر زنانه ای از روابط دوستانه را ارائه می دهند.

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم Four Good Days (چهار روز خوب 2020)

نقد فیلم Mainstream (جریان اصلی 2020)

وینونا بن (لوئیس پولمن) دوست پسر او با تحصیلات دانشگاهی، مصداق پسر موفقی است که بیشتر خانمها جذبش میشنوند. در رابطه ی این دو، یک نیروی قدرتمندی وجود دارد که در طی فیلم به ماموریت وینونا کمک میکند.

تلاش و جسارت کارگردان ؛ نقد فیلم Pink Skies Ahead (2020)

از نظر زیبایی شناختی، کارگردان فیلم (آکسفورد) ما را کاملاً در حملات وحشت اجتناب ناپذیر وینونا غرق میکند، بنابراین ما میتوانیم از ویژگی های بی امان و سرکوبگر او مطلع شویم.

او و (چارلی ساروف) فیلمبردار فیلم، به طرز ماهرانه ای از دنیای بزرگسالان پا به دنیای جوانان در خارج از منزل، تا فضای اشباع شده داخل بارها و رستوران میگذارند. آکسفورد، نویسنده ای متبحر، نثر رنگین و توصیفی خود را از طریق روایت وینونا، برای تقویت دید قهرمان در هم می آمیزد، نه خودشیفتگی نویسنده.

به طور کلی، این فیلم در پیشگیری و درمان بیماری های روانی، جلوگیری از تحریک آن به واسطه ی صحبت یا گفتگو، قابل احترام است. در فیلم گفتگوی درمانی به عنوان مراقبت های اولیه نشان داده میشود و استفاده از دارو هرگز ذکر نشده است. بیشترین ضرر این بیماری، در صورت عدم درمان، توانایی آن در متلاشی کردن فرد است.

جایگاه فیلم ؛ نقد فیلم Pink Skies Ahead (2020)

یکی از آثار ارزشمند در زمینه نمایش های دراماتیک بزرگسالان است. این فیلم بر اساس زندگی نامه ای از نویسنده/کارگردان (کلی آکسفورد) که درگیر مبارزه با اضطراب است، ساخته شده است.

نقد فیلم Pink Skies Ahead ؛ نقد فیلم آسمان های صورتی پیش رو
نقد فیلم Pink Skies Ahead ؛ نقد فیلم آسمان های صورتی پیش رو

مخاطب همراه با وینونا (جسیکا باردن) با مشخصات و علائم این بیماری آشنا میشود. آسمان های صورتی پیش رو به عنوان دریچه ای رو به زندگی واقعی وینونا عمل میکند، از تشخیص، تا ناباوری، تا کنار آمدن با بیماری و زندگی روزمره.

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم Separation (جدایی 2021)

نقد فیلم Wrath Of Man (خشم انسان 2021)

از هر 5 نفر یک نفر بیماری روانی را تجربه میکند، که به وضوح انگیزه اصلی (کلی آکسفورد) برای به اشتراک گذاشتن این داستان با جهان بود. هرچه آگاهی در مورد چگونگی زندگی با وجود بیماری های روانی را گسترش دهیم، از بسیاری از انگ های ناعادلانه دور خواهیم شد.

درمان و رو به رویی با واقعیت ؛ نقد فیلم Pink Skies Ahead (2020)

نیمه اول فیلم برای آگاهی و شناخت شخصیت وینونا است که توسط والدین وینونا (مارسیا گی هاردن و مایکل مک کین) و دوستان نزدیکش (اودیا راش و رزا سالازار) به تصویر کشیده شده است.

دوستان او فکر میکنند وینونا به شدت حساس و عصبی است. این شخصیت برای اولین بار نزد یک درمانگر (مری جی. بلیژ) میرود و به عمیق ترین و تاریک ترین راز خود اعتراف میکند:

من فکر میکنم یک احمق هستم.

رابطه او با بن (لوئیس پولمن) بسیار دوست داشتنی است و بهترین استعداد های او را شکوفا میکند.

بعد از اینکه اختلال وینونا شروع به آشکار شدن میکند، جسیکا باردن با عملکرد طبیعی شروع به کاوش در لایه های عمیق شخصیتی وینونا شده و خود را کاملا مجذوب و شوکه میبند.

تقریبا هر کسی میتواند حتی با داشتن اضطراب، با بقیه ارتباط برقرار کند، اما این امر آن ها را به اعماق تاریک شخصیتشان میبرد که هرگز نمیخواهید تصور کنید. باردن بااعتماد به نفس، آسیب پذیری و اعتقاد به بلندی ها و پستی های وینونا را دستکاری میکند. مدتها ناامیدکننده میگذرد و طول میکشد تا وینونا بپذیرد که با مشکل روبروست، اما این بخشی از راهی است که ما با او طی می کنیم.

بیشتر بخوانید:

نقد سریال Jupiters Legacy (میراث ژوپیتر 2021)

نقد فیلم Justice Society: World War II (جامعه عدالت 2021)

موارد بسیار زیادی وجود دارد که این فیلم را نسبت به بیشتر درام های نوجوانان متفاوت میسازد، ولی مهمترین آن، نبرد با سلامت روان است. با صحنه هایی شامل مصاحبه های شغلی، معاشقه و اتفاق های فاجعه بار رو به رو میشویم. ما سفر وینونا را دنبال میکنیم اما در اصل، شما باید خودتان را در او تماشا کنید و کشف کنید.

عوامل فیلم ؛ نقد فیلم Pink Skies Ahead (2020)

 • کارگردان: کلی آکسفورد
 • تهیه‌کننده: کلی آکسفورد
 • بازیگران: روزا سالازار، جسیکا باردن، مارسیا گی هاردن، مایکل مک کین، دوان بوستیک و ملورا والترز
 • تدوین: سارا بث و شاپیرو
 • کشور: USA
 • زمان : 1 ساعت و 34 دقیقه

در پایان میتوان گفت Pink Skies Ahead (2020) یک فیلم هیجان انگیز و سرگرم کننده است با تاکید بر سلامت روان که حرف های ارزشمندی برای گفتن دارد. این فیلم در سایت IMDb با امتیاز 6.1 ثبت و در  18 October 2020 در آمریکا اکران شده است.

با توجه به  شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان و قرنطینه های پی در پی، آسیب های روانی به خصوص اختلال اضطراب افزایش یافته و آمار نشان میدهد افراد در سراسر جهان با استرس و اضطراب ناشی از بیماری همه گیر دست و پنجه نرم میکنند. دیدن این فیلم در این ایام خالی از لطف نخواهد بود.

بیشتر بخوانید:

در ادامه میتوانید نظرات خود را در خصوص فیلم Pink Skies Ahead (2020) در بخش کامنت ها با سایت فیگار در میان بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *