فصل 2 سریال بیداری سلجوقیان بزرگ ؛ نقد و بررسی سریال آلپ ارسلان

در نوشتار جدید فیگار در رابطه با زمان پخش فصل 2 سریال بیداری سلجوقیان بزرگ و تغیرات آن، اطلاعاتی ذکر شده است. بازیگران فصل دو نیز مشخص شده‌اند.

در این نوشتار علاوه بر مواردی که اشاره شد، به نقد و بررسی سریال ترکی آلپ ارسلان یا در واقع همان بررسی فصل 2 سلجوقیان بزرگ و فصل یک خواهیم پرداخت. اگر فصل یک یا در واقع سریال بیداری سلجوقیان بزرگ را تماشا کرده باشید، درک نقد برای شما بهتر خواهد بود. اما نگران نباشید، چرا که می‌توان گفت سریال آلپ ارسلان و سریال بیداری سلجوقیان بزرگ، تقریبا دو سریال مستقل هستند.

ماجرای سریال سلجوقیان بزرگ در رابطه با سلطان ملکشاه و پسر ناشناخته‌اش سنجر است. اما طبیعتا در رابطه با حکومت سلجوقی، دولت، سیاستمردان و زندگی شخصی ملکشاه و خانواده‌اش هم، صحنه‌هایی به تصویر کشیده شده است. در این بین ماجرای باطنیون و دردسرهایی که برای سلجوقیان به جود آوردند هم، موضوع دیگر سریال است. اما احمد سنجر چرا ناشناخته بود؟ و آیا بالاخره ملکشاه پسرش را خواهد شناخت؟

آنچه که بر سر احمد سنجر می‌آید و آینده او، در ادامه نوشتار فصل 2 سریال بیداری سلجوقیان بزرگ برای شما شرح داده شده است. در نوشتار فصل 2 سریال بیداری سلجوقیان بزرگ به بیان تاریخ شروع فصل دوم بیداری سلجوقیان بزرگ می‌پردازیم. اگر کنجکاوید که بدانید فصل دوم بیداری سلجوقیان بزرگ کی میاد همراه ما باشید. تریلر سریال بیداری سلجوقیان بزرگ فصل دوم را نیز در ادامه مطلب بررسی نموده‌ایم.

در فصل دوم نیز ماجرای زندگی سلطان آلپ ارسلان، پدر ملکشاه و دوران به سلطنت رسیدن ایشان به نمایش گذاشته می‌شود. برای مطالعه نقد سریال آلپ ارسلان نیز در ادامه نوشتار فصل 2 سریال بیداری سلجوقیان بزرگ همراه ما باشید.

فصل 2 سریال بیداری سلجوقیان بزرگ

نقد و بررسی سریال آلپ ارسلان

ملکشاه، ملک تاپار و خواجه, فصل دوم بیداری سلجوقیان بزرگ کی میاد, تریلر سریال بیداری سلجوقیان بزرگ فصل دوم
ملکشاه، ملک تاپار و خواجه, فصل دوم بیداری سلجوقیان بزرگ کی میاد, تریلر سریال بیداری سلجوقیان بزرگ فصل دوم

سریال تاریخی بیداری سلجوقیان بزرگ، اواخر ۲۰۲۱ از شبکه TRT1 به نمایش در آمد. این مجموعه با استقبال مخاطب مواجه شد. به دلیل اشاره و پرداختن به تاریخ ایران، مخاطب ایرانی نیز از تماشای آن لذت بسیار برد. در تیتراژ سریال به این نکته اشاره می‌شود که داستان سریال، الهامی از واقعیت‌های تاریخی است، نه خود تاریخ. در ادامه نیز به بررسی فصل 2 سریال بیداری سلجوقیان بزرگ خواهیم پرداخت.

سریال در رابطه با دوران حکومت سلجوقیان و پیروزی‌های شکوهمندانه ملکشاه بود،‌ که بهتر است با نام “رستاخیز: امپراطوری بزرگ سلجوقی” از آن یاد شود. داستان به حکومت رسیدن ملکشاه، گسترش قلمرو در زمان وی، درگیری‌های سلجوقیان و باطنیون، فتح قلعه کوول و شکست ارتش روم را به طور کل نمایش می‌دهد.


علاوه بر نوشتار فصل 2 سریال بیداری سلجوقیان بزرگ می‌توانید مقاله‌های ذیل را نیز مطالعه نمایید:


ماجرای عشق میان ملکشاه و مادر سنجر، الچین خاتون ترک و اسارت برادرش، خیانت برادر ملکشاه و دیگر روسای قبایل، از موضوعات مهم سریال بیداری سلجوقیان بزرگ است.

و در کنار تاریخ، نویسنده به کمک تخیل خود داستانی درام درباره پسر سوم ملکشاه یعنی احمدسنجر نوشته است. اینکه مجبور بود به دور از پدر بزرگ شود و کسی هویت واقعی او را نشناسد.

سال‌ها بعد،‌ زمانی که سنجر جوانی برومند و یکی از دلیران ویژه خواجه نظام الملک شده است‌، برای خدمت به دولت‌اش باز می‌گردد و پدرش را بعد از سال‌ها از نزدیک می‌بیند. در طول سریال شاهد عاشقی سنجر، برملا شدن راز خانوادگی‌اش و جنگ‌های دلاورانه‌اش خواهیم بود.

بوعرا گولسوی در نقش ملکشاه, تاریخ شروع فصل دوم بیداری سلجوقیان بزرگ, تاریخ شروع فصل 2 بیداری سلجوقیان بزرگ
بوعرا گولسوی در نقش ملکشاه, تاریخ شروع فصل دوم بیداری سلجوقیان بزرگ, تاریخ شروع فصل 2 بیداری سلجوقیان بزرگ

بوعرا گولسوی که تا کنون در سریال‌های محبوبی همچون کوزی گونی، دخترم، عشق از دوباره و فیلم سینمایی “تند، شیرین و ترش” بازی کرده است. این بار با نقشی متفاوت در سریال تاریخی، به عنوان سلطان ملکشاه ایفای نقش نمود.

اکین کوچ نیز نقش احمد سنجر، پسر مخفی ملکشاه را بازی کرد. اکین کوچ تاکنون در فیلم‌ها و سریال‌های بسیاری همچون: “به خاطر ما قهرمان”، “بوزکیر”، “آنچه که از تو برای من مانده است”، سریال تاریخی “سلطان احمد یک” و “رازهای زندگی” درخشیده است. او نقش سنجر را بسیار زیبا بازی کرده است، و قدرت سنجر را کاملا خوب به نمایش در آورده است.

پس از اتمام فصل یک سلجوقیان بزرگ، اکین به تیم بازیگران سریال “سه قرون” پیوست. او در این سریال کاراکتر “کمسیر افه تکین” را ایفا می‌کند.


علاوه بر نوشتار فصل 2 سریال بیداری سلجوقیان بزرگ می‌توانید مقاله‌های ذیل را نیز مطالعه نمایید:


در ادامه سریال، نزدیک به قسمت‌های آخر فصل یک، پس از اینکه سلطان ملکشاه پسرش را می‌شناسد، با مخالفت مقام‌های دولتی مواجه می‌شود. اینکه او حق ندارد شاهزاده باشد و مادر او یک خائن بوده است.

اما سلطان ملکشاه بالاخره موفق می‌شود که آن‌ها را راضی کند و دستور می‌دهد که باش‌اولو خاتون به سرای بازگردد. سنجر و برادر بزرگترش پس از پیروزی بر دشمن و نابودی باطنیون، هر کدام صاحب یک مقام دولتی و امیر یک شهر می‌شوند.

اکین کوچ در نقش سنجر و سودا ارگینجی در نقش تورنا خاتون, تریلر فصل 2 سریال ترکی بیداری سلجوقیان بزرگ
اکین کوچ در نقش سنجر و سودا ارگینجی در نقش تورنا خاتون, تریلر فصل 2 سریال ترکی بیداری سلجوقیان بزرگ

سنجر به همراه تورنا خاتون و فرزندش، برادرش به همراه گوهر خاتون و دخترش راهی مناطق تحت امر خود می‌شوند. حسن صباح نیز پس از اینکه تنها می‌شود، از فرمانده قلعه کوول کمک می‌خواهد، اما او حسن را رد می‌کند.


علاوه بر نوشتار فصل 2 سریال بیداری سلجوقیان بزرگ می‌توانید مقاله‌های ذیل را نیز مطالعه نمایید:


او در پی پیدا کردن سرپناهی برای تشکیل گروه باطنیون، به قلعه الموت در قزوین می‌رود و آنجا مقر خود می‌کند. ملکشاه نیز با حمله به قلعه کوول و فتح آنجا، حکومت خود را تحکیم می‌کند.

سودا ارگینجی، با بازی نقش تورنا خاتون نیز در خاطره‌ها ماند. کاراکتر بسیار مثبت، شفا دهنده و معشوقه سنجر. او دختر امیر ایلتبر، امیر شلمزار بود. پدر او توسط باطنیون به قتل می‌رسد، اما سنجر انتقام پدر او را نیز می‌گیرد. سختی‌های زیادی در راه رسیدن سنجر و تورنا وجود داشت. اما این عشق به قدری قوی بود که تمام موانع را پشت سر گذاشت.

حسن صباح, سریال بیداری سلجوقیان بزرگ
حسن صباح, سریال بیداری سلجوقیان بزرگ

نقش حسن صباح را گورکان اویگون ایفا نمود. چهره و میمیک‌های صورت گورکان بسیار مناسب نقش حسن صباح بود. انتخاب او برای این کاراکتر و بازی حیرت‌انگیز او واقعا مناسب بودند. حسن صباح رئیس و موسس گروه باطنیون بود.


علاوه بر نوشتار فصل 2 سریال بیداری سلجوقیان بزرگ می‌توانید مقاله‌های ذیل را نیز مطالعه نمایید:


او به طور مخفی در دولت سلجوقی جایگاه داشت. اما بعدها شناسایی می‌شود و مدت‌ها در مخفیگاه‌های مختلف پنهان می‌شود. بارها تلاش می‌کند که مذهب خود را جهانی کند، اما درایت و هوش سلطان ملکشاه، خواجه نظام و ملازم‌های آنان، مانع این اتفاق می‌شود.

سلطان آلپ ارسلان کیست؟

باریش آردوچ در نقش سلطان آلپ ارسلان, سریال سلجوقیان بزرگ, سریال آلپ ارسلان
باریش آردوچ در نقش سلطان آلپ ارسلان, سریال سلجوقیان بزرگ, سریال آلپ ارسلان

در قرارداد اولیه سریال بیداری سلجوقیان، اینطور قرار بود که سریال ۳۳ قسمت ادامه پیدا کند و در این مدت داستان زندگی و دولت سلطان ملکشاه به تصویر کشیده شود. و بعد از پایان ۳۳ قسمت، این سریال با فصل دو به اکران‌ها بازگشت. با این تفاوت که نقش اصلی دیگر ملکشاه نخواهد بود، و جایگزین او سلطان آلپ ارسلان می‌شود.

داستان زندگی، دولت و روابط سیاسی آلپ ارسلان را در فصل 2 سریال بیداری سلجوقیان بزرگ خواهیم دید. باریش آردوچ، یکی از بازیگران جذاب و خوب ترکیه، نقش سلطان آلپ ارسلان را ایفا خواهد کرد.

در ارتباط با فصل 2

سریال آلپ ارسلان, فصل 2 سلجوقیان, فصل 2 سلجوقیان کی پخش میشه
سریال آلپ ارسلان, فصل 2 سلجوقیان, فصل 2 سلجوقیان کی پخش میشه

فصل 2 سریال بیداری سلجوقیان بزرگ نیز، مانند دیگر سریال‌ها به میزان ریتینگ سریال آلپ ارسلان و بازدید مردم وابسته خواهد بود. اما فصل دوم این سریال با فصل اول آن متفاوت است و داستان زندگی سلطان آلپ ارسلان را به نمایش می‌گذارد. به همین خاطر به نظر می‌آید که این سریال ۵ تا ۶ فصل نیز ادامه داشته باشد. اما خب قطعی نمی‌توان نظر داد و به ریتینگ‌ هم باید توجه نمود. زیرا اگر مخاطب سریال را نپسندد، ادامه دادن آن برای شرکت تهیه‌کننده و کانال، ضرر می‌رساند.

سریال بیداری سلجوقیان، در بین سریال‌ها دومین سریالی محسوب می‌شود که بودجه زیادی صرف آن شده است. اولین سریال، سریال قیام ارطغرل است، که هزینه زیادی برای آن اختصاص داده شده است. برای لوکیشن سریال بیداری سلجوقیان، سه تالار و دو شهر ساخته شده است. ساخت و ساز لوکیشن سریال، از سال ۲۰۱۷ آغاز شده بود.


علاوه بر نوشتار فصل 2 سریال بیداری سلجوقیان بزرگ می‌توانید مقاله‌های ذیل را نیز مطالعه نمایید:


سه سال این ساخت و ساز زمان برد. هیچکس نمی‌خواهد ریتینگ سریالی که، هم از نظر زمانی و هم از نظر مالی، مقدار و مبلغ زیادی صرف آن شده است، پایین باشد و ضرر کند. به همین خاطر سازندگان سریال، برای هر فصل بازیگران مهمی را دعوت می‌کنند. فاحریه اوجن و باریش آردوچ در فصل دوم این سریال حضور دارند.

عوامل سریال سلجوقیان بزرگ (سریال آلپ ارسلان)

تاریخ شروع فصل دوم بیداری سلجوقیان بزرگ, تاریخ شروع فصل 2 بیداری سلجوقیان بزرگ
تاریخ شروع فصل دوم بیداری سلجوقیان بزرگ, تاریخ شروع فصل 2 بیداری سلجوقیان بزرگ
 • نام ترکیUyanış: Büyük Selçuklu 
 • نام ترکی فصل دوم: Alparslan: Büyük Selçuklu
 • ستارگان فصل یک: بوعرا گولسوی، اکین کوچ، سودا ارگینجی، سزین آک باش اوغلو
 • ستارگان فصل دو: باریش آردوچ، فاحریه اوجن، مهمت اوزگور، باریش باغچی
 • ژانر: تاریخی،‌درام، اکشن
 • سازنده: امره کونوک
 • پخش از: TRT 1, فصل 2 سریال بیداری سلجوقیان بزرگ
 • محصول: ترکیه
 • زبان: ترکی, فصل 2 سریال بیداری سلجوقیان بزرگ
 • تولید سال: 2020 و 2021

باریش آردوچ به تازگی در سریال ترکی گودال ایفای نقش نموده بود. او کاراکتر آریک بوکه اردنت، یکی از دشمنان یاماچ کوچوالی، کاراکتر اصلی سریال، را بازی کرده بود. با اینکه کاراکتر منفی محسوب می‌شد، اما مرگ این کاراکتر مخاطبان را ناراحت کرده بود.

بازی او و ویژگی‌های نقشش، در دل مخاطب جای باز کرده بود. پس از اتمام آن سریال نیز، او برای نقش آلپ ارسلان انتخاب شد. فاحریه اوجن نیز برای ایفای نقش آکچا خاتون در این سریال حضور دارد.

نقد و بررسی سریال ترکی آلپ ارسلان

نقد سریال آلپ ارسلان, بررسی فصل 2 سلجوقیان بزرگ
نقد سریال آلپ ارسلان, بررسی فصل 2 سلجوقیان بزرگ

برای نقد و بررسی سریال ترکی آلپ ارسلان به صورت دقیق، نباید عجله کرد. تا کنون فقط چند قسمت از این سریال به نمایش در آمده است. اما آنچه که پیداست، در روند ساخت این سریال هیچ تغییری ایجاد نشده است. این حرف به چه معنا می‌آید؟ منظور از این عبارت این است که موزیک سریال، نحوه فیلمبرداری، لوکیشن‌ها و تمامی مواردی که برای ساخت یک سریال لازم است دقیقا مانند فصل یک، یا همان سریال بیداری سلجوقیان بزرگ است.

بازیگر خواجه همان است با چهره جوان‌تر، و با همان نوع اجرا. که این نکته طبیعی است و اگر به این صورت نبود خطا بود. اما در این فصل داستان سلطان آلپ ارسلان و مجادله‌های او برای رسیدن به سلطنت را مشاهده می‌کنیم.

در فصل دوم با کاراکتر آکچا خاتون آشنا می‌شویم که به عنوان نفوذی در قبیله آلپ ارسلان نفوذ کرده است. اما عشقی میان او و آلپ ارسلان به وجود می‌آید که رفته رفته مشخص می‌شود هدف او کمک به سلسله سلجوقی است. او را در کودکی از پدرش، که بعدا مشخص می‌شود خواجه پدرش بوده است، جدا کرده‌اند.

آکچا به کمک یکی از سران کافران متوجه حقایق می‌شود. او نیز در کودکی به اسارت گرفته شده بود. یکی از دوستان صمیمی آلپ ارسلان بود که با پنهان کردن هویت واقعی‌اش و با کمک آکچا سعی داشتند کافران را نابود کنند.

سناریو فصل دو نیز با الهام از واقعیات نوشته شده است. در واقع رفع تکلیفی برای اینکه بگویند حقایق تاریخی را به تصویر نکشیده‌اند. البته این نکته که تاریخ دقیق در سریال نمایش داده نشده صحیح است. اجرای بازیگران و صحنه‌های اکشن بی‌نظیر و هیجان به اندازه کافی در این سریال وجود دارد. با تماشای سریال حتما از آن لذت خواهید برد.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار فصل 2 سریال بیداری سلجوقیان بزرگ سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.


22 thoughts on “فصل 2 سریال بیداری سلجوقیان بزرگ ؛ نقد و بررسی سریال آلپ ارسلان

 1. باسلام.من ترجیح دادم به زبان اصلی سریال رودانلود کنم چون یقینا یا عمدی یاسهوی خیلی جاهاتحریف میکنند بنابه دلایل معلوم که ما تورکها بهتر میدونیم حتی جایی نوشته بودن صفریه خاتون و تورنا خاتون همسران ملکشاه بودن که چنین نیست

  1. سلام. تورنا خاتون همسر ملکشاه نیستند، همسر احمد سنجر، پسر شاه هستند. من هم به زبان اصلی و با زیرنویس تماشا کردم. فکر نکنم این سریال دوبله شده باشه. در زیرنویس هم جایی تحریف نشده. اینکه تورنا همسر ملکشاه هست هم گفته نشده. خود سریال مطابق تاریخ نیست. برخی قسمت‌ها با تاریخ مغایرت داره، که اول سریال گفتند این سریال بر اساس تاریخ نیست، فقط الهام گرفته شده است.
   صفریه خاتون هم که مادر ملکشاه بودند و در سریال به درستی اشاره شده است.
   مسئله اینجاست که این سریال با اینکه خیلی مغایرت تاریخی داره، اما در نشان دادن کاراکترها خیلی خوب عمل کرده، درصورتی که اگر (حکومت) ما این سریال رو بسازد، افرادی مثل حسن صباح و ترکان خاتون جایگاه ویژه‌تری نسبت به نظام الملک و یا خود ملکشاه خواهند داشت.

  2. این ترک ها با ترک های ایران فرق دارند. منظورم اینه این ترک ها آذری نیستند. دقیقا ترک هستند.. هم نژاد ترک های ترکیه و ترکمن های ایران. از نژاد اغوز خان هستند. ترکمان های مهاجر که از شمال چین به آسیا تا مرزهای استانبول امروزی اومدند. افشاریان غزنویان قاجار و عثمانی ها از یک نژاد هستند. یه سرچ ساده راجع به دودمان سلسله های مختلف ایران بزنید

  1. تشکر از همراهی شما. داخل سایت کانال‌های تلگرامی برای دانلود سریال های ترکی معرفی شده. میتونید از داخل اونا هر کانالی که مناسب بود رو انتخاب کنید.

 2. وایی چه فیلمی من ازش حساب بردم شهر اصفهان شلمزار با شش جنگجوی ویژه اون همه جنگ مسیحیان و باطنیون با مسلمانان خونت وسط بهشت لطفاً فصل دو هم بسازید من دیگه طاقت ندارم خیلی هیجانی و واقعی

  1. واقعا در رابطه با تاریخ ترک سریال و فیلم های خوبی در ترکیه ساخته میشود و در رابطه با ایران باید به حال سینما واداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تاسف خورد که با تمدن شش هزار ساله و حکومت‌های بزرگ قادر به ساختن یک فیلم خوب هم نیست و همیشه به تحقیر بزرگان و حاکمان می‌پردازد.
   چند قسمت از سریال قیام عثمان که دوبله شده بسیار بی کیفیت و از نظر صداگذاری واقعا افتضاح بوده در حالی که زبان اصلی خیلی بهتر است و زیر نویس ها هم اشکال دارد.

 3. فصل دومش (آلپ ارسلان)با اینکه امپراتوری سلجوقیان مطلق به ایران هست هیچ اسمی از ایران و ایرانی نمیبره و کلا به ترک و ترکیه نسبت داده. این خود تعریف شدن تاریخه. یا باطنیون همین شیعه خودمونه که ازش به اسم مذهب شیطانی نام می‌برند. دیگه چجوری تاریخ و مذهب یک کشور بخوان از بین ببرن؟؟؟ حالا صدا و سیما میلی کلاهشو بندازه بالاتر و فیلم مختارنامه بسازه. اینهمه اسطوره و تاریخ داریم آنوقت

 4. ترکیه یک تاریخ داره به تاراج میبره و به اسم خودش ثبت میکنه. سلجوقیان شده جزو امپراتوری های ترکیه. در فصل دوم اصلا اسم ایران نیست در صورتی نوشته های که توسط پیکها یا( به گردن اکچا خاتون به زبان فارسی نوشته سزای جاسوس که دولت ملت و ملک خیانت…..‌‌)بین بزرگان رد و بدل میشه به زبان فارسی نوشته شده اینو نتونستن حذف کنن

  1. تاریخ در واقع تحریف نشده، سمت و سو عوض شده فقط! این کار رو ترکیه (و حتی اشاره کنم شبکه ملی ترکیه) به راحتی انجام میده چون ایران خودش تاریخ خودش رو نشون نمیده! چرا؟ به همون دلیل که خودتون هم اشاره کردید، بحث‌های مذهبی… حرف زیاد دارم ولی خب جایز نیست من زیاد اشاره کنم… ممنون از نظر شما 🙂

 5. سلام اون زمان اسمی بنام ایران نبود و قلمروهارا با اسم سلطنت میشناختن مانند قلمرو صفویه_قلمرو سلجوقیو…و اینکه باطنی ها همچین آدمایی بودن شکی نیست تو هر ورق تاریخ اینگونه ثبت شده چیز تحریف شده ای نیست سلجوقیان ترک بودن میخای بگن ما فارسیم؟

 6. سلام من نمیدونم این چه بیماری مزمن و احمقانه ایه که افتاده تو بعضی هموطنان ما که بدون آگاهی و تحقیق در متن های تاریخی خودشونو علامه دهر میدونن و در مورد هر موضوع تاریخی نظر میدن و بدتر اینکه از ایران و تاریخش بدگویی می کنن
  دوست گرامی پایان نامه من در مورد هویت ایرانی در دوره سلجوقی بود. طبق تحقیقات من در آثار شش شاعر دربار سلجوقی 76 بار نام ایران و مشتقات ایران آمده است و به روشنی عنوان پادشاه ایران برای ملکشاه ذکر شده برای نمونه امیر معزی خطاب به ملکشاه سروده:
  معز الدین پیغمبر ملکشاه بلند اختر خداوند همه توران شهنشاه همه ایران
  یا جای دیگه خطاب به درباریان میگه
  دین یزدان را نظام و شاه ایران را پدر ملک را فخر و جهان را صدر و دولت را قوام

  دوستان گرامی برای اطلاعات بیشتر میتونن به این مقاله مراجعه کنن
  http://rjnsq.sinaweb.net/article_95421.html

 7. بر مادر دروغگو لعنت
  بر پدر اونیکه نفهمه لعنت که همش امثال شمایین هنوز نفهمیدین چیزی بنام آذری وجود ندارد و همه تورک هستند.
  تورک

 8. آفرین بر تورکان غیور. پیغمبر اسلام آرزوی فتح اناتولی و استانبول را داشتند. هیچ قومی نتونستند. نه عربها نه فارس ها نه لرها. ولی این تورکان غیور بودند که در ملازگرد امپراطوری روم شرقی را در هم شکستند و در نهایت قسطنطنیه یا استانبول امروزی را فتح کردند و بحق در بهترین منطقه خاورمیانه ساکن شدند. ساکن بودن تورکان در اناتولی و آذربایجان که بهترین مناطق خاورمیانه از نظر آب و هوایی هست نشان می دهد در ۱۰۰۰ سال اخیر حکومت های تورک بسیار مقتدر بودند.

 9. درود،تمام اصول،رسم واداره دولت سلجوقی برگرفته ازنیاکانمان ساسانیهابوده است،وسلجوقیهاهم در وسعت ایران گذشته وحال بدنیاآمده وبه سلطنت رسیدن،آنهاترکمن ایرانی بودند،که بعدازفتح آنادولی وترکیه امروزی ترکیه رابوجودآوردند وتا سالیان سال جزیی ازایران بودندتااینکه ازکشور عزیزمان جداشدند،مثل ارمنستان که چندین بارجدا شده ودوباره به خاکمان افزوده شد،نزدیک به هزاران کلمه پارسی درزبان ترکی وهمچنین آداب ورسوم زندگی ما ایرانیان درکشورومردم ترکیه وجود دارد واین مهم راهیچ چیزی نمی تواندتغییردهد، درسته مرزهایه حال کشورمان اینگونست ولی تمام همسایگانمان پارسی بوده یابه دست پارسیان رونق وشکل گرفته اند،اولین مردمی که خدای یکتارا پرستش کردند،دروداهورامزدا(خدای یکتا) برشما عزیزان،بدرود

 10. درود،تمام اصول،رسم واداره دولت سلجوقی برگرفته ازنیاکانمان ساسانیهابوده است،وسلجوقیهاهم در وسعت ایران گذشته وحال بدنیاآمده وبه سلطنت رسیدن،آنهاترکمن ایرانی بودند،که بعدازفتح آنادولی وترکیه امروزی ترکیه رابوجودآوردند وتا سالیان سال جزیی ازایران بودندتااینکه ازکشور عزیزمان جداشدند،مثل ارمنستان که چندین بارجدا شده ودوباره به خاکمان افزوده شد،نزدیک به هزاران کلمه پارسی درزبان ترکی وهمچنین آداب ورسوم زندگی ما ایرانیان درکشورومردم ترکیه وجود دارد واین مهم راهیچ چیزی نمی تواندتغییردهد، درسته مرزهایه حال کشورمان اینگونست ولی تمام همسایگانمان پارسی بوده یابه دست پارسیان رونق وشکل گرفته اند،اولین مردمی که خدای یکتارا پرستش کردند،دروداهورامزدا(خدای یکتا) برشما عزیزان،بدرود،(دین اسلام کاملترین ادیان الهی است،وحضرت محمدآخرین پیام رسان الهی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *