فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 در ژانر ترسناک

با کاهش سانسور و افزایش شدید محتوا، فیلم‌های ترسناک در دهه 70 رونق گرفتند. در ادامه به فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 در ژانر ترسناک می‌پردازیم.

دهه 1970 شاهد رونق زیادی در چندین فیلم ترسناک به یاد ماندنی بود. سیستم رتبه بندی MPAA درها را برای محتوای واضح‌تر باز کرد که تولیدکنندگان از آن نهایت استفاده را بردند. موفقیت انتقادی فیلم Rosemary’s Baby در سال 1968 مشروعیت هنری به این ژانر داد و در حالی که این دهه سهم خود را از ژانر وحشتناک مشاهده کرد، برخی از بهترین فیلم های ترسناک تمام دوران مانند هالووین، کری و جن گیر نیز تولید شد. این فیلم‌ها الهام بخش بسیاری از بهترین فیلم های ترسناک 2023 بودند.

این شامل تعدادی از تلاش‌ها بود که هرگز به حق خود نرسیدند. چه از طریق زمان بندی نامناسب و چه از طریق علاقه عمومی در جاهای دیگر، آنها هرگز به مورد توجه قرار نگرفتند و اغلب در میان آثار برجسته‌تر خالقانشان گم شدند. لیستی از 10 مورد از آنها در ادامه آمده است که هر کدام شایسته تماشای مجدد از سوی طرفداران ژانر ترسناک هستند. در این مقاله از فیگار به معرفی فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک می‌پردازیم.

فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک

دست کم گرفته شده ترین فیلم های ترسناک دهه هفتاد

شما می‌توانید فهرست فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک را در یک نگاه در لیست زیر مشاهده کنید:

مقالات مکمل:

فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک
فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک

دهه ۷۰، یکی از دهه‌های مهم در تاریخ سینما بود که در آن دوره، فیلم‌های ترسناک با موفقیت بسیاری در سینماها به نمایش درآمد. این دهه به عنوان یک دوره طلایی در توسعه سینمای ترسناک شناخته شده است و تاثیر بزرگی بر فیلم‌سازان و علاقه‌مندان به این ژانر داشت. در ادامه فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک را به شما معرفی خواهیم کرد.

Dracula (1979)

فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک
فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک

وقتی صحبت از کنت دراکولا به میان می‌آید، فرانک لانگلا اغلب نادیده گرفته می‌شود. بلا لوگوسی و کریستوفر لی خیلی قبل از رسیدن او مهر خود را روی این نقش گذاشتند. با دویدن افسانه‌ای لی که در اوایل دهه به پایانی کمتر به یاد ماندنی می‌رسید، در حالی که برداشت‌های رادیکال‌تر مانند گری اولدمن از این نقش متمایز بود.

نسخه لانگلا در وسط قرار می‌گیرد و این مایه شرمساری است، زیرا این یک برداشت خوب از رمان برام استوکر است. بازیگر نقش او را ذاتاً دلسوز بازی می‌کند، معصوم، زیبا و شاید حتی کمی تنها. در این فرآیند، او شنل و نیش را مال خود خواهد کرد. شمارش‌های دیگر ممکن است از مشخصات بالاتری برخوردار باشند، اما در میان برترین‌ها دست کم گرفته شد.

Sisters (1972)

فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک
فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک

فیلم Sisters بیشتر به خاطر کارگردانش، برایان دی پالما که هنوز در مراحل اولیه کار خود بود، شهرت پیدا کرد. فیلم‌های ترسناک مستقل به او آزادی خلاقیت بیشتری نسبت به استودیوهای هالیوود می‌دادند که او در داستان دوقلوهای به هم چسبیده که جدایی آنها زخم‌های روانی ماندگاری بر جای می‌گذارد، به خوبی از آن استفاده کرد.

این فیلم بسیاری از تکنیک‌های مورد علاقه دی پالما، از جمله تقسیم صفحه نمایش و پرسپکتیو تحریف شده را ایجاد می‌کند. لحن تب‌دار او آشکارا از آثاری مانند سرگیجه هیچکاک و دفع پولانسکی تقلید کرد، اما آنها را کاملاً با هم ترکیب می‌کند. یک مارگوت کیدر پیش از سوپرمن، یک اجرای مرکزی قوی می‌افزاید و به فیلم Sisters کمک می‌کند تا شروعی قوی برای آثار شناخته‌شده‌تر بعدی دی پالما شود.

Alice, Sweet Alice (1976)

فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک
فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک

فیلم‌های شلخته لزوماً بد نیستند و ژانر ترسناک به اندازه‌ای فیلم شلوغ تولید کرده است که چند فیلم خوب را وارد ترکیب کند. فیلم Alice, Sweet Alice نمونه‌ای بی نظیر از این است که چگونه یک سبک قوی می‌تواند بر داستان ضعیف غلبه کند. این یک فیلم اسلشر اولیه در مورد یک نوجوان مظنون به قتل خواهرش است که ظاهراً دست به یک جنایت غرق در خون می‌زند.

این فیلم بیش از حد لازم از فیلم “اکنون نگاه نکن” ساخته نیکلاس روگ، به ویژه استفاده قاتل از ماسک و کت بارانی را الهام گرفته است و ملودراماتیک را تا ارتفاعات پوچ تقویت می‌کند، به ویژه به تصویر کشیدن آن از آیین کاتولیک. اما فیلمبرداری زیبا و حس خوب سرعت بخشیدن به عناصر مضحک‌تر آن را فوق العاده می‌کند. این فیلم جزو دست کم گرفته شده ترین فیلم های ترسناک دهه هفتاد قرار می‌گیرد.

The Blood on Satan’s Claw (1971)

فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک
فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک

برای چندین دهه، کمپانی Hammer Films به عنوان سازنده فیلم‌های ترسناک بریتانیا در نظر گرفته می‌شد، اما این تنها سازنده این ژانر نبود. کمپانی Tigon همچنین برای فیلم‌های ترسناک به شهرت رسیدند و بهترین آنها، از جمله فیلم “خون روی پنجه شیطان” با هر چیزی که رقیب شناخته‌شده‌اش تا به حال ساخته است، همخوانی دارد.

این فیلم به گسترش یک فرقه در یک شهر کشاورزی قرن هجدهم می‌پردازد که اعضای آن با بریدن تکه‌های پوست خود به دنبال احیای شیطان هستند. محتوای مبهم و اخلاقی‌سازی استثمارگرانه با پروژه‌هایی از این دست برابری می‌کند، اما فیلم “خون روی پنجه شیطان” فکر را در راز اصلی و افشاگری‌های ناراحت‌کننده آن سرمایه‌گذاری خواهد کرد. همراه با افرادی مانند ژنرال جادوگر و مرد حصیری، به ایجاد این زیر مجموعه ژانر وحشت عامیانه کمک کرد.

Let’s Scare Jessica to Death (1971)

فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک
فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک

فیلم “بیایید جسیکا را تا سرحد مرگ بترسونیم”، گرچه در لباس استثمار اوایل دهه 1970، بذرهای ادبیات گوتیک را در خود دارد. قهرمان اصلی آن از توانبخشی در بیمارستان روانی باز می‌گردد و با شوهرش در یک مزرعه روستایی اقامت دارد. وقتی او به جامعه محلی مظنون می‌شود که فرقه‌ای از خون آشام‌ها را در خود جای داده است، او را با یک دوراهی شیطانی مواجه می‌کند.

خطر ممکن است همه در ذهن او باشد و اگر اینطور نباشد، روانشناسی شکننده او می‌تواند دیگران را وادار کند که ترس‌های او را نادیده بگیرند. عنوان تاسف برانگیز هیچ لطفی به فیلم نمی‌کند، اما فیلمنامه به طرز عجیبی هوشمندانه است. راوی غیرقابل اعتماد آن ناراحتی را برجسته می‌کند و به وحشت‌های سورئال شدت بیشتری می‌دهد. فیلم “بیایید جسیکا را تا سرحد مرگ بترسانیم” هرگز به این سوال که آیا او چیزهایی را تصور می‌کند یا نه پاسخ نمی‌دهد و بینندگان را به طرز دلپذیرترین و ناراحت کننده‌ترین حالت متعجب خواهد کرد.

Martin (1977)

فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک
فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک

جورج ای رومرو بیشتر به خاطر خلق آخرالزمان زامبی‌ها با مجموعه فیلم‌های مردگانش شناخته می‌شود، اما بین سال‌های 1968 شب مردگان زنده و طلوع مردگان در سال 1978 چندین فیلم از جمله یک کمدی رمانتیک کارگردانی کرد که هرگز مورد توجه آثار معروف‌تر او قرار نگرفت. فیلم مارتین برداشت او از داستان‌های خون آشام‌ها و برجسته‌ترین فیلم دوره “بین زامبی‌ها” او است.

این فیلم با رویکردی بدیع، توانایی‌های ماوراء طبیعی شخصیت اصلی را زیر سوال می‌برد. او ادعا می‌کند که یک خون آشام است و خون قربانیان قتل خود را می‌نوشد، اما می‌تواند به جای هیولای شب، یک مرد جوان آشفته باشد. رومرو تماشاگر را در حدس زدن نگه می‌دارد و زمینه منحصر به فردی را برای سکانس‌های قتل که از قبل سرد کننده است به ارمغان می‌آورد.

House (1977)

فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک
فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک

استودیوی توهو که بیشتر به خاطر فیلم‌های کایجو افسانه‌ای‌اش شناخته می‌شود، با فیلم “خانه” با سر و صدا وارد ماجراهای عجیب و غریب شد. کارگردان، نوبوهیکو اوبایاشی، رویکردی عمداً تصنعی را برای داستانی بسیار ساده اتخاذ می‌کند، زیرا هفت دوست دختر مدرسه‌ای به خانه‌ای ظاهراً حساس در حومه شهر می‌رسند.

این امر به تدوین، دکورها و اجرای اغراق‌آمیز از سوی گروهی متشکل از بازیگران غیرحرفه‌ای گسترش می‌یابد. این به یک تجربه سورئال و به طور منحصر به فرد آزاردهنده تبدیل می‌شود، زیرا خانه به معنای واقعی کلمه دختران را یکی یکی می‌بلعد. فضای رویایی بدون هیچ هشداری به کابوس تبدیل می‌شود و حتی سگ‌های شکاری کهنه‌کار را نیز از آینده‌ای که ممکن است رخ دهد نامطمئن می‌سازد. تاثیراتی از آن پس از آن در فیلم‌هایی مانند Beetlejuice و The Evil Dead ظاهر شد. این اثر جزو بهترین فیلم های ترسناک قرار می‌گیرد.

Theater of Blood (1973)

فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک
فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک

وینسنت پرایس با سه فیلم در اوایل دهه 70 مانند Theater of Blood در سال 1973 ساخته شد، جنبه کمپینگ میراث فیلم ترسناک خود را پذیرفت. همراه با دو فیلم به همان اندازه تحسین برانگیز، آنها در زمره عجیب‌ترین و لذت بخش‌ترین فیلم‌ها قرار می‌گیرند.

از حرفه او فیلم “تئاتر خون” او را به عنوان ادوارد لاین هارت انتخاب می‌کند، بازیگری که قبل از گرفتن انتقام خونین از منتقدانی که به او نقدهای بدی دادند، مرگ خود را جعل کرد. قتل‌ها همگی با لحظات کلیدی نمایشنامه‌های The Bard مطابقت دارند که به فیلم حس طنز عجیبی می‌دهد. پرایس در اجرای یک پات پوری از سخنرانی‌های برجسته، همراه با ابداع شرورانه هر قتل، خوشحال می‌شود.

Tales from the Crypt (1972)

فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک
فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک

کمپانی Amicus Productions مانند کمپانی Tibron، علی‌رغم اینکه اغلب از نظر کیفیت با آنها مطابقت دارد، کم و بیش در سایه فیلم‌های کمپانی Hammer قرار می‌گیرد. فیلم Tales from the Crypt بهترین مجموعه طولانی از فیلم‌های گلچینی است که این استودیو تولید کرد. این داستان پنج داستان از کمیک‌های اصلی EC را روایت می‌کند که توسط رالف ریچاردسون به نگهبان دخمه مرتبط می‌شود که قهرمان‌ها را در یک اتاق زیرزمینی دور هم جمع می‌کند قبل از اینکه سرنوشتشان را فاش کنند.

اگرچه این فیلم با اقتباس‌های بعدی بسیار متفاوت است. به‌ویژه سریال معروف دهه 90 با همین نام، شباهت‌ها باعث می‌شود یک تماشای وحشتناک و عالی ایجاد شود. این شامل نسخه‌ای از «… And All Through the House» است که HBO در اولین اکران خود آن را بازسازی کرد. با حضور افرادی مانند پیتر کوشینگ، پاتریک مگی و جوآن کالینز، این فیلم به ترکیبی به یاد ماندنی از زیر مجموعه‌های ژانرهای ترسناک تبدیل می‌شود.

Scream Blacula Scream (1973)

فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک
فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک

فیلم‌های ترسناک کمپانی Blacksploitation برای شروع چیزهای عجیبی هستند، اما فیلم Blacula اصلی یک سلاح مخفی در ستاره ویلیام اچ مارشال دارد. او برای نقش یک شاهزاده آفریقایی که به یک خون آشام تبدیل شده است، وقار غم انگیزی به ارمغان می‌آورد و حماقت حاصل از آن را به یک فیلم ترسناک به یاد ماندنی تبدیل می‌کند.

دنباله Scream Blacula Scream با قرار دادن او در مقابل ملکه وودوی بی میل پم گریر، پیشروی را بالا می‌برد و پیروزی بزرگ‌تری به دست می‌آورد. راز آن در جدی گرفتن آن نهفته است، به جای اینکه به وسوسه اردو زدن آن متمایل شوید. هرکسی که بتواند این فیلم خیلی ترسناک در حد مرگ را تماشا کند، یک شگفتی دلپذیر و دلهره آور را تجربه خواهد کرد. این اثر جزو فیلم های دهه 70 در زانر ترسناک که دست کم گرفته شدند قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار فیلم های دست کم گرفته شده دهه 70 ژانر ترسناک سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.

منبع: سی بی آر


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *