نقد فیلم ارتش مردگان (Army of the Dead 2021) ؛ زامبی و سرمایه داری آمریکا

در این نوشتار به بررسی و نقد فیلم ارتش مردگان به کارگردانی زک اسنایدر میپردازیم. با ما باشید تا بیشتر در رابطه با فیلم Army of the Dead (2021) در سایت فیگار آشنا شوید.

زک اسنایدر با مفهوم زامبی و حواشی اطراف این موجود در یک داستان تاریک و پر از تنش از سرمایه داری در اواخر تاریخ آمریکا صحبت میکند.

پس از سالها درگیری دراماتیک  و درگیری های استودیویی در پایان (در بهترین حالت)، Zack Snyder، فیلمساز، یک فیلم جذاب در حوزه فیلمهای ترسناک جدید زامبی، بنام “Army Of The Dead” را به مرحله نمایش و اکران عمومی نزدیک کرد،

این همان چیزی است که میتواند او را تا پایان کار خود در حوزه فیلمسازی کاملاً از فیلم های ابرقهرمانی دور کند. و بر ویژگی های اصلی این نوع فیلمها تمرکز بیشتری داشته باشد تا بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

نقد فیلم ارتش مردگان (Army of the Dead 2021)

زامبی و سرمایه داری آمریکا

فهرست مطالبی که در ادامه اینوشتار خواهید خواند به شرح زیر میباشد:

 • زامبی و سرمایه داری آمریکا
 • غم و اندوه
 • تکنیک
 • بازیگری در خدمت روایت
 • پس از لیگ عدالت
 • زامبی های اسنایدر
 • عوامل فیلم
نقد فیلم ارتش مردگان ؛ نقد فیلم Army of the Dead
نقد فیلم ارتش مردگان ؛ نقد فیلم Army of the Dead

بهترین فیلم اسنایدر از زمان اولین حضور خود در دنیای فیلمهای سینمایی بلند، فیلم زامبی “Dawn Of The Dead” (2004) بوده و حالا فیلم “Army Of The Dead” واقعا جذاب به نظر میرسد و ماهرانه.

او در این فیلم بسیاری از المانهای مختلف این ژانر را در نظر میگیرد، تا حد زیادی فریبنده میباشد، زیرا این فیلم به نوعی کمدی هرج و مرج، و تنش خوش رنگ و لعابی را بهمراه خود دارد و برای مخاطب خود را به خوبی به تصویر میکشد.

مطمئناً مخاطبان از دیدن این فیلم راضی خواهند بود و بسیار لذت خواهند برد. همچنین یک حس از دست دادن و مالیخولیای جزئی با بگذارید به این شکل بگویم خوشمزه در فیلم ارتش مردگان وجود دارد.

یکی از نکاتی که زکگ اسنایدر در فیلم خود به خوبی دراماتیزه کرده است همین مسئله مشکلات سخت همه گیری و سرمایه داری بی رحم آمریکا میباشد که به فیلم جنبه سیاسی – اجتماعی میدهد.


بیشتر بخوانید:

نقد فیلم میراث ژوپیتر Jupiter’s Legacy

نقد فیلم فیلم جامعه عدالت : جنگ جهانی دوم


فیلم army of the dead یک فیلم عالی و بی نقص  نیست، برخی از جوانب این فیلم خیلی عمیق نیستند و در طول زمان 2.5 ساعت، میتوان گفت 30 دقیقه آن را میتوان کم کرد. با این وجود، به طور کلی، هنوز هم انفجار عظیمی از انرژی مخاطبان جهت سرازیر شدن به دیدن این فیلم وجود دارد و پادزهر تازه کننده ای برای فیلم های ابرقهرمانی جدی و پر سر و صدا است که امیدوارم اسنایدر پشت سر بگذارد.

نقد فیلم ارتش مردگان ؛ نقد فیلم Army of the Dead
نقد فیلم ارتش مردگان ؛ نقد فیلم Army of the Dead

غم و اندوه ؛ نقد فیلم ارتش مردگان (Army of the Dead 2021)

در حال و هوای هیجان انگیز ترسناک اکشن زامبی آخرالزمانی اسنایدر، غمی تلخ و بدبینانه وجود دارد. که به ظاهر ملت و شخصیت های اصلی آن را در بر گرفته است. شیوع زامبی در لاس وگاس اتفاق افتاده است و دولت کل شهر را محاصره کرده است.

چیزی که به طرز ظریفانه ای برای آمریکا به عنوان یک شکست قلبی نمادین احساس میشود. اردوگاه های پناهندگان قرنطینه مانند حومه شیفت برای آوارگان در حومه شهر قرار گرفته اند.

یک اکوسیستم آخرالزمانی و بی قانون غرب وحشی مملو از حرص و آز، فرصت طلبان و کسانی که از هر قدرتی که بتوانند میخواهند سواستفاده کنند. از همه مهمتر، کنگره و رئیس جمهور فعلی تصمیم گرفته اند وگاس را با سلاح هسته ای برای جلوگیری از گسترش همه گیری زامبی ها نابود کنند (شان اسپایسر در شبکه ای شبیه CNN دیده می شود).

اسنایدر برای اولین بار ایده اصلی این طرح را درست پس از اتمام اولین فیلم خود در سال 2004، Dawn of the Dead، ایجاد کرد و اولین پیش نویس فیلمنامه را یک دهه پیش نوشت. این فیلم چیزی بیش از خط شروع یک کلانشهر آمریکایی تحت محاصره زامبی ها، هیچ ارتباط مستقیم روایی دیگری را در حود ندارد، حداقلش این است که من پیدا نمیکنم. هرچند مخاطبان نوستالژیک فیلمهای زامبی محور با این مسئله هیچگونه مشکلی ندارند هیچ بلکه بسیار اکی برخورد میکنند.

نقد فیلم ارتش مردگان ؛ نقد فیلم Army of the Dead
نقد فیلم ارتش مردگان ؛ نقد فیلم Army of the Dead

تکنیک ؛ نقد فیلم ارتش مردگان (Army of the Dead 2021)

از آخرین فیلم اسنایدر انتظار یک نگاه انسان شناختی از جوانب مختلف به دنیای آخرالزمان زامبی را نداشته باشید. Army of the Dead یک اتفاق کاملاً منطقی میباشد و در آن جبهه و حزب تعریف و ارائه میشود.


بیشتر بخوانید: نقد فیلم جدایی 2021 (Separation)


اسنایدر همیشه دلباخته این نوع قتل عام شدید تاکتیکی بود، و او آن را به خوبی کروگرافی میکند. اسنایدر در این فیلم دست به کار شده و خودش به عنوان فیلمبردار فیلم خودش وارد عمل میشود و از تعدادی red camera استفاده میکند تا ظاهری کاملاً خاص را در طول فیلم ایجاد کند.

با این فضاسازی پس از مدتی کم احساس سرگردانی میکنید. هرچند با برخی از سکانسها همراه خواهید شد و به آن ها عادت خواهید کرد اما در نهایت باید بگویم که احساس کلاستروفوبیک مناسبی در فیلم به آدم منتقل میشود.

مطمئناً بسیاری از ضعف های ارتش مردگان با فیلمنامه و پرداخت خوبی که بواسطه بازیگرانش اتفاق میافتد، و در واقع یک مجموعه بازی از بازیگران با شخصیت ها و چهره های جدیدتر، به زیبایی قابل مشاهده میباشد.

همانطور که انتظار میرفت، Bautista همه چیز را به زیبایی در دست میگیرد. به خوبی این مسئله را به مخاطبان این فیلم دیکته میکند که او یک ستاره اکشن با قلبی لطیف که حس شاعرانه ای به انسان در حسین بازی کردن میدهد، میباشد. غولی که همانقدر راحت سر یک انسان زامبی شده را به دیوار میزند همانقدر راحت عشق میورزد.

نقد فیلم ارتش مردگان ؛ نقد فیلم Army of the Dead
نقد فیلم ارتش مردگان ؛ نقد فیلم Army of the Dead

بازیگری در خدمت روایت ؛ نقد فیلم ارتش مردگان (Army of the Dead 2021)

از دیگر افراد برجسته بازیگران این فیلم می توان به Matthias Schweighöfer، اشاره کرد. تنها مرد تیم که قبلاً هرگز هیچ زامبی را نکشته است، اما وی تنها کسی است که میتواند گاوصندوق مورد نیاز برای سرقت را بشکند.

او و هاردویک لحظات بسیار خوبی را در کنار یکدیگر سپری میکنند، از جمله یک سکانس بسیار هیجان انگیز و جنجالی که آنها تله های انفجاری Safe Temple of the Grail-esque را در برابر زامبی ها آزمایش میکنند.


بیشتر بخوانید:

نقد فیلم کسانی که آرزو دارند من بمیرم 2021 با حضور آنجلینا جولی

نقد فیلم جریان اصلی Mainstream 2021


از طرفی Garret Dillahunt با لذت خاصی بازی میکند. Samantha Win، یک ورزشکار رزمی میباشد، که یک سکانس باورنکردنی و پرتنش از یک اقدام وحشتناک را در یک آشپزخانه ایجاد میکند که باید برای او دست و هورا کشید.

پس از لیگ عدالت ؛ نقد فیلم ارتش مردگان (Army of the Dead 2021)

پس از فیلم چهار ساعته لیگ عدالت، فیلمی با زمان دو ساعت و نیم ممکن است به نظر رسد نسبتاً در مقابل ساخته قبلی زک اسنایدر زمان قابل قبولی برای یک فیلم سینمایی باشد.

اما مشکلات زیادی در فیلم  وجود دارد. بعد از آن سکانس افتتاحیه ای جذاب، اسنایدر با عجله فیلم و روایتش را برای معرفی گروه غول پیکر خود، با صحنه های ناشیانه ای پیش میگیرد. هر چند با آشنایی که از زک اسنایدر در علاقه او به معرفی و شخصیت پردازی های معروفش داریم این اتفاق کمی متعادل در کلیت ساختار روایت فیلم ارتش مردگان میرسد.

هنگامی که اسنایدر در فیلم به لحظات سرگرم کننده میپردازد، Army Of The Dead بهترین حالت را دارد و لحظاتی از جنون ناب را به خودش میگیرد. اما به نظر میرسد فضای کافی برای پوشش همه آنها در اینجا وجود ندارد،

فقط کافی است بگوییم که در تاریخ ساخت فیلمهای ترسناک، با هیچ یک از این شخصیت ها خیلی راحت نباید باشید. اما ارزش این شخصیت پردازی باید به دیو باوتیستا داده شود و هیچ مشکلی با این روند نداشته باشیم.

هنگامی که اسنایدر هدفش احساس و عاطفه باشد، مانند موج نسبتاً ساده رهایی از گناه برای رستگاری بین اسکات و دخترش که با بازی عالی الا پرنل اتفاق میافتد؛ ما سنگینی فضاسازی این فیلم را احساس خواهیم کرد.

نقد فیلم ارتش مردگان ؛ نقد فیلم Army of the Dead
نقد فیلم ارتش مردگان ؛ نقد فیلم Army of the Dead

زامبی های اسنایدر ؛ نقد فیلم ارتش مردگان (Army of the Dead 2021)

زامبی ها غر میزنند. آنها به طرز ناجوانمردانه ای در خیابان های خراب شده ی دیستوپی جولان میدهند. و گاهی اوقات به یک مسابقه دو میدانی خود را دعوت میکنند. آنها با چشمانی بسته به جلو خیره میشوند، اغلب با زنبقهایی که در غروب آفتاب آن مملکت آخرالزمانی با برخی از عفونت های بی نام میدرخشند.

بعضی اوقات آنها از دهان مخفی تحریف شده ای که گوشت آنها قبلاً نیمه خورده است، فریاد میکشند، چه غم انگیز که این همه شور و هیجان درونی آنها با یک اسلحه از هم میپاشد. آنها استعاره هایی از مصرف گرایی و انطباق را ارائه میدهند.

و همچنین یک سکوی پرتاب ترسناک با بودجه کم برای مدیران جوان بلند پرواز ارائه میدهند. اما زامبی ها اغلب فقط خسته کننده هستند: حیوانات وحشی یوکی و غیرقابل تشخیص که کشتار وحشتناک آنها، در هر حالت، یک لحظه کاملاً تنش زا و پر از جذابیت غریب است. و اغلب اوقات آنها شوخی ندارند. این است زامبی هایی که زک اسنایدر در آخرین فیلم خود برای ما به تصویر میکشد.


بیشتر بخوانید:

نقد فیلم چهار روز خوب 2021

نقد فیلم خشم انسان Wrath Of Man 2021

نقد سریال Invincible (شکست ناپذیر 2021) : فصل اول – آغازی طوفانی


و بنابراین در این فیلم ترسناک – مهیج بسیار طولانی، بسیار خشن از Zack Snyder با زامبی هایی طرف هستیم که قدرت ویژه ای دارند. پیش فرض این است که، باید توسط زامبی های اسنایدر آسیب ببینیم. و در لابلای فرمان قدرتها گاز گرفته شویم. و گردنمان را پیش کش کنیم که نکند در مقابل گردن های کلفت سری بیرون بیاورد.

مسلما Army of the Dead یک گونزو اضافی دارد و نوع خاصی از تماشای پایان دنیا که شاید از سیاره میمون ها وام گرفته شده باشد. که میتواند به ماکت مشهور مجسمه آزادی در وگاس برسد.

اما در این دنیای CGI چیزی عجیب و ظالمانه الهام گرفته نشده است. فیلم دو و نیم ساعت مداوم با دیدن انسانهایی که همه به زامبی شباهت دارند میپردازد. درواقع با یک فیلم مشابه مانند Ocean’s Eleven مواجه هستیم. به نظر من میشد استراتژی بهتری به کار گرفته شود. حزب های منافق و دو گانه باید فاش میشد و خیانت های آشکار که اساسا پنهان هستند را به عنوان بخشی از این طرح نشان میداد.

اما افراد داخل فیلم ارتش مردگان همان ارتشی را تشکلی میدهند که از اول مردگانی متحرک هستند. نمیتوانند این مبارزه را با زامبی های زک اسنایدر به اتمام برسانند. همه اینها فقط یک مسابقه شگفت انگیز با شکوه است، جایی که ارتش مردگان علیه زامبی ها در برابر افرادی که خیلی زنده نیستند روبرو میشوند و همه چیز اساساً شوخی میباشد و بازی و سرگرمی یک عده که در همان سطح یک عده میمانند.

نقد فیلم ارتش مردگان ؛ نقد فیلم Army of the Dead
نقد فیلم ارتش مردگان ؛ نقد فیلم Army of the Dead

عوامل فیلم ؛ نقد فیلم ارتش مردگان (Army of the Dead 2021)

 • کارگردان: زک اسنایدر
 • تهیه‌کننده: دبورا اسنایدر، زک اسنایدر و وسلی کالر
 • فیلمنامه‌نویس: سای هاتن، زک اسنایدر و جوی هارولد
 • داستان: زک اسنایدر
 • بازیگران: دیوید باتیستا، الا پورنل، آنا د لا رگه‌را، ماتیاس شوایگهوفر، نورا آرنزدر، هیرویوکی سانادا، رائول کاستیلو، مایکل کاسیدی و گرت دیلاهانت
 • فیلم‌بردار: زک اسنایدر
 • تدوین‌گر: دودی دورن
 • شرکت تولید: کروئل اند آنیوژوال فیلمز
 • توزیع‌کننده: نتفلیکس
 • کشور: ایالات متحده آمریکا
 • زبان: انگلیسی
 • هزینهٔ فیلم: ۹۰ میلیون دلار

از شما ممنونیم که تا پایان نقد فیلم ارتش مردگان (Army of the Dead 2021) همراهمان بودید. لطفاً هر گونه نظر، پیشنهاد یا انتقاد خود را درباره این فیلم و درباره این مطلب در قسمت کامنت‌ها در سایت فیگار به اشتراک بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *