نقد و بررسی قسمت اول و دوم سریال آخرین بازمانده از ما (The Last of Us 2023) + [ویدئوی نقد]

بلاخره انتظارها به پایان رسید و مورد انتظار‌ترین سریال 2023، منتشر شد. با مت همراه باشید تا به نقد و بررسی قسمت اول سریال آخرین بازمانده از ما بپردازیم.

نقد فصل اول سریال the last of us

سریال، آخرین بازمانده از ما یا همان The Last of Us، یک مجموعه‌ی تلویزیونی آمریکایی در ژانر درام پسا آخرالزمانی است که به دست کریگ مازن و نیل دراکمن، برای شبکه‌ی HBO ساخته شده است. این مجموعه بر اساس بازی ویدئویی ۲۰۱۳ به همین نام است که به وسیلهd ناتی داگ توسعه یافت.

این مجموعه درباره‌ی یک قاچاقچی به نام جوئل با بازی پدرو پاسکال است که وظیفه دارد الی نوجوان با بازی بلا رمزی را در پس تمامی ایالات متحده پس از آخرالزمان همراهی کند. گابریل لونا در نقش برادر کوچک‌تر جوئل یعنی تامی، مارلی دندریج در نقش رهبر مقاومت یعنی مارلین و آنا تورو در نقش شریک قاچاقچی جوئل یعنی تس حضور خواهند داشت.

تا به اکنون، نقدهای این مجموعه مثبت بوده است و منتقدانی که چند قسمت ابتدایی این سریال را تماشا کردند، از اجراها، نویسندگی، طراحی تولید، و موسیقی متن تقدیر به عمل آوردند و برخی از منتقدان، این مجموعه را بهترین اقتباس از بازی‌های ویدئویی لایو اکشن می‌دانستند.

ویدئوی نقد تخصصی قسمت اول سریال The Last of Us

ویدئوی نقد تخصصی قسمت دوم سریال The Last of Us

بیشتر بخوانید:

دانلود رایگان و بدون سانسور قسمت 1 سریال The Last of Us

صحبت های کارگردان The Last of Us درباره پاندمی قارچ

تفاوت سریال The Last of Us با Game of Thrones

بهترین سریال های 2023

نقد و بررسی قسمت اول سریال آخرین بازمانده از ما

نقد و بررسی قسمت اول سریال آخرین بازمانده از ما
بررسی قسمت اول سریال The last of us

فصل اول این سریال 9 قسمت می‌باشد و The Last of Us، هر دوشنبه، ساعت 5:30 دقیقه به وقت محلی از شبکه‌ی HBO پخش می‌شود و در ادامه، در HBO Max، در دسترس است.

نقد قسمت اول

نقد و بررسی قسمت اول سریال آخرین بازمانده از ما
نقد قسمت اول سریال آخرین از ما

در نقد و بررسی قسمت اول سریال آخرین بازمانده از ما در همان قسمت اول The Last of Us HBO، نشان می‌دهد که این مجموعه، یک سریال پرتنش است که بسیار وفادار به نسخه‌ی بازی ویدئویی می‌باشد. قسمت اول The Last of Us، در دو بازه‌ی زمانی مختلف اتفاق می‌افتد.

جدول زمانی اصلی، از سال 2003 یعنی شیوع عفونت کوردیپس، می‌رسد و جوئل اکنون در منطقه قرنطینه بوستون زندگی می‌کند. این اپیزود اولین ملاقات جوئل و الی را به تصویر می‌کشد و به علت اینکه کارگردان بازی نیز در آن دست داشته است، به وفادارانه‌ترین شکل به بازی، سریال را نیز پیش می‌برد.

توضیحات ابتدایی سریال، در برنامه‌ی تلویزیونی که در گذشته اتفاق می‌افتد، از همان ابتدا بیننده را می‌ترساند و با اتمسفری روبرو می‌کند که مغز را به صورت ناخودآگاه با جنبشی آخرالزمانی روبرو کند.

بازیگران و سکانس‌هایی که اتفاق می‌افتند، به خوبی بیننده را با یک جو آخرالزمانی آشنا می‌کنند و اگر کسی بازی را انجام داده باشد، دقیقاً همان حس و حال ابتدای بازی The Last of 2013 را به یاد می‌آورد.

شاید دیدن بلا رمزی در نقش الی، بیننده را مقداری از لحاظ بصری اذیت کند و در نگاه اول با او ارتباط برقرار نکند، اما تمامی اِلِمان‌هایی که او به عنوان یک دختر غریبه که احساس متفاوت بودن می‌کند را به خوبی به نمایش گذاشته است.

سکانس‌های اکشن، نشان دادن فضای شهری به صورت زامبی محور بودن، موسیقی گوستاوو سانتائولالا، فیلمبرداری پر تنش، و هنرنمایی بازیگران، هواداران بازی The Last of US را به خوبی به آینده‌ی این سریال امیدوار می‌کند.

جذاب‌ترین چیزی که در همان اول بیننده را جذب آن می‌کند، تیتراژ این فیلم است که به صورت دیوانه‌کننده‌ای چشم‌نواز است و دقیقاً به خوبی هر چه تمام‌تر، با مغز بیننده وارد چالش می‌شود و نحوه‌ی پخش ویروس را با نشان دادن، در مغز بیننده نشان می‌دهد.

The Last of Us با فاش شدن ابعاد عظیم به پایان می‌رسد. در ابتدا، نه تس و نه جوئل نمی‌دانند که چرا الی برای فایرفلایز و مارلین بسیار مهم است. با اینحال، قسمت اول The Last of Us با اسکن شدن الی برای عفونت کوردیپس توسط یک مامور FEDRA قبل از اینکه جوئل به طرز وحشیانه‌ای او را تا حد مرگ کتک بزند، به پایان می‌رسد و حالا آغاز ماجرای 9 قسمتی این مجموعه آغاز می‌شود.

از جذاب‌ترین سکانس‌های قسمت ابتدایی، که در نقد فصل اول سریال the last of us به آن می‌پردازیم، می‌توان به حمله‌ی جوئل به مأمور فدرا اشاره کرد که پیش از آن، گذشته‌ی غمگین مرگ دخترش را یادآور شد و با تمام حرص خود، او را کشت. در نهایت، این سریال می‌تواند یکی از بهترین سریال‌های این ژانر باشد و می‌تواند بسیاری از افراد و هواداران این ژانر را عاشق خودش کند.

نقد قسمت دوم

نقد و بررسی قسمت اول سریال آخرین بازمانده از ما
نقد و بررسی قسمت دوم سریال آخرین بازمانده از ما

اپیزود دوم سریال آخرین بازمانده از ما، هنرنمایی درگیری ذهنی جول را به ما نشان داد و پدرو پاسکال، به خوبی توانست از عهده‌ی این کار بر بیاید. مرگ دختر جول در قسمت ابتدایی سریال، نشان داد که او خلاء یک دختری که همیشه می‌خواست مراقبش باشد را دارد و این درگیری ذهنی که از الی نشان می‌دهد و در عین حال دنبال دردسر نمی‌گردد، پارادوکس جالبی را به خصوص در این قسمت به نمایش گذاشت.

پیش از هر چیزی، این قسمت پیش از تیتراژ خود را نیز با یک فلش بک آغاز کرد و توضیح داد که این حرکت، امضای این سریال خواهد بود. در این فلش بک، دانشمندی نشان داده شد که در طول زندگی‌اش فقط بر روی این قارچ‌ها تحقیق کرده و با دیدن فردی که مبتلا به این ویروس است، می‌گوید که هیچ امیدی نیست و شهر باید با یک بمب، پاکسازی شود. این نا امیدی و اضطرابی که در همان ابتدای سریال نشان داده شد، بیننده را بیشتر در فضای وهم‌آلود قسمت دوم و فضای کلی سریال مختلط کرد.

تمامی عناصر سریال The Last of Us از بازی

در قسمت ابتدایی، همه‌چیز آتش زیر خاکستر بود و ما دنیایی را با فضای عمیق بیرون از دیوار مشاهده نکردیم، اما در قسمت دوم، همه‌چیز بیشتر شبیه یک آینده‌ی دیستوپیایی بود که انتظارش را می‌کشیدیم.

سکوت مطلق، به خوبی از آینده‌ای می‌گفت که در آن مبتلایان، با شنیدن، حمله می‌کنند و ما باید برای بقا در آن دنیا سکوت کنیم و هرج و مرج پس از حمله، از جذاب‌ترین اتفاقاتی بود که یک سریال آخرالزمانی می‌تواند شما را میخکوب کند.

کریگ میزن، در این قسمت بیشتر خودش را نمایان کرد و ما بیشتر از ردپای او در بخش سینماتیک ماجرا دیدیم. برخی از سکانس‌ها رنگ و بوی سریال چرنوبیل را می‌دادند و قشنگ مشخص می‌کردند که یکی از کارگردانان سریال، سازنده‌ی چرنوبیل می‌باشد.

قسمت دوم سریال The Last of Us، با یک یادداشت غم‌انگیز به پایان رسید و سوالات زیادی را برای آینده‌ی سریال، به خصوص کسانی که بازی را انجام ندادند، ایجاد کرد. پس از پایان اوج قسمت اول، جول و تس سفر خود را با الی، ادامه می‌دهند و این اپیزود، با ماجراجویی این سه نفر آغاز می‌شود که تصمیم می‌گیرند راه طولانی را طی کنند.

یکی از سوالاتی که پایان قسمت دوم The Last of Us مطرح می‌کند این است که چه اتفاقی برای Fireflies افتاد. هنگامی که این سه نفر به ساختمان می‌رسند و کامیون‌های خالی و موانع را در ورودی پیدا می‌کنند با مرگ تمامی اعضای آنها، کل تیم فایرفلایز را مرده می‌یابند.

جول توضیح می‌دهد که یکی از اعضای گروه گاز گرفته شده و شروع به سرایت عفونت به دیگران می‌کند. در نهایت، افراد غیر آلوده با مبتلایان جنگیدند و در نتیجه هر فایرفلای جان خود را از دست می‌دهد.

تریلر قسمت سوم The Last of Us منتشر شد

سریال The Last of Us، نشان داد که مانند سریال، چیزی را که بیننده انتظار دارد را نشان نمی‌دهد و همیشه می‌خواهد که خاص و غیر قابل انتظار در نظر برسد. جدا از انتخاب تمامی بازیگران که تقریباً ظاهری متفاوت داشتند، سکانسی که در قسمت دوم آنها در آب راه می‌روند، انتظار سکانسی ترسناک را داریم که بار دیگر این اتفاق رخ نمی‌دهد.

قسمت دوم نشان داد که The Last of Us تماماً مانند دیگر سریال‌های آخرالزمانی زامبی می‌باشد و تنها نقطه‌ی خاص این اثر با دیگر آثار دیستوپیایی، نحوه‌ی رابطه‌ی عاطیفی جول و الی می‌باشد که با مرگ تس، جرقه‌ی آن زده شد.

سکانس تأثیر گذار قسمت دوم، جایی بود که تس با بوسه‌ای عاشقانه از سمت ویروس، با مرگی تراژیک همراه شد. این سکانس نشان داد که این ویروس، ارتباطی عاطفی را با انسان یا همان میزبان خود دارد.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار نقد و بررسی قسمت اول سریال آخرین بازمانده از ما سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.


6 thoughts on “نقد و بررسی قسمت اول و دوم سریال آخرین بازمانده از ما (The Last of Us 2023) + [ویدئوی نقد]

  1. از نظر من قسمت اول شاهکاری بینظری است امیدوارم همیشه بهتر بشه
    خیلی خوشحال شدم دیدم چون ۲ بار لست آف آس را تو ps4 بازی کردم 🗿❤

  2. نقد بسیار خوب و حرفه ای بود. لذت بردم. امیدوارم روند ادامه سریال به قدرت و جذابیت اولین قسمت آن باشد و شاهد نقد های بیشتری از شما باشیم.

  3. من the last of us رو بازی نکردم.ایا اونجاهم دختر جول به همین سرعت میمیره?در کل قسمت اولش قشنگ بود ولی مرگ زود هنگام سارا تمرکز بیننده روکه تازه آغاز سریاله و داره خودش رو با هنرپیشه ها وفق میده بهم میریزه.سریال خوب شروع شد ولی هرگز در حد اندازه های تولید دیگه HBO یعنی چرنوبیل قرار نداره.جاذبه و کشش چرنوبیل یه چیز دیگه بود یه مینی سری به تمام معنا.ولی امیدوارم در ادامه سریال بهتر پیش بره و از این مرگ های نا بهنگام و بی دلیل خبری نباشه.

    1. بازی از جایی شروع میشه که سارا از خواب بیدار میشه و تو خونه تنهاس 🙂 یعنی تو بازی نسبت به سریال خیلی کمتر به شخصیت سارا پرداخته میشه ( تو بازی نسبت به سریال سارا سنش کمتره فکر کنم) و خیلی زود شبیه چیزی که تو سریال دیدی میمیره و مرگ سارا در واقع به مخاطب پیش زمینه ای از روحیات و شخصیت جوئل میده که بدونی چرا همیشه یکم حالش گرفتس و غمگینه و چرا انقدر به الی وابسطه میشه

  4. آره تو بازی حتی از این هم سریعتر میمیره تو این سریال ماجرا رو خیلی باز تر کرده و با جزئیات بیشتری داره نشون میده که به نظرم برای کسی که بازی کرده باشه خیلی جذابه و اصلا هم تمرکز بیننده رو به هم نمیریزه خیلی از فیلم ها و سریال ها در اولین دقایقشون به بیننده شوک وارد میکنن و این کاملا طبیعیه برای همین نقش سارا نسبت به بازی کمی پر رنگ تر نشون داده شده تا بیننده بتونه ارتباط برقرار کنه و از مرگش متاثر بشه به نظر من نه تنها این سریال بهترین اقتباس از بازی های ویدیویی میشه بلکه به یکی از بهترین های HBO تبدیل میشه

  5. ممنون از دوستانی که بازی رو انجام داده بودند و منو راهنمایی کردند.امروز قسمت دوم سریال رو دیدم خیلی قشنگ بود.لذت بردم.امیدوارم که شما هم لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *