بهترین فیلم های اقتباسی ترسناک از داستان های شرلی جکسون

داستان‌های شرلی جکسون از اواسط قرن بیستم مخاطبان را وحشت زده کرده است. در ادامه به بهترین فیلم های اقتباسی ترسناک از داستان های شرلی جکسون می‌پردازیم.

شرلی جکسون که به خاطر آثار وحشتناکش شناخته می‌شود، او حرفه نویسندگی موفقی را انجام داد که اقتباس‌های چندین فیلم ترسناک را بر اساس آثار او ایجاد کرد. جکسون در 16 دسامبر 1916 به دنیا آمد و در 8 آگوست 1965 درگذشت و به عنوان یک زن گوشه گیر شناخته می‌شد. او تمایلی به صحبت در مورد کار خود در ملاء عام نداشت و هرگز از خانه بیرون نمی‌رفت. تاثیرات او همچنان بر روی بهترین فیلم های ترسناک 2023 دیده می‌شود.

کار او که بیشتر به عنوان یک راز برای طرفداران شناخته می‌شود، نگاهی به عذاب شخصی خودش است. جکسون در طول دو دهه، شش رمان، تقریباً 200 داستان کوتاه و دو خاطره تولید کرد. او به طور قابل توجهی بر نویسندگانی مانند نیل گیمن و استیون کینگ تأثیر گذاشته است. داستان‌های او اغلب مضامین انزوا و احساس تماشای مداوم را نشان می‌داد. در این مقاله از فیگار به بهترین فیلم های اقتباسی ترسناک از داستان های شرلی جکسون می‌پردازیم.

بهترین فیلم های اقتباسی ترسناک از داستان های شرلی جکسون

برترین فیلم های اقتباس شده ترسناک از داستان های شرلی جکسون

شما می‌توانید فهرست بهترین فیلم های اقتباسی ترسناک از داستان های شرلی جکسون را در یک نگاه در لیست زیر مشاهده کنید:

مقالات مکمل:

بهترین فیلم های اقتباسی ترسناک از داستان های شرلی جکسون
بهترین فیلم های اقتباسی ترسناک از داستان های شرلی جکسون

داستان‌های جکسون در اواسط قرن بیستم موفقیت آمیز بود و تا به امروز همچنان مخاطبان را می‌ترساند. در سال 2018، دو داستان او برای مخاطبان زیادی اقتباس شد. سریال اصلی نتفلیکس به نام The Haunting Of Hill House برای اولین بار در سال 2018 به انتشار رسید و بر جریان اصلی محبوبیت جکسون و داستان‌هایش تأثیر گذاشت. با استعداد جدید جکسون برای همه چیز، انتظار می‌رود که اقتباس‌های بیشتری از کارهای او در آینده نزدیک به سرویس‌های پخش عمده و تئاترها وارد شود. در ادامه بهترین فیلم های اقتباسی ترسناک از داستان های شرلی جکسون را به شما معرفی خواهیم کرد.

The Haunting (1999)

بهترین فیلم های اقتباسی ترسناک از داستان های شرلی جکسون
بهترین فیلم های اقتباسی ترسناک از داستان های شرلی جکسون

فیلم جن دی بونت در سال 1999 با نام The Haunting یکی از سه اقتباسی از رمان شرلی جکسون به نام The Haunting Of Hill House در سال 1959 در این فهرست است. در این فیلم لیلی تیلور در نقش النور ونس، لیام نیسون در نقش دکتر دیوید مارو، کاترین زتا جونز در نقش تئو و اوون ویلسون در نقش لوک ساندرسون بازی می‌کنند. این فیلم النور را نشان می‌دهد که او در مورد املاک مادر مرحومش در کانکتیکات تحقیق می‌کند. به همان سرعتی که آنها می‌رسند، فعالیت ماوراء طبیعی آغاز می‌شود.

هیل هاوس توسط ارواح هیو کرین و همسرش رنی تسخیر شده است. به دلیل ناباروری، او خودکشی کرد و کرین به تنهایی در این خانه بزرگ مرد. النور و دکتر مارو کشف می‌کنند که او یتیمان را به طرز وحشیانه‌ای شکنجه کرده و آنها را می‌کشد. او روح آنها را در خانه گرفتار کرد تا خانواده‌ای ابدی داشته باشند. در نهایت، فیلم قربانی یک فیلمنامه ضعیف و تکیه بیش از حد به کلیشه‌های ترسناک و جلوه‌های ویژه ضعیف، شد. این اثر نسبتاً به منبع وفادار است، اما نمی‌تواند استانداردهای رمان جکسون را حفظ کند.

Lizzie (1957)

بهترین فیلم های اقتباسی ترسناک از داستان های شرلی جکسون
بهترین فیلم های اقتباسی ترسناک از داستان های شرلی جکسون

درام سال 1957 هوگو هاس بر اساس رمان شرلی جکسون به نام آشیانه پرنده ساخته شده است. این فیلم با بازی الینور پارکر در نقش الیزابت ریچموند، الیزابت را دنبال می‌کند که شروع به دریافت نامه‌هایی از زنی ناشناس به نام لیزی کرد. دکتر رایت با بازی ریچارد بون در حالی که از بی خوابی رنج می‌برد، حقیقتی را که در پس وضعیت روحی الیزابت وجود دارد، کشف می‌کند. او متوجه می‌شود که او دارای اختلال شخصیت چندگانه است و یکی از سه شخصیت او، لیزی، نامه‌ها را ارسال کرد.

از آنجایی که این فیلم در دهه 1950 ساخته شد، تنها با منبع اصلی خود توانست کارهای زیادی انجام دهد. رمان اصلی هر فصل را در مورد یک فرد و تجربه آنها از رویدادها روایت می‌کند. معلوم می‌شود که شخصیت‌های چندگانه او بسیار افراطی‌تر از فیلم است. صرف نظر از این، هاس عذابی را که الیزابت ریچموند در طول رمان تجربه می‌کند به تصویر می‌کشد و فیلمی هیجان انگیز ارائه می‌دهد که شبیه دکتر جکیل و آقای هاید است، اما از تجربه یک زن بهره می‌گیرد. این اثر جزو فیلم های برتر اقتباسی از داستان های Shirley Jackson در ژانر ترسناک قرار می‌گیرد.

We Have Always Lived In The Castle (2018)

بهترین فیلم های اقتباسی ترسناک از داستان های شرلی جکسون
بهترین فیلم های اقتباسی ترسناک از داستان های شرلی جکسون

فیلم “ما همیشه در قلعه زندگی کرده‌ایم”، به کارگردانی استیسی پاسون، فیلمی معمایی است که بر اساس رمانی به همین نام از جکسون ساخته شد. این آخرین کتابی بود که جکسون قبل از مرگش نوشت. فیلم پاسون درباره خواهران مری کاترین، مریکات با بازی تایسا فارمیگا و خواهر بزرگ‌ترش، کنستانس با بازی الکساندرا داداریو است که از عموی بیمار خود جولیان با بازی کریسپین گلاور مراقبت می‌کنند. آنها در املاک خانوادگی خود مشغول زندگی هستند و توسط مردم محلی به دلیل اینکه آنها را نفرین می‌کنند مورد تمسخر قرار می‌گیرند.

این فیلم پیچش‌ها و چرخش‌های داستانی زیادی را ارائه می‌کند، اما در درجه اول بر مریکات و تمایل او به نگه داشتن کنستانس برای خودش تمرکز دارد. علاوه بر این، مریکات راوی غیرقابل اعتمادی است که فقط جنبه داستانی خود را بیان می‌کند. این اقتباس تقریباً مشابه منبع آن است. آنقدر که پیدا کردن تفاوت زیادی بین این دو مشکل خواهد بود. فیلم “ما همیشه در قلعه زندگی کرده‌ایم” فیلمی خوش ساخت بود که سزاوار ذره‌ای ستایش است. این فیلم جزو بهترین فیلم های ترسناک که از داستان‌های جکسون اقتباس شد، قرار می‌گیرد.

The Haunting Of Hill House: Season One (2018)

بهترین فیلم های اقتباسی ترسناک از داستان های شرلی جکسون
بهترین فیلم های اقتباسی ترسناک از داستان های شرلی جکسون

سریال نتفلیکس، The Haunting of Hill House که توسط مایک فلانگان ساخته شده است، بر اساس رمانی به همین نام از جکسون به مراحل ساخت رسید. زمانی که این سریال منتشر شد، بلافاصله با تحسین منتقدان و طرفداران مواجه گردید. این سریال خانواده کرین را دنبال می‌کند که به هیل هاوس نقل مکان خواهند کرد و شروع به بازسازی خانه بزرگ می‌کنند. داستا این سریال از وقایع گذشته به حال تغییر می‌کند تا تاریخچه خانواده و خانه را بازگو نماید.

همانطور که معلوم می‌شود، این خانه بسیار شوم است و قصد دارد خانواده را در میان دیوارهای خود نگه دارد. خوشبختانه، اکثر خانواده فرار می‌کنند، اما مادر آنها اولیویا در داخل خانه از بین می‌رود. سال‌ها بعد مجبور می‌شوند با این خانه مقابله کنند. این سریال لزوماً از منبع اصلی پیروی نمی‌کند. وحشتی که جکسون می‌خواست در رمانش به نمایش بگذارد، با شخصیت‌هایی که با منبع غریبه هستند، با ترس و وحشت جایگزین شد. صرف نظر از این، این یک سریال ترسناک بسیار خوش ساخت است که شایسته ستایش بود. فصل دوم بر اساس داستان شرلی جکسون نیست.

The Haunting (1963)

بهترین فیلم های اقتباسی ترسناک از داستان های شرلی جکسون
بهترین فیلم های اقتباسی ترسناک از داستان های شرلی جکسون

فیلم The Haunting محصول 1963 کارگردان رابرت وایز یک فیلم خیلی ترسناک در حد مرگ و آخرین اقتباس از The Haunting of Hill House در این فهرست است. در حالی که احتمال دارد تنها چند راه برای بیان یک داستان وجود داشته باشد، این یکی بیشتر محتوای خود را از منبع می‌گیرد. این فیلم که توسط دکتر مارکوی روایت می‌شود، تحقیقات او درباره هیل هاوس با تئودورا و النور ونس را دنبال می‌کند. خواهران در دوران کودکی فعالیت پولترگیست را تجربه کردند و اعتقاد بر این است که آنها روانی هستند. در نهایت، خانه بر افکار النور تسلط پیدا می‌کند و او تبدیل به روح هیل هاوس برای ابدیت می‌شود.

فیلم وایز یک فیلم کلاسیک ترسناک و با دلیل موجه است. این یک برداشت منحصر به فرد و خوب از یک رمان کلاسیک است که در ابتدای انتشار شکست خورد. از بین سه اقتباس، این اقتباس نزدیک‌ترین داستان به منبع خود را دارد. شخصیت‌های اضافی برای توسعه طرح ارائه نمی‌کند و قصد جکسون را برای داستان حفظ خواهد کرد. رمان شرلی جکسون به‌جای ترساندن، به‌منظور ایجاد وحشت بود، فیلم وایز این کار را در جایی انجام می‌دهد که دیگران انجام نمی‌دهند. این اثر جزو برترین فیلم های اقتباس شده ترسناک از داستان های شرلی جکسون قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار بهترین فیلم های اقتباسی ترسناک از داستان های شرلی جکسون سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.

منبع: اسکرین رنت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *