سوتی های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون ؛ آیا این فیلم بی‌نقص است؟

سوتی های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون برخی از قوانین دنیای سینمایی مارول که از پیش تعیین شده بودند را زیر پا گذاشته است.

هشدار: این نوشتار ممکن است بخشی از داستان فیلم دکتر استرنج در جهان‌های موازی جنون را اسپویل کند!

فیلم دکتر استرنج در جهان‌های موازی جنون یکی از جاه‌طلبانه‌ترین فیلم‌های مارول تاکنون است. این فیلم بینندگان را به سفری در قلمروی ناشناخته جهان‌های موازی برد که جنبه‌های جدیدی از دنیای سینمایی مارول را شامل می‌شوند. سفری هیجان انگیز که باعث ایجاد برخی سوتی های فیلم دکتر استرنج 2 می‌شود. سوتی‌هایی که قوانین معدود دنیای سینمایی مارول را زیر پا می‌گذارند.

سوتی های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون

آیا این فیلم بی‌نقص است؟

شما می‌توانید فهرست سوتی های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون را در یک نگاه در لیست زیر مشاهده کنید:

سوتی های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون
سوتی های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون

جهان‌های موازی مفهومی است که در فاز چهارم دنیای سینمایی مارول اهمیت بسیار زیادی دارد. سریال لوکی برای اولین بار جهان‌های موازی را به بینندگان نمایش داد و راه او در آثار بعدی مارول نیز ادامه یافت. حتی در فیلم مرد عنکبوتی دور از خانه که در فاز سوم مارول محسوب می‌شود نیز اشاراتی به جهان‌های موازی شده است. اما دکتر استرنج در جهان‌های موازی جنون، اولین باری است که دنیای سینمایی مارول به این شکل و به صورت مستقیم وارد جهان‌های موازی می‌شود.

این فیلم به طور همزمان دنباله فیلم دکتر استرنج، دنباله سریال وانداویژن و فیلمی برای معرفی شخصیت جدید آمریکا چاوز است. اشتباهات فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون برخی از سال‌ها پیش در دنیای سینمایی مارول وجود داشتند را تغییر داده و باعث گیج شدن مخاطب می‌شوند. شما نیز می‌توانید تا انتهای این نوشتار با فیگار همراه باشید تا به بررسی اشتباهات فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون بپردازیم.

چگونه واندا آمریکا چاوز را در جهان‌های موازی تعقیب کرده است؟

سوتی های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون
سوتی های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون, سوتی های فیلم دکتر استرنج 2

یکی از مهم‌ترین اشتباهات فیلم دکتر استرنج 2 از همان ابتدا آغاز می‌شود. اولین رویارویی دکتر استرنج با آمریکا چاوز، زمانی است که یک موجود اختاپوس مانند به نام گارگانتوس قصد کشتن آن‌ها را دارد. کمی بعد نیز مشخص می‌شود که این موجود درواقع توسط واندا احضار شده بود.

چیزی که باعث می‌شود این مورد جزو گاف های فیلم دکتر استرنج 2 محسوب شود، نحوه یافتن آمریکا چاوز توسط واندا است. در طول فیلم، به نظر نمی‌رسد که واندا به قدرتی بیش از جادو دست یافته باشد. اما اگر چنین فرضی درست باشد، پس چگونه واندا می‌توانست آمریکا چاوز را در جهان‌های موازی دنبال کرده و یا حتی از وجود او مطلع شود. اگر جادو چنین قدرتی دارد، پس چرا دکتر استرنج تا این حد با جهان‌های موازی غریب است و حتی نحوه کار آن‌ها را نمی‌داند؟

بیشتر بخوانید:

چرا موقعیت مکانی واندا متفاوت است؟

سوتی های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون
سوتی های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون, اشتباهات فیلم دکتر استرنج 2

یکی از گاف های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون مربوط به تغییر مکان واندا به نسبت سریال وانداویژن می‌شود. در پایان سریال وانداویژن، واندا در یک کلبه کوچک در مکانی کوهستانی قرار داشت. اما در اول فیلم دکتر استرنج، او در مکانی دیگر و در یک باغ زندگی می‌کرد.

این احتمال وجود دارد که این مورد جزو گاف های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون نباشد و واندا شخصاً به این مکان منتقل شده باشد؛ اما در هر صورت این سوال را به وجود می‌آورد که داستان این فیلم چه مدت پس از سریال وانداویژن است؟ و چرا واندا آن کلبه را ترک کرد و در مکان دیگری زندگی منزوی خود را ادامه داد؟

بیشتر بخوانید:

رویاها در دنیای سینمایی مارول جهان‌های موازی هستند

سوتی های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون
سوتی های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون, گاف های فیلم دکتر استرنج 2

تصور این که رویاهای ما درواقع تصویری از یک جهان موازی باشند، مفهومی است که در فیزیک کوانتوم بررسی شده است. بدین منظور که حتی در دنیای واقعی نیز نظریه‌هایی مبنی بر جهان‌های موازی در رویای ما وجود دارد. پس چرا این مفهوم در مارول تبدیل به یکی از اشتباهات فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون شده است؟

درواقع اگر تصور کنیم که هر رویا در دنیای سینمایی مارول تصویری از یک جهان موازی است، احتمالاً شاهد خطوط داستانی جذابی در این باره در دنیای سینمایی مارول خواهیم بود. اما باید بدانید که در آثار پیشین مارول از جمله فیلم مرد آهنی 3، رویاها به عنوان تکراری از تاریخ نیز دیده شده‌اند. تونی استارک که از اختلال استرس پس از سانحه رنج می‌برد، هر شب کابوسی از حوادث فیلم انتقام جویان را مشاهده می‌کرد. بدون شک این کابوس‌ها ارتباطی به جهان‌های موازی نداشتند و تنها یک خاطره تلخ بودند که در ذهن استارک تکرار می‌شدند. پس بدین صورت، یک تناقض بزرگ در رابطه با رویاها در دنیای سینمایی مارول ایجاد می‌شود.

بیشتر بخوانید:

دنیای سینمایی مارول زمین 616 است

سوتی های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون
سوتی های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون, گاف های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون

هنگامی که میستریو در فیلم دور از خانه ادعا کرد که از جهانی دیگر آمده است، گفت که جهان دنیای سینمایی مارول 616 و جهان او زمین 833 نام دارد. این گفته یک ایستراگ جذاب بود که به زمین 616 که جهان اصلی کمیک‌های مارول است اشاره می‌کرد.

این قضیه زمانی وارد سوتی های فیلم دکتر استرنج 2 می‌شود که متوجه می‌شویم میستریو یک کلاهبردار بود و از جهان دیگری به اینجا نیامده است. پس هیچ راهی وجود ندارد که او واقعاً بداند که دنیای سینمایی مارول در کدام جهان موازی است. اما در فیلم دکتر استرنج در جهان‌های موازی جنون، کریستین پالمر زمین 833 رسماً تایید می‌کند که دنیای سینمایی مارول زمین 616 است. همچنین پیش‌تر دنیای سینمایی مارول با عنوان زمین 199999 معرفی شده بود که اکنون این نام گذاری نیز به تناقض دچار شده است.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار سوتی های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.

سوالات متداول در رابطه با سوتی های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون

جهان اصلی دنیای سینمایی مارول چندمین جهان مارول است؟

در ابتدا جهان اصلی دنیای سینمایی مارول با عنوان زمین 199999 معرفی شده بود اما در فیلم دکتر استرنج در جهان‌های موازی جنون، این جهان به عنوان زمین 616 معرفی شد.

آیا رویاهای دنیای سینمایی مارول تصویری از جهان‌های موازی هستند؟

بله. طبق مفهوم جدیدی که در فیلم دکتر استرنج در جهان‌های موازی جنون مطرح شد، همانند برخی فرضیه‌های کوانتوم، رویاهای انسان‌ها درواقع تصویری از جهان‌های موازی دیگر هستند.


7 thoughts on “سوتی های فیلم دکتر استرنج در جهان های موازی جنون ؛ آیا این فیلم بی‌نقص است؟

  1. یک سوتی دیگه هم که خودم پیدا کردم این بود که مگه دکتر استرنج کاری نکرد که همه مرد عنکبوتی یا همون هویت مرد عنکبوتی فراموش بشه پس چرا صحنه ای که دکتر داره با چاوز محاصبه میکنه میگه درباره چند جهانی یک قضیه ای با مرد عنکبوتی داشتیم غافل از اینکه دکتر گفت حتی منم فراموشت میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *