نقد فیلم جاودانگان (Eternals 2021) ؛ بررسی ساختاری و مفهومی

جاودانگان گونه‌ای از موجودات فضایی هستند که حاضر شدند خود را برای گونه بشر فدا کنند. با نقد فیلم جاودانگان به سراغ یکی از بهترین فیلم های ابرقهرمانی دنیای سینمایی مارول سال 2021 می‌رویم. با نقد Eternals 2021 همراه ما باشید.

بشقاب پرنده‌ای متفاوت و طبق معیارهای تئوری توطئه (در خصوص ایلین‌ها)، ابرقهرمان‌هایی جذاب و بعضا کمیک، روایتِ مارولی و بازی‌های بعضا خوب، همه و همه بخشی از ویژگی‌هایی هستند که در تحلیل جاودانگان به آن‌ها خواهم پرداخت.

در تحلیل فیلم Eternals شاید با یکی از بهترین فیلم های مارول سر و کار داشته باشیم (بهترین فیلم های مارول 2022). این فیلم یک ترکیب جذاب در انبار بزرگ شخصیت‌های بی‌شمار مارول به حساب می‌آید. ادامه متن حاوی اسپویلر است.

نقد فیلم جاودانگان

7000 سال تا وقوع

نقد Eternals 2021, تحلیل فیلم Eternals
نقد Eternals 2021, تحلیل فیلم Eternals

جاودانگان همیشه و در طول تاریخ اینجا بوده‌اند و با مبارزه با دیوینت‌ها (Deviants) به بشریت کمک کرده‌اند و به آرامی پیشرفت‌های تکنولوژیکی را تا یک نقطه مشخص پیش‌برده‌اند.

حالا اما به نقطه‌ای رسیده‌اند که در مقابل خدایان خود (آریشم) می‌ایستند و از بشریت در مقابل او محافظت می‌کنند. در همین حال و در نقد فیلم Eternals 2021 دستورالعمل مشخص است: آنها نمی‌توانند در درگیری‌های دنیوی دخالت کنند.

هبوط

نقد اترنالز, آنجلینا جولی اترنالز, بررسی فیلم جاودانگان
نقد اترنالز, آنجلینا جولی اترنالز, بررسی فیلم جاودانگان

در 5000 سال قبل از میلاد، ده موجودِ جاودانه با ابرقدرت‌های متفاوت (آجاک، سرسی، ایکاریس، کینگو، اسپریت، فستوس، مککاری، دروئیگ، گیلگمش، و تنا) توسط آریشم (موجودی آسمانی و خدا مانند) با کشتی فضایی خود (Domo) به زمین فرستاده می‌شوند.

هدف ازین کار نابودی موجوداتی است که پیش‌تر فرستاده شده بودند و حالا (7000 سال قبل) آریشم متوجه شده آنها دچار انحراف شده اند. نام این موجودات دیوینت است.

آخرین موجود از Deviants در سال 1521 کشته شد و نظرات گروه در مورد ادامه مسئولیت‌ و نوع رابطه‌شان با گونه بشر متفاوت است. در طول پانصد سال آینده، آنها عمدتا جدا از یکدیگر زندگی می‌کنند و به نوعی در انتظار بازگشت، یا دستورِ آریشم هستند.

حال

تحلیل فیلم Eternals
تحلیل فیلم Eternals

نوع روایت در این فیلم نیز مانند فیلم‌های کلاسیک مارول و دی‌سی همان است که بود. سکانس اول اتفاقی مهلک، در سکانس‌های بعدی همه چیز عادی به نظر می‌رسد تا وقتی که یک ناهنجاری رخ دهد و سوپرمن وارد باجه تلفن شود.

در حال حاضر سرسی و اسپرایت با هم در لندن زندگی می‌کنند. بعد از اینکه سرسی قرن‌ها قبل توسط شریک زندگی‌اش ایکاریس ترک شد او اکنون با دن ویتمن انسانی که در موزه تاریخ طبیعی کار می‌کند رابطه دارد.

این سه نفر توسط Deviant Kro مورد حمله قرار می‌گیرند و ایکاریس از راه می‌رسد و موجود را فراری می‌دهد. با درک بازگشت Deviants آنها به داکوتای جنوبی سفر می‌کنند تا با رهبر خود Ajak دوباره متحد شوند، اما متوجه می‌شوند که او توسط کرو دیوینت کشته شده است.

انتخاب جانشین

نقد اترنالز, تحلیل جاودانگان, جاودانگان آنجلینا جولی
نقد اترنالز, تحلیل جاودانگان, جاودانگان آنجلینا جولی

در نقد فیلم جاودانگان، سرسی پس از مرگ آژاک به عنوان جانشین او انتخاب می‌شود و به او توانایی برقراری ارتباط با آریشم داده می‎‌شود که نشان می‌دهد ماموریت جاودانگان مبارزه با منحرفان (دیوینت‌هایی که از ماموریت خود خارج شده‌اند) نبوده بل‌که آماده سازی زمین برای “ظهور” بوده است.

ظهور

جاودانگان آنجلینا جولی, بررسی اترنالز, بررسی Eternals
جاودانگان آنجلینا جولی, بررسی اترنالز, بررسی Eternals

آریشم توضیح می‌دهد که برای میلیون‌ها سال در آسمان‌ها دانه‌های خود را در سیارات پرجمعیت می‌کاشته تا آسمان‌های جدید متولد شوند. البته در ادامه توضیحات آریشم ناخودآگاه به این موضوع فکر کردم که چه خوب که آقای هاوکینگ مرده بود و این دیالوگ را نشنید.

بیشتر بخوانید:

در ادامه نقد فیلم جاودانگان باید به دلیل وجود دیوینت‌ها روی کره زمین نیز اشاره کنم. آنها فرستاده شده‌ بودند تا شکارچیانِ بومی سیاره را نابود کنند تا از توسعه حیات هوشمند روی زمین اطمینان حاصل شود.

با این حال، هنگامی که Deviants به فرگشت رسیدند و شروع به شکار جمعیت‌های بومی سیاره کردند آسمان‌ها (آریشم) Eternals را ایجاد کردند تا آنها را از بین ببرند.

ماموریت نجات

نقد Eternals 2021, تحلیل فیلم Eternals
نقد Eternals 2021, تحلیل فیلم Eternals

در نقد فیلم جاودانگان ابدیان دوباره جمع می‌شوند و تصمیم می‌گیرند از ظهور جلوگیری کنند. از ملزوماتِ ظهور این بود که کل کره زمین نابود شود و اساسا هدف از شکل دادن حیات روی زمین همین بوده است.

آنها دوباره با Kingo، Thena و Gilgamesh ملاقات می‌کنند و سپس به محل اقامت Druig در جنگل های آمازون می‌روند. جایی که Kro و Deviants به آنها حمله می‌کنند. گروه آنها را می‌کشند ولی کرو گیلگمش را می‌کشد.

گیلگمش

نقد اترنالز, آنجلینا جولی اترنالز, بررسی فیلم جاودانگان

پیشتر و در مقاله‌ای به صورت مبسوط فیلم جاودانگان را از جهت فلسفی و روانشناختی (بررسی فلسفی و روانشناختی فیلم Eternals) بررسی کرده بودیم. گیلگمش اما یکی از قهرمان‌های اسطوره‌های بین‌النهرین باستان است و شخصیت اصلی حماسه گیلگمش به حساب می‌آید. حماسه‌ای که به زبان اکدی در اواخر هزارهٔ دوم پیشا دوران مشترک مکتوب گشت.

احتمالا وی پادشاه تاریخی دولت‌شهر سومریِ اوروک بوده که پس از مرگ به مقام خدایی می‌رسد. فرمانروایی او احتمالاً به ابتدای “دورهٔ آغازین دودمانی (بین‌النهرین)” (ح. ۲۹۰۰ تا ۲۳۵۰ پیشا دوران مشترک) بازمی‌گردد.

نقد فیلم جاودانگان

نقد فیلم جاودانگان
نقد فیلم جاودانگان

گرچه او در زمان سلسله سوم اور (ح. ۲۱۱۲ تا ح. ۲۰۰۴ پیشا دوران مشترک) است که شخصیت اصلی افسانه سومری می‌گردد. داستان دلاوری‌های افسانه‌ایِ گیلگمش در پنج شعر سومریِ بازمانده روایت می‌شود. قدیمی‌ترین آن‌ها احتمالاً “گیلگمش، انکیدو و جهان زیرین” است که در آن گیلگمش به یاری ایزدبانو اینانا می‌آید و موجوداتی که درخت هولوپو او را آلوده کرده‌اند، فراری می‌دهد.

اینانا به او دو شی ناشناخته، یک میککو و یک پیککو، می‌دهد که هر دو را گم می‌کند. پس از مرگ انکیدو، شبح او به گیلگمش دربارهٔ شرایط تیره‌وتار جهان زیرین می‌گوید. شعر “گیلگمش و آگا” توصیف شورش گیلگمش بر پادشاه کیش به نام “آگا” است.

بیشتر بخوانید:

اکثر مورخان کلاسیک بر این عقیده‌اند که حماسهٔ گیلگمش تأثیر زیادی بر ایلیاد و ادیسه (دو شعر حماسیِ قرن هشتم پیشا دوران مشترک به یونانی باستان) داشته‌ است.

داستان تولد گیلگمش در حکایتی از در طبیعت حیوانات اثر آلیان (قرن دوم دوران مشترک) توصیف شده‌است. آلیان چنین بازگو می‌کند که پدربزرگ گیلگمش برای جلوگیری از باردار شدن مادرش، وی را تحت مراقبت قرار می‌دهد زیرا پیشگویی به او گفته‌است که نوه‌اش او را سرنگون خواهد کرد.

دختر حامله می‌شود و نگهبانان کودک را از برج پرتاب می‌کنند اما عقابی او را در هوا می‌رباید و به باغی پر از میوه می‌برد که در آن‌جا باغبان بزرگش می‌کند.

مرگ گیلگمش

نقد اترنالز, تحلیل جاودانگان, جاودانگان آنجلینا جولی
نقد اترنالز, تحلیل جاودانگان, جاودانگان آنجلینا جولی

پس از سوزاندن او آنها فستوس را ملاقات می‌کنند که به دروگ پیشنهاد می‌کند که تیاموت را با تقویت قدرت کنترل ذهن خود با Uni-Mind، پیوندی بین همه ابدی‌ها، بخواباند.

در نقد فیلم جاودانگان تیم همچنین مککاری را که در Domo زندگی می کرد، پیدا می‌کند. ایکاریس فاش می‌کند که قرن‌ها قبل از ظهور توسط آژاک مطلع شده بود و با انتخاب وفادار ماندن به آریشم، شش روز قبل آژاک را به منحرف‌ها می‌خورد تا جلوی آن را بگیرد، قبل از اینکه جسد او را در خانه‌اش کاشت تا تظاهر به نادانی کند.

نقد فیلم جاودانگان

بهترین فیلم ها و سریال های ابرقهرمانی 2021
بهترین فیلم ها و سریال های ابرقهرمانی 2021, نقد فیلم جاودانگان

اسپریت به ایکاریس می‌پیوندد که به دلیل عشق نافرجامش به او فرار می‌کند، در حالی که کینگو نیز گروه را ترک می‌کند زیرا نمی‌خواهد با آریشم روبرو شود یا با هم تیمی‌هایش مبارزه کند.

تلاش برای بقای بشر

بررسی اترنالز, بررسی Eternals
بررسی اترنالز, بررسی Eternals

Makkari محل ظهور را در پای یک آتشفشان فعال در اقیانوس هند پیدا می‌کند و Eternals قبل از حمله توسط Kro، که توسط Tena کشته می شود، با Ikaris و Sprite مبارزه می‌کنند.

در نقد فیلم جاودانگان دروگ پس از تلاش برای کشتن سرسی اسپرایت را ناک اوت می‌کند و جاودانگان باقیمانده با هم تلاش می‌کنند تا ایکاریس را تحت سلطه خود درآورند.

این در حالی است که فستوس Uni-Mind (ذهن مشترک) را فعال می‌کند. ایکاریس از محدودیت‌های خود رها می‌شود و برای کشتن او به سرسی نزدیک می‌شود.

نقد فیلم جاودانگان

نقد فیلم جاودانگان
نقد فیلم جاودانگان

اما به دلیل عشقی که به او دارد خود را قادر به انجام این کار نمی‌بیند. وقتی هم او و هم اسپرایت به Uni-Mind می‌پیوندند سرسی قدرت کافی برای تبدیل تیاموت به سنگ مرمر را به دست می‌آورد.

ایکاریس که احساس گناه می‌کند به سمت خورشید پرواز می‌کند در حالی که به درخواست اسپرایت، سرسی از انرژی باقی مانده از Uni-Mind استفاده می کند تا اسپریت را به یک انسان تبدیل کند و به حالت دائمی کودکی خود پایان دهد.

اولین ابرقهرمانِ همجنسگرا

نقد Eternals 2021, تحلیل فیلم Eternals
نقد Eternals 2021, تحلیل فیلم Eternals

پیشتر در اپیزود جدید فصل چهارم سریال “کماندار” برای اولین بار از “آقای فوق العاده” رونمایی شد. پسری سیاه پوست که تمایلات همجنس‌گرایانه داشت. با این کار سازندگان “کماندار” دو تابو را شکستند. هم از یک ابرقهرمان سیاه پوست رونمایی کردند و هم از یک ابر قهرمان همجنس‌گرا.

نقش این ابرقهرمان را اکو کلوم هنرپیشه و کمدین آمریکایی بازی می‌کرد. این نخستین بار بود که یک ابرقهرمان همجنسگرا در یک سریال یا فیلم حاضر می‌شد.

در نقد فیلم جاودانگان و بحث شخصیت‌های دگرجنس‌گرا پیش از این هم قناری سیاه با بازی کیتی لوتز تبدیل به یک شخصیت دوجنس‌گرا شده بود.

حضور این حجم کاراکترهای LGBT  در سریالی به شهرت “کماندار” در حالی اتفاق افتاد که از مثلث خالقان آن، مارک گوگنهایم، گرگ برلانتی و اندرو کرایسبرگ، یک نفر (برلانتی) همجنس‌گرا بود.

نقد فیلم جاودانگان

نقد فیلم جاودانگان
نقد فیلم جاودانگان

حالا و در فیلم جاودانگان نیز Brian Tyree Henry در نقد فاستوس ابرقهرمانی گِی را بازی می‌کند. او در جای جای ماموریت به جاودانگان کمک کرد و باعث پیشرفت تکنولوژی نوع بشر شد که گاها (مانند فاجعه هیروشیما و ناکازاکی) موجب آزردگی خاطر او شد.

او اولین ابرقهرمانی است که به عنوان همجنسگرا در یک فیلم MCU به تصویر کشیده شده است. (آیا Eternals واقعاً بدترین فیلم MCU تا به امروز است؟)

پایانِ خوش؟

نقد اترنالز, آنجلینا جولی اترنالز, بررسی فیلم جاودانگان, نقد اترنالز
نقد اترنالز, آنجلینا جولی اترنالز, بررسی فیلم جاودانگان, نقد اترنالز

تنا، دروگ و مککاری برای یافتن جاودانگانِ دیگر درون Domo حرکت می‌کنند در حالی که سرسی، فستوس، کینگو و اسپرایت روی زمین باقی می‌مانند.

در نقد فیلم جاودانگان دن ابراز عشق خود را به سرسی می‌کند و می‌خواهد رازی را در مورد تاریخچه خانواده‌اش فاش کند، در همین حین سرسی به همراه فاستوس و کینگو توسط آریشم از راه دور به فضا کشیده می‌شوند.

نقد فیلم جاودانگان

نقد Eternals 2021, تحلیل فیلم Eternals
نقد Eternals 2021, تحلیل فیلم Eternals

آریشم اظهار می‌کند که از خیانت آنها ناراضی است اما اگر خاطرات‌شان نشان دهد که انسان‌ها شایسته زندگی هستند تصمیم می‌گیرد به بشریت رحم کند. او که قول داد برای قضاوت بازگردد، در یک تکینگی فضا زمان ناپدید می‌شود و سه نفر را با خود می‌برد.

در صحنه‌ای پس از تیتراژ به شدتِ جذاب و زیبای فیلم  تنا، مککاری و دروگ توسط اروس ابدی، برادر تانوس و دستیارش پیپ ترول ملاقات می‌شوند.

او ادعا می‌کند قرار است به آنها کمک کند. در یک صحنه دیگر پس از Cast دن یک صندوقچه قدیمی را که از اجدادش به ارث رسیده است باز می کند که حاوی شمشیری افسانه‌ای و آبنوس است. زمانی که شخصی نامعلوم از او سوال می‌کند که آیا برای آن آماده است یا خیر.

اطلاعات فیلم

تحلیل جاودانگان, جاودانگان آنجلینا جولی, بررسی اترنالز, بررسی Eternals
تحلیل جاودانگان, جاودانگان آنجلینا جولی, بررسی اترنالز, بررسی Eternals

Eternals (هر آنچه که درباره فیلم اترنالز باید بدانید) توسط استودیو مارول تولید و توسط استودیو والت دیزنی موشن پیکچرز توزیع شده است، این فیلم بیست و ششمین فیلم در دنیای سینمایی مارول (MCU) است.

کارگردانی این فیلم بر عهده Chloé Zhao است که فیلمنامه آن را با پاتریک بورلی، رایان فیرپو و کاز فیرپو نوشته است. بازیگرانی از جمله جما چان، ریچارد مدن، کومیل نانجیانی، لیا مک هیو، برایان تایری هنری، لورن ریدلوف، بری کیوگان، دان لی، هاریش پاتل، کیت هرینگتون، سلما هایک و آنجلینا جولی در آن بازی می‌کنند.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های مارول 2022

در فیلم Eternals یک نژاد بیگانه جاودانه پس از هزاران سال از مخفیگاه بیرون می‌آیند تا از زمین در برابر همتایان باستانی خود Deviants محافظت کنند. به نظر می‌رسد نکات بیان نشده جادودانگان (حقایق پنهان فیلم Eternals) بسیار باشد.

در آوریل 2018، کوین فایگی، رئیس استودیو مارول اعلام کرد که ساخت فیلمی بر اساس Eternals آغاز شده است و رایان و کاز فیرپو برای نوشتن فیلمنامه در ماه می استخدام شدند.

نقد فیلم جاودانگان

نقد فیلم جاودانگان
نقد فیلم جاودانگان

در نقد فیلم جاودانگان ژائو قرار بود تا اواخر سپتامبر فیلم را کارگردانی کند، و آزادی خلاقانه قابل توجهی با فیلم داده شد، که منجر به فیلمبرداری در لوکیشن بیشتر از فیلم‌های قبلی MCU شد. ژائو فیلمنامه را بازنویسی کرد که بعدها گزارش شد که بورلی نیز در آن نقش داشته است.

Eternals در 18 اکتبر 2021 در لس آنجلس به نمایش درآمد و در 5 نوامبر در ایالات متحده به عنوان بخشی از فاز چهار MCU منتشر شد. این فیلم بیش از 396 میلیون دلار در سراسر جهان فروخته است و به نهمین فیلم پرفروش سال 2021 تبدیل شده است.

فیلم نقدهای متفاوتی از منتقدان دریافت کرد که مضامین و جلوه‌های بصری آن را تحسین کردند اما از نمایش، سرعت، زمان اجرا و عدم شخصیت پردازی انتقاد کردند.

کاراکترها و تحلیل بازیگران

نقد اترنالز, آنجلینا جولی اترنالز
نقد اترنالز, آنجلینا جولی اترنالز
 • جما چان در نقش سرسی:

ابدیِ همدل با ارتباط قوی با انسان و زمین که می‌تواند ماده را از طریق تماس فیزیکی دستکاری و دگرگون کند. سرسی قرن‌هاست که عاشق ایکاریس بوده و ارتباط قوی با اسپریت دارد.

در حال حاضر او متصدی موزه در زمین است و با دین ویتمن دوست است. کوین فایگی (تهیه کننده) سرسی را به عنوان بازیگر اصلی فیلم توصیف کرده است.

Chloé Zhao گفت که او و چان علاقه‌مند به خلق یک ابرقهرمان زن ظریف هستند که به ندرت در این ژانر دیده می‌شود. ژائو اضافه کرد که چان “حس زیبایی از ملایمت، شفقت و آسیب پذیری” را به شخصیت به ارمغان آورد که “بینندگان را دعوت می کند تا درباره معنای قهرمان بودن تجدید نظر کنند”.

 • ریچارد مدن در نقش ایکاریس:

ابدی‌ای که می‌تواند پرواز کند و پرتوهای انرژی کیهانی را از چشمانش بتاباند و مصمم به تحقق هدف خود نزدیک شود. مدن در صحبتی در رابطه با ایکاریس و سرسی گفت که آنها “سطح عمیقی از عاشقانه” دارند و “دو طرف متضاد نحوه ارتباط آنها با جهان هستند”.

زیرا سرسی نسبت به انسان‌ها دلسوزی دارد در حالی که ایکاریس بیشتر به فرمان خدایانش توجه دارد. این رابطه با توجه به طول عمر طولانی ابدیان قطع شد.

مدن تلاش کرد تا راهی بیابد تا ایکاریس را به گونه‌ای به تصویر بکشد که در انتها به خودکشی برسد. به نظر می‌رسد برداشت ژائو از ایکاریس تحت تأثیر تفسیر کارگردان زک اسنایدر از سوپرمن در فیلم Man of Steel (2013) قرار گرفت است.

 • کومیل نانجیانی در نقش کینگو:

ابدی‌ای که می‌تواند پرتابه‌های انرژی کیهانی را از دستان خود پرتاب کند. کینگو که شیفته شهرت است تبدیل به یک ستاره محبوب فیلم بالیوود می‌شود تا در روی زمین ترکیب شود.

نانجیانی می‌خواست که بازی او نگرش خردمندانه جان مک‌کلین از سری فیلم‌های Die Hard را با ظاهر بازیگر بالیوودی هریتیک ترکیب کند.

او فیلم‌های ارول فلین و برخی از فیلم‌های اصلی زورو را نگاه کرد تا برای این نقش آماده شود. نانجیانی که رقصنده نیست یادگیری رقص‌های بالیوود را چالش برانگیز یافت.

 • لیا مک هیو در نقش اسپرایت:

ابدی‌ای که می‌تواند توهماتی شبیه به زندگی ایجاد کند. اسپرایت ظاهر فیزیکی یک کودک 12 ساله دارد و مک هیو او را “روح پیر” ناراضی از انسانیت می نامد.

مک‌هو که به عنوان “زنگ سرهم‌بند برای پیتر پن” توصیف می‌شود اساسا از اجرای نیل گیمن در سال 2006 بر روی این شخصیت الهام گرفته شده است.

 • برایان تایری هنری در نقش فاستوس:

مخترع ابدی و هوشمندِ سلاح و فناوری. او اولین ابرقهرمانی است که به عنوان همجنسگرا در یک فیلم MCU به تصویر کشیده شده است.

 • لورن ریدلوف در نقش مککاری:

ابدی‌ای که می‌تواند با سرعت فوق بشری حرکت کند. این شخصیت اولین ابرقهرمان ناشنوا در MCU است.

 • بری کیوگان در نقش دروگ:

ابدی‌ای که می‌تواند ذهن دیگران را دستکاری کند.

 • دون لی در نقش گیلگمش:

قوی ترین ابدی، با پیوند عمیق به ثنا. لی این نقش را دنبال کرد تا الهام بخش نسل جوان به عنوان اولین ابرقهرمان کره‌ای باشد و توانست از آموزش بوکس خود برای این نقش استفاده کند.

 • هاریش پاتل در نقش کارون:

خدمتکار انسانی کینگو. او از جنبه‌های کمدی فیلم بود و بازی هنرمندانه‌ای را ارائه داد.

 • کیت هرینگتون در نقش دین ویتمن:

انسانی که در موزه تاریخ طبیعی لندن به عنوان استاد تاریخ کار می کند و با سرسی قرار می گیرد.

 • سلما هایک در نقش آژاک:

پیشوای حکیم و روحانی ازلیان که توانایی شفا دارد و پلی بین ازلیت (جاودانگان) و آسمان است. تغییر شخصیت از یک مرد در کمیک به هایک اجازه داد تا زنانگی آژاک متمایل شود و او را به “شکل مادر” ابدیان تبدیل کند.

هایک در ابتدا برای همکاری با مارول مردد بود با این فرض که او نقش مکمل یا “مادربزرگ” خواهد داشت. پیشنهاد می‌کنم فیلم “فریدا”ی او را ببینید.

 • آنجلینا جولی در نقش تنا:

یک جنگجوی نخبه ابدی که می‌تواند هر سلاحی را از انرژی کیهانی بسازد و در طول قرن ها با گیلگمش پیوند نزدیکی ایجاد کرد. او همچنین از یک بیماری روانی به نام مهد ویری رنج می‌برد.

جولی با شمشیرها، نیزه‌ها و چوب‌های مختلف برای این نقش و همچنین باله‌گیری آموزش دید. او این نقش را به خوبی بازی کرده است.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار نقد فیلم جاودانگان سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد‌ها و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسندگی مهمان کلیک نمایید.


6 thoughts on “نقد فیلم جاودانگان (Eternals 2021) ؛ بررسی ساختاری و مفهومی

  1. یک لینک خارجی بیارید مبنی بر اینکه این مطلب ترجمه ست… لطفا با سند و مدرک وارد دیالوگ شید. توی کل فضای وب ایران هیچ سایت تحلیلیی مثل فیگار نمی‌تونید مثال بزنید که نقد رو از منظر ساختاری، فلسفی و روانشناختی بررسی کنه. لطفا با شکیبایی بیشتری دیدگاهتون رو بیان کنید. ممنونم که مطالعه کردید… مطمعنم از شدت لذت و هیجان نامتعارف از خوندن این نوشتار به پارادکس رفتاری و دیدگاهی دچار شدید… موفق باشید…

  2. : ))) جوابِ آقای محبی رو دوس داشتم ولی به عنوان نویسنده مطلب باید بگم بخشی از مطلب ترجمه است، فقط ضعیف نیست. اما اون بخش که مربوط به داستانِ فیلمه. بخش‌های تحلیلی و نقد ترجمه نیستن. دلیل اینکه داستان رو ترجمه قرار دادم هم مشخصه. داستان بعضی فیمها (به خصوص مارول و…) واضح و سر راسته و نیازی نیست که من دوباره بشینیم و قصه فیلمو بنویسم. قصه این فیلم تاویل نداره. محتوا واضحه. خودم بنویسم هم همین میشه. اما بخشهایی مثل “اولین ابرقهرمانِ همجنسگرا” و “گیلگمش” تحلیلی/تحقیقی هستن. در مقابل این شما بشینین و نقد منو روی Wheel of Fortune and Fantasy بخونید و بگید کجاش ترجمه‌س.
   دوستِ عزیز ترجمه و تحقیق و بازنویسی هم بخشی از یک نقد میتونه باشه. ما اینجا کپی پیست نمی‌کنیم اما قانونی نداریم که نتونیم ترجمه کنیم و تحلیل خودمون رو هم روش اضافه کنیم. اساسا در جهان هیچ چیز جدیدی در حوزه محتوا تولید نمیشه. پرداخته که متفاوته. در نهایت هم اگر احساس میکنید به شعورتون توهین میشه با خوندن مطالب من، جواب مشخصه: “برید مطلب کس دیگه رو بخونید.”
   یا یه پیشنهاد بهتر: خودتون نقد اتنرالزو بدون ترجمه بنویسید و ما با آغوش باز توی همین سایت منتشرش می‌کنیم.
   ممنون از نظر خوبتون : )

 1. تحلیل بسیار عالی و جالبی بود، متشکرم
  فقط من اون قسمتی رو که نوشته بودید «از ملزوماتِ ظهور این بود که کل کره زمین نابود شود و اساسا هدف از شکل دادن حیات روی زمین همین بوده است.» رو متوجه نشدم
  ینی باید زمین نابود می‌شده که ظهور شکل بگیره و باید آدم‌ها زندگی می‌کردن تا زمین نابود بشه؟!!

  1. ممنون. برای ظهورِ اون موجودات بزرگ (اسمشون یادم رفته) لازم بود کره زمین نابود بشه و اساسا کره زمین رو برای همین هدف طراحی کرده بودن اون خدایان. مثل یه پوسته تخم مرغ در نظرش بگیر که فقط تا زمانِ بیرون اومدن جوجه سالمه. آدمها هم اهمیتی نداشتن توی این روند. به وجود اومدن و قرار بوده نابود بشن. البته من سوادِ مارولیم دچارِ نقصانه : ))) بازم خودت یه سرچی بکن : )

  2. سلستیال‌ها یه جورایی بذر حیات خودشون رو توی سیاره‌های مختلف میکارن و برای رشد اون، نیاز به وجود تعداد زیادی از موجودات هوشمند روی اون سیاره ست. پس سلستیال‌ها یه جورایی عمداً به انسان‌ها کمک کردن تا پیشرفت بیشتری داشته باشن و در نهایت و زمان ظهور، سلستیال تازه متولد شده از دل زمین خارج شه که مسلما منجر به مرگ انسان‌ها میشه. البته این واقعه صرفاً توی فیلمه و توی کمیک بوک‌های مارول تفاوت‌های زیادی داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *