تجمع اعتراضی معلمان در ۴۵ شهر ایران ؛ یه سیسمونی کم بشه مشکل ما حل میشه!

همزمان با برگزاری تجمع اعتراضی معلمان در ۴۵ شهر ایران گزارش‌ها حکایت از فضای امنیتی شدید در مقابل وزارت آموزش‌و‌پرورش در تهران را می‌دهد.

معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته سراسر ایران روز پنج‌شنبه، یکم اردیبهشت، بار دیگر در اعتراض به آیین‌نامه ناقص رتبه‌بندی معلمان، اجرا نشدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و سرکوب «مستمر و سیستماتیک» فعالان صنفی در چندین شهر تجمع کردند.

تجمع اعتراضی معلمان در ۴۵ شهر ایران

یه سیسمونی کم بشه مشکل ما حل میشه!

تجمع اعتراضی معلمان در ۴۵ شهر ایران
تجمع اعتراضی معلمان در ۴۵ شهر ایران

بیشتر بخوانید:

مطالبه اجرای کامل طرح رتبه‌بندی و همسان‌سازی، اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی و آموزش رایگان، و همچنین حق ایجاد تشکل‌ و آزادی معلمان زندانی از جمله خواسته‌های معترضان در شهرهای مختلف بود.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده، فضای امنیتی در مقابل وزارت آموزش و پرورش در تهران به شدت امنیتی است. محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، نیز از ممانعت ماموران از برگزاری تجمع و بازداشت چند تن از معلمان خبر داده‌است.

در تجمعات سراسری معلمان، فرهنگیان معترض در شیراز و اصفهان در اعتراض به سفر خانواده قالیباف به ترکیه برای خرید سیسمونی نوزاد در تجمعاتشان شعار یه سیسمونی کم بشه مشکل ما حل میشه و سیسمونی رو رها کن فکری به حال ما کن سر‌دادند.

بیشتر بخوانید:

گزارش‌ها حاکی از بازداشت ده‌ها معلم در تجمع امروز تهران است. چنان که آقای حبیبی می‌گوید، «۴۰ نفر از معلمان زن بازداشت شده» به بازداشتگاه وزرا انتقال یافته و «۳۰ نفر از معلمان مرد نیز به [کلانتری] گیشا» انتقال داده شده‌اند.

تجمع اعتراضی معلمان در ۴۵ شهر ایران
تجمع اعتراضی معلمان در ۴۵ شهر ایران

همزمان، کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران و همچنین کانال صنفی معلمان ایران تصاویری از تجمع اعتراضی روز پنج‌شنبه در استان‎‌های اصفهان، خوزستان، گیلان، کرمانشاه، کردستان، یزد، لرستان، خراسان، همدان و دیگر استان‌های ایران را در تلگرام منتشر کرده‌اند.

رتبه‌بندی معلمان با وجود وعده‌های مطرح در سال گذشته اجرا نشد و مقامات آموزش و پرورش از تدوین آیین‌نامه آن در سال جاری و احتمال تصویب آن در هیات دولت در خرداد ماه خبر داده‌اند.

بیشتر بخوانید:

معلمان معترض همچنین خواستار توقف سیاست‌های پولی‌سازی آموزش شدند و تاکید کردند که تبعات این سیاست‌ها افزایش کودکان کار و بازمانده از تحصیل و گسترش آسیب‌های اجتماعی است.

در قطعنامه معلمان معترض همچنین به ادامه حبس محمدتقی فلاحی، لطیف روزیخواه، یعقوب یزدانی، حسین رمضانپور، ناهید فتحعلیان، زینب همرنگ، معصومه عسگری، هاله صفرزاده، عالیه اقدام‌دوست، هاشم خواستار، محمدحسین سپهری و جواد لعل محمدی اشاره شده و آمده است:

«اسماعیل عبدی به صورت ظالمانه بیش از هفت سال است که به بند کشیده شده است.» آنها همچنین به احضار صدها معلم در سراسر کشور به نهادهای امنیتی طی شش ماه گذشته اشاره کرده و گفته‌اند نهادهای حاکمیتی اهمیتی به خواسته‌های آنان نداده «و به روش گذشته به جای پاسخگویی، شیوه نادرست خود را ادامه می‌دهند».

بیشتر بخوانید:

معلمان ایران سال گذشته در مدت سه ماه شش تجمع برگزار کردند. افزون بر این تجمعات که در روزهای ۳۰ و ۱۱ بهمن، ۱۱ و ۲۲ آذر و ۲ و ۲۳ دی برگزار شد، معلمان در روزهای ۹ و ۱۰ بهمن و ۲۰ و ۲۱ آذر نیز دست به تحصن زدند.

در قطعنامه روز پنجشنبه تاکید شده که معترضان تا زمان محقق شدن مطالباتشان خیابان را ترک نخواهند کرد: «خیابان از آن ماست تا زمانی که تمام مطالبات محقق گردد سرکوب و زندان و پرونده سازی قادر نیست جنبش معلمان را یک گام به عقب براند.»

معلمان معترض همچنین خواهان عزل وزیر آموزش و پرورش شده‌اند که «از عهده اداره یک مدرسه بر نمی‌آید، چه رسد به وزارتخانه آموزش‌و‌پرورش.»

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار تجمع اعتراضی معلمان در ۴۵ شهر ایران سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *