حقایق پنهان سریال Money Heist ؛ رازهایی که نباید بدانید!

در نوشتار حقایق پنهان سریال Money Heist نگاهی به رازهای پنهان سریال Money Heist و همچنین نکات مخفی سریال مانی هیست می‌اندازیم. در فیگار همراه ما باشید.

از نام توکیو تا شعله افکن واقعی آرتوروی آنتیپاتیک، از سکانسی که نیمار جونیور در آن بازی کرد تا اسمِ دوم پروفسور: تعداد حقایق پنهان سریال Money Heist بسیار است.

در حقایق پنهان سریال مانی هیست چند واقعیت مخفی وجود دارد که بینندگان ممکن است از آنها مطلع نباشند. از جمله آن می‌توان به جزئیات پنهان و اطلاعات ویژه در مورد تولید سریال اشاره کرد.

از سکانس کوتاه حضور یک ستاره فوتبال تا صدها لباس قرمز در سریال و تعداد زیادی حقایق پنهان مانی هایست که سرگرم کننده و شگفت انگیز هستند.

حقایق پنهان Money Heist در پشت صحنه Money Heist که حتی سرسخت‌ترین طرفداران ممکن است از آن آگاه نباشند، کم نیست. حقایق پنهان مانی هیست در این نوشتار فاش خواهد شد. با نوشتار حقایق پنهان سریال Money Heist همراه ما باشید.

با توجه به اینکه فصل آخر Money Heist (نقد پارت 2 فصل 5 سریال Money Heist) منتشر شد الآن زمان مناسبی برای رونمایی از جزئیات جذابی از حقایق پنهان سریال Money Heist است.

خبر خوب برای کسانی که فصل آخر Money Heist را ندیده‌اند این است که اسپویل جدی‌ای در این نوشتار یعنی حقایق پنهان سریال Money Heist وجود ندارد. همراه فیگار باشید.

حقایق پنهان سریال Money Heist

رازهایی که نباید بدانید!

فهرست مطالبی که در ادامه نوشتار حقایق پنهان سریال Money Heist خواهید خواند به شرح زیر است:

حقایق پنهان سریال Money Heist, رازهای پنهان سریال Money Heist
حقایق پنهان سریال Money Heist, رازهای پنهان سریال Money Heist

سریال La casa de papel (تمام چیزهایی که در مورد مانی هیست باید بدانید) که در آمریکا با عنوان سرقت پول شناخته می‌شود یک مجموعه تلویزیونی اسپانیایی در ژانر درام جنایی سرقت است که توسط آلبرت بیستمنا ساخته شده‌است.

این مجموعه دو سرقت گروهی با برنامه‌ریزی دقیق و طولانی مدت را به رهبری پروفسور (باهوش ترین شخصیت های سریال مانی هیست)، یکی در ضرابخانه سلطنتی اسپانیا و دیگری در بانک اسپانیا به نمایش درمی‌آورد.

این مجموعه در ابتدا به عنوان یک مجموعه محدود در نظر گرفته شده بود که در دو بخش باید پخش می‌شد. پخش اولیه این مجموعه در ۱۵ قسمت در شبکه اسپانیایی آنتنا ۳ از ۲ مه ۲۰۱۷ تا ۲۳ نوامبر ۲۰۱۷ انجام شد.

شبکه نتفلیکس در اواخر سال ۲۰۱۷ حق پخش جهانی سریال را به‌دست‌آورد و این سریال را دوباره در ۲۲ قسمت کوتاه‌تر بارگذاری و آن را در سراسر جهان منتشر کرد.

سریال خانه کاغذی

نکات مخفی سریال مانی هیست, حقایق پنهان سریال مانی هیست
نکات مخفی سریال مانی هیست, حقایق پنهان سریال مانی هیست

فصل ۱ در ۲۰ دسامبر ۲۰۱۷ و به دنبال آن فصل ۲ در ۶ آوریل ۲۰۱۸ منتشر شد. در آوریل ۲۰۱۸، نتفلیکس پخش این سریال را با بودجه قابل توجه و افزایش یافته برای ۱۶ قسمت جدید از سر گرفت. فصل ۳، با هشت قسمت، در ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۹ و فصل ۴، با هشت قسمت، در ۳ آوریل ۲۰۲۰ منتشر شد.

مستندی با حضور تهیه‌کنندگان و بازیگران برتر در همان روز در نتفلیکس با عنوان خانه کاغذی: پدیده (اسپانیایی: La casa de papel: El Fenómeno‎) منتشر شد.

در ۲۴ می ۲۰۲۱ (بهترین سریال های نتفلیکس 2021) نتفلیکس اعلام کرد فصل پنجم سریال خانه کاغذی (فصل پنجم سریال Money Heist ؛ پروفسور و اعضای تیم او برگشتند) در دو بخش پنج قسمتی و به فاصله سه ماه پخش خواهد شد.

بخش اول در ۳ سپتامبر ۲۰۲۱(۱۲شهریور۱۴۰۰) عرضه شد؛ و بخش دوم در ۳ دسامبر ۲۰۲۱(۱۲ آذر۱۴۰۰) عرضه شد. از لینک داخل پرانتز: (دانلود بخش 2 فصل 5 سریال Money Heist با زیرنویس فارسی بدون سانسور و رایگان) می‌توانید بخش دوم را به راحتی دانلود کنید.

نیمار جونیور : بازیگر مانی هیست

حقایق پنهان مانی هایست, حقایق پنهان Money Heist
حقایق پنهان مانی هایست, حقایق پنهان Money Heist

نیمار یکی از اولین دنبال کننده‌های معروف سریال خانه کاغذی است. او که اسپانیایی می‌داند از همان اول شیفته این سریال بوده. نیمار نه تنها این سریال را دوست دارد که حتی در آن نقشی کوتاه اما بامزه را هم بازی کرده است.

با این همه کمتر کسی تا به حال سکانس مربوط به نقش‌آفرینی نیمار را تماشا کرده. او در فصل ۳ (سال ۲۰۱۹) به جمع بازیگران سریال اضافه شد و در اظهارنظری کوتاه اعلام کرد:”موفق شدم رویایم را به واقعیت تبدیل کنم و جزئی از سریالی شوم که دوستش دارم.”

پشت صحنه Money Heist, حقایق پنهان مانی هیست
پشت صحنه Money Heist, حقایق پنهان مانی هیست

این رویا البته هم به واقعیت تبدیل شد و هم نشد. او بازی کرد اما سکانسش توسط نت‌فلیکس (بهترین سریال های نتفلیکس 2022) سانسور شد. درست در همان روزهایی که قرار بود فصل سوم سریال روی سایت نت‌فلیکس بارگزاری شود، پرونده تجاوز نیمار در برزیل بازگشایی شد.

یک مدل برزیلی در ادامه جنبش جهانی Metoo ادعا کرده بود نیمار با او رابطه نامشروع داشته و همین چهره نیمار را حسابی خراب کرده بود. نت‌فلیکس هم برای حمایتش از این جنبش به اصطلاح فیمینیستی نقش نیمار را که البته یک نقش کاملا فرعی و کوچک بود از فصل سوم در آورد.

در فصل سوم و هنگامی که گروه در حال نقشه برای یک سرقت جدید است اعضای باند در یک صومعه جمع شده‌اند. آنها در حالی صحبت از نقشه‌شان می‌کنند که راهب و راهبه‌ها در حال تردد هستند. با نوشتار حقایق پنهان سریال Money Heist همراه فیگار باشید.

بیشتر بخوانید:

در یکی از همین سکانس‌ها است که نیمار ظاهر می‌شود. برلین و پروفسور در حال صحبت هستند که ژائو از جلوی آنها رد می‌شود. نقش ژائو که یک راهب برزیلی‌ است را نیمار بازی کرده.

برلین از او می‌پرسد اهل کجاست و ژائو جواب می‌دهد سائوپائولو و بعد برلین که می‌خواهد به پروفسور درس زندگی بدهد، رو به او می‌گوید:”برزیل چه سرزمین زیبایی. پدرم عاشق برزیل بود. جشن‌های‌شان، جادوی‌شان” و بعد نگاهی به ژائو (نیمار) می‌کند و می‌گوید: “فوتبال‌شان”.

نیمار که همیشه به حاشیه‌ها، مهمانی‌ها و جشن‌هایش معروف است در جواب می‌گوید: “من از فوتبال و جشن و مهمانی خوشم نمی‌آید.” برلین به او می‌گوید: “ولی مطمئنم می‌دانی بازیکنان برزیلی چطوری بازی می‌کنند.” ژائو می‌گوید: “زیباترینش را”. با نوشتار حقایق پنهان سریال Money Heist همراه فیگار باشید.

آرتورو : شعله‌افکن واقعی‌

فصل آخر Money Heist, شخصیت‌های سریال Money Heist
فصل آخر Money Heist, شخصیت‌های سریال Money Heist

بینندگان سریال مانی هیست تقابل تنش‌آمیز بین آرتورو و دزدان را فراموش نخواهند کرد، زیرا سخنران انگیزشی آرتورو در انبار اسلحه فراموش شدنی نیست.

کل آن صحنه چندین هفته طول کشید تا فیلم‌برداری شود زیرا زوایا پیچیده بود و تعداد سلاح‌های موجود در مجموعه زیاد. این به این معنی است که همه باید همیشه در بهترین حالت خود باشند. با نوشتار حقایق پنهان سریال Money Heist همراه فیگار باشید.

بیشتر بخوانید:

انریکه آرس بازیگر نقش آرتورو در صحنه‌ای که در راهروی باریک به سمت دزدان می رود در واقع از یک شعله افکن واقعی استفاده کرد. با توجه به اینکه فضای بسته احتمالا مقاومت در برابر گرمای شعله‌های آتش را در حین حمل سلاح سنگین بسیار سخت کرده بود به نظر می‌رسد سکانس طاقت‌فرسایی را پشت سر گذاشته باشد.

پروفسور : واتیکان

حقایق پنهان مانی هایست, حقایق پنهان Money Heist
حقایق پنهان مانی هایست, حقایق پنهان Money Heist

به نظر می‌رسد یکی از جالب‌ترین حقایق پنهان سریال Money Heist نام شخصیت‌های آن باشد. شخصیت‌های سریال Money Heist با نام شهرهای معروف در سراسر جهان (به جز یک شخصیت) خوانده می‌شوند.

درست حدس زدید پروفسور. پروفسور یک شخصیت کاملا متفاوت است که منحصر به فرد است اما بسیاری از طرفداران نمی دانند که حتی او هم یک نام شهر دارد.

شهری بسیار محافظت شده، اسرارآمیز و مملو از دانش: “واتیکان” نام مناسبی برای شخصیتی است که آلوارو مورته بازی می‌کند. واقعیت جالب دیگر در مورد این بازیگر این است که او در واقع بینایی کاملی دارد و مدت زیادی طول کشید تا به عینک زدن عادت کند. با نوشتار حقایق پنهان سریال Money Heist همراه فیگار باشید.

فصل اول : مادرید

نکات مخفی سریال مانی هیست, حقایق پنهان سریال مانی هیست
نکات مخفی سریال مانی هیست, حقایق پنهان سریال مانی هیست

خانه کاغذی در فصول ابتدایی با بودجه کمی ساخته شد. در این دوره فیلم‌برداری بیش‌تر در خیابان‌های مادرید انجام می‌شد. تا اینکه نتفلیکس و بودجه هنگفتش وارد کار شد و از اینجا به بعد شاهد جزایر اختصاصی، هلیکوپترهای گران و معابد بودائی بودیم که حتماً خرج زیادی روی دست نتفلیکس گذاشت.

با اینکه بسیاری از منتقدان معتقدند فصل یک و دو با وجود کم‌هزینه بودن بهترین بخش‌های این سریال بودند، اما این ارتقا بودجه و سکانس‌های پرزرق‌وبرق و البته نام نتفلیکس بی‌شک نقش مهمی در افزایش مخاطبان در سراسر دنیا داشت. با نوشتار حقایق پنهان سریال Money Heist همراه فیگار باشید.

سالوادور دالی : منبع الهام

حقایق پنهان مانی هایست, حقایق پنهان Money Heist
حقایق پنهان مانی هایست, حقایق پنهان Money Heist

دالی نقاش سورئال مشهور اسپانیایی نقش مهم و غیرقابل‌انکاری در هنر دارد. سبک سورئال (بهترین فیلم های سورئال به همراه مهم ترین های سال 2021)

و دیدگاه‌های او باعث خلق آثار شگفت‌انگیزی در اسپانیا و سراسر دنیا شد. زندگی شخصی دالی اما تا حدی پرسروصدا بود که پرداختن به آن درین مقال نمی‌گنجد (واکنش منتقدان به فیلم The Nowhere Inn ؛ سورئال شهرت).

مولفان سریال Money Heist (بهترین فیلم های شبیه مانی هیست) با استفاده عمدی از ماسک دالی به دنبال نمادی برای جلب‌ توجه دوباره به آثار این هنرمند نوع خود اقدامی جالبی را انجام دادند و شاید دیدگاه‌های آنتی مدرنیسمِ دالی را دوباره مطرح کردند.

توکیو : پیراهنِ الکس پینا

پشت صحنه Money Heist, حقایق پنهان مانی هیست
پشت صحنه Money Heist, حقایق پنهان مانی هیست

همیشه ایده‌های درخشان از اتفاقات ساده روزمره الهام گرفته می‌شوند و البته این جمله کاملاا درباره Money Heist صادق است. همان‌طور که پیش‌تر هم گفتیم یکی از درخشان‌ترین ایده‌های این سریال نسبت دادن نام یک شهر به هریک از شخصیت‌ها است.

ماجرا از روزی آغاز می‌شود که الکس پینا سازنده سریال با پیراهن ساده‌ای که روی آن کلمه توکیو نوشته‌شده بود سرکار می‌آید و همین پیراهن به‌ظاهر ساده الهام‌بخش خسوس کولمنار برای نام‌گذاری شخصیت‌ها با این سبک و سیاق می‌شود. با نوشتار حقایق پنهان سریال Money Heist همراه فیگار باشید.

شلیک نکن : ساختمان تاریخی‌ست

فصل آخر Money Heist, شخصیت‌های سریال Money Heist
فصل آخر Money Heist, شخصیت‌های سریال Money Heist

در حقایق پنهان سریال Money Heist متوجه می‌شویم که برنامه از ابتدا این بوده که بخش بزرگی از سکانس‌های فصل یک و دو در ضرابخانه سلطنتی اسپانیا با مدیریت وزارت اقتصاد و تجارت این کشور فیلم‌برداری شود.

اما متاسفانه با وجود همه تلاش‌ها اجازه فیلم‌برداری در این مکان صادر نشد. بنابراین سازندگان مجبور شدند در این زمینه فکر اساسی بکنند. خوشبختانه مادرید ساختمان‌های تاریخی زیادی دارد که معماری آن‌ها کم‌وبیش به هم شباهت دارد.

بنابراین فیلم‌برداری سکانس‌های خارجی در شورای تحقیقات ملی اسپانیا (CSIS) انجام و بقیه سکانس‌های داخلی در یک استودیو فیلم‌برداری شد. با نوشتار حقایق پنهان سریال Money Heist همراه فیگار باشید.

اخراجی‌های 5 : دهنمکی در آغوش توکیو

حقایق پنهان سریال Money Heist, رازهای پنهان سریال Money Heist
حقایق پنهان سریال Money Heist, رازهای پنهان سریال Money Heist

انتخاب اسم برای یک اثر هنری واقعا کار دشواری است. همان‌طور که می‌دانید نام اسپانیایی و البته اصلی Money Heist همان، La Casa de Papel به معنای خانه کاغذی است. این اسم اگرچه بسیار جذاب و آهنگین است اما قرار نبود از ابتدا عنوان سریال باشد.

الکس پینا خالق سریال در ابتدا قصد داشت نام Los Desahuciados به معنای “اخراجی‌ها” را برای این سریال انتخاب کند. او معتقد بود ازآنجایی‌که شخصیت‌های سارق فیلم از سوی جامعه طرد شدند، این نام می‌تواند با معنی باشد.

بعدها تصمیم گرفت نام La Casa de Papel را برای فیلم انتخاب کند چون سکانس اولی که در آن بازیگران مشغول دزدی از ضرابخانه سلطنتی هستند در واقع چیزی نیست جز سرقت از یک‌خانه کاغذی. با نوشتار حقایق پنهان سریال Money Heist همراه فیگار باشید.

نامساویِ La Casa De Papel و Money Heist

نکات مخفی سریال مانی هیست, حقایق پنهان سریال مانی هیست
نکات مخفی سریال مانی هیست, حقایق پنهان سریال مانی هیست

وقتی نام La Casa De Papel (خانه کاغذی) برای سریال انتخاب شد. تهیه کننده به این نتیجه رسید که برای تلفظ راحت غیر اسپانیایی‌زبان‌ها یک نام انگلیسی جایگزین انتخاب شود.

بنابراین Money Heist (سرقت پول) برای این سریال انتخاب شد. اما این نام با اسم اصلی به شدت فاصله داشت و اگر قرار بود بر اساس آن انتخاب شود باید چیزی شبیه به House of Paper (خانه کاغذی) بود. با نوشتار حقایق پنهان سریال Money Heist همراه فیگار باشید.

بیشتر بخوانید:

اساس این نام‌گذاری انگلیسی هم این بود که شخصیت‌های داستان درگیر سرقت پول از ضرابخانه سلطنتی می‌شوند. اما این نوع ترجمه دردسرهای زیادی را ایجاد کرد و هنوز هم بسیاری از طرفداران معتقدند La Casa De Papel و Money Heist دو معنی جداگانه هستند!

نویسندگی : موازی با فیلم‌برداری

حقایق پنهان سریال Money Heist, رازهای پنهان سریال Money Heist
حقایق پنهان سریال Money Heist, رازهای پنهان سریال Money Heist

فیلم‌نامه بعضی از سریال‌ها پیش از پخش آزمایشی از قسمت اول تا آخر آماده است اما این اتفاق در مورد خانه کاغذی صدق نمی‌کند. درواقع نویسندگان سریال منتظر پخش سریال می‌مانند و سپس بر اساس واکنش مخاطبان چند قسمت آینده را می‌نویسند.

احتمال لغو : صد در صد

پشت صحنه Money Heist, حقایق پنهان مانی هیست
پشت صحنه Money Heist, حقایق پنهان مانی هیست

خانه کاغذی پخش خود را از می 2017 آغاز کرد. توجه بالا به این سریال در قسمت‌های اول پیش‌گوی توجه مخاطبان را می‌داد تا اینکه پس از چند قسمت افت شدیدی در ریتینگ ایجاد شد و قسمت آخر با کمتر از نصف چهار میلیون مخاطب قسمت اول دیده شد.

بنابراین تصمیم به لغو آن گرفته شد تا اینکه نتفلیکس از راه رسید. در فصل دوم مقبولیت سریال به حدی بالا رفت که همه مخاطبان حداقل انتظار ساخت فصل سوم و چهارم و پنجم را داشتند. با نوشتار حقایق پنهان سریال Money Heist همراه فیگار باشید.

چیزی که زیاده : لباس قرمز

فصل آخر Money Heist, شخصیت‌های سریال Money Heist
فصل آخر Money Heist, شخصیت‌های سریال Money Heist

جدای از ماسک دالی سریال Money Heist را لباس‌های قرمز رنگی که هم دزدان و هم گروگان‌ها در سریال می‌پوشند محبوب کرده است. تعجب آور نخواهد بود اگر در آینده ای قابل پیش بینی طرفداران این لباس ها را برای مهمانی های لباس خود بپوشند.

کارلوز دیز طراح صحنه و لباس کار خود را برای او قطع کرد زیرا نه تنها باید اطمینان حاصل می‌کرد که افراد لازم در گروه بازیگران همیشه منبع تازه‌ای از لباس‌های قرمز دارند بل‌که باید دائما صدها مورد از آنها را جایگزین می‌کرد. با نوشتار حقایق پنهان سریال Money Heist همراه فیگار باشید.

راوی : هرکسی بجز توکیو

رازهای پنهان سریال Money Heist, نکات مخفی سریال مانی هیست
رازهای پنهان سریال Money Heist, نکات مخفی سریال مانی هیست

تصور اینکه شخص دیگری به‌عنوان راوی سریال باشد دشوار است زیرا توکیو جایگاه خود را نزد مخاطب محکم کرده است. بینندگان صدای قابل اعتماد او را حتی در نا امیدکننده‌ترین لحظات گوش می‌دهند.

اگرچه این بخشی از برنامه اصلی تیم پشت صحنه Money Heist نبود زیرا ال موندو گزارش می‌دهد که این تغییر لحظه آخری بود که نقش توکیو اواخر فصل پنج را روایت کند.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار حقایق پنهان سریال Money Heist سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد‌ها و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسندگی مهمان کلیک نمایید.


One thought on “حقایق پنهان سریال Money Heist ؛ رازهایی که نباید بدانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.