فرادرس

تحلیل و معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد (به ترتیب سال انتشار)

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد به جذاب‌ترین آثار این ژانر می‌پردازد. به آثاری که در آنها علم و تخیل در اوج خود به تداخلی هرمونوتیک رسیده‌اند.

نظریه ای وجود دارد که شروع فرگشت انسان و چیرگی‌اش بر گونه‌های دیگر را به زمانی ارجاع می‌دهد که آدمی شروع به تخیل کردن نمود سند این که انسان نخستین دارای تخیل بوده‌ است، دیوار نگاره‌های کشف شده از غارهایی است که انسان نخستین برای سکونت برگزیده بوده‌ است. همچنین موجوداتی همچون اژدها و جن و پری و دیو و … که از دیرباز در داستان‌ها و افسانه‌هایی همچون شاهنامه یا در کتب مقدس آمده‌اند گواهان این همراهی کهن تخیل و آدمی می‌باشند.

تحلیل و معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

به ترتیب سال انتشار

فهرست مطالبی که در نوشتار زیر خواهید خواند به شرح زیر است:

این فهرست بروزرسانی می‌شود…

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
پوستر فیلم بلید رانر 2049

علمی تخیلی گونه ای داستانی است که در ادبیات، هنر، تلویزیون، بازی ویدئویی، سینما، تئاتر و دیگر رسانه ها یافت می‌شود. در گونه علمی تخیلی فناوری یا علوم امروزی یا مربوط به آینده دستمایهٔ هنرمند و آفرینشگر قرار می‌گیرد. اولین بار در آثار ژول ورن نویسندهٔ شهیر فرانسوی و یکی از پیشگامان علمی تخیلی بود که سینما و زیردریایی ظاهر شدند.

کلمهٔ روبات و کاربرد آن به صورت موجودی انسان نما اولین بار در اثر مشهور کارل چاپک، نویسندهٔ چک، به نام .R.U.R یا کارخانهٔ روبات‌سازی روسوم مطرح شدند. آرتور سی. کلارک بود که اولین بار ایدهٔ ماهواره‌های مخابراتی را مطرح کرد و حتی به آن جامهٔ عمل پوشانید. کلمه رباتیک و مفهوم امنیت روبات‌ها، هر دو از ایده‌های آیزاک آسیموف هستند.

Back To The Future (1985)

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

بازگشت به آینده یک فیلم علمی تخیلی آمریکایی به کارگردانی رابرت زمکیس است. تهیه‌کننده این فیلم استیون اسپیلبرگ است و فیلم‌نامه آن را باب گیل نوشته‌است. مایکل جی فاکس، کریستوفر لوید، لی تامپسون، کریسپین گلاور و توماس ویلسون در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند.

این فیلم پرفروش‌ترین فیلم سال شد و به یک موفقیت تجاری عظیم تبدیل شد و با نقدهای ستایش آمیزی مواجه شد به طوری که در ۱۰ فیلم برتر در ۱۰ ژانر جز ۱۰ فیلم برتر در رده فیلم‌های علمی تخیلی بود و هم‌اکنون در سایت imdb جز ۵۰ فیلم برتر است.

تحلیل فیلم بازگشت به آینده

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

فیلم داستان یک پسر نوجوان به نام مارتی مک‌فلای را روایت می‌کند که به صورت تصادفی در زمان سفر می‌کند و از سال ۱۹۸۵ به ۱۹۵۵ منتقل می‌شود. او والدین خود را در دبیرستان ملاقات می‌کند و تصادفا موجب برهم خوردن رابطه آن‌ها می‌شود. مارتی باید تغییری که در گذشته ایجاد کرده را اصلاح کند و کاری کند تا والدینش عاشق یک‌دیگر شوند و سپس با کمک دانشمندی به نام دکتر امت براون راهی جهت بازگشت به سال ۱۹۸۵ بیابد.

روایت کمدی Back to the Future به عنوان یکی از شاخصه‌های اصلی آن، کاری می‌کند مخاطب همواره با انرژی و هیجان قصه‌اش را دنبال کند و در عین حال، فرصت دست‌وپنجه نرم کردن با همه‌ی مفاهیم زیرمتنی و بحث‌های جذاب و هیجان‌انگیزش درباره‌ی تاثیرات بازی کردن با زمان و رخدادهای تاریخی را به دست بیاورد.

فیلم بازگشت به آینده

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

قصه از آن‌جا آغاز می‌شود که پسر جوانی با نام مارتی مک‌فلای نزد دوست صمیمی و پیرش یعنی دانشمندی با نام دکتر بِرَون می‌رود و مطابق درخواست او، تصمیم به آزمایش کردن ماشینِ زمانی که وی موفق به ساختن آن شده می‌گیرد. این وسط، بِرَون توسط شلیک اسلحه‌ی چند قاتل کشته می‌شود و مارتی که در حال آزمایش کردن اختراع تازه‌ی او به سر می‌برد، چندین و چند سال به عقب بازمی‌گردد.

به دهه‌ی پنجاه میلادی و جایی که در آن برای جلوگیری از نابودی‌اش، باید مطمئن شود که پدر و مادرش عاشق یکدیگر می‌شوند و مشکلی بر سر راه شکل‌گیری رابطه‌شان قرار نمی‌گیرد! هرچند که در ادامه هدف مارتی به سفر دوباره در زمان برای نجات دادن جان داک بِرَون تبدیل می‌شود و داستان، حتی پیچیده‌تر از حالت قبلی، به پیش‌روی خود ادامه می‌دهد.

فیلم بازگشت به آینده

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

همه‌ی این خطوط داستانی، در کنار شخصیت‌پردازی کاملا راضی‌کننده‌ی کاراکترهای اصلی، بازی‌های جذب‌کننده‌ی نقش‌آفرین‌های اصلی، خلق طنزهای به‌جا و سرگرم‌کننده و پیاده‌سازی ایده‌های داستانی به بهترین شکل ممکن، قسمت اول «بازگشت به آینده» را در سال ۱۹۸۵، تبدیل به یک اتفاق سینمایی بزرگ کردند و آن‌قدر از این اثر ساخته‌ی سینمایی تاثیرگذاری آفریدند که هنوز می‌شود رد پای تاثیراتش را در ایده‌های قصه‌های علمی‌تخیلی در انواع و اقسام مدیوم‌های داستانی، مشاهده کرد. این وسط، شاید قسمت‌های بعدی سه‌گانه‌ی Back to the Future به اندازه‌ی قسمت اول حس تازگی نداشته باشند و از بسیاری مناظر، در نقطه‌ای عقب‌تر از آن اثر قرار بگیرند، ولی بیان این حقیقت ابدا به معنی بی‌کیفیتی آن‌ها یا لذت‌بخش نبودن‌شان نیست.

Jurassic Park (1993)

Jurassic Park (1993)
Jurassic Park (1993)

پارک ژوراسیک فیلمی در ژانر علمی تخیلی محصول سال ۱۹۹۳ به کارگردانی استیون اسپیلبرگ و برگرفته از رمانی به همین نام است. داستان فیلم در جزیره‌ای تخیلی به نام ایزلا نوبلار رخ می‌دهد. در این فیلم بازیگرانی همچون کریس پرت و سام نیل، لورا درن، جف گلدبلام، ساموئل ال. جکسون، ریچارد اتنبرا، مارتین فررو، بی‌دی ونگ، باب پک، وین نایت، جوزف مازلو، آریانا ریچاردز، کامرون تور، میگل ساندووال و ریچارد کایلی ایفای نقش کرده‌اند.

این فیلم هم‌اکنون جز ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ سینما در سایت imdb است. این فیلم پرفروش‌ترین فیلم کل کارنامه استیون اسپیلبرگ از قدیم تا به حال بدون محاسبه نرخ تورم محسوب می‌شود. این فیلم در اسکار ۱۹۹۴ برنده ۳ اسکار بهترین تدوین صدا، بهترین میکس صدا و بهترین جلوه‌های تصویری شد.

تحلیل پارک ژوراسیک

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

وقتی به سال 1993 نگاه می‌کنیم، چیزی که در مورد “پارک ژوراسیک” ما را متحیر می‌کند، جلوه‌های ویژه استفاده شده‌ست که به نظر می‌رسد دایناسورها را به زندگی بازگردانده است. در زمانی معادل دو دهه بعد، گشت و گذار دوباره در داستان‌گویی استادانه اسپیلبرگ را می‌توان بهترین بهانه برای دیدن مجدد آن دانست.

این فیلم دوباره به سینما بازگشته، آن هم با بهترین تبدیل به فرمت 3D که تا به حال دیدم، به دلیل اجتناب از تمام احساسات بد و سرگیجه‌آوری که زمان دیدن فیلمی که به 3D تبدیل شده به انسان دست می‌دهد. به جز چند سکانس که پیش زمینه در آن تار است، جلوه‌ها شما را در خود غرق می‌کند و اصیل است.

صحنه‌هایی که دایناسورها در آن به سمت شما خیز برمی‌دارند حرف ندارند و تاثیرگذارند. صحنه مورد علاقه من همیشه آنجایی بوده که شخصیت‌ها سوار خودرو جیپ به دنبال یک “تی-رکس” عصبانی در حرکتند و ناگهان یک دایناسور با دندان‌های برهنه را در آیینه بغل جیپ می‌بینیم که به سرعت و با عصبانیت به سمت آنها می‌رود.

فیلم پارک ژوراسیک

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

تنها یک لحظه طول می‌کشد تا مفهوم جمله “اجسام از آنچه در آیینه می‌بینید به شما نزدیکترند” را درک کنیم. اسپیلبرگ راهی یافته تا هم ما را بخنداند و هم هیجان را به حد اعلا برساند. این نکته در 3D نمود بیشتری دارد. فیلم به طرز قابل‌ملاحظه‌ای شما را درگیر خود می‌کند، البته به جز کامپیوتر‌ها و بی‌سیم‌ها، رادیویی قدیمی که در نظر بیننده امروزی به همان اندازه ماقبل تاریخی است که موجودات عصر حجری فیلم هستند. اما همین امکانات پیشرفته آن زمان که برای جلوه‌ها استفاده شده و ترکیب موجودات مکانیکی و تصاویر رایانه‌ای، هنوز به اندازه موجودات کیفیت بالای امروزی سینما باورپذیرند.

اسپیلبرگ پس از این فیلم پروژه‌های سنگین‌تر و معتبرتری را کار کرده است، ولی این تریلر به عنوان یکی از بهترین آثارش و شاهکاری در این ژانر محسوب می‌شود. این نشان‌دهنده استعداد بی‌نظیر وی در شناخت گام‌های سینمایی و زبان بصری فیلم‌ها و توانایی او در پذیراندن شخصیت‌هایش به مخاطب است.

فیلم پارک ژوراسیک

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

این نکته‌ای است که تمام آن جلوه‌های ویژه را سرشار از احساسات عمیق می‌کند. او می‌تواند مفهومی را در امواج ایجاد شده در یک لیوان آب برساند که دیگر فیلم‌سازان برای آن نیاز به 15 صفحه دیالوگ دارند. داستان اقتباسی است از کتاب “مایکل کریچتون” فقید، داستانی که با گستاخی شروع می‌شود.

با گناه کبیره غرور تا جایی که مردی خود را در جایگاه خدایان می‌بیند و با این عمل زمینه‌ساز سقوط خود می‌شود. جان هاموند (ریچارد آتنبرو) رویا استخراج DNA دایناسور و گیاهی که درون یک کهربا گیر افتاده است و استفاده از آن برای بازتولید گونه دیگری از گیاهان و موجودات پارینه‌سنگی را در سر دارد.

اسپیلبرگ داستان را با مقداری خصیصه اخلاقی بنا کرده تا ما بتوانیم از این تباهی فاجعه‌بار لذت ببریم، بدون اینکه درگیر احساس گناهی ناراحت‌کننده شویم. همچنین اسپیلبرگ مطمئن شده که در فیلم کسی هست که به آن دل خوش کنیم، ایمان خود را در گرو شخصیت‌هایی قرار دهیم که هم با آنها ارتباط برقرار می‌کنیم و هم آنها را تحسین می‌کنیم.

فیلم پارک ژوراسیک

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

لورا دِرن و سم نیل نقش متخصصین موجودات و گیاهان پارینه‌سنگی را ایفا می‌کنند، کسانی که اولاً علاقه‌مند به علمند و نه پول، دوماً عاشق یکدیگر هستند. این تمام چیزی است که ما نیاز داریم درموردشان بدانیم. اما برای اطمینان خاطر، اسپیلبرگ تعدادی کودک را نیز اضافه می‌کند، این کودکان علاوه بر اینکه غریزه حمایتی ما را بر‌می‌انگیزند، به کاراکتر سم نیل نیز شانس رشد کردن می‌دهند.

بروید و “پارک ژوراسیک” را در 3D ببینید، بروید و فرزندان خود را که در زمان اکران فیلم به دنیا نیامده بودند با خود ببرید. بروید و فیلم را به طریقی ببینید که باید دید، بر روی پرده بزرگ سینما و با انبوه تماشاگران خوشحال و هیجان‌زده. بروید و ساموئل ال‌جکسون را ببینید، پیش از اینکه تبدیل شود به ساموئل ال‌جکسونی که می‌شناسیم. اما بالاتر از همه این‌ها به این خاطر ببینید که سرشار از لذت دیدن جادوی ناب اسپیلبرگ شوید. این فیلم علمی تخیلی قدیمی است.

The Matrix (1999)

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

ماتریکس یک فیلم اکشن علمی-تخیلی به نویسندگی و کارگردانی واچوفسکی‌ها است که در سال ۱۹۹۹ منتشر شد. در این فیلم بازیگرانی همچون کیانو ریوز، لارنس فیشبرن، کری-ان ماس، هوگو ویوینگ، جو پانتولیانو و گلوریا فاستر ایفای نقش می‌کنند. ماتریکس که اولین قسمت از چهارگانه ماتریکس است، آمیزه‌ای از اکشن، هنرهای رزمی و دارای یک فیلم‌نامه چندلایه است که یک جامعه پادآرمان‌شهر در آینده را به تصویر می‌کشد، که در آن درک واقعیت توسط انسان‌ها در دنیایی ساختگی به نام «ماتریکس» رخ می‌دهد، که به دست ماشین آلات هوشمند برای غلبه بر جمعیت انسان‌ها، شبیه‌سازی شده‌است.

این در حالی است که حرارت و فعالیت‌های الکتریکی بدن انسان‌ها به‌عنوان منبع انرژی برای ماشین آلات محسوب می‌شوند. در این بین یک برنامه‌نویس کامپیوتر به نام نئو، از این حقیقت آگاه شده و همراه با افراد دیگری که خود را از این دنیای رؤیایی رها کرده‌اند، به شورشی علیه ماشین‌ها برمی‌خیزند. فیلم ماتریکس به‌خاطر داشتن محتوای سنگین و ساختار پیچیده فلسفی شهرت دارد.

فیلم ماتریکس

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

این فیلم همچنین نمونه‌ای از سبک سایبرپانک و علمی تخیلی به‌شمار رفته و شامل منابع متعددی از ایده‌ها و تفکرات فلسفی و مذهبی است. روشی که واچوفسکی‌ها در ساخت صحنه‌های اکشن این فیلم به‌کار گرفته‌اند تحت تأثیر انیمه ژاپنی و فیلمهای هنرهای رزمی بوده‌است.

آنها همچنین از تکنیک‌های مبارزه نمایشی و وایر فو نوعی تکنیک مبارزه با کمک هدایت افراد با سیم و مورد استفاده در فیلم‌های سینمایی اکشن سینمای هنگ کنگ در ساخت این فیلم استفاده کرده‌اند. این فیلم موجب مشهور شدن جلوه بصری تأخیر گلوله شد، تکنیکی که طی آن صحنه‌های اکشن فیلم به صورت حرکت آهسته به نمایش درمی‌آید اما حرکت دوربین به نحوی است که انگار با سرعت معمولی در حال جابه‌جا شدن است.

فیلم ماتریکس

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

این فیلم تأثیر زیادی بر فیلم‌های سبک ابرقهرمانی بعد از خود داشت. ماتریکس به‌طور ویژه به‌خاطر جلوه‌های ویژه، نوع اکشن استفاده شده، فیلم‌برداری و سرگرم‌کنندگی بالا مورد تحسین قرار گرفته‌است. این فیلم که از آن به‌ عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ژانر علمی–تخیلی در تمام دوران یاد می‌شود، در سال ۲۰۱۲ به فهرست ملی ثبت فیلم آمریکا افزوده شد.

تحلیل ماتریکس

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

بعد از سکانس فوق العاده ابتدایی فیلم که در آن زنی جوان بنام Trinity (با بازی Carrie-Anne Moss) با مخلوطی از حرکات کونگ فو و ژیمناستیک تعدادی مامور ویژه را از پا در می آورد، فیلم هکر کامپیوتری جوانی (با بازی Keanu Reeves) را معرفی میکند که بعداً توسط Trinity پیش مردی عجیب بنام Morpheus (با بازی Laurence Fishburne) برده میشود.

رهبری گروهی ایدولوژیک و تروریست که اعتقاد دارد این مرد جوان تنها کسی است که می‌تواند در برابر نیروهای پیشرفته و شیطان صفتی که در سال 1999 بشر را اسیر خود کرده اند بایستند و آنها را نجات دهد. ولی مرفیوس خود متعلق به عالمی دیگر است که 2000 سال در آینده قرار دارد و همراه با گروهی از پیروانش، با وسیله‌ای پیشرفته همانند زیردریایی ناتیلوس به این دوران آمده‌اند.

فیلم ماتریکس

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

مرد جوان موافقت میکند تا طی مراحلی ویژه و چندش آوری، بدن طبیعی‌اش از غلاف مخصوصی که در آن قرار دارد خارج و به زیر دریایی آورده شود. او که حالا نامش Neu است در پشت سرش ورودی‌ای دارد که از طریق آن میتوان اطلاعات و مهارت‌های بسیاری را در مغرش بارگذاری کرد و در آن واحد راهی ارتباطی است که او را به جهانی که قبلاً در آن زندگی میکرده متصل میکند. حال Neu ای که وارد دنیایی جدید شده، آماده مبارزه با نیروهای شیطانی است که جهان را به وضعیتی در آورده اند که در سال 1999 دیده میشود.

طبق آنچه در فیلم گفته میشود، بنظر میرسد در اوایل قرن بیست و یکم جنگی فراگیر میان انسانها و ماشینهای پیشرفته اتفاق میافتد که حاصل آن پیروزی هوش مصنوعی و رباتهاست. در حال حاضر شهر زیر زمینی Zion آخرین سنگر انسانها که منتظرفردی برگزیده هستند تا نیروی به نام ماتریکس را که توسط کامپیوتری انسان نما کنترل میشود را نابود کند. نیرویی که دنیایی مجازیی را خلق کرده است که انرژی اش از بدن انسانها تامین میشود.

فیلم ماتریکس

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

این دنیای جدید توسط مردانی با عینکهای آفتابی سیاه رنگ به رهبری Smith (با بازی Hugo Weaving) اداره میشود. با وجود اینکه یک ساعت از فیلم صرف توضیح ماجراهای بالا میشود، میتوان گفت که تمام فیلمنامه نیز به نوعی به همین مفهوم میپردازد. مرفیوس که دائماً دانش و آگاهی از وی تراوش میکند، مدام سخنان نغز میگوید. اطلاعاتی که تماشاگر و حتی Neu آنها را دنبال میکنند، تا شاید راه حلی برای درک گره کور موقعیتی که برایشان در ابتدا به طور نامفهوم توضیح داده شده، پیدا کنند.

معمایی که تا آخر فیلم هم برایشان حل نشده و علامت سوالی بالای سرشان باقی میماند. متاسفانه این موضوع باعث میشود تا فیلم در پیشبرد خط روایی ناکام بماند. داستانهایی فرعی اضافه شده است که بنظر میرسد تنها هدفشان فراهم آوردن محیطی برای ارائه جلوه های ویژه و کشاندن مردم به گیشه باشد. در نتیجه این جلوه ها با وجود اینکه برای تماشاگر فیلمهای علمی تخیلی کاملاً نوآورانه و بیش از حد تصور است، ولی هیچ گونه نقشی در روند اصلی داستان ندارند.

اما همین جلوه های ویژه بزرگترین نقطه قوت ماتریکس است. تغییر فرم افراد، اشیا و فضاها بسیار حرفه ای و خلاقانه میباشد. استفاده از تکنیک جالب معلق کردن بدلکاران بوسیله طناب و همچنین حضور Yuen Wo به عنوان مربی کنگ فو در صحنه های مبارزه با عث شده از سطح هنرهای رزمی در فیلم بالاتر از نمونه های قبلی هالیوودی باشد.

فیلم ماتریکس

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

علاوه بر این استفاده فیلمسازان از تکنیکی نوآورانه که نامش را Bullet time photography گذاشته اند، در کنار گرافیک کامپیوتری صحنه هایی را خلق کرده است که در آن میتوان سرعت و جهت حرکت افراد و اشیا را تغییر داد. چیزی شبیه آنچه در انیمیشن های ژاپنی دیده میشود. شخصیتها میتوانند چند متر به آسمان پریده، چند تا لگد بزنند و در همین حالت متوقف شوند. آنگاه این حالتشان از زوایای مختلف به تصویر کشیده میشود.

سپس به آرامی پایین می آیند. و همه اینها به صورت کاملاً باور پذیر اجرا میشود. کاملاً مشخص است که برادران Wachowskis و سینماتوگرافر کار Bill Pope توجه ویژه ای به جلوه های بصری داشته اند. جلوه های ویژه ای که اولین بار در سطحی پایین تر در فیلم قبلیشان Bound انجام داده بودند.

طراحی تصاویر آسمانهای خراشهای بلند، مشکی و براق شهر نیز حاصل صحنه پردازی فوق العاده Own Paterson است که تصویری هرسناک از لوکیشن فیلمبرداری یعنی سیدنی، در مقابل چشم تماشاگران قرار داده است. سرپرست جلوه های ویژه John Gaeta، طراح لباس Kym Barrett ، تیم بدلکاران و همه کسانی که در پشت دوربین باعث شده اند که فیلم از لحاظ بصری در سطح بالایی قرار گیرد.

فیلم ماتریکس

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

موسیقی ارکسترال Don Davis نیز در کنار مجموعه ای از قطعات راک Marilyn Manson, Ministry, Prodigy, Rage Against the Machine اثر گذاری سکانسهای مختلف فیلم بخصوص مبارزات را بر تماشاگر را بیشتر میکند. Kiano Reeveبا آن شخصیت جدی خونسرد اش توانسته حرکات فیزیکی Neu را بخوبی از کار درآورد.

اما در کل، نمیتوان گفت که فراتر از فیلمهای قبلی اش ظاهر شده است. Fishburne توانسته تصویر خوبی از فردی مدیر و باهوش ارائه کند، هرچند با جلو رفتن داستان بازی اش ضعیفتر میشود. در مورد بقیه بازیگران هم بخاطر اینکه بیشتر بازیشان فیزیکی و مبارزه ای است، نمیتوان نظر خاصی داد. ولی در این میان هنرنمایی Gloria Foster در نقش Oracle، بخصوص در صحنه ای که به Neu میگوید که انسان برگزیده است، قابل تقدیر میباشد.

Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004)

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

داستان درخشش ابدی یک ذهن پاک درباره دو عاشق قدیمی می‌باشد که دو سال با هم در ارتباط بودند و بعد از یکدیگر جدا شده‌اند. تمرکز اصلی کارگردان فیلم میشل گوندری، درباره سوال “چه می‌شد اگر بتوانیم خاطرات بد را فراموش کنیم؟” می‌باشد. بازی نادر جیم کری در یک نقش جدی، در مقابل کیت وینسلت و نویسندگی متقاعدکننده این فیلم توانست جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اصلی را به ارمغان بیاورد.

تحلیل درخشش ابدی یک ذهن پاک

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

در درخشش ابدی یک ذهن پاک پیام بسیار عمیقی وجود دارد و می‌توان گفت که این فیلم عمیق‌ترین فیلم کافمن تا به امروز است. این فیلم پیام بسیار عمیقی دارد که همه بینندگان باید به آن توجه کنند. پیچیدگی‌های کوچک زیادی در فیلم وجود دارد که مطمئناً با چند‌بار تماشا برایتان مشخص می‌شوند.

کل ساختار فیلم کاملاً جذاب و به طور هوشمندانه‌ای انجام شده است. این فیلم هوشمندانه‌ترین فیلم سال 2004 می‌باشد و بیش از هر فیلم دیگری حرف برای زدن دارد. درخشش ابدی یک ذهن پاک فیلمی زیبا با صداپیشگی عالی توسط گوندری، بیننده را در یک سرزمین فانتزی کابوس‌وار ترسناک می‌برد که در آن هر چیزی ممکن است. این یک فیلم زیبا، عجیب، استثنایی، شوخ و یکی از بهترین فیلم‌های دهه 2000 میلادی می‌باشد.

Inception (2010)

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

سرآغاز (در ایران با نام تلقین نیز شناخته می‌شود) یک فیلم اکشن علمی تخیلی به نویسندگی و کارگردانی کریستوفر نولان است که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد. نولان تهیه‌کنندگی این فیلم را با همسرش، اما توماس، نیز بر عهده داشته‌است. در این فیلم لئوناردو دی‌کاپریو نقش یک دزد حرفه‌ای را ایفا می‌کند که با نفوذ به ضمیر ناخودآگاه افراد، افکار آن‌ها را می‌دزدد. او، که در ایالات متحده تحت پیگرد قانونی است، با پیشنهاد پاک شدن سابقه‌اش در ازای یک کار که غیرممکن به نظر می‌رسد، روبه‌رو می‌شود: تلقین یک ایده به ضمیر ناخودآگاه یک شخص.

کن واتانابه، جوزف گوردون لویت، ماریون کوتیار، الیوت پیج، تام هاردی، دیلیپ رائو، کیلین مورفی، تام برنگر و مایکل کین از گروه بازیگران فیلم هستند. به‌گفتهٔ نولان، او ۱۰ سال بر روی فیلم‌نامه فکر می‌کرده‌است. مدتی پس از ساختن فیلم بی‌خوابی (۲۰۰۲)، نولان پیش‌نویس فیلم‌نامهٔ ۸۰ صفحه‌ای درباره «سارقان رؤیا» را نوشت که در ژانر وحشت و با الهام از رؤیای شفاف بود.

فیلم تلقین

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

او طرحش را به برادران وارنر ارائه کرد. اما احساس کرد که برای ساخت این فیلم به تجربهٔ بیشتری در کارگردانی احتیاج دارد. او این پروژه را موقتا کنار گذاشت و بر روی فیلم‌های بتمن آغاز می‌کند (۲۰۰۵)، حیثیت (۲۰۰۶) و شوالیهٔ تاریکی (۲۰۰۸) کار کرد. او شش ماه بر روی فیلم‌نامه فیلم کار کرد و برادران وارنر در فوریه ۲۰۰۹ آن را خرید. فیلم‌برداری سرآغاز ۱۹ ژوئن ۲۰۰۹ در توکیو آغاز شد و در ۲۲ نوامبر ۲۰۰۹ در کانادا به پایان رسید.

فیلم تلقین

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

فیلم‌برداری این فیلم در شش کشور چهار قاره انجام شد. هزینه تولید فیلم ۱۶۰ میلیون دلار بود که توسط وارنر برادرز و لجندری پیکچرز تأمین شد. مراسم افتتاحیهٔ سرآغاز در ۸ ژوئیه ۲۰۱۰، در لندن برگزار شد و سپس در ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۰ به صورت جهانی در سینماهای مرسوم و آی‌مکس به نمایش درآمد.

این فیلم بیش از ۸۲۶ میلیون دلار در جهان فروخت و به چهارمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۰ بدل شد. سرآغاز به‌عنوان یکی از بهترین فیلم‌های دههٔ ۲۰۱۰ در نظر گرفته شده‌است و به‌دلیل فیلم‌نامه، کارگردانی، موضوعات، سکانس‌های اکشن، جلوه‌های بصری، موسیقی و نقش‌آفرینی گروه بازیگران مورد تحسین منتقدان قرار گرفت.

تحلیل تلقین

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

داستان می‌تواند در چند جمله کوتاه تعریف شود و یا حتی می‌تواند اصلاً گفته نشود. این فیلم در برابر لو رفتن داستانش ایمن است. اگر پایان داستان را بدانید، هیچ چیز از آن نمی‌فهمید مگر اینکه بدانید چگونه به آنجا رسیده است و اگر روند داستان را هم برایتان بگویند، فقط برایتان سرگیجه به همراه خواهد داشت.

کل این فیلم در مورد فرآیند است؛ در مورد جنگیدن برای درک تمایز میان لایه های واقعیت و رویا، واقعیت در رویاها و رویاهای بدون واقعیت است. این فیلم یک نمایش شعبده بازی نفس گیر می‌باشد. احتمالاً نولان فیلم یادگاری خود را به عنوان یک دست گرمی برای فیلمنامه تلقین نوشته است. یادگاری داستان مردی فاقد حافظه کوتاه مدت بود و داستان از آخر به اول روایت می‌شد.

The Martian (2015)

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

مریخی فیلمی آمریکایی در سبک علمی–تخیلی به کارگردانی ریدلی اسکات است که در تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۱۵ منتشر شد. مت دیمون برای بازی در این فیلم برنده جایزه گلدن گلوب شد. همچنین فیلم نامزد هفت بخش در جوایز اسکار بود که در هیچ‌یک موفق نبود.

تحلیل مریخی

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

فیلمنامه یکی از نقاط قوت «مریخی» است که به خوبی مسیرش را پیدا می‌کند. این متن قدرتمند آن‌قدر مضامین مهم چاشنی روایت می‌کند که در برخی برش‌ها، فضایی بودن قصه کاملا به حاشیه رانده می‌شود و مضامین انسانی و دراماتیک جای ریزه‌کاری‌های فضایی را می‌گیرند. به لحاظ رویکرد کلی، «مریخی» جانب واقعیت را رها کرده و اصلا قصد ندارد یک فیلم رئال فضایی بسازد؛ اما ویژگی علمی فیلم شاید به این دلیل با بی‌اعتنایی کارگردان مواجه شده که ریدلی اسکات دغدغه‌های مهم‌تری را دنبال می‌کند و گونه فضایی را بهانه‌ای برای پرداختن به مسائلی از قبیل تنهایی، پرتاب‌شدگی، دلتنگی و تلاش برای صیانت ذات و بقا قرار داده است.

فیلم مریخی

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد, فیلم علمی تخیلی قدیمی

ویژگی‌های منحصربه‌فرد «مریخی»، از زمان شروع تلاش مارک برای ساختن جهان کوچک خودش روی کره مریخ، نمودار می‌شوند. در این بخش، دومینویی از خلاقیت‌های فیلمساز پیش چشم مخاطب قرار می‌گیرد و تلاش‌های دلپذیر قهرمان داستان برای ادامه حیات کاملا به فرم می‌رسد. با این حال، شاید مشکل بزرگ «مریخی» این باشد که خلاقیت‌هایش در حد همین نوآوری‌های کوچک، برای خلق یک جهان شخصی توسط مارک، باقی می‌مانند و در مجموع، فیلم از سطح یک درام فضایی ساده فراتر نمی‌رود.

روایت یک قصه تک‌نفره، با محوریت مسئله تنهایی و تلاش برای بقا، طبیعتا فرم روایی خاص خودش را هم می‌طلبد و برقراری دیالوگ در چنین فضایی دشوار به نظر می‌رسد. ترفند فیلمنامه «مریخی» برای حل مشکل کم‌حرف بودن صحنه‌ای که در اکثر اوقات با یک بازیگر اداره می‌شود، استفاده از ضبط ویدئو توسط مارک است.

Blade Runner 2049 (2017)

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد, فیلم علمی تخیلی قدیمی

فیلم بلید رانر محصول 2017 از آثار سایبرپانک موفق در سال‌های اخیر است. داستان این فیلم 30 سال پس از اتفاقات نسخه اول جریان دارند. 30 سال پس از اتفاقات فیلم اول، یک بلید رانر جدید به نام افسر کی که پلیس لس آنجلس نیز می‌باشد، یک راز مخفی شده را کشف می‌کند که می‌تواند جامعه را به آشوب و نابودی بکشاند. این کشف افسر کی، او را وارد سفری برای یافتن یک بلید رانر به نام ریک دکارد می‌کند که 30 سال است ناپدید شده است.

تحلیل فیلم بلید رانر 2049

بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد
بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد

بحث درباره برتری این دنباله نسبت به Blade Runner اصلی، از زمان انتشار Blade Runner 2049 همیشه وجود داشته است. اما می‌توان گفت که نسخه اصلی همچنان برتر است. ایجاد دنباله‌ای برای فیلم Blade Runner اصلی باید یکی از سخت‌ترین کارها برای هر نویسنده و فیلمسازی باشد.

این داستان از آن سبک قصه‌هایی نیست که لزوما به دنباله‌ای نیاز داشته باشد. فیلمنامه نویس نسخه اصلی یعنی Hampton Fancher و همچنین Ridley Scott این بار به عنوان تهیه کننده بازگشته‌اند. Denis Villeneuve با توجه به تجربه‌اش در پروژه‌هایی که با موضوعات سنگین درباره بشریت سروکار دارند، بهترین گزینه برای کارگردانی این فیلم بود. او همچنین از Blade Runner به عنوان فیلمی نام می‌برد که الهام‌بخش او برای دنبال کردن حرفه خود شده است. با وجود اینکه Blade Runner 2049 بالاتر از نسخه اصلی خود قرار نمی‌گیرد اما قطعا از بهترین دنباله‌های فیلم تاریخ است.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار بهترین فیلم های علمی تخیلی با ارزش تماشای مجدد سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *