نقد و بررسی 5 فیلم برتر از نظر IMDB + [تریلر فیلم]

وبسایت imdb یکی از پرطرفدارترین سایت‌های سینمایی دنیاست. در این نوشتار با نقد و بررسی 5 فیلم برتر از نظر IMDB همراه ما بمانید.

IMDb یک پایگاه و بانک اطلاعات اینترنتی معتبر مربوط به فیلم‌ و سریال‌ها، برنامه‌ها ی تلویزیونی، بازی‌های ویدئویی، رسانه خانگی و پخش آنلاین محتوا است. این پایگاه داده‌ها معمولا شامل اطلاعاتی از قبیل بازیگران، عوامل، بیوگرافی‌های شخصی، خلاصه داستان فیلم‌ها، رتبه‌بندی و نقدهای منتقدان و مخاطبان می‌شود.

کاربران در IMDb به فیلم‌ها و سریال‌ها از 10 نمره امتیاز می‌دهند و به نوعی در نظرسنجی آن شرکت می‌کنند. علاوه بر کاربران، وب‌سایت IMDb نیز بر اساس معیارهای خود به فیلم‌ها امتیاز داده و سطح کیفی آنها را ارزیابی می‌کند.

کاربران در سراسر دنیا با عضویت در این سایت امکان امتیاز دادن به فیلم‌ها و سریال‌ها را خواهند داشت. بر اساس این امتیاز و با اعمال برخی صافی‌ها، وبسایت imdb سالانه فهرستی از ۲۵۰ فیلم برتر دنیا را ارائه می‌کند.

هرچند دست‌اندرکاران صنعت فیلم هم بی‌تردید بخشی از امتیازدهندگان هستند، imdb منبعی است برای شناسایی بهترین‌ فیلم‌ها از نظر تماشاچی‌های عادی. اگر می‌خواهید نظر مردم سینمادوست را درباره برترین فیلم‌های دنیا بدانید، این شما و این ۱۰۰ فیلم از بهترین فیلم های جهان از نظر imdb.

بیشتر بخوانید:

50 انیمیشن در سال 2022 +[تاریخ اکران، امتیاز IMDB و بررسی]

50 فیلم در سال 2022 +[امتیاز IMDB و دسته‌بندی ژانر]

نقد و بررسی 5 فیلم برتر از نظر IMDB

بهتر است برای شناختن بهتر دنیای سینما و آشنایی با کارگردانان و بازیگرانی که فیلم‌های کم نظیری را به دنیا ارائه کرده‌اند، درمورد برترین فیلم‌ها مطالعه کوتاهی داشته باشیم.

مقاله مکمل:

نقد و بررسی 5 فیلم برتر از نظر IMDB
نقد و بررسی 5 فیلم برتر از نظر IMDB

در این بخش بهترین فیلم های جهان از نظر IMDb را به شما معرفی کرده و هر یک را به صورت مختصر مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم. این عناوین به ترتیب برترین فیلم های IMDb معرفی می‌شوند. با معرفی بهترین فیلم های IMDb همراه فیگار بمانید.

رهایی از شاوشنک (امتیاز 9.3)

نقد و بررسی 5 فیلم برتر از نظر IMDB
نقد و بررسی 5 فیلم برتر از نظر IMDB

این فیلم داستان بانکداری به نام اندی دوفرین (تیم رابینز) را روایت می‌کند که به‌دلیل قتل همسرش با معشوقه‌اش، علی‌رغم ادعای بی‌گناهی به حبس ابد در بازداشتگاه شاوشنک محکوم می‌شود. او دو دهه بعد با یک قاچاقچی زندانی دیگر به نام الیس «رد» ردینگ (مورگان فریمن) دوست می‌شود و نقش مهمی در عملیات پولشویی سرپرست زندان، ساموئل نورتون (باب گانتون) دارد. ویلیام سدلر، کلنسی براون، گیل بیلاز و جیمز ویتمور در نقش‌های مکمل ظاهر می‌شوند.

با وجود روایت صوتی و موسیقی الهام بخش بسیار زیادی که در طول فیلم وجود دارد، فیلم آقای دارابونت از اعتبار و منزلت واقعی برخوردار است. بازی‌های خوب و محتاطانه مورگان فریمن به عنوان یک زندانی رنجور به نام رد و تیم رابینز در نقش اندی، فردی جدید در بند سلول به او کمک زیادی می‌کند. این فیلم نزدیک به 20 سال دوستی بین این دو را شامل می‌شود.

موسیقی فوق العاده غم انگیز آهنگساز بزرگ هالیوود توماس نیومن بر مسیر آهسته اما پیوسته رنج – گام به گام به سوی آزادی – تأکید می‌کند.

از سکانس‌های کلیدی و ماندگار فیلم می‌توان سکانس پخش صدای موسیقی ایتالیایی در کل مجموعه زندان توسط اندی را نام برد که به زیبایی تزریق شور و امید به روح زندانیان و نواخته شدن صدای دلنشین رستگاری در فضای خفه کننده زندان را نشان می‌دهد.

رستگاری در شاوشنک بعد از انتشار به‌طور کلی با نقدهای مثبتی همراه بود. برخی از منتقدان این فیلم را با دیگر درام‌های زندانی مقایسه کردند که استقبال خوبی از آن‌ها شده‌بود؛ از جمله پرنده‌باز آلکاتراز، دیوانه از قفس پرید، لوک خوش‌دست و شورش در سلول شماره ۱۱. جین سیسکل می‌گوید رستگاری در شاوشنک مانند دیوانه از قفس پرید یک درام انگیزشی دربارهٔ غلبه بر نفوذ سلطه‌جویانه است.

اوون گلیبرمن از انترتینمنت ویکلی می‌گوید فریمن باعث می‌شود کاراکتر رد احساس اصیل‌بودن و «خود زیستن» داشته باشد. جانت ماسلین از نیویورک تایمز گفت فریمن بی‌سروصدا تحسین‌برانگیز بود اما از اینکه نقش رد در این فیلم حوزهٔ محدودی داشت و محصور به نظاره کردن اندی بود، ابراز تاسف کرد. او اشاره کرد عملکرد حاکم فریمن از او شخصیتی بسیار قوی‌تر از یک ناظر ساده ساخته‌است. ماسلین گفت عملکرد فریمن به ویژه در توصیف اینکه رد چقدر به زندگی در داخل دیوارهای زندان وابسته شده بود، بسیار تکان دهنده بود.

نقد فیلم رستگاری در شاوشنک

تریلر فیلم را ببینید:

پدر خوانده (امتیاز 9.2)

نقد و بررسی 5 فیلم برتر از نظر IMDB
نقد و بررسی 5 فیلم برتر از نظر IMDB

داستان این فیلم از ۱۹۴۵ تا ۱۹۵۵ اتفاق می‌افتد و به شرح حال خانواده کورلئونه تحت نظر پدرسالار ویتو کورلئونه (براندو) می‌پردازد که بر تحول پسر کوچکش، مایکل کورلئونه (پاچینو) تمرکز دارد.

فیلم پدر خوانده یک و دو و سه، در حقیقت، حکایت پسری است که می‌‌خواهد راه پدر خود را، به «روشی جدید» ادامه دهد یعنی پدر خوانده‌ ی دیگر در جای دیگر شود. مایکل اعتقاد دارد که «روش کار» پدر «قدیمی شده» و باید به فکر «نقشه‌ ای تازه» برای مراقبت از مال و حفظ ثروت پدر شد. او که صاحب «دانش» است و تحصیل کرده، «خطرناک‌ تر» هم شده.

یعنی قدرت را به شیوه‌‌ای دیگر و به شکل نرم می‌‌تواند اعمال کند و نه صرفا با استفاده از زور و قدرت سلاح. دانش واقعی می‌تواند قدرت را تقویت و حمایت کند و در عین حال آن را بیافریند. منظور اینکه، در تاریخ، بوده‌اند عالمان و فیلسوفانی که در خدمت قدرت بوده‌اند یا دانش خود را تلاش کرده‌اند به یاری قدرتمندان، در بین مردم تکثیر کنند. بعضی از قدرتمندان هم، فقط «دانشمندان مرده را دوست دارند» چون زنده برای آنان مدام مسئله درست می‌کند!

در هرحال، دانش مایکل در خدمت راه آینده‌ی پدر است که به زودی می‌خواهد «مشمول قانون» شود. بخاطر همین در تلاش است که قانون به ضرر خانواده‌ شان تمام نشود و با روش علمی‌تر و مدرن‌ تر به کار پدر خود ادامه دهد: دانش در خدمت تداوم سنت خانواده.

به زبان مارلون براندو در فیلم پدر خوانده، سرنخ کالای مثل عروسک، در بازارجهانی در دست شماست و انحصار بیشتر یعنی قدرت بیشتر و سود کلان‌تر. در چنین اوضاعی، تو به قول مایکل می‌تونی، هر کسی رو بکشی: در خود «تاریخ» سیاسی سینما، فیلم کندی  JFK ،بر درستی نظر آل پاچینو در فیلم پدر خوانده و تفسیر این نویسنده، مهر تایید می‌زند.

و مهم‌تر و طبق شواهد ««جان کلمن» در اشراف سیاه: پدر خوانده‌ی جنگ جهانی اول و دوم، و انقلاب ساختگی به نام مردم در روسیه، «انستیتو تاویستاک» بوده؛ قدرتی که به یاری دانش، پنهانی، پدر خواندگی کرده و می کند. تاویستاک: یک «ماتریکس» قدرت است که به نفع همه ی فرزندان ما و نسل آینده‌ی ماست که درباره شان بیشتر بدانیم تا اگر روزی، در جای، کسی، به ما «پیشنهادی» داد، «قدرت رد کردنش را» نقدا داشته باشیم و «سرنخ زندگی مان، در دست کله گنده ها نباشد».

موسیقی فیلم ساخته نینو روتا موسیقیدان ایتالیایی است که علاوه بر آهنگسازی به عنوان یک رهبر ارکستر بزرگ نیز مشهور است. روتا برای ساخت موسیقی این فیلم از ترکیب سبک خاص موسیقی جاز ایتالیا با موسیقی احساسی سیسیل استفاده کرد. نتیجه کار با وجود آنکه کاملاً رمانتیک و احساسی بود توانست در تمام صحنه‌های فیلم اعم از احساسی، هیجانی، صحنه‌های درگیری و نبرد و … حضور داشته باشد.

تریلر فیلم را ببینید:

پالپ فیکشن (امتیاز 8.9)

نقد و بررسی 5 فیلم برتر از نظر IMDB
نقد و بررسی 5 فیلم برتر از نظر IMDB

داستان عامه‌پسند یا پالپ فیکشن فیلمی آمریکایی، محصول سال ۱۹۹۴، به کارگردانی کوئنتین تارانتینو و در گونهٔ سینمای جنایی است. عمدهٔ شهرت فیلم به دلیل به نمایش درآوردن ترکیبی کنایه‌آمیز از خشونت و شوخ‌طبعی، داستان غیرخطی، اشاره‌های سینمایی، ارجاعات آن به فرهنگ عامه و دیالوگ‌های آن است.

داستان های مبتذل، روایت‌گر ماجراهایی با خطوط داستانی متقاطع از گانگسترهای لس‌آنجلسی، بازیکن بوکس، سارقان مسلح خرده‌پا و یک کیف اسرارآمیز است. بیشتر زمان فیلم از تک‌گویی و گفتگوهایی با درون‌مایهٔ نگاه به زندگی و با چاشنی بذله‌گویی تشکیل شده‌است که بین شخصیت‌های فیلم ردوبدل می‌گردد.

عنوان فیلم اشاره به مجله‌ها و رمان‌های مصوّر و عامه‌پسند جنایی دارد که در میانهٔ قرن بیستم انتشار می‌یافتند و با خشونت تصویری و گفتگوهای بُرنده‌شان شناخته می‌شدند. فیلم با متنی حاوی دو معنی از عبارت «مبتذل» (pulp) در لغت‌نامه آغاز می‌شود و همانند بسیاری دیگر از آثار تارانتینو، داستانی با روایت غیرخطی دارد.

فیلم ترکیبی کنایه‌آمیز از خشونت و شوخ‌طبعی، داستانِ اپیزودیک، اشاره‌های سینمایی، ارجاع به فرهنگ عامه و دیالوگ‌های درخشان است. در پالپ فیکشن موسیقی، رقص، فضای سرخوشانه، ادای دین به آثار قدیمی‌تر، خشونت برهنه و کشت و کشتار و همه‌ی عناصر تارانتینویی در فیلم دیده می‌شود.

بیشتر بخوانید:

سرسخت ترین شخصیت های زن کوئنتین تارانتینو

فیلم های مورد علاقه تارانتینو

تریلر فیلم را ببینید:

نهنگ (امتیاز 8.5)

نقد و بررسی 5 فیلم برتر از نظر IMDB
نقد و بررسی 5 فیلم برتر از نظر IMDB

نهنگ یک فیلم آمریکایی در حال تولید، در ژانر درام روان‌شناختی به کارگردانی دارن آرونوفسکی و نویسندگی ساموئل دی. هانتر و بر پایه نمایشنامه‌ای به نوشته خودش است. از ستارگان فیلم می‌توان به برندن فریزر و سیدی سینک اشاره کرد.

این فیلم نخستین نمایش جهانی خود را در هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز در سپتامبر ۲۰۲۲ داشت، و قرار است در ۹ دسامبر ۲۰۲۲ توسط ای۲۴ به صورت سینمایی اکران شود. این فیلم نقدهای مثبتی را از سوی منتقدان دریافت کرد.

یک مرد میان‌سال (۲۷۲ کیلویی) به نام چارلی سعی می‌کند با دختر ۱۷ ساله‌اش ارتباط برقرار کند. این دو پس از آنکه چارلی خانواده‌اش را به خاطر همجسنگرا بودنش رها کرد، از هم جدا شدند. چارلی می‌خواهد رابطه خوبی با دخترش داشته باشد، دختر بدزبانی که به خاطر تلخی‌های زندگی‌اش، حال و روز خوشی ندارد.

در وبسایت بازبینی‌خوانی راتن تومیتوز، ٪۷۰ از ۶۰ بررسی منتقدین مثبت است و این فیلم میانگینِ امتیاز ۷/۱۰ را در اختیار دارد. اجماع این وب‌سایت چنین می‌نویسد: «نهنگ که به خوبی توسط برندان فریزر کارگردانی می‌شود، ترانه‌ای از همدلی می‌خواند که اکثر بینندگان را غمگین می‌کند.» این فیلم در متاکریتیک، که از میانگین وزنی استفاده می‌کند، بر اساس نظر ۲۴ منتقد امتیاز ۶۴ از ۱۰۰ را کسب کرده که نشان‌گر «نقدهای عموماً مطلوب» است.

تریلر فیلم را ببینید:

تاپ گان: ماوریک (امتیاز 8.4)

نقد و بررسی 5 فیلم برتر از نظر IMDB
نقد و بررسی 5 فیلم برتر از نظر IMDB

تاپ گان: ماوریک یک فیلم درام اکشن آمریکایی محصول سال ۲۰۲۲ به کارگردانی جوزف کوشینسکی و نویسندگی ایرن کروگر، اریک وارن سینگر و کریستوفر مک‌کوری است که بر پایهٔ داستانی از پیتر کریگ و جاستین مارکس ساخته شده‌است.

این فیلم دنبالهٔ تاپ گان (۱۹۸۶) است و در آن تام کروز در نقش خلبان آزمایشی کاپیتان پیت «ماوریک» میچل، در کنار مایلز تلر، جنیفر کانلی، جان هم، گلن پاول، لوئیس پولمن، اد هریس، مونیکا باربارو و وال کیلمر ایفای نقش کرده‌است.

داستان این فیلم ۳۶ سال پس از نسخهٔ قبلی جریان دارد و بازگشت ماوریک به برنامه آموزشی تاکتیک‌های جنگنده ضربتی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا (مشهور به «تاپ‌گان») را دنبال می‌کند، که در آن باید با گذشتهٔ خود روبرو شود و گروهی از خلبانان جنگندهٔ جوان‌تر را آموزش دهد.

دانلود فیلم تاپ گان 2022 (Top Gun 2022)

نقد فیلم تاپ گان 2022

تریلر فیلم را ببینید:

بیشتر بخوانید:

نقد و بررسی 5 فیلم برتر از نظر IMDB


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *