نقد فیلم احضار 3 (The Conjuring: The Devil Made Me Do It) : شروع دوباره

[yasr_overall_rating]در این نوشتار به نقد فیلم احضار 3 (The Conjuring: The Devil Made Me Do It) می‌پردازیم که از مشهورترین سری‌های ژانر وحشت است.

در این فیلم نیز مانند دو فیلم قبلی احضار، با لورین و اد وارن همراه می‌شویم تا پرده از ماجرای یک قتل بردارند که گویا دلیل وقوعش ماورایی است.

فیلم احضار 3 بر خلاف دو فیلم قبلی توسط جیمز وان (James Wan) کارگردانی نشده. مایکل چاوز (Michael Chaves) کارگردان فیلم احضار 3 است. البته وان کماکان در نقش نویسنده با این مجموعه ترسناک همکاری داشته‌ و در پرداخت ایده و داستان اصلی فیلم با عوامل تولید همکاری داشته است.

با ما در ادامه این نوشتار همراه باشید تا نقد فیلم احضار 3 (The Conjuring: The Devil Made Me Do It) را با هم بخوانیم.

نقد فیلم احضار 3 (The Conjuring: The Devil Made Me Do It)

شروع دوباره

عناوین مورد بحث در این مطلب را می‌توانید در لیست زیر مشاهده کنید.

 • خلاصه داستان فیلم احضار 3: شروعی دوباره
 • منتقدان در این باره چه می‌گویند
 • کلام آخر
نقد فیلم احضار 3 (The Conjuring: The Devil Made Me Do It) : شروع دوباره
نقد فیلم احضار 3 (The Conjuring: The Devil Made Me Do It) : شروع دوباره

نقد فیلم احضار 3 (The Conjuring: The Devil Made Me Do It) : خلاصه داستان

اولین نکته در مورد این فیلم جدید احضار می‌تواند این باشد که تم محتوایی هر فیلم با قبلی تفاوت دارد و تنها چیزی که تکراری است حضور این زن و شوهر جنگیر است. در فیلم احضار 3، این فیلم ترسناک، ژانر وحشت را با جنایی پیوند زده و ترکیبی بدیع به دست آورده است.

اینجا ما یک پرونده قتل داریم که شواهد خبر از دخالت نیروهای اهریمنی می‌دهند و به نظر می‌رسد انگیزه روشنی برای این عمل شنیع وجود ندارد. درگیر شدن پلیس با پرونده‌های ماورا الطبیعه زیاد معمول نیست.

در چنین فیلم‌هایی معمولاً ماموران قانون به جای در نظر گرفتن تمام احتمالات، قربانیان و جنایت‌کاران را به دروغ گویی و خرافه پرستی می‌کنند و به دنبال یافتن یک مترسک هستند که در واقع مقصر نبوده اما دیوارش کوتاه است و به این ترتیب پرونده قتل بسته می‌شود.

در بهترین حالت افرادی مانند لورن و اد و یا کشیش‌ها هستند که دلشان به حال این افراد بخت برگشته می‌سوزد و واقعاً سعی می‌کنند تا به روند حل پرونده واقعاً کمک کنند. در این داستان اما چون قاتل با دست و رو و لباس خونی در جاده در حال قدم زدن است و پلیس متوجهش می‌شود، پای پلیس از همان اول ماجرا به ماجرا باز می‌شود.

در فیلم احضار 3، مانند دو فیلم قبلی با لورین وارن (ورا فارمیگا Vera Farmiga) و اد وارن (با بازی پتریک ویلسون Patrick Wilson) همراه می‌شویم که طبق معمول تنشان برای حل پرونده‌های ترسناک می‌خارد. لورین چیزهایی را می‌بیند که بقیه نمی‌توانند ببینند و گویا توانایی دیدن دنیا را از زاویه ماورا دارد.

قاتل در این مورد دلخراش اعلام می‌کند قتل عمدی نبوده و اهریمن او را مجبور به این کار کرده است. در واقع عنوان فیلم احضار 3 The Devil Made Me Do It است که ” شیطان مجبورم کرد این کار را بکنم ” معنی می‌شود و به همین موضوع اشاره دارد.

18 جولای 1981 است. فیلم از جایی شروع می‌شود که لورین و اد در حال جن زدایی از یک پسر بچه هستند. دیوید گلاتزل 8 ساله بیننده را یاد دختربچه جن زده در فیلم جنگیر می‌اندازد و می‌توان گفت فیلم احضار 3 تا حدودی از این فیلم تاثیر گرفته و به این گل سرسبد ژانر خودش ادای احترام کرده است.

مشکل دیوید جدید است. با قبلی‌ها تفاوت دارد و آن‌ها را ترسانده و غافلگیر می‌کند. این دو سعی می‌کنند تا پرده از حقیقت پشت این تسخیرشدگی بردارند.

نقد فیلم احضار 3 (The Conjuring: The Devil Made Me Do It) : شروع دوباره
نقد فیلم احضار 3 (The Conjuring: The Devil Made Me Do It) : شروع دوباره

در ادامه فیلم با یک سری اتفاقات مربوط مواجه می‌شوند و درمی‌یابند که تمام آن‌ها با هم ارتباط دارد و پای یک طلسم شیطانی مخوف در میان است. به گفته فیلم، این اولین بار در طول تاریخ ایالات متحده آمریکاست که یک قاتل ادعا می‌کند قتل کار او نبوده و شیطان او را مجبور به انجام این کار وحشیانه کرده است و این مورد قبلاً در انگلستان گزارش شده است. وارن‌ها حال باید با این حملات شیطانی مقابله کرده و جان صدها نفر را نجات دهند. این فیلم بدون شک بهترین فیلم در سری فیلم‌های “احضار” است.

داستان، شخصیت‌ها، نیروهای اهریمنی، قربانی‌ها و از همه مهمتر این دو کارآگاه پرونده‌های ماوراءالطبیعه همه و همه در این فیلم سوم به اوج پختگی خود رسیده و می‌درخشند. فیلم‌برداری، جلوه‌های بصری و جلوه‌های ویژه فیلم بی نظیر است و اینجاست که تفاوت یک فیلم ترسناک موفق با یک فیلم ترسناک متوسط و ضعیف‌تر مانند نامقدس (The Unholy) مشخص می‌شود. تیم بازیگران احضار سه نیز به شدت حرفه‌ای هستند و با بازی‌هایی روبرو هستیم که مو بر تنتان سیخ می‌کنند و خواب آسوده را از چشمانتان می‌ربایند.

این از معدود دفعاتی است که قسمت‌های بعدی یک فیلم بهتر از قسمت اول آن از آب درآمده و می‌توانیم با کمال میل انتظار ساخت و اکران قسمت‌های بعدی فیلم احضار را داشته باشیم؛ بر خلاف سری‌های معروف دیگر چون سریع و خشمگین که با قسمت نهم فیلم سریع و خشمگین به ما ثابت شد این فیلم در حال مرگ است و به زور دستگاه اکسیژن زنده مانده و بهتر است از برق کشیده شود و مرگی با شکوه داشته باشد. اتفاقی که برای فیلم احضار 3 نیفتاده و دارد بهتر و قوی‌تر از قبل ظاهر می‌شود و ارزش تماشا دارد.


“دادگاه هر بار که شاهدی به انجیل قسم می‌خورد، خداوند را به رسمیت می‌شناسد. به نظرم وقتش رسیده که شیطان را نیز به رسمیت بشناسد.” – اد وارن


این فیلم ثابت می‌کند چاوز یک کارگردان قابل است که در ژانر ترسناک حرفی برای گفتن دارد و مدام در حال پیشرفت است. او به نسبت فیلم قبلی خود یعنی طلسم لا لورونا The Curse Of La Llorona به پیرفت قابل توجهی دست یافته و از خود فیلمی به جا گذاشته که احتمالاً بهتر از حاصل کار جیمز وان خواهد بود.

بنابراین سپردن قسمت سوم احضار به این کارگردان بسیار هوشمندانه بوده و نتیجه داده است. بی صبرانه منتظر کارهای بعدی او هستیم – چه ترسناک و چه در ژانرهای دیگر.

در نقد فیلم احضار 3 می توان ادعا کرد شاید یکی از خوش‌ساخت ترین و منسجم‌ترین فیلم‌های ترسناک سال جاری و ده سال گذشته است. شاید خیلی ترسناک نباشد و زیاد از تماشای آن وحشت نکنید – به هر حال بعد از فیلم‌های ژانر وحشت ژاپنی همه می‌دانیم کدام کشور برنده مسابقه ساخت ترسناک‌ترین فیلم‌هاست – اما تمام جنبه‌های دیگر فیلم به قدری حساب شده و تمیز هستند که آن را به فیلمی ماندگار در تالار مشاهیر وحشت تبدیل کرده‌اند.

اگر طرفدار این ژانر هستید احتمال اینکه از تماشای آن پشیمان شوید بسیار کم است چرا که این فیلم خطرات حال حاضر را با وحشت موجود در گذشته اد گره می‌زند و یکی از مخوف‌ترین کِیس‌های ماورایی در سینما را رقم می‌زند.

صادقانه بگویم، از دو فیلم قبلی احضار هیچ خوشم نیامد و به نظرم ترسناک نبودند و بیشتر کلیشه‌ای و تکراری و تا حدودی خسته کننده بودند. فیلم احضار 3 اما حرف تازه‌ای برای گفتن دارد. همان فضا و همان عناصر را از فیلم‌های قبلی قرض گرفته اما با داستانی پخته‌تر و جذاب‌تر.

بله، در این فیلم هم شاهد صحنه‌هایی که از نظر بصری ترسناک هستند و بلاهای خشنی که به سر قربانیان می‌آید را نمایش می‌دهند هستیم. یا ممکن است با حمله ناگهانی موجودات خبیث شیطانی از جایمان بپریم اما چیزی که وحشت واقعی را به زیر پوست این فیلم تزریق کرده، حس ناخوشایندی است که همه جا قهرمانان فیلم و بینندگان را دنبال می‌کند و این احساس را القاء می‌کند که این بار خبری از دیو و جن و هیولا نیست بلکه خود خودِ شر است که در تار و پود این جهان تنیده شده، به این سادگی‌ها دست از سر مردم بر نمی‌دارد و وحشت آن تا مغز استخوانتان نفوذ می‌کند چرا که همه جا حاضر است و دیگر در زیرزمین یا کمد بچه‌ها پنهان نشده است.

نقد فیلم احضار 3 (The Conjuring: The Devil Made Me Do It) : شروع دوباره
نقد فیلم احضار 3 (The Conjuring: The Devil Made Me Do It) : شروع دوباره

کانجورینگ 3 روش‌های نوین‌تری برای ترسناک بودن پیدا کرده و ممکن است همچنان که از شما می‌خواهد قدم بعدی را پیش‌بینی کنید، شما را غافلگیر کند و از دری وارد شود که یادتان رفته بود پشتش را چک کنید. در نقد فیلم احضار 3 باید گفت شیطان اینجا به زجر دادن فیزیکی افراد بسنده نکرده بلکه جای بسیار خطرناک‌تری یعنی روان انسان را نشانه گرفته است. نمی‌توان انکار کرد که با گذشت زمان و با پیش رفتن فیلم اندکی از انسجام آن کاسته شده و فیلم بیخودی شلوغ می‌شود اما باز هم نسبت به بسیاری از فیلم‌های هم ژانر خودش بهتر و دیدنی‌تر است.

من همیشه طرفدار فیلم‌هایی هستم که توانسته‌اند از پس خلق یک جهان کامل و بی نقص بربیایند. هر چند که اصلاً و ابداً طرفدار ژانر ترسناک نیستم اما باید اذعان کرد کانجورینگ جهانی را ساخته که هر چیزی در آن سر جایش است و مخاطب با تماشای این فیلم‌ها می‌پذیرد که واقعاً لورین و ادی وجود دارند که شغلشان شکار موجودات شیطانی و رها کردن انسان‌های تسخیر شده است.

این مهم فقط و فقط با نویسندگی حساب شده، فیلمبرداری حرفه‌ای و از همه مهمتر کارگردانی هنری درست و به جا ممکن است.

جالب است بدانید فرنچایز احضار یا کانجورینگ فقط به این سه فیلم محدود نمی‌شود و به ترتیب زمانی شامل فیلم‌های احضار، آنابل، کانجورینگ 2، آنابل: آفرینش، راهبه، نفرین لا لورونا، آنابل به خانه می‌آید و تعدادی فیلم کوتاه نیز می‌شود. در آینده نیز باید منتظر فیلم‌های جدیدتری از این مجموعه از جمله فیلم دوم راهبه باشیم.

در ادامه نقد فیلم احضار 3 (The Conjuring: The Devil Made Me Do It) چند نظر از منتقدان سینما را می‌خوانیم تا ببینیم درباره فیلم جدید احضار چه فکری می‌کنند.


بیشتر بخوانید: نقد فیلم فری Ferry


نقد فیلم احضار 3 (The Conjuring: The Devil Made Me Do It) : منتقدان در این باره چه می‌گویند

ایان سندول با دادن چهار از پنج ستاره به این فیلم، در سایت دیجیتال اسپای نوشته است:

چاوز به طور مشخصی طرفدار فیلم‌های وحشتناک است و حواسش به افزودن صحنه‌های ترسناک معمول به فیلم هست حتی وقتی لورین مشغول کارآگاهی در حوزه کاری خودش یعنی ماورا است. این فیلم به بسیاری از فیلم‌های ترسناک محبوب و کلاسیک ادای احترام می‌کند بدون اینکه از آن‌ها با بی سلیقگی کپی کرده باشد.

زهرا فِلان به این فیلم سه از پنج داده و در سایت HeyUGuys گفته است:

عشقی که در مرکز فیلم‌های احضار وجود دارد همچنان موج می‌زند و طرفداران با وارن‌ها همراه می‌شوند. هرچند تغییر در سرعت روایت داستان ممکن است برخی از مخاطبان نترس ژانر ترسناک را بترساند.

هانا فلینت در مجله امپایر نیز با دادن نمره سه از پنج در مورد فیلم کانجورینگ 3 چنین عنوان می‌کند:

فیلم احضار: شیطان مجبورم کرد این کار را بکنم برخی از نت‌های اصلی ژانر ترسناک را به زیبایی می‌نوازد. ویلسون و فارمیگا قلب و روح زیادی در این فیلم مایه می‌گذارند اما عناصر شیطان پرستانه‌ جدیدی که در این فیلم مطرح می‌شود این فرنچایز را به سمت مسخره بودن سوق می ‌دهد.

نقد فیلم احضار 3 (The Conjuring: The Devil Made Me Do It) : شروع دوباره
نقد فیلم احضار 3 (The Conjuring: The Devil Made Me Do It) : شروع دوباره

کریس اوانجلیستا در توییتر نوشته است:

فیلم جدید احضار فرمول ثابت دو فیلم قبلی را اندکی تغییر می‌دهد اما این مجموعه کماکان همان چیزی است که من “ترسناک خفن” می‌خوانم. تا زمانی که پاتریک ویلسون و ورا فارمیگا هستند، من هم هستم.

جنا بوش نیز در توییتر نوشته است:

کانجورینگ 3 یک فصل جدید در این فرنچایز است. قلب و عشق زیادی در آن موج می‌زند. آنقدر سرم به تماشای آن گرم شد که فراموش کردم شام بخورم. اسپویل نمی‌کنم ولی شب را با چراغ روشن خوابیدم.


بیشتر بخوانید: نقد فیلم ارتش مردگان زک اسنایدر


گرم گاتمن در اسکرین رنت نوشته است:

با رسیدگی به یکی از سنگین‌ترین پرونده‌های وارن‌‌ها، کانجورینگ 3 به دادگاه آرن جانسون، اولین مردی در آمریکا که قتلی که مرتکب شده بود را به گردن شیاطین انداخت پرداخته. به دلیل تسخیر شدن او توسط نیروهای خبیث اهریمنی او تبرئه شد. علاوه بر جانسون، یک پسر کوچک و خانواده‌اش در یک ماجرای شیطانی گرفتار خواهند شد. گفته می‌شود فیلم احضار 3 در تمام این فرنچایز تاریک‌ترین است.

نقد فیلم احضار 3 (The Conjuring: The Devil Made Me Do It) : کلام آخر

در آخر نقد فیلم احضار 3 (The Conjuring: The Devil Made Me Do It) باید بگوییم این فیلم جانی دوباره به فرنچایز احضار داده و نفس تازه‌ای به این جهان سینمایی بخشیده است. تماشای آن خالی از لطف نیست چرا که حرف تازه‌ای برای گفتن دارد و بدون شک در فیلم‌های ترسناک جایگاه ویژه‌ای دارد.

از شما ممنونیم که تا پایان نقد فیلم احضار 3 با ما همراه بودید. منتظر نظرات سازنده شما هستیم.

عوامل:

 • کارگردان: مایکل چاوز
 • نویسندگان: جیمز وان، دیوید لسلی،
 • تهیه کنندگان: ریچارد برنر، ماکل کلیر، جادسون اسکات
  بازیگران: ورا فارمیگا، پاتریک ویلسون
 • فیلمبردار: مایکل برگ
 • کارگردان هنری: ریچل بلاک، پیتر بورک
 • تدوین: کریستین واگنر
 • آهنگساز: جوزف بیشارا

بیشتر بخوانید:

 


3 thoughts on “نقد فیلم احضار 3 (The Conjuring: The Devil Made Me Do It) : شروع دوباره

 1. من نمیدونم شما کدوم کانجورینگ 3 رو دیدی ولی این فیلم مزخرف ترین کانجورینگ قرن بود. واقعا چطور به این فیلم میگی شاهکار و به به چه چه واسش راه میندازی. من که به زور تا آخرش نگاه کردم. و دو سه بار وسوسه شدم که پاکش کنم در حین دیدن. تنها نکته مثبت فیلم بازی زوج وارن ها بود. آخه اون صحنه زامبی وار توی سردخونه چه ترسی داشت؟ واقعا متاسف شدم وقتی کانجورینگ 1 رو پایین تر از 3 دونستی. اگر 1 رو 20 بدیم. 2 میشه 16، سه میشه 10 با تک ماده. این قسمت واقعا میراث کانجورینگ رو به گند کشید و این هم نتیجه تغییر کارگردان و گذاشتن یک کارگردان درجه سه برای کارگردانی یکی از بهترین سری فیلم های ترسناک. بای.

  1. من قسمت‌های قبلی رو ندیدم ولی با نظر شما در رابطه با قسمت سه کاملا موافقم. من با کوچکترین صحنه هم می‌ترسم اما این فیلم واقعا ترسناک نبود. فقط صحنه‌ای که دیوید چاقو رو میزنه به پای پدرش شوکه کننده بود. صحنه سردخانه هم واقعا مسخره بود. اون زامبی مانند بیشتر از اینکه ترسناک باشه، چهره با نمک و گوگولی داشت :)) .

  2. سلام کوروش جان. شما می‌تونی توی بخش جدیدی که به سایت اضافه شده یعنی بخش نویسندگی مهمان هر نقد یا مطلب سینمایی که دوست داشتی بنویسی و روی سایت منتشر کنی و از خوندنشون لذت ببریم و بقیه که مطلبتون رو می‌بینن لذت ببرن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *