نقد فیلم Riders of Justice (سواران عدالت 2020) ؛ عدالت تصادفی

[yasr_overall_rating]در این نوشتار به نقد فیلم Riders of Justice 2020 به کارگردانی آندرس توماس ینس میپردازیم. در ادامه با سایت فیگار همراه باشید تا در رابطه با این فیلم بیشتر بدانید.

سواران عدالت، اوج بازیگری دانمارکی را به نمایش میگذارد. یک نقطه ضعف جزئی در این مورد این است که بازیگران فوق العاده قوی و حاضر شخصیت هایی را بازی میکنند که خیلی جای پرداخت را به آن ها نمیدهد و به هیچ وجه واقع گرا نیستند یا به نظر من اینطور میباشد. اما کارگردانی، جهش های مختلفی را در لحن و قاب ژانر به طرز باورنکردنی روان و غیرعادی انجام میدهد.

در دل هر چیزی چیزی است که میتوانیم آن را به عنوان یک تئوری پیشرفته درباره اثر پروانه ای توصیف کنیم. تصور کنید که تصادفات به این ترتیب که درک میکنید وجود ندارند، اما هر واقعه و هر عملی علل و پیامدهای مشخص خود را دارد.

حال بیایید سعی کنیم این خط را با هر برخورد و تعامل دو یا چند نفر به منظور یک آزمایش ذهنی شبکه کنیم، بنابراین ما از دلایل و پیامدهای موجود گیج میشویم، و تنها شانس ما یک پاسخ کلی برای یک پیوند ناشناخته میباشد.

حتی وقتی همه گره ها را از نظر تئوری باز کنیم، برخی گره های جدید ظاهر میشود و سوالی که در پایان باقی میماند این است که چرا؟

نقد فیلم Riders of Justice (سواران عدالت 2020)

عدالت تصادفی

نقد فیلم Riders of Justice 2020 ؛ نقد فیلم سواران عدالت
نقد فیلم Riders of Justice 2020 ؛ نقد فیلم سواران عدالت

همه چیز از مادربزرگ در خریدهای قبل از کریسمس در تالین شروع میشود. پدربزرگ میخواهد به نوه های خود یک دوچرخه هدیه دهد، بنابراین آنها به یک فروشنده خیابانی مراجعه میکنند که فقط مدل قرمز مورد نظر را دارد. ولی نوه آبی رنگ میخواهد.

Riders of Justice چهارمین فیلم Mads Mikkelsen با کارگردان دانمارکی آندرس توماس ینسن است و “به عنوان یک تریلر کمدی سیاه به سبک برادران کوئن” به تصویر کشیده شده است.

فیلم ینسن سرگرم کننده است، اما به هیچ وجه به تناسب هیچ یک از آثار کلاسیک اولیه کوئن نیست. سواران عدالت مقدار بیشتری خشونت تصادفی، آشفتگی و ادعای فکری دارند و تصمیم میگیرند آزادانه در قوانین علت و معلولی و تصادفی بودن وقایع وارد شوند.

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم صدای متال (Sound of Metal 2019) ؛ صدای پر سکوت

نقد فیلم Greenland (گرینلند 2020) ؛ خانواده من نبرد من است

همه چیز از ورود ماتیلد (آندره هیک گادبرگ) و مادرش به قطار شروع میشود. مردی به نام اوتو (نیکولای لی کااس)، تحلیل گر آماری که به تازگی اخراج شده، صندلی خود را به مادر دختر میدهد.

واگن قطار در یک تصادف شدید منفجر میشود و مادر کشته میشود، اتو مانند ماتیلد زنده میماند. یک سرباز باسابقه، بنام مارکوس (با بازی مدس میکلسن، با ریش و نگاهی به فنا، پدر ماتیلد) برای مراقبت از ماتیلد از خدمت فراخوانده میشود.

اتو، در احتمال تصادفی بودن منفجر شدن این قطار تردید میکند و او بلافاصله با دو رفیق خود لنارت (لارس بریگمن) و امانتالر (نیکولاس برو) تماس میگیرد، که فکرهایشان را روی هم بگذارند تا تمام اطلاعات مربوط به این رویداد را در بیاورند.

نقد فیلم Riders of Justice 2020 ؛ نقد فیلم سواران عدالت
نقد فیلم Riders of Justice 2020 ؛ نقد فیلم سواران عدالت

آنها که در ردیابی زنجیره های علت و معلول آموزش دیده اند، واقعاً به فکر وقایع تصادفی نیستند. از آنجا که شاهد اصلی در محاکمه یک باند جنایتکار که در آستانه وقوع آن بود، در قطار کشته شد، آنها نتیجه گرفتند که این توطعه یک ترور دقیقاً هماهنگ شده بوده و همسر مارکوس و مادر ماتیلد خسارت این جریان را داده اند.

آنها اقدام به جمع آوری تمام داده ها در مورد این باند میکنند، بسیار عمیق تر از آنچه اینترنت و سایر منابع رایج میتوانند فراهم کند. آنها با یافته های خود به مارکوس مراجعه میکنند و او را متقاعد میکنند که افرادی که باعث مرگ همسرش شده اند، را مجازات کند و آن ها را  به سزای اعمالشان برساند. اما او با اخلاقی که دارد بیشتر به ماتیلد در حال آسیب زدن است. ماتیلدی که بعد از مرگ مادرش از روان آشفته ای برخوردار میباشد.

نقد فیلم Riders of Justice (سواران عدالت 2020)

تجزیه و تحلیل هایی که از داده ها که در طول فیلم بدست میاید و نظریه های مربوط به نظم در دنیای هرج و مرج، برای یک تریلر کمدی غیرمعمول است. بخشی از شوخ طبعی موجود در فیلمی که برچسب کمدی را روی خود زده است ناشی از این واقعیت است که لنرت، و دوستانش به عنوان مشاور ماتیلد خود را جا میزنند، در حالی که مارکوس فقط سه ابزار برای از بین بردن این درد و رنج دارد، آبجو، سیگار و مشت هایش.

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم Oxygen (اکسیژن 2021) ؛ تابوت هوشمند

نقد فیلم profile (مشخصات 2018) : جهادگر مخفی

او به وضوح از مرگ همسرش به سختی آسیب دیده است مانند ماتیلد. در ادامه بین مشاوران تقلبی که به کمک مارکوس جهت پیدا کردن عاملان انفجار قطار و قتل همسرش بودند، آمده اند نوعی رفاقت ایجاد میشود، که آن گرمای کمدی را در لابلای آن شرایط به شدت سیاهی که در دل همه شخصیتهای فیلم وجود دارد پخش کند.

هر رویدادی رویدادی متفاوت را برمی انگیزد. اما اصلاً احتمال وقوع حوادث خاص چقدر است؟ آیا این سرنوشت است یا این یک تصادف است؟

نقد فیلم Riders of Justice 2020 ؛ نقد فیلم سواران عدالت
نقد فیلم Riders of Justice 2020 ؛ نقد فیلم سواران عدالت

آندرس توماس جنسن این سوالات (و بسیاری دیگر) را در فیلم خود بنام “سواران عدالت” میپرسد، که این فیلم را با فضای یک درام خانوادگی احساسی به تصویر میکشد. واقعیت این است که فیلم در کل موفقیت آمیز به نظر میرسد. این پروژه تا حدودی گیج کننده است، عمدتا به لطف فیلمنامه بسیار هوشمندانه جنسن است که عناصر کاملاً مغایر با یکدیگر را به طرز ماهرانه ای ترکیب میکند.

“سواران عدالت” از پویایی خود زندگی استفاده میکند. فیلمنامه پر جنب و جوش و بازیگران کاملاً هماهنگ ظاهر میشوند. داستان بر اساس مضمونی جدی از غم و اندوه ساخته شده است، در مرکز طرح به وضوح مارکوس و دخترش ماتیلد قرار دارند که آندره هیک گادبرگ بازیگر جوان آنها به هیچ وجه از استاد قدیمی میکلسن پایین نیست. در کل فیلم شامل شخصیت های عجیب و غریب اما بسیار دوست داشتنی میباشند.

به نظر میرسد “Riders of Justice” اثری پر از تناقض است: اگرچه بعضی از شوخی ها گاهی اوقات نامتناسب جلوه میکنند، اما ینسن مهارت خود را در سکانس های مختلف نشان میدهد که هرگز در هیاهوی احساسی گم نمیشود.

در سرعت و شوخ طبعی این فیلم چیزی وجود دارد که مانع از ایجاد احساس اندوه میشود. اگرچه لحظاتی شکنجه آلود وجود دارد، اما این کمدی سیاه نور را به داخل تصاویر به خوبی پخش میکند و سیاهی را به روشنایی امیدوارانه سوق میدهد.

Jensen’s Riders of Justice که غالباً کمرنگ و از نظر کمدی تاریک است، پر از روح زمانه میباشد. غم و اندوه به جای یک جلسه گریه گروهی سریع، به روشی چند وجهی بررسی میشود. Mads Mikkelsen ممکن است در اینجا یک شخصیت برجسته باشد، اما کل بازیگران یک پویایی را ایجاد میکنند که یک داستان کاملاً تلخ و شیرین را شاهد باشید.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Finding You (پیدا کردن تو 2021)

در نهایت، فیلم از طریق کاوش در موضوعاتی مانند از دست دادن، غم و اندوه، آسیب های دوران کودکی، سو استفاده جنسی و خشونت به عنوان مکانیزم تخلیه، به مسائل مهمی میپردازد.

در بیشتر موارد، کنار هم قرار گرفتن چنین مضامین ظریفی در کنار طنز تقریباً شدت آن مفاهیم را بیشتر میکند. با دیدن این فیلم انتظار داشته باشید با درک جدیدی از چگونگی عملکرد روان انسان به مسائل پیرامونی خود بنگرید. همین امر برای کشف نظریه آشوب و احساس ناامیدی بسیار حائز اهمیت است.

با این وجود، این فیلم یک هیجان انتقام انگیز یا انتقام آلود بسیار لذتبخش میباشد که مفاهیم را با کمی دقت بیشتر از آنچه در مورد اگزیستانسیالیسم و ​​روانشناسی میدانید، به شما نشان میدهد.

عوامل فیلم ؛ نقد فیلم Riders of Justice (سواران عدالت 2020)

  • کارگردان: آندرس توماس ینسن
  • نویسنده: آندرس توماس ینسن
  • بازیگران: رولاند مولر، نیکلاس برو، مدس میکلسن و نیکولای لی کاس
  • موسیقی: یپه کاس
  • فیلم‌بردار: کَـسپر چوکشن
  • تدوین‌گر: آندرس آلبیرگ کریستیانسن و نیکلای مونبرگ
  • توزیع‌کننده: نوردیسک فیلم
  • مدت زمان: 116 دقیقه
  • کشور: دانمارک
  • زبان: دانمارکی

بیشتر بخوانید:

دوستان و همراهان عزیز سایت فیگار اشتراک نظرات شما در رابطه با نقد فیلم سواران عدالت مایه افتخار و خوشحالی ماست. شما میتوانید نظرات خود را زیر همین نوشتار در قسمت کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *