نقد فیلم Jakobs Wife (همسر جیکوب 2021) ؛ کمدی خون آشام فمینیستی

در این نوشتار به نقد فیلم Jakobs Wife به کارگردانی تراویس استیونز میپردازیم. در ادامه با سایت فیگار همراه باشید تا در رابطه با فیلم همسر جیکوب بیشتر بدانیم.

با عشق به باربارا کرامپتون و لاری فسدن، مطمئن بودم که Jakob’s Wife فقط بر اساس حضور آن ها لذت بخش خواهد بود. اما چیزهای فراتر از این وجود دارد. این فیلم یک نوع فیلم هیولایی میباشد، و در این فیلم میتوانید شخصیتی زن ستیز را ببینید.

باربارا کرامپتون به عنوان همسر یاکوب فدر (لری فسدن) بازی میکند. یک زن و شوهر متفاوت که قبل تر از این قیلم آن دو را به این شکل ندیده بودم. به هر حال، آن کمی دچار بحران شده و شروع به زیر سوال بردن تمام زندگی خود، از جمله ازدواج با یاکوب کرده است.

نقد فیلم Jakobs Wife (همسر جیکوب 2021)

کمدی خون آشام فمینیستی

فهرست مطالبی که در ادامه نوشتار نقد فیلم همسر جیکوب خواهید خواند به شرح زیر میباشد:

  • کمدی خون آشام فمینیستی
  • تکنیک
  • باربارا کرامپتون
  • تغییر با هیولا زنانه
  • عوامل فیلم
نقد فیلم Jakobs Wife ؛ نقد فیلم همسر جیکوب
نقد فیلم Jakobs Wife ؛ نقد فیلم همسر جیکوب

همسر جاکوب” توسط تراویس استیونز کارگردانی شده است، وی همچنین به عنوان نویسنده مشترک از کسانی چون مارک استینزلند و کتی چارلز استفاده کرده. استیونز یک تهیه کننده باسابقه در سبک هایی میباشد که وارد شدن به آن ها جسارت خاصی را میطلبد.

اولین فیلم بلند سینمایی استیونز، با پیگیری های وی شامل تعدادی از تصاویر ترسناک به یادماندنی میباشد. اما این فیلم بیشتر به دنبال بررسی نقشهای جنسیتی ریشه دار و فشارهایی میباشد که انتظارات اجتماعی در لابلای فرهنگ و هنجارهای غلط است.

به عبارت دیگر: این یک سلسله تصاویری نیست که به دنبال ایجاد هراس و ترس از یک خون آشام معمولی باشد. هرکسی که با دیدن این فیلم به دنبال چیزی ترسناک تر و غرق در افسانه های باستان باشد، ممکن است ناامید شود.

با این اوصاف، طرفداران هنر ترسناک ممکن است توسط “همسر Jakob” که دارای لحنی کاملاً کمیک و دسیسه کاملاً ساده است، ناامید شوند، این فیلم میتواند در بعضی مواقع به طرز وحشتناکی بی پرده باشد. از جمله اوج گرفتن اوضاع با شخصیت شرور، که دیالوگهای کاملاً ناخوشایندی درباره مأموریت رهایی زنان از زندگی میگوید.

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم مارپیچ Spiral 2021

نقد فیلم Enfant Terrible (بچه بد 2021)

این جایی است که داشتن بازیگرهایی با کالیبر Crampton و Fessenden به خوبی ارزشمند میشود. مضامین “همسر Jakob” کمی ساده انگارانه است، اما اجراهای اصلی بسیار پیچیده هستند و از تجربه چندین دهه بازی در همچین مدل فیلمها (و زندگی) این دو ستاره برخوردارند. این دو بازیگر سرشناس دارای ارتباط و کارایی قوی هستند.

نقد فیلم Jakobs Wife ؛ نقد فیلم همسر جیکوب
نقد فیلم Jakobs Wife ؛ نقد فیلم همسر جیکوب

تکنیک ؛ نقد فیلم Jakobs Wife (همسر جیکوب 2021)

جلوه های ویژه خون و گریم بسیار جذاب است، درست مثل هر فیلم هیولایی خوب دهه 1980. باربارا کرامپتون و لری فسدن یک تیم عالی میسازند. من به خصوص بازی باربارا کرامپتون را به عنوان زنی که سعی دارد بالاخره مسئولیت زندگی خود را به عهده بگیرد، دوست دارم.

او به عنوان کسی که باید تو سری خور باشد باورپذیر است، اما هنگامی که زندگی خود را به عنوان موجودی از زاویه ارواح کنترل کند، شدت و انرژی او قابل مقایسه نیست. Fessenden به عنوان یک کشیش منفور که شما فقط دوست دارید از آن متنفر باشید عالی میباشد.

در حالی که برخی از مضامین جدی در حال موج زدن لابلای ساختار فیلم میباشند، این فیلم هنوز هم لذت زیادی برای طرفداران ترسناک دارد. کارگردان تراویس استیونز کار بزرگی کرد و دنیای باورپذیری را برای بازی شخصیت ها ساخت و چیزی نادر را ایجاد میکند؛ یک کمدی خون آشام فمینیستی. این چیزی نیست که شما هر روز ببینید و این منحصر به فرد بودن در هر نما و سکانس در طول فیلم وجود دارد. وقتی به شما میگویم Jakob’s Wife ارزش دیدن دارد باور کنید.

نقد فیلم Jakobs Wife ؛ نقد فیلم همسر جیکوب
نقد فیلم Jakobs Wife ؛ نقد فیلم همسر جیکوب

باربارا کرامپتون ؛ نقد فیلم Jakobs Wife (همسر جیکوب 2021)

باربارا کرامپتون تقریباً 40 سال از فعالیت خود را با حضور در فیلم های ترسناک چالش برانگیز و هنری مانند “Re-Animator” ، “You’re Next” و “Lords of Salem” سپری نشان داده. اما او هرگز فیلمی شبیه “همسر جیکوب” را بازی نکرده بود، داستانی خون آشام آلود با همسری که برخورد شیطانی او به طرز عجیبی باعث رهایی وی میشود.

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم Four Good Days (چهار روز خوب 2020)

نقد فیلم Mainstream (جریان اصلی 2020)

لری فسندن – افسانه ترسناک دیگر، چه جلوی دوربین و چه پشت دوربین در نقش Jakob، به نوعی ارزش خاصی را به کلیت فیلم میدهد. در طول ازدواج طولانی خود، جاکوب عملا زنی را که قبلاً در اطراف شهرشان به “آن ماجراجو” معروف بوده حالا رام کرده و خانه نشین کرده است. با شروع فیلم، او عادت کرده است که همیشه و در هر حالتی و در هر محفلی محو شود در حالی که مردم محلی از شوهرش مشاوره میگیرند و او را برای ادامه یک زندگی متعادل و متناسب با ارزش های مساوی زن و مرد قبول دارند.

نقد فیلم Jakobs Wife ؛ نقد فیلم همسر جیکوب
نقد فیلم Jakobs Wife ؛ نقد فیلم همسر جیکوب

تغییر با هیولا زنانه ؛ نقد فیلم Jakobs Wife (همسر جیکوب 2021)

در طول فیلم، آن خودش را مدام زیر نظر میگیرد، اما پس از گاز گرفته شدن فقط دوست دارد که مدام باشد. با این اتفاق، اعتماد به نفس تازه ای پیدا میشود که نه تنها ظاهر، بلکه زندگی او را نیز تغییر میدهد. او شروع به انتخاب کردن میکند نه برای شوهرش بلکه برای خودش. و فیلم در راستای کشف دوباره ویتوسط هویت خودش حس قدرت را به تصاویر فیلم میدهد.

در حالی که مضامین توانمند سازی و خود به خودی تازه میشوند، آنچه نگران کننده است نمایش فیلم از دیدگاه فمینیسم میباشد. استاد به آن اجازه میدهد تا دیگر آنچه را که ان را نوکر دست بسته شوهر میکند کنار بگذارد.

اما کاری میکند که آن (همسر جیکوب) از درون خودش را پیدا کند. با این حال به نظر نمی رسد استیونز بداند که استاد، و توانمندی خون آشام که وی تبلیغ میکند، میخواهد جبه دوستی را پیش بگیرد یا دشمنی را.

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم Separation (جدایی 2021)

نقد فیلم Wrath Of Man (خشم انسان 2021)

آن باید دائماً علیه گرسنگی بجنگد که همه اطرافیانش را از بین ببرد. اما این گرسنگی در متن فیلم چه معنایی دارد؟ آیا این گرسنگی برای قدرت است؟ یا انتخاب؟ یا آزادی؟ یا خودمختاری؟ و آیا ما قرار است این گرسنگی را شرورانه ببینیم؟

ماموریت اصلی Jakob این است که مسیر آن را برای توانمند سازی نابود کند، در حالی که آن متوجه میشود که باید کاری کند که خودش دوست دارد، اما اقدامات او نشان میدهد که زنی تلاش میکند تا خواسته های خود را سرکوب کند تا در کنار مردی بماند که از خود واقعی او حمایت نمیکند.

این دو هدف با هم مخالفند و در حالی که آن از خودش سوال میکند که میخواهد زندگی او چگونه باشد، جاکوب هرگز قبول نمیکند که نظر خود را تغییر دهد. حتی پس از به ظاهر پذیرفتن آنِ جدید، او هنوز هم سعی میکند هرگونه تغییر  وی را برای ادامه این روند قطع کند.

نقد فیلم Jakobs Wife ؛ نقد فیلم همسر جیکوب
نقد فیلم Jakobs Wife ؛ نقد فیلم همسر جیکوب

باربارا کرامپتون در مورد ترس از عشق، تغییر ژانر برای زنان و زنده ماندن از این شیوع وحشتناکی که برای زنان بوجود آمده بازگشتی سرگرم کننده به وحشت خون آشام دارد.

پایان فیلم مبهم است، که با توجه به موضع فمنیستی که در طول فیلم با آن سر و کله میزنیم، نسبتا ناامیدکننده است. در حالت ایده آل، میتوان با ایده بهتری نتیجه گرفت که همسر یاکوب واقعاً کیست، چه کسی میخواهد باشد و چه کسی خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

نقد سریال Jupiters Legacy (میراث ژوپیتر 2021)

نقد فیلم Justice Society: World War II (جامعه عدالت 2021)

اما استیونز این خطرات را به جان نمیخرد. آن با اشتیاق و ترس از به چالش کشیدن محدودیت هایی که پذیرفته درگیر مبارزه خود شده است. و گرچه این یک نبرد درونی میباشد که بسیاری از زنان میتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.

عوامل فیلم ؛ نقد فیلم Jakobs Wife (همسر جیکوب 2021)

  • کارگردان: تراویس استیونز
  • نویسنده: کتی چالز، مارک استیزلند و تراویس استیونز
  • بازیگران: باربارا کرامپتون، لری فسندن و بانی ارونز
  • فیلمبردار: دیوید متیو
  • موسیقی: تارا بش

بیشتر بخوانید:

در ادامه میتوانید نظرات خود را در خصوص نقد فیلم Jakobs Wife در بخش کامنت ها با سایت فیگار در میان بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *