متاورس چیست ؛ از آموزش تا راه‌های رستگاری !

این روزها بحث متاورس بسیار داغ است و فیسبوک و ماکروسافت هردو ادعاهایی در رابطه با پیشرفت متاورس دارند؛ اما بهتر است در ابتدا با سوال متاورس چیست شروع کنیم.

نیل استفنسون یک نویسنده رمان‌های علمی تخیلی است. او در سال 1992 در رمان “سقوط برف” از واژه متاورس استفاده کرد و به آن معنا داد. کتاب سقوط برف، جهانی را نشان می‌دهد که به شکل مجازی در دنیای واقعی ساخته شده است که افراد در آن یک آواتار مختص خود را دارند و هنگامی که وارد آن‌جا می‌شوند، خود را در این جهان جدید می‌بینند. بدین شکل، افراد مختلف می‌توانستند به صورت مجازی و در یک محیط شبیه سازی شده سه بعدی، با استفاده از فناوری واقعیت مجازی با یکدیگر ملاقات کنند.

متاورس چیست ؟

از آموزش تا راه‌های رستگاری !

شما می‌توانید فهرست متاورس چیست را در یک نگاه در لیست زیر مشاهده کنید:

متاورس چیست
متاورس چیست

از آن زمان به بعد، تحولات بزرگ و مهمی در عرصه متاورس رخ داده است که در نهایت ما را به متاورسی که در ذهن نیل استفنسون بود نزدیک‌تر خواهند کرد. هدف نهایی ما در متاورس، یک جهان مجازی خواهد بود که با ترکیب واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، هولوگراف‌های سه بعدی و فناوری‌های ارتباطی جدید ساخته خواهد شد. نتیجه همه این‌ موارد در کنار یک دیگر، جهانی خواهد بود که شما می‌توانید در کنار زندگی‌تان، زندگی جدیدی را در آن آغاز کنید.

بازی‌های Minecraft ،Roblox و Fortnite از مشهورترین متاروس‌های جهان هستند؛ اما اگر قصد دارید تا با متاورس‌های بیشتری آشنا شوید، می‌توانید نوشتار بهترین پروژه های متاورس را در سایت فیگار مطالعه نمایید. همچنین اگر به طور کل به بلاکچین و بازی‌هایی که می‌توان از آن‌ها کسب درآمد کرد علاقه دارید، نوشتار بهترین بازی های بلاکچین 2022 مناسب شما خواهد بود.

آنطور که از گفته‌های اخیر مدیر عاملان فناوری مثل مارک زاکربرگ و ساتیا نادلا (Satya Nadella) برمی‌آید، متاورس قرار است آینده‌ی اینترنت باشد. آیا متاورس تنها یک بازی ویدیویی است؟ یا شاید هم یک نسخه‌ی غیر کاربردی‌تر و بدتر از نرم‌افزار زوم است؟ در حال حاضر سخت می‌توان در رابطه با آن تصمیم گرفت.

اکنون با فیگار همراه باشید تا به سوال متاورس چیست و مواردی همچون بهترین ارز متاورس بپردازیم.

بیشتر بخوانید:

متاورس چیست؟

متاورس چیست
متاورس چیست ارز دیجیتال, ارزهای دیجیتال متاورس

به طور کلی، یک متاورس به صورت ترکیبی از فناوری‌های مختلف از جمله واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و تصویر تشکیل شده است. یک جهان، که به صورت کاملاً مجازی ساخته شده است اما با استفاده از ترکیب تکنولوژی‌هایی که ذکر کردیم، می‌توانیم به این دنیای مجازی دست یافته و در آن تعامل کنیم.

طرفداران متاورس، امیدوارند تا بتوانند روزی تمام کارهایشان را در متاورس انجام دهند؛ از کنسرت‌ها و کنفرانس‌ها گرفته تا سفرهای مجازی به سراسر جهان، و یا کار، بازی و ارتباط با دوستان خود در سرار جهان. درواقع متاورس نوع جدیدی از اینترنت است که در دسته وب 3 قرار می‌گیرد.

کارشناسان متاورس را واقعیت مجازی یا Virtual Reality می‌دانند، به طوریکه کاربران قادرند در فضای دیجیتالی که به واسطه رایانه ایجاد شده، تعامل و رابطه دو طرفه برقرار کنند. در جهان واقعیت مجازی یا VR کاربران می‌توانند به انجام شغل روزمره بپردازند، با همدیگر بازی کنند و فعالیت‌هایی ماورای تصورات خود داشته باشند.

با افزایش نفوذ بلاک‌چین در دنیای فناوری، پای متاورس به بازی‌های بلاک‌چینی باز شد. بازی‌هایی که افراد در آن می‌توانند آیتم‌های بازی را در قالب توکن خریداری و معامله کنند. البته توجه داشته باشید نوع عملکرد بازی‌های متاورس در بلاک‌چین، تفاوتی با بازی‌های غیر بلاک‌چینی ندارد و فقط دارایی‌های بازیکن در بازی به توکن تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید:

چه زمانی می‌توانیم منتظر متاورس باشیم؟

متاورس چیست
متاورس چیست ارز دیجیتال, توکن متاورس

مارک زاکربرگ، مدیر عامل متا (فیسبوک سابق) است که به تازگی نامگذاری شده است. او تخمین می‌زند که 5 تا 10 سال طول می‌کشد تا ویژگی‌های کلیدی متاورس به واقعیت تبدیل شده و قابل دسترسی باشند.

البته بخش‌هایی از فناوری متا تاکنون نیز به وجود آمده است. باند فوق العاده سریع، هدست های واقعیت مجازی و جهانی که همیشه به اینترنت متصل است از نمونه‌های این موارد است؛ البته که این امکانات در تمام دنیا وجود ندارند و تنها عده محدودی ار مردم در سراسر جهان به تمام این موارد به طور همزمان دسترسی دارند.

بیشتر بخوانید:

تاریخچه متاورس

متاورس چیست
متاورس چیست ارز دیجیتال, توکن متاورس

همان گونه که بالاتر ذکر کردیم، واژه متاورس برای اولین بار در سال 1992 به وجود آمد؛ دقیقاً یک سال پس از تولد اینترنت. اما اکنون قصد داریم تا کمی دقیق‌تر تاریخچه متاورس را بررسی کرده و اولین ارز متاورس را به شما معرفی نماییم.

سال شمار زیر تا حدود خوبی سیر تحولات پیرامون مفهوم متاورس را مشخص خواهد کرد، در این بخش ما بیش‌از آن که پی آن باشیم تا ببینیم نخستین جهان‌های متاورس کی به وجود آمدند، تبار ایده‌ی داشتن پدیده‌ای چون متاورس را پی می‌گیریم:

 • 1932

عبارت واقعیت مجازی برای نخستین بار در مقاله ی درام نویس فرانسوی ، آنتونین آرتو ( با عنوان تئاتر شقاوت ) به کار برده شد.

 • 1945

مهندس آمریکایی به اسم وانِوِر بوش ایده ی خودش را مطرح کرد که طرح یک ابزار محاسباتی ابتدایی بود که او ممکس (Memex) نامیدش. بوش ممکس را به شکل سیستمی توصیف کرد که شامل یک صفحه ی نمایش است و به کاربران این امکان را می دهد که تمام امور مربوط به اسناد و فایل هایشان را در ابعاد وسیع به وسیله ی آن انجام دهند.

 • 1981

رمان ورنر وینگ به اسم « نام های حقیقی » یک تصویر دقیق از فضای مجازی (Cyber Space) ترسیم می کند – یک سال پیش از این که خود این عبارت توسط ویلیام گیبسون استفاده شود.

 • 1982

همان طور که گفته شد نیل استفنسن اولین کسی است که از لفظ متاورس ، در رمان علمی تخیلی اش ، استفاده کرده. این رمان نقش بزرگی در شکل گیری انگیزه های سردمداران سیلیکون ولی داشته است.

 • 1992

جیسون لنیر ، مدیر عامل یک شرکت سازنده ی هدست های واقعیت مجازی، آلت موسیقی واقعیت مجازی را برای نخستین بار معرفی می کند ، در برنامه به اسم « صدای یک دست » در شیکاگو.

 • 1998

یک بازی که بر مبنای یک جهان مجازی است و در این سال ساخته شده. کاربران می توانند با آواتارهایشان با هم ارتباط برقرار کنند و آیتم های بازی را با ارزهای رایج در بازی خرید و فروش کنند.

 • 2000

مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات Gartner عبارت « سوپرانت – supranet » را برای اشاره به برخورد جهان های مجازی و واقعی در عصر اینترنت ابداع کرد.

 • 2001

RunScape یک بازی نقش آفرینی (role-playing) بسیار مشهور است که در آن افراد مختلف می توانند در نقش هایی که خود می سازند به بازی و تعامل بپردازند.

 • 2003

Linden Lab یک بازی به اسم زندگی دوم (Second Life) عرضه می کند ، با این هدف که با خلق محیط متاورسی کاربران بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند ، تعامل کنند ، بازی کنند و حتی کار کنند.

 • 2006

Roblox پلتفرمی است که به بازیکنان اجازه می دهد بازی بسازند و با هم بازی کنند.

 • 2011

رمان ارنست کلاین به اسم « بازیکن شماره ی یک آماده » منتشر شد. این کتاب در زمره ی آثاری قرار می گیرد که به ساخت پاد-آرمان شهرهای آخرالزمانی می پردازند . این کتاب داستان این است که انسان ها از جهان فیزیکی ویران شده به یک بازی واقعیت مجازی می روند که مثل یک جهان موازی است.

 • 2012

بازی RunScape به 200 میلیون کاربر می رسد.

 • 2013

شرکت Oculus که هدست واقعیت مجازی تولید می کند نسخه ی آزمایشی هدست هایش را می سازد.

 • 2017

Epic Games بازی چندبازیکنه ی آنلاینش ، Fortnite ، را در ژانر بتل رویال (Battle Royal) منتشر می کند.

 • 2018

کلاین و زک پن فیلمنامه ی یک فیلم را از رمان بالا اقتباس می کنند که به بیشتر دیده شدن ایده ی متاورس کمک زیادی می کند.

 • 2019

مدیر عامل شرکت Epic Games تخمین می زند که بازی Fortnite حدود 250 میلیون کاربر دارد.

 • 2019

مهندسین پشت پروژه ی Sandbox موفق می شوند که شرایط ارتباط پیوسته و همزمان 30000 کاربر را فراهم کنند.

 • 2020

یک رپر به نام تراور اسکات کنسرتی را در Fortnite برگزار می کند که بیش از 12 میلیون بازدید داشته است. بازی Second Life ماهانه حدود یک میلیون کاربر فعال دارد.

 • 2021

دولت کره اعلام می کند که می خواهد پلتفرم واقعیت مجازی و واقعیت مصنوعی ملی بسازد. 140 میلیون کاربر فعال در ماه مارچ MineCraft بازی کرده اند. Fortnite حدود 350 میلیون کاربر ثبت نامی دارد.

 • 2021

در ماه مارچ، شاخص گوگل ترند عبارت متاورس برای نخستین بار به 100 رسید. « متاورس » در طی پانزده سال گذشته به ندرت استفاده شده بود ، به نحوی که از ژانویه ی سال2005 تا دسامبر 2020 شاخص آن هیچ گاه بیش از 7 نشده بود.

بیشتر بخوانید:

Second Life

متاورس چیست
متاورس چیست ارز دیجیتال, بهترین ارز متاورس

از سال 1992، نام متاورس بارها در زبان افراد مختلف چرخید اما در سال 2003 بود که اولین متاورس تاریخ به وجود آمد. فیلیپ روزدیل و تیمش، در سال 2003 و در آزمایشگاه، پروژه‌ای را به ثمر رساندند که می‌توان آن را اولین قدم بزرگ در راه متاورس دانست. این متاورس که “Second Life” و یا “زندگی دوم” نام داشت، به معنای واقعی کلمه، یک زندگی دوم را برای مردم به وجود آورد.

توکن متاورس Second Life با نام SLC عرضه شد و به عنوان توکن متاورس ارزش خیلی بالایی در زمان خود داشت و به نوعی بهترین ارز Metaverse بود. این متاورس، با توجه به زمان عرضه‌اش با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کرد؛ می‌توان مهمترین این مشکلات را سرعت بسیار پایین اینترنت در آن زمان دانست. سرعت اینترنت در زمان عرضه Second Life به قدری پایین بود که کاربران امکان تجربه این متاورس را به شکلی که اکنون در ذهن داریم نداشتند.

با وجود تمامی این موارد، این متاورس توانسته بود تا عده زیادی را مشغول به خود کند؛ حتی شرکت‌های متعددی استفاده از Second Life را اجباری کرده بودند و جلسات مهمشان را در آن برگزار می‌کردند! البته که مشکلات ذکر شده به مرور زمان رفع شدند و اکنون پس از گذشت حدود 20 سال از عرضه، Second Life بیش از 1 میلیون کاربر فعال دارد.

بیشتر بخوانید:

بیت کوین و بلاکچین

متاورس چیست
متاورس چیست ارز دیجیتال, ارزهای دیجیتال متاورس

اکنون قصد داریم در ادامه نوشتار متاورس چیست ارز دیجیتال بیت کوین (بهترین بازی های کسب بیت کوین رایگان) را برای شما شرح دهیم که توانست دنیای متاورس‌ها را به کلی متحول کند. در 3 ژانویه 2009، شبکه بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو، به وجود آمد. ساتوشی ناکاموتو شبکه‌ای را خلق کرد که امروزه به یکی از بزرگ‌ترین اختراعات بشر تبدیل شده است. بیت کوین بهترین ارز متاورس نیست زیرا که به طور مستقل از متاورس خلق شده است؛ اما مقدمه‌ای بر به وجود آمدن بهترین ارز متاورس شد و جهان متاورس را برای همیشه تغییر داد.

ساتوشی ناکاموتو همزمان با ساخت بیت کوین، فناوری جدیدی به نام بلاکچین را به وجود آورد. بلاکچین، فناوری جایگزین یک دفتر مرکزی برای بیت کوین بود و توانست ارزهای دیجیتال را به معنای واقعی کلمه، متحول کند. البته که امروزه فناوری بلاکچین از متاورس جدایی ناپذیر است و درحین پاسخ به سوال “متاورس چیست” غیرممکن است که صحبتی از بلاکچین در میان نباشد.

نکته اساسی در بلاک چین که برای metaverse اهمیت دارد، دادن گواهینامه دیجیتالی مالکیت است. این گواهینامه با داشتن کیف پول های دارای کلیدهای خصوصی، محقق می شود. کیف پول های رمزنگاری دارای امنیت زیاد برای ایجاد و نگهداری مدرک شناسایی دیجیتال و اثبات مالکیت صاحب کیف پول می باشد.

دنیای متاورس که بر مبنای بلاک چین پایه گذاری شده باشد، از ویژگی‌های زیر برخوردار خواهد بود:

 • فناوری بلاک چین قابلیت همکاری میان پروژه ها و پلتفرم های گوناگون را فراهم می کند که از نیازهای مهم یک metaverse متحد و یکپارچه برای اتصال همزمان چندین پروژه با یکدیگر می باشد.
 • دارایی های دیجیتال که در بلاک چین تولید می شوند یکتا بوده و امکان کپی سازی ندارند. این قابلیت با اصول مالکیت بر دارایی ها و کالاها در دنیای واقعی همخوانی دارد.
 • هر یک از کاربران می توانند کیف پول کریپتو با کلیدهای خصوصی داشته باشند. در این صورت از امکانات یک سند دیجیتالی برخوردار خواهند بود که توسط آن می توانند مالکیت خود بر دارایی های دیجیتالی را اثبات نمایند.
 • نقل و انتقال دارایی ها در بلاک چین با امنیت کامل صورت می پذیرد. کاربرانی که در metaverse به دنبال کسب درآمد هستند لازم است به ارزهای رمزنگاری و نحوه انتقال آنها اعتماد داشته باشند.
 • همانگونه که در شرکت های واقعی می توان در رای گیری ها و انتخاب مدیریت شرکت کرد، در متاورس نیز امکان کنترل و نظارت بر قوانین روابط دو طرفه کاربران با metaverse مهم است.
 • در بلاک چین ایجاد یک کیف پول کریپتو برای تمامی کاربران در سراسر دنیا راحت و آزاد است. داشتن کیف پول ساده ترین روش جهت نظارت بر امور مالی کاربر و داشتن شناسه دیجیتال می باشد.

بیشتر بخوانید:

خرید در متاورس

متاورس چیست
متاورس چیست و چگونه کار میکند

در بندهای بالا به طور مفصل به سوال متاورس چیست پاسخ دادیم و به آن پرداختیم. اما نکته‌ای نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد، رشد قیمت ارزهای دیجیتال متاورس و زمین‌های متاورس است. امروزه ما شاهد معاملات بزرگی در متاورس هستیم که با ارقام میلیونی رخ می‌دهند و سود بالایی برای افرد به وجود می‌آورند.

بدین منظور، شاید شما نیز قصد خرید زمین و یا توکن متاورس را داشته باشید. پس با فیگار همراه باشید تا به آموزش خریدن زمین در دنیای متاورس بپردازیم و برای شما شرح دهیم که چگونه می‌توانید در متاورس یک زمین بخرید.

بیشتر بخوانید:

چگونه زمین را در متاورس بخریم؟

متاورس چیست
متاورس چیست و چگونه کار میکند

تمام مواردی که در آموزش خرید زمین در متاورس که نیاز به انجام آن‌ها دارید، مرحله به مرحله به شکل زیر شرح داده شده است:

 • مرحله اول

یک متاورس که امکان خرید ملک در آن وجود داشته باشد را انتخاب کنید و حسابی در آن ایجاد کرده و یا اگر حسابی در آن دارید، وارد حسابتان شوید. Decentraland، Axie Infinity یا Sandbox از جمله مواردی هستند که امکان خرید ملک در آن‌ها وجود دارد.

 • مرجله دوم

اکنون باید به سراغ لیست زمین‌هایی که در متاورس مورد نظر برای فروش قرار گرفته‌اند را مرور و قیمت آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

 • مرحله سوم

اکنون باید بر روی زمینی که انتخاب کرده‌اید کلیک کرده و اطلاعات بیشتری از آن به دست آورید. همچنین باید به یاد داشته باشید که برای خریدن زمین در هر متاورس، شما باید از ارز دیجیتالی استفاده کنید که مخصوص آن متاورس ایجاد شده است. برای مثال، متاورس Decentraland تنها به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از MANA، یک توکن متاورس ایجاد شده توسط خود Decentraland، املاک را خریداری و بفروشند. (بهترین سایت های کسب ارز دیجیتال)

 • مرحله چهارم

مرحله بعدی آن است که کیف پول دیجیتال خود را با متاورس موردنظر پیوند دهید؛ کیف پول Metamask محیوب‌ترین کییف پول دیجیتال است که امکان سازگاری و پیوند خوردن با اکثر پلتفرم‌های متاورس را دارا است.

 • مرحله پنجم

در این مرحله، شما باید توکن متاورس موردنظرتان را در کیف پول دیجیتالتان قرار دهید. برای این امر، شما می‌توانید به صرافی‌های مختلف مراجعه نمایید و برای خرید ارز دیجیتال مدنظر، درخواست داده و آن را خریداری نمایید. پس از انتقال ارز متاورس به کیف پول دیجیتالتان و اتصال آن به متاورس، تنها کاری که نیاز به انجام دارید فشردن کلید خرید است.

 • مرحله ششم

پس از تکمیل تراکنش، قطعه زمین دیجیتال خریداری شده توسط شما، به شکل NFT در کیف پول دیجیتالی شما ذخیره می‌شود. شما می‌توانید زمین خریداری شده خود را در تب “NFTs” در کیف پول دیجیتال خود مشاهده نمایید.

بیشتر بخوانید:

نکاتی که باید پش از خرید در متاورس بدانید

متاورس چیست
متاورس چیست و چگونه کار میکند

برخلاف سرمایگذاری املاک در دنیای واقعی، هیچ مکان فیزیکی‌ای در متاورس به شما اعطا نمی‌شود. بدین صورت، اگر روی پلتفرم متاورسی که در آن فعالیت می‌کنید نابود شود، زمین شما نیز از بین خواهد رفت. نکته دیگری که درباره خرید در متاورس باید بدانید، نوسانات بازار دیجیتال است. از آنجایی که ارزش گذاری ارز دیجیتال پایدار نیست، ارزش اموالی که در متاورس دارید نیز به همان نسبت در نوسان است؛ به همین دلیل است که باید در خرید خود دقت و دانش کافی را داشته باشید تا دچار اشتباه و ضرر مالی نشوید.

همچنین، سرمایه گذاری در املاک دیجیتال یک بازار مالی نسبتاً جدید است. از این رو، جنبه های زیادی در آن وجود دارد که هنوز کشف نشده است. سرمایه گذاری در بازار املاک دیجیتال در متاورس ماهیت بسیار سوداگرانه است و توصیه می شود قبل از انجام هر گونه سرمایه گذاری در مورد جوانب مثبت و منفی آن به خوبی تحقیق کنید.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار متاورس چیست سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.


One thought on “متاورس چیست ؛ از آموزش تا راه‌های رستگاری !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *