مستر بلیط

ترتیب دیدن فیلم های مارول ؛ به همراه تمامی رازها و ایستراگ های دنیای سینمایی مارول

آیا نمی‌دانید از کجا و چگونه باید تماشای فیلم‌های مارول را شروع کنید؟ اینجا جای شماست! با فیگار همراه باشید تا به ترتیب دیدن فیلم های مارول بپردازیم.

احتمالاً تا به حال نام فیلم‌های مارول را شنیده باشید و قصد تماشای آن‌ها را کنید. حتی شاید برخی از آن‌ها را تماشا کرده باشید، اما از اتفاقاتی که در فیلم در حال رخ دادن است گیج شده باشید. به این معنا که ندانید تمام این شخصیت‌ها از کجا آمده‌اند و قصد آن‌ها از هر کار چیست؟

دلیل این اتفاق این است که اگر شما قصد دارید از فیلم‌های مارول لذت ببرید، باید آن‌ها را به ترتیب سال انتشار آن‌ها تماشا کنید. در سال 2008 فیلم مرد آهنی توسط استودیو پارامونت ساخته (بهترین فیلم ها و سریال های Paramount) و آغازی برای یکی از بزرگ‌ترین فرنچایزهای تاریخ سینما بود. فرنچایزی که دنیای سینمایی مارول نام گرفت.

دنیای سینمایی مارول یک جهان بزرگ و غنی ساخت است. هر اثر از آن تنها یک تکه از پازل بزرگی است که شاید هیچوقت تمام نشود. هر فیلم به دیگری مربوط است و ادامه داستان هر فیلم در دیگر فیلم‌ها نهفته است.

اگر تنها یکی از فیلم‌‌‌ها و یا سریال‌ها را تماشا نکرده باشید، این احتمال وجود دارد که تکه بزرگی از پازل را نداشته باشید. این باعث می‌شود که بخش عظیمی از داستان‌های مارول را متوجه نشوید. در ادامه نوشتار ترتیب دیدن فیلم های مارول همراه ما باشید.

ترتیب دیدن فیلم های مارول

به همراه تمامی رازها و ایستراگ های دنیای سینمایی مارول

می‌توانید فهرست ترتیب دیدن فیلم های مارول را در لیست زیر مشاهده کنید:

این لیست به روز رسانی خواهد شد

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول

ممکن است ترتیب دیدن فیلم های کمپانی مارول در نگاه اول کمی پیچیده به نظر برسد؛ اما تنها کاری که شما نیاز به انجام دارید، تماشای آن‌ها براساس ترتیب دیدن فیلم و سریال مارول در زمان انتشار آن‌ها است.

امروز قصد داریم تا ترتیب دیدن فیلم های سینمایی مارول و ترتیب دیدن سریال های مارول را برای شما شرح دهیم. همچنین قصد داریم تا به بزرگترین ایستراگ های مارول و رازهای مارول بپردازیم و تئوری فیلم های مارول را ذکر کنیم.

Iron Man

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب دیدن سریال های مارول

اولین ابرقهرمانی که در دنیایی سینمایی مارول به ما معرفی شد مرد آهنی نام داشت و در سال 2008 و در فیلم اختصاصی خودش برای اولین بار شاهد او بودیم. مرد آهنی قلب دنیایی سینمایی مارول است و اگر او را مهمترین ابرقهرمان دنیای سینمایی مارول خطاب نکنیم، قطعا به او کم لطفی کرده‌ایم.

رابرت داونی جونیور در نقش تونی استارک یا مرد آهنی، در این فیلم ظاهر شد و با بازی بینظیرش یکی نمادین‌ترین شخصیت‌‌های مارول را به مردم جهان نمایش داد.

ساخت سرم ابرسرباز برای تونی استارک

اسپویل فیلم مرد آهنی 1 و 2 و فیلم انتقام جویان پایان بازی!

یکی از تئوری های مارول در این رابطه است که شاید هنگامی که تونی استارک در فیلم انتقام جویان پایان بازی به گذشته رفت و با پدرش صحبت کرد، هاوارد او را شناخت و برای جلوگیری از آسیب تونی در آینده، سرم ابرسرباز کاپیتان آمریکا را بازسازی و به تونی تزریق کرد.

شواهد این تئوری آسیب‌های شدیدی است که تونی استارک توانسته است تحمل کند از جمله تحت تاثیر قرار گرفتن قلبش توسط ترکش، ورود به یک کرم‌چاله و یا مسمویت بدن او. البته با توجه به نوع سفر در زمان در مارول، این تئوری تقریباً تکذیب می‌شود.

بیشتر بخوانید:

The Incredible Hulk

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, فیلم های مارول به ترتیب دیدن

دومین فیلم از مجموعه فیلم‌های دنیای سینمایی مارول، هالک شگفت انگیز نام دارد که ما را با مردی که هنگام خشمگین شدن به یک دیو سبز، ترسناک و بی‌منطق تبدیل می‌شود، آشنا می‌کند. ادوارد نورتون در این فیلم نقش هالک را ایفا کرده است که متاسفانه در ادامه همراه با مارول نماند و مارک رافالو جایگزین او در آثار ‌آینده مارول شد.

بعد از اکران فیلم هالک شگفت انگیز بود که گوش مدیران دیزنی به مارول تیز شد و تصمیم به ساخت ادامه فیلم‌های آن گرفتند. بدین ترتیب دیزنی با مارول قرارداد بست و حق اقتباس از تمامی شخصیت‌ها و کمیک‌های مارول را همزمان خرید؛ پس از اتمام قرارداد کوتاه مدت بین مارول و پارامونت، اکنون نوبت دیزنی بود تا فرمان را به دست بگیرد و آینده این دنیای بزرگ را تعیین کند.

تغییر صورت هالک

فیلم هالک یک سکانس حذف شده دارد که بروس بنر در آن سعی در خودکشی می‌کند که تبدیل به هالک می‌شود و موفق نمی‌شود؛ در فیلم انتقام جویان نیز بروس بنر شرح می‌دهد که قصد داشت تا با شلیک گوله در دهانش خود کشی کند اما هالک گلوله را به بیرون دهانش پرت کرد.

یکی از تئوری های ترسناک مارول این گونه توضیح می‌دهد که شاید بروس بنر واقعاً این گلوله را شلیک کرد و همزمان که درحال تبدیل شدن به هالک بود گلوله به برخی از اعضای صورتش آسیب رساند و همین ضربه در حین تغییر شکل بود که باعث شد صورت او دچار تغییر شود و تعویض بازیگران را توجیه کند. در ادامه نوشتار ترتیب دیدن فیلم های مارول همراه ما بمانید.

بیشتر بخوانید:

Iron Man 2

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب دیدن سریال های مارول

دوباره نوبت به تونی استارک رسیده است تا داستان خود را به پیش ببرد. او که دوباره به دوران خودشیفتگی خود بازگشته است، اکنون باید باری دیگر به خودش یاد‌‌ آوری کند که او اکنون یک ابرقهرمان است نه یک میلیاردر خوشگذران. در فیلم مرد آهنی 2، ما کمی بیشتر با پدر تونی، هاوارد استارک آشنا می‌شویم و نوع رابطه پدر و پسری هاوارد و تونی برای ما آشکار شد.

همچنین ما در این فیلم شاهد اولین حضور ناتاشا رومانوف یا بیوه سیاه بودیم که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و کلید حضور پررنگ‌تر او در آینده دنیای سینمایی مارول، در این فیلم بود. همانند قسمت پیشین، جان فاورو کارگردانی این قسمت را نیز برعهده داشت. با توجه به حضور دو شخصیت از شخصیت‌های اصلی انتقام جویان در این فیلم، فیلم مرد آهنی 2 جزو فیلم هایی که قبل از اونجرز باید دید است.

عنصری به نام اورو

اسپویل فیلم مرد آهنی 2!

ما در فیلم مرد آهنی 2 شاهد تونی استارک بودیم که عنصر جدیدی را کشف می‌کند؛ یکی از بهترین فن تئوری های مارول این است که عنصر کشف شده توسط تونی استارک،‌ اورو نام دارد. عده‌ای تصور می‌کنند عنصری که استارک کشف کرد وایبرانیوم بود.

اما این فرضیه کاملا اشتباه است زیرا هاوارد استارک در دهه 1940 اورانیوم را کشف کرد. در نتیجه این عنصر جدید می‌تواند اورو باشد. اورو نام عنصری بسیار قدرتمند در کمیک‌های مارول است که این عنصر در برخی از قوی‌ترین اجرام فضایی همچون میولنیر، استورم بریکر یا دستکش ابدیت وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

Thor

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, , فیلم هایی که قبل از اونجرز باید دید, بهترین فیلم های ثور

ثور یکی از متفاوت‌ترین فیلم‌های دنیای سینمایی مارول و یکی از بهترین فیلم های ثور در فاز اول است که ما را به فضایی افسانه‌ای و تاریخی می‌برد. شاید با شنیدن نام ثور یاد وایکینگ‌هایی بیافتید که زندگی خود را صرف پرستش خدایانی همچون ثور و اودین می‌کنند؛ خب باید گفت که این ثور دقیقا همان ثور است!

خدای صاعقه‌ای که هزاران سال پیش به زمین آمد و مردم او را به عنوان خدا پرستیدند اما او نه یک خدا، بلکه یک موجود فضایی است که ظاهری شبیه به انسان، با عمری بسیار بلند و قدرت‌هایی جادویی است.

در  ترتیب دیدن فیلم مارول، فیلم ثور چهارمین فیلمی است که باید مشاهده کنید تا از تمامی داستان مطلع شوید. همچنین فیلم ثور ما را با یکی از محبوب‌ترین ابرشرور های مارول به نام لوکی آشنا می‌کند.

میولنیر تنها سلاح آموزشی ثور است

یکی از جذاب‌ترین تئوری های مارول در رابطه با میولنیر است. طبق این تئوری، استورم بریکر قرار بود سلاح اصلی ثور باشد و میولنیر تنها سلاحی است که ثور در زمان آموزش به همراه خود دارد اما هزاران سال گذشت و ثور به درجه‌ای که اودین قصد داشت نرسید.

پس به ثور فروتنی را آموخت تا بتواند انرژی خود را در پتکش تخلیه کند. به همین دلیل است که هرکس بتواند پتک ثور را بلند کند، به قدرت‌های او دست خواهد یافت. در ادامه نوشتار ترتیب دیدن فیلم های مارول همراه ما بمانید.

بیشتر بخوانید:

Captain America: The First Avenger

ترتیب دیدن فیلم های مارول
تئوری فیلم های مارول, تئوری های ترسناک مارول

همان گونه که از اسم کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام جو پیداست، وقایع این فیلم براساس ترتیب فیلم های مارول بر اساس داستان، اولین و نخستین فیلم است. داستان فیلم کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام جو در زمان جنگ جهانی دوم رخ می‌دهد.

هنگامی که ارتش آلمان نازی درحال پیشروی است و منتفقین روبه نابودی هستند؛ اما در این حین، یک فرقه جدید به نام هایدرا شکل گرفته است که در ابتدا خود را نازی می‌نامیدند اما حتی به آلمان نازی هم رحم نداشتند.

ارتش آمریکا قصد دارد تا سرمی را آزمایش کند که می‌تواند انسان‌ها را قوی‌تر از آنچه که هستند کند و به نوعی آن‌ها را تبدیل به یک ابر سرباز کند. درنهایت این استیو راجرز است که توسط ارتش انتخاب می‌شود تا این سرم را دریافت کند و تبدیل به سرباز وطن پرستی شود که تمام مردم عاشق او هستند؛ او به کاپیتان آمریکا تبدیل می‌شود! همچنین در این فیلم ما شاهد هاوارد استارک جوان هستیم که در ساخت سرم ابرقهرمانی نقش بزرگی داشت.

پنیسیلین استیو راجرز را نجات داد!

در سکانسی که قرار است استیو راجرز سرم ابرسرباز را دریافت کند، یک پرستار یک آمپول به بازوی او می‌زند و استیو فکر می‌کند که این سرم ابرسرباز بود اما یک سکانس کمدی شکل می‌گیرد و آن پرستار می‌گوید که این فقط پنیسیلین بود.

اگرچه این تنها یک سکانس کمدی بود، اما یکی از فن تئوری های مارول بیان می‌کند که احتمالاً همین پنیسیلین بود که از تبدیل شدن استیو راجرز به یک رد اسکال دیگر جلوگیری می‌کرد! در ادامه نوشتار ترتیب دیدن فیلم های مارول همراه ما بمانید.

بیشتر بخوانید:

The Avengers

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, فیلم های مارول به ترتیب دیدن

اکنون زمان موعود فرا رسیده است؛ قرارداد پارامونت و مارول به پایان رسیده است و ابرقهرمانان مورد علاقمان توانستند شخصیت خود را شکل داده و خود را به ما معرفی کنند. همزمان که لوکی به زمین حمله می‌کند، نیک فیوری از طرف سازمان شیلد، گروهی از ابرقهرمانان جهان به نام انتقام جویان را دور هم جمع می‌کند و از آن‌‌ها برای مقابله با لوکی استفاده می‌کند.

فیلم انتقام جویان در زمان خودش پنجمین فیلم پرفروش جهان بود و تا سال 2018 و قبل از اکران فیلم انتقام جویان: جنگ ابدیت، پرفروش‌ترین فیلم در بین دیگر فیلم‌های دنیای سینمایی مارول بود. جاس ویدون کارگردانی فیلم انتقام جویان را برعهده داشت. شاید بشود این فیلم را هم یکی از بهترین فیلم های ثور دانست که باید قبل از دیدن فیلم‌های بعدی آن را دید.

همچنین در این فیلم بود که برای اولین بار مارک رافالو به عنوان بازیگر جایگزین هالک معرفی شد. این فیلم مقدمه‌ای بود برای داستان‌هایی که در سال‌های آینده برای مارول اتفاق افتاد و در این فیلم بود که برای اولین بار شاهد تانوس بودیم.

بیشتر بخوانید:

Iron Man 3

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, , فیلم هایی که قبل از اونجرز باید دید

باری دیگر مرد آهنی در فیلم اختصاصی خودش باز می‌گردد اما این بار متفاوت است. او دیگر درگیر غرور و خودشیفتگی نیست و در عوض، درگیر مشکلات روحی و روانی‌ای است که پس از مبارزه و رویایی با بیگانگان فضایی در فیلم انتقام جویان برای او به وجود آمده است.

براساس ترتیب فیلم های مارول که باید ببینیم، فیلم مرد آهنی اولین فیلم از فاز دوم مارول است که راه دنیای سینمایی مارول را ادامه می‌دهد. در ادامه نوشتار ترتیب دیدن فیلم های مارول همراه ما بمانید.

بیشتر بخوانید:

Thor: The Dark World

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ایستراگ های مارول, رازهای مارول

فیلم ‌ثور: دنیای تاریک دومین فیلم اختصاصی از ثور است که در سال 2013 اکران شد. پس از محبوبیت بینظیر لوکی در فیلم انتقام جویان، او نقش پررنگ‌تری از چیزی که قرار بود را در فیلم ثور: دنیای تاریک داشت. اما در هر صورت این فیلم نتوانست طرفداران را راضی کند و بسیار ضعیف‌تر از چیزی بود که طرفداران انتظارش را می‌کشیدند. اما اگر قصد دارید تا ترتیب درست دیدن فیلم های مارول را رعایت کنید، بهتر است این فیلم را نیز تماشا کنید.

احیای مردگان

اسپویل فیلم ثور دنیای تاریک و انتقام جویان پایان بازی!

هنگامی که در فیلم پایان بازی انتقام جویان موفق شدند تا سنگ‌های ابدیت را به دست آورند، تصمیم گرفتند تا خیلی زود از آن‌ها استفاده کنند و مردگان را به زندگی بازگردانند. ثور کسی بود که اسرار زیادی برای بشکن زدن با دستکش و بازگرداندن مردگان داشت و قصد داشت تا باری دیگر غرور از دست رفته‌اش را بازگرداند.

اما یکی دیگر از فن تئوری های مارول این فرضیه را بررسی می‌کند که شاید ثور با این کار قصد داشت تا چرخه زمانی را بهم بریزد و با بشکن مادرش و یا شاید حتی ناتاشا را به زندگی بازگرداند! در ادامه نوشتار ترتیب دیدن فیلم های مارول همراه ما بمانید.

بیشتر بخوانید:

Captain America: The Winter Soldier

ترتیب دیدن فیلم های مارول
تئوری فیلم های مارول, تئوری های ترسناک مارول

در ادامه فیلم های مارول به ترتیب دیدن، به فیلم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان می‌رسیم که دومین فیلم از مجموعه کاپیتان آمریکا است. این فیلم دارای بهترین پیچش‌های داستانی در تمام فیلم‌های مارول است و توانسته برخلاف دیگر آثار ابرقهرمانی، تا حدی دل منتقدان را نیز به دست آورد!

همچنین حضور پررنگ بیوه سیاه در این فیلم، باعث شده است که فیلم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان همانند فیلمی مشترک بین کاپیتان آمریکا و بیوه سیاه باشد. کارگردان‌های این فیلم، جو روسو و آنتونی روسو بودند که بعد تر، فیلم‌های دیگری از مارول را نیز کارگردانی کردند و جزو بزرگترین کارگردان‌های دنیای سینمایی مارول هستند.

ادای احترام استیو راجرز به سم

اسپویل انتقام جویان پایان بازی!

در فیلم کاپیتان آمریکا سرباز زمستان دیدیم که سم یک مشاور گروهی است و به بهبود وضعیت روحی دیگران کمک می‌کند؛ یکی از تئوری فیلم های مارول بیان می‌کند که استیو راجرز در فیلم پایان بازی تبدیل به یک مشاور شد تا بتواند ادای احترامی به سم کرده باشد و یاد او را زنده نگه دارد.

بیشتر بخوانید:

Guardians of the Galaxy

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب دیدن فیلم های سینمایی مارول

فیلم نگهبانان کهکشان تا به اینجای لیست فیلم های مارول به ترتیب دیدن، متفاوت‌ترین فیلم این مجموعه است. فیلم نگهبانان کهکشان ما را همراه با پسری که در کودکی از زمین دزدیده شده است وارد فضایی رنگین و پر زرق برق می‌کند که سرشار از انبوه موجودات فضایی مختلف است.

پیتر کوئیل که یک پسر زمینی است، طی اتفاقاتی با گروت که نژادی کمیاب از یک نوع درخت زنده است، راکت که یک موجود آزمایشگاهی است، درکس که یک فضایی خشمگین و انتقام جو است، و گامورا که فرزندخوانده تانوس است همراه می‌شود!

جیمز گان کارگردانی و نویسندگی این فیلم را برعهده داشته است و او یکی از بهترین و متفاوت‌ترین اثر های مارول را در ژانر اکشن و کمدی را ساخته است. در ادامه نوشتار ترتیب دیدن فیلم های مارول همراه ما بمانید.

بیشتر بخوانید:

Avengers: Age of Ultron

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب درست دیدن فیلم های مارول

لوکی 3 سال پیش از زمین رانده شد اما هنوز تهدید‌ های زیادی در زمین باقی مانده است؛ این بار تونی استارک با دستان خودش رباتی به نام اولتران را می‌سازد تا بتواند به بشریت کمک کند اما همانند هر هوش مصنوعی دیگری در هالیوود، اولتران نیز برخلاف هدف واقعی خود عمل می‌کند و سعی در نابودی بشر می‌کند. این بار نوبت انتقام جویان است تا دوباره دور هم جمع شوند و بر علیه اولتران استادگی کنند و باری دیگر زمین را نجات دهند.

با این که قسمت دوم فیلم انتقام جویان نتوانست همانند قسمت اول بدرخشد، اما جزو بهترین فیلم‌ها از دیدگاه مخاطبان مارول است. جاس ویدون باری دیگر به مارول برگشت تا همانند قسمت اول، قسمت دوم فیلم انتقام جویان را نیز کارگردانی کند اما متاسفانه به دلیل اختلافات پیش آمده بین مارول و جاس ویدون، او نتوانست به همکاری با مارول ادامه دهد و فیلم انتقام جویان: عصر اولتران آخرین فیلم از دنیای سینمایی مارول بود که جاس ویدون کارگردانی آن را برعهده داشت.

کاپیتان آمریکا لایق میولنیر است

اسپویل انتقام جویان عصر اولترا و انتقام جویان پایان بازی!

ما در فیلم پایان بازی شاهد استیو راجرز بودیم که پتک ثور را بلند کرد و توانست از قدرت آن استفاده کند؛ اما در سکانسی از فیلم عصر اولتران نیز شاهد استیو بودیم که می‌تواند یک تکان کوچک به پتک ثور بدهد اما نمی‌تواند آن را بلند کند؛ خب این تئوری از فن تئوری های مارول، این قضیه را بیان می‌کند که شاید استیو از همان زمان لایق بلند کردن پتک ثور بوده است اما این کار را نکرد تا ثور غرورش را از دست ندهد و ابن قضیه را به یکی از راز های مارول تبدیل کرد.

بیشتر بخوانید:

Ant-Man

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب دیدن فیلم های کمپانی مارول

پس از فیلم عظیمی همانند انتقام جویان عصر اولتران، نوبت به ظهور یک ابرقهرمان جدید و تازه کار می‌رسد. مرد مورچه‌ای تنها یک دزد ساده است که به تازگی از زندان آزاد شده و قصد دارد تا دوباره به دزدی ادامه دهد اما آخرین هدف او برای دزدی، زندگی او را به کلی تغییر می‌دهد. او به طور از پیش برنامه ریزی شده به خانه فردی می‌رود که لباسی در گاوصندوقش دارد که توانایی کوچک کردن افراد را دارد. اکنون زمان آن است تا مرد مورچه‌ای ما رشد کند و به یک ابرقهرمان واقعی تبدیل شود که می‌تواند در آینده دنیای سینمایی مارول نقش داشته باشد.

فیلم مرد مورچه‌ای آخرین فیلم از فاز دوم دنیای سینمایی مارول است. در ادامه به ترتیب دیدن فیلم های سینمایی مارول در فاز سوم خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید:

Captain America: Civil War

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, تئوری های فاز چهارم مارول

فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی باری دیگر انتقام جویان را دور هم جمع می‌کند اما این‌بار نه برای مبارزه و رویارویی با خدای شرارت یا یک ابر روبات اهریمنی، بلکه این فیلم انتقام جویان را در مقابل یکدیگر قرار می‌دهد. دولت آمریکا از انتقام جویان میخواهد تا به فعالیت خصوصی خود پایان دهند و از این پس زیر نظر دولت فعالیت کنند تا دیگر هیچ خسارت بیهوده‌ای رخ ندهد؛ واضح است که برخی این پیمان‌نامه را می‌پذیرند و برخی با آن مخالفت می‌کنند. انتقام جویان در این فیلم به دو دسته تقسیم می‌شوند که در مقابل هم قرار می‌گیرند و مجبور به مبارزه می‌شوند.

استیو همسر مرموز پگی است!

اسپویل تمام فیلم‌های کاپیتان آمریکا و فیلم انتقام جویان پایان بازی!

وقتی استیو و پگی پس از 70 سال با یکدیگر ملاقات کردند، ما شاهد صحبت‌هایی از همسر پگی کارتر بودیم اما واضح نبود که او با چه کسی ازدواج کرده است؛ در یکی دیگر از تئوری فیلم های مارول بیان می‌شود که شاید استیو راجرز در همین خط زمانی به گذشته رفته است و با پگی ازدواج کرد.

بیشتر بخوانید:

Doctor Strange

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب فیلم های مارول بر اساس داستان

تا اینجای لیست ترتیب فیلم های مارول که باید ببینیم، با روبات‌ها و اساطیر افسانه‌ای یا با انسان‌هایی که کوچک می‌شوند آشنا شدیم اما شاید اکنون نوبت به جادو رسیده باشد. ما در فیلم دکتر استرینج با یک جراح مغز بزرگ به نام استیفن استرینج آشنا می‌شویم که تخصص ویژه‌ای در کارش دارد و همانند تونی استارک بسیار خودشیفته است. اما همه چیز به خوبی پیش نمی‌رود و یک تصادف در حین رانندگی، باعث می‌شود که دست‌های دکتر استرینج دچار آسیب شدیدی شود و نتواند به جراحی ادامه دهد؛ اما او با هنر های جادویی آشنا می‌شود و برای تعلیم هنر های جادویی به مکانی به نام کامارتاج می‌رود تا بتواند دست‌هایش را درمان کند اما همه چیز به ترمیم دست ختم نمی‌شود.

دکتر استرینج: پیشگوی آینده

اسپویل فیلم انتقام جویان جنگ ابدیت و انتقام جویان پایان بازی!

در فیلم انتقام جویان جنگ ابدیت دکتر استرینج آینده‌‌‌های مختلفی را دید که تنها در یکی از آن‌‌‌‌ها شانس پیروزی در مقابل تانوس وجود داشت؛ یکی از تئوری های ترسناک مارول در این رابطه است که دکتر استرینج از همان لحظه می‌دانست که باید تونی استارک را قربانی کند و طی همین روند به کارش ادامه داد!

بیشتر بخوانید:

Guardians of the Galaxy Vol.2

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب دیدن فیلم های سینمایی مارول

پس از موفقیت‌های فیلم نگهبانان کهکشان، قسمت دوم نگهبانان کهکشان نیز به کارگردانی مجدد جیمز گان در سال 2017 ساخته و اکران شد. این فیلم کمی بیشتر ما را با زندگی شخصی شخصیت‌های نگهبانان کهکشان به خصوص پیتر کوئیل آشنا می‌کند و همزمان شخصیت محبوب جدیدی به نام مانتیس را به ما معرفی می‌کند که در ادامه همراه ما خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

Spider-Man: Homecoming

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب دیدن فیلم های مارول اونجرز

پس از حضور ناگهانی و سوپرایز کننده مرد عنکبوتی در فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی، اکنون او باید به خانه بازگردد و در فیلم اختصاصی خودش به نام مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه حاضر شود. مرد عنکبوتی مهربان محله که هنوز مشغول تحصیل در دبیرستان است، همزمان با تحصیل سعی می‌کند تا یک قهرمان واقعی باشد هرچند که تونی استارک هنوز او را یک پسربچه می‌بیند و سعی می‌کند تا جلوی او را در کار های قهرمانی‌اش بگیرد.

تام هالند سومین شخصی است که نقش مرد عنکبوتی را در سینما بازی می‌کند و به نسبت دیگر بازیگران مرد عنکبوتی، طرفداران بیشتری دارد. این فیلم به صورت مشترک بین مارول و سونی ساخته شده است و موفقیت بزرگی را برای سونی و مارول رقم زد. به همین دلیل نیز همکاری سونی و مارول ادامه دار شد تا بتوانند فیلم‌های بیشتر و بهتری از مردعنکبوتی را به صورت مشترک بسازند.

بیشتر بخوانید:

Thor: Ragnarok

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ایستراگ های مارول, رازهای مارول

پس از شکست فیلم ثور: دنیای تاریک، تایکا وایتیتی برای کارگردانی قسمت سوم فیلم ثور انتخاب شد تا بتواند اثر متفاوتی را برای مارول بسازد که همین اتفاق نیز افتاد. فیلم ثور: رگنوراک متفاوت‌ترین فیلم در مجموعه فیلم‌های ثور تا به امروز بوده است. این بار به جای حال و هوای اساطیری، ما شاهد ثور در جهانی فانتزی و فضایی بودیم و ژانر کمدی در این فیلم بیش از پیش احساس می‌شد.

هدف اشتباه

اسپویل فیلم ثور: رگنوراک و انتقام جویان جنگ ابدیت!

یکی از تئوری های مارول در رابطه با نبرد نهایی انتقام جویان با تانوس، لحظه‌ای است که ثور به او حمله‌ور می‌شود اما تانوس می‌گوید که باید سر او را هدف قرار می‌داد. عده زیادی اعتقاد دارند که ثور واقعاً سر او را هدف قرار داده بود اما به دلیل استفاده از چشم مصنوعی در هدف گیری ناتوان ماند.

بیشتر بخوانید:

Black Panther

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب دیدن فیلم و سریال مارول

در ترتیب درست دیدن فیلم های مارول به فضا رفتیم و با روبات‌ها و خدایان روبه رو شدیم؛‌ اما چه کسی فکرش را می‌کرد که ادامه داستان‌های ابرقهرمانی در کشوری خیالی در آفریقا به نام واکاندا روایت شود که برخلاف تصور تمام مردم جهان، مردمی گرسنه و فقیر در آن‌‌جا زندگی نمی‌کنند. واکاندا مکانی است سرشار از علم، ثروت و تکنولوژی که به واسطه علم بالای مردمش، مخفی نگه داشته شده است. تچالا که اکنون پادشاه واکاندا محسوب می‌شود، در فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی برای اولین بار به طرفداران مارول معرفی شد و اکنون در فیلم اختصاصی خودش حضور دارد. همچنین فیلم پلنگ سیاه جزو بهترین فیلم‌های مارول از دیدگاه منتقدان بود.

بیشتر بخوانید:

Avengers: Infinity War

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب درست دیدن فیلم های مارول

10 سال از آغاز دنیای سینمایی مارول گذشت و اکنون زمان آن فرا رسیده است که تمامی شخصیت‌ها گرد هم آیند و با بزرگ‌ترین تهدید جهان مقابله کنند. تانوس ملقب به تایتان دیوانه، یک موجود فضایی است که سال‌ها پیش سیاره‌اش تایتان، به دلیل قحطی ویران شده است و او تنها یک بازمانده است.

اکنون او یک ایدئولوژی برای نجات جهان دارد؛ او اعتقاد دارد که اگر نیمی از تمام موجودات جهان بمیرند، نیمه‌ دیگر می‌توانند زندگی بهتر و زیباتری داشته باشند. به همین دلیل است که او تصمیم می‌گیرد تا دست به کار شود و به تنهایی نیمی از جهان را نابود کند.

فیلم انتقام جویان: جنگ ابدیت یکی دیگر از فیلم‌هایی است که در ترتیب فیلم های مارول بر اساس داستان قرار دارد. کارگردانی این فیلم توسط جو روسو و آنتونی روسو انجام شده است و این فیلم به صورت دو قسمتی ساخته شده است.

قسمت دوم فیلم انتقام جویان: جنگ ابدیت به عنوان انتقام جویان: پایان بازی نام گذاری شده است. که دقیقا یک سال پس از انتشار قسمت اول، منتشر شد. همچنین این فیلم توانست رکورد فیلم اول انتقام جویان را پشت سر بگذارد و به پرفروش‌ترین فیلم دنیای سینمایی مارول تا آن لحظه تبدیل شود.

استورم بریکر برای ثور بوده است

اسپویل فیلم ثور: رگنوراک و انتقام جویان جنگ ابدیت!

ما در فیلم انتقام جویان جنگ ابدیت دیدیم که ایتیری استورم بریکر را برای ثور ساخت اما این تئوری که یکی از رازهای مارول است، برای ما بیان می‌کند که همانگونه که اودین سرکش شدن فرزندش هلا را مشاهده کرد،‌ از سرکش شدن ثور نیز می‌ترسید و بدین صورت استورم بریکر را ساخت تا بتواند با او مقابله کند.

بیشتر بخوانید:

Ant-Man and the Wasp

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب دیدن فیلم های مارول اونجرز

قسمت دوم فیلم مرد مورچه‌ای با نام مرد مورچه‌ای و زنبورک در سال 2018 اکران شد. وقایع این فیلم داستان پس از قسمت اول این مجموعه و پس از فیلم کاپیتان آمریکا جنگ داخلی را روایت می‌کند. همچنین پایان این فیلم تقریبا با پایان فیلم انتقام جویان: جنگ ابدیت در یک زمان رخ می‌دهند. در ادامه نوشتار ترتیب دیدن فیلم های مارول همراه ما بمانید.

بیشتر بخوانید:

Captain Marvel

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, تئوری های فاز چهارم مارول

فیلم کاپیتان مارول پس از زمانی نسبتا طولانی، شخصیت جدیدی را به دنیای سینمایی مارول معرفی می‌کند اما این‌بار داستان فیلم در دهه 1990 میلادی جریان دارد. کارول دنورز که یک موجود فضایی از نژار کِری است. هیچ خاطره‌ای از گذشته خود ندارد و تنها می‌داند که طی یک حادثه گذشته‌اش را فراموش کرده است.

او طی یک حادثه به زمین می‌رود و خاطره‌هایی را از روی زمین به یاد می‌آورد که داستان اصلی فیلم کاپیتان مارول را تشکیل می‌دهد.

ساموئل ال جکسون باری دیگر در قامت نیک فیوری در این سریال حضور دارد که بسیار جوان‌تر از پیش است و هنوز رئیس سازمان شیلد نشده است. فیلم کاپیتان مارول یکی از ضعیف‌ترین آثار دنیای سینمایی مارول است که نتوانست طرفداران را آن‌طور که باید راضی کند.

بیشتر بخوانید:

Avengers: Endgame

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب دیدن فیلم های کمپانی مارول

یک سال پس از اکران فیلم انتقام جویان: جنگ ابدیت می‌گذرد و طرفداران در انتظار ادامه داستان فیلم نشسته‌اند تا این‌که بالاخره فیلم انتقام جویان: پایان بازی اکران شد تا به معنای واقعی کلمه، به بازی پایان دهد. فیلم انتقام جویان: پایان بازی، داستانی را که از اولین فیلم دنیای سینمایی مارول شروع به شکل گرفتن کرده بود را تمام کرد و توانست بهترین پایان ممکن را برای طرفداران مارول بسازد.

همانند قسمت پیشین، کارگردانی فیلم انتقام جویان: پایان بازی برعهده آنتونی و جو روسو بوده است. فیلم انتقام جویان پایان بازی رکورد های بسیار زیادی در زمینه‌های مختلف را به دست آورد اما مهم‌ترین آن‌ها، عبور از فروش فیلم آواتار و تبدیل شدن آن به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما بود! این فیلم یکی از موثرترین فیلم‌ها در ترتیب دیدن فیلم های کمپانی مارول نیز است.

ملاقات استیو راجرز و رد اسکال

اسپویل انتقام جویان جنگ ابدیت و انتقام جویان پایان بازی!

رد اسکال دشمن دیرینه کاپیتان آمریکا است که توسط سنگ‌های ابدیت به سیاره ورمیر تبعید شده است تا مسئول راهنمایی بازدیدکنندگان برای اهدای سنگ روح به آن‌‌ها باشد؛ در انتهای فیلم پایان بازی، کاپیتان آمریکا به زمان‌های مختلف سفر کرد تا سنگ‌ها را به سر جایشان بازگرداند اما این تئوری از تئوری فیلم های مارول این احتمال را بیان می‌کند که استیو راجرز هنگام بازگرداندن سنگ روح با رد اسکال روبه رو شده است.

بیشتر بخوانید:

Spider-Man: Far From Home

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب دیدن فیلم های سینمایی مارول

سرانجام و پس از اکران فیلم پایان بازی، اکنون نوبت مرد عنکبوتی است که راه خودش را به پیش ببرد و به تنهایی به عنوان یک ابرقهرمان به جهان خدمت کند و همزمان یک زندگی عادی نیز داشته باشد. فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه آخرین فیلم فاز سوم مارول، و همچنین آخرین فیلم کتاب اول مارول است؛ فاز 1 تا 3 مارول، به عنوان کتاب اول مارول معرفی ‌شدند که کتاب اول مارول، حماسه ابدیت نام گرفت.

با توجه به پایان فاز سوم، در ادامه به بررسی ترتیب دیدن فیلم های سینمایی مارول در فاز چهارم و تئوری های فاز چهارم مارول خواهیم پرداخت. در ادامه نوشتار ترتیب دیدن فیلم های مارول همراه ما بمانید.

بیشتر بخوانید:

WandaVision

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب دیدن فیلم مارول

پس از شیوع ناگهانی ویروس کرونا در سال 2020 و قرنطینه جهانی، سال 2020 یکی از بدترین سال‌ها برای طرفداران سینما بوده است؛ مارول نیز همانند دیگر کمپانی‌ها از این قاعده مستثنا نبود و هیچ فیلمی از مارول در سال 2020 اکران نشد.

درعوض سال 2021 سال شلوغی برای مارول بود اما اولین اثر مارول که در کتاب دوم، فاز چهارم و سال 2021 منتشر شد نه یک فیلم، بلکه یک سریال بود! سریال وانداویژن اولین سریالی بود که در دنیای سینمایی مارول جریان دارد و از سرویس استریمی دیزنی پلاس پخش می‌شد و آغاز کننده راه بزرگی برای فیلم‌ها و سریال‌های آینده مارول در دیزنی پلاس بود.

واندا آرنیم زولا را بیدار کرد!

اسپویل کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان و وانداویژن!

یکی از تئوری های فاز چهارم مارول که جزو تئوری های ترسناک مارول نیز هست، این گونه داستان سریال وانداویژن را بیان می‌کند که واندا در جستجوی راهی برای احیای ویژن است. او در این اثنا متوجه می‌شود که آرنیم زولا مغز خود را در یک کامپیوتر آپلود کرده است. به همین دلیل به دنبال او می‌رود.

هنگامی که واندا آرنیم زولا را بیدار می‌کند، زولا به سرعت همانند تکنیک‌هایی که روی سرباز زمستان پیاده می‌کرد، شروع به تسخیر ذهن واندا کرد. به همین دلیل است که واندا شهر وست ویو را به تسخیر خود درآورده است. احتمالاً آرنیم زولا نیز قصد داشت که به جسم ویژن نفوذ کند و ذهن خودش را در آن آپلود کند. البته با توجه به پایان سریال وانداویژن این تئوری تقریباً غیرممکن است.

بیشتر بخوانید:

The Falcon and the Winter Soldier

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب دیدن فیلم های کمپانی مارول, حقایق فیلم های مارول, رازهای فیلم های مارول, نکات فیلم های مارول

دومین سریال مارول در دیزنی پلاس، فالکون و سرباز زمستان نام دارد که به زندگی دو دوست صمیمی استیور راجرز به نام‌‌های باکی و سم پس از فیلم انتقام جویان: پایان بازی می‌پردازد. این سریال در 6 قسمت ساخته و پخش شد. در ادامه نوشتار ترتیب دیدن فیلم های مارول همراه ما بمانید.

بیشتر بخوانید:

Loki (season 1)

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب دیدن فیلم مارول

شاید بتوان لوکی را محبوب‌ترین و بهترین ابرشرور دنیای سینمایی مارول نامید؛ پس از سال‌ها انتظار، بالاخره لوکی صاحب یک اثر شخصی شد. سریال لوکی نیز توسط مارول ساخته شده است که فصل اول آن در دیزنی پلاس پخش شد و محبوب‌ترین سریال مارول در دیزنی پلاس تا امروز بوده است. برای دانستن دقیق ترتیب دیدن سریال های مارول از جمله لوکی، شما نیاز به تماشای فیلم‌‌های پیشین مارول از جمله سه‌گانه ثور نیز دارید. همچنین سریال لوکی برای پخش در فصل دوم نیز تمدید شده است.

بیشتر بخوانید:

Black Widow

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب دیدن فیلم و سریال مارول

پس از انتشار 3 سریال، اکنون نوبت به اولین فیلمی است که در فاز چهارم مارول ساخته می‌شود. فیلم بیوه سیاه داستان ناتاشا رومانوف را در فاصله زمانی بین فیلم جنگ داخلی و جنگ ابدیت نمایش می‌دهد و همچنین ما را با گذشته او بیش از پیش آشنا می‌کند و درنهایت نیز یلنا بلووا را به دنیای سینمایی مارول معرفی می‌کند.

بیشتر بخوانید:

What If

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب فیلم های مارول که باید ببینیم, حقایق فیلم های مارول, رازهای فیلم های مارول, نکات فیلم های مارول

سریال چه می‌شد اگر…؟ اولین اثر مارول است که به صورت انیمیشنی ساخته می‌شود. این سریال با دیگر اثر های مارول تفاوت بسیاری دارد. ما در سریال چه می‌شد اگر…؟ شاهد جهان‌های موازی‌ای هستیم که داستان شخصیت‌های محبوب کتاب اول مارول به شکلی متفاوت و با سوالی که با پسوند چه می‌شد اگر…؟ شروع می‌شوند، روایت می‌کند.

همچنین اکثر بازیگران فیلم‌های مارول، صداگذاری شخصیت خودشان در این سریال را نیز برعهده داشتند. در ادامه نوشتار ترتیب دیدن فیلم های مارول همراه ما بمانید.

بیشتر بخوانید:

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب دیدن فیلم و سریال مارول, حقایق فیلم های مارول, رازهای فیلم های مارول, نکات فیلم های مارول

پس از سال‌‌ها یک فیلم پرطرفدار در ژانر رزمی ساخته شد؛ فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه ما را به چین می‌برد و با استادان هنر های رزمی چینی آشنا می‌کند که در زمان حال، بسیار متفاوت و جذاب است. همچنین ما در این فیلم بالاخره شاهد ماندارین واقعی بودیم که برای اولین بار در فیلم مرد آهنی 3 با او آشنا شدیم.

بیشتر بخوانید:

Eternals

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب فیلم های مارول که باید ببینیم, حقایق فیلم های مارول, رازهای فیلم های مارول, نکات فیلم های مارول

داستان فیلم ابدی ها به هزاران سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد و قدیمی‌ترین داستان‌های دنیای سینمایی مارول را به نمایش می‌گذارد. اما داستان به همان زمان ختم نمی‌شود و درنهایت داستان فیلم ابدی‌ها به زمان حال ختم می‌شود و در آینده دنیای سینمایی مارول نیز تاثیرگذار خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

Hawkeye

ترتیب دیدن فیلم های مارول
ترتیب دیدن فیلم های مارول, ترتیب فیلم های مارول بر اساس داستان

سریال هاکای داستان شخصیت کلینت بارتون یا هاکای را پس از وقایع فیلم پایان بازی روایت می‌کند. با این که هاکای یکی از اولین ابرقهرمانان مارول است، اما او هیچ‌گاه در اثر اختصاصی خودش حضور نداشته است بالاخره این اتفاق در سریال اختصاصی او انجام شد. همچنین سریال هاکای شخصیت جدیدی به نام کیت بی‌شاپ را به دنیای سینمایی مارول معرفی کرد که درواقع شاگرد و همکار هاکای است.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار ترتیب دیدن فیلم های مارول سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد‌ها و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسندگی مهمان کلیک نمایید.

پرسش های متداول در رابطه با ترتیب دیدن فیلم های مارول

تاثیر مولتی ورس در ترتیب فیلم های مارول چیست؟

پس از ایجاد جهان‌های موازی در سریال لوکی، خط زمانی فیلم‌ها و سریال‌های MCU دیگر به دوره خاصی تعلق ندارند. با این تفاسیر ممکن است شخصیتی مانند کانگ فاتح از آینده، یا اسپایدرمن توبی مگوایر از خط زمانی دیگری وارد ساختارهای روایی دنیای سینمایی مارول شوند.

بازگشت شخصیت‌های کشته شده به فیلم‌های مارول شدنی است؟

به وجود آمدن یک مولتی ورس، ترفند تازه مارول برای اضافه کردن هر کاراکتری به دنیای سینمایی خود بود و به احتمال خیلی زیاد مردان ایکس و چهار شگفت‌انگیز به دنیای MCU اضافه خواهند شد.


2 thoughts on “ترتیب دیدن فیلم های مارول ؛ به همراه تمامی رازها و ایستراگ های دنیای سینمایی مارول

  1. الآن یه سؤال پیش میاد کدوم سایت بر اساس خط زمانی درست نوشته یه بار میگن از کاپیتان آمریکا باید شروع کرد یه بار میگن از مرد آهنی باید شروع کرد کدوم درسته واقعا؟

    1. دوست عزیز لیستی که ما تهیه کردیم براساس خط زمانی نیست. درواقع این لیست براساس تاریخ انتشار آثار تهیه شده و به هیچ عنوان توصیه نمیشه که برای بار اول، آثار مارول رو براساس خط زمانی ببینید چون این کار بدتر باعث گیج شدن مخاطب و همچنین اسپویل شدن داستان می‌شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.